Quantcast
Channel: motýlia :) vareška
Viewing all 106 articles
Browse latest View live

Dubčeky - nový pokus o Dubčekove rožky

$
0
0

     Pletenky, ktoré som robila minule, vraj chuťovo dosť pripomínali Dubčekove rožky. To ma fakt potešilo,
lebo už som začala rezignovať. Vlastne som už uverila, že zmizli z tohto sveta bez stopy.
Údajne to bývalo tak, že pracovníci pripravili a odvážili suroviny, spojili ich v miesiči, potom prišiel majster a pridal do miesiaceho sa cesta ešte jednu surovinu... "No a čo to bolo?" Strašne som vyzvedala. Sklamanie ma však prevalcovalo, keď som sa dozvedela, že "To sme veru my nevedeli! "
Tento rozhovor pre mňa urobila Andrea, bývalá študentka, s ktorou sme sa "stretli" na FB. Má v rodine príbuznú, ktorá pracovala v pekárni.
Takže svoje vyzvedanie a pátranie vzdávam. Keď to nejde, tak to nejde! Piecť sa však  bude tak či tak.
     Tieto rožky som robila podľa receptu Raňajkové pletenky, keď teda pripomínali Dubčekove rožky. Rožky som robila veľké, ale tie originálne Dubčeky boli asi ešte väčšie, inak zamotané a úúúžasnéééé .


Čo na to:

kvások
100 ml mlieko
20 g droždie (čerstvé)
1 KL cukor
50 g hladká múka ...... necháme ho kysnúť cca 40 min.
ďalej:
200 ml voda
1 KL soľ
1 žĺtok
300 g múka chlebová pšeničná
200 g hladká (nulka)
60 g oleja
10 g kvalitnej masti
40 g tang zhongu (TZ)


Ako na to:

Na prípravu tang zhongu potrebujeme hladkú múku a vodu, pričom dodržíme ich pomer   1 :  5 . Takže  rozhabarkujeme 20 g múky so 100 g vody, dostaneme 120 g TZ . Rozhabarkaovanú zmes v kastróliku dáme na sporák a zmes miešame. Rýchlo začne hustnúť, preto plameň znížime a neustále miešame, pričom občas dáme mimo horáka, aby sa zmes príliš nezohriala. Mala by mať max. teplotu 70°C. Pekne zhustnutý TZ dáme vychladnúť. Nespotrebovaný uložíme v chladničke (má výdrž cca do 3 dní)  alebo ho vyhodíme.
Pred pečením si ešte pripravíme kvások-omládok z uvedených ingrediencií a necháme ho vykysnúť 40 min.

Múku preosejeme. Do nádoby domácej pekárne dáme vodu, odvážený TZ, ktorý vo vode rozhabarkujeme, prilejeme kvások, žĺtok, vsypeme múku, soľ a spustíme pekáreň. Počas miesenia, keď vidíme, že múka nasala kvapalinu, prilejeme aj olej a masť. 
Pekáreň necháme miesiť na programe CESTO a program stopneme o 15 min skôr. 
Cesto vyklopíme na dosku a rozdelíme ho na 8 - 9  rovnakých častí, ktoré sformujeme do bochníčkov a necháme chvíľu postáť. 
Potom bochníčky rozvaľkáme a cesto zmotáme do rohlíkov.  Je viacero spôsobov na ich motanie a preto sa môže každý rozhodnúť podľa seba, ktorý spôsob mu vyhovuje viac. Rozvaľkanie bochníčka do tvaru elipsy a následné zmotanie, ktoré pripomína tvarovanie knedle, alebo rozvaľkanie bochníčka do tvaru trojuholníka a následné stáčanie od základne ku špicu, ktorý stále naťahujeme sú  dva obvyklé spôsoby tvarovania, ale obidva si vyžadujú po zmotaní cesta ešte konečné vyšúľanie rožka na nepomúčenej doske. 

Vytvarované rožky kladieme na plech s papierom na pečenie a zahneme ich do oblúka. Mne sa na plech zmestili po štyri kusy. 

Necháme ich 20 - 30 minút dokysnúť. Počas toho ich potrieme zmesou rozšľahaného vajca a lyžice mlieka, posypeme ich soľou a makom alebo rascou.
Pečieme ich vo vyhriatej rúre 230°- 220°C / 20 - 25 min ( po 5 min. znížime na 200°C) so zaparením a postriekaním celého plechu.

Po vybratí z rúry ich uložíme tak, aby sa chladili z každej strany a jemne ich postriekame vodou (nie je podmienkou).





Prosím, ak náhodou práve Vy odskúšate recept s nejakou odchýlkou a dosiahnete nuance, ktorá robí rohlík dubčekom, dajte mi, prosím vedieť.

Chrumkavé kváskové muffiny

$
0
0

     Dnes som tieto muffiny skúšala prvý raz, hoci som si na ne zuby brúsila už dlhšie. Odporučila mi ich známa z FB stránky Pečem pecen, ktorá nimi bola nadšená. No a už som aj ja. Aj keď sa mi zdá, že nie sú úplne najkrajšie, ale bola to malá skúšobná várka. Chutné boli veľmi a nabudúce ich urobím z dvojitej dávky. 
Tieto muffiny majú výhodu, že ich môžeme urobiť súčasne aj naslano aj nasladko. Pri pečení sa vo forme pekne zdvíhajú, nadobúdajú asi aj viac než dvojnásobný objem. Potom sa pri pečení urobí v nich dutina a do nej môžeme po upečení vkladať plnku. Akú? No, rôzne plnky, aké len chcete. A ak po upečení plniť nechcete, nemusíte. Môžete si ich dať s maslom a s džemom, čo veľmi odporúča Madlenka, ktorá žije vo Švédsku a recept je odtiaľ. Uverejnila ho na svojom blogu Korenie života no a teraz koluje na Pecempecen.
A je tu možnosť, že do muffinového cesta naliateho do jamiek formy vložíte kúštik niečoho na ozvláštnenie, napr. kocočku gorgonzoly, na kúsky pokrájanú šunku alebo hoblinky parmezánu a kúsok sušenej rajčiny alebo olivy... možností je veľa.


Čo na to:

  45 g čerstvého pšeničného (event. ražného)  rozkvasu
160 g vlažnéhé mlieka
  80 g múky T650 (ale môže byť aj iná, napr. špaldová)
    2   vajíčka
    5 g soli
trocha oleja alebo masla na vytretie plechu

Ako na to:

Najprv si zapneme rúru a teplotu nastavíme na 230°C. Vložíme do nej aj muffinový plech, niekde do strednej časti.

Všetko zamiešame v jednej miske ako cesto na palacinky. Najprv troška ohrejeme mlieko a do vlažného pridáme kvások. Metličkou kvások v mllieku dobre rozptýlime. Prihodíme celé vajcia, soľ a riadne dopenista prešľaháme. Potom priamo do misky s týmto obsahom preosejeme 80 g múky a znova všetko riadne prešľaháme, aby sme dostali hladké cesto ako na palacinky. 
Ak chceme do muffinového cesta vkladať ingrediencie, pripravíme si ich buď vopred alebo teraz, kým sa rúra vyhreje. Nechystáme ich príliš veľa, pretože dávka cesta je len na 6 kusov.

Nahriaty muffinový plech vyberieme z rúry a vymastíme 6 jamiek. Medzi vymastenými jamkami necháme rad nevymastených jamiek, ktoré pravdaže nebudeme ani plniť. Cesto nalievame do jamiek asi 1/2 cm pod okraj. Počas pečenia muffiny vyskočia, preto aby sa nespiekli, vynecháva sa jeden rad jamiek.
Nech vás nepomýli môj obrázok, ja som muffiny nechcela mať príliš vysoké, preto som jamky plnila iba do polovice. A tiež som nemusela vynechať rad jamiek. 

Do vymastených jamiek nalejeme cesto a vložíme nejakú príchuť, pravdaže len, ak chceme. Ja som dávala malú kocku gorgonzoly a na malé štvorčeky nakrájanú šunku. Plech vložíme čím skôr do rúry a pečieme asi 15 - 20 minút. V polovici pečenia môžeme znížiť teplotu na 200°C a po 15 minútach si pre istotu postrážime farbu, aby muffinky boli krásne zlatohnedé. 
Po vybratí z rúry ich povyberáme z jamiek a konzujeme ich zatepla, resp. vlažné.

Tak trocha som sa obávala, čo na takéto muffiny povie manžel, keď on na novinky príliš nie je a na kváskový chlieb mal problém si zvyknúť. Radšej som mu nič nepovedala a bolo ok... chutili mu, a ešte ako! A prišiel s nápadom, že tieto muffiny by sa mohli niečím plniť...  :-D  :-D

      Nátierky k nim môžeme podávať rôzne - naslano alebo maslo s medom, džemom, či nuttelu, alebo niečo podobné.



Škandinávsky studenomilný tartine - Kváskový chlieb (recept od Madlenky)

$
0
0
     K receptu som sa dostala na Pecempecen, kde som ho len tak závistlivo okukávala. Potom ho vyskúšala moja internetová kamoška  a presvedčila ma, aby som ho skúsila i ja. Nechala som sa unášať predstavou, že upečiem taký krásny peceň i ja... No ale predstavy nestačia, tak som sa teda odhodlala.
Už som si dávno odvykla piecť chlieb v nádobe, tak mi pripadalo všetko akési čudné. Ale čo na tom, treba skúsiť a skúšať a vydržať.
     K Madle prišiel recept až z Nového Zélandu a Madla ho trocha zmenila...niečo pridala. Ku mne prišiel recept zo Švédska, aj ja som ho trocha zmenila...niečo som pridala. No a teda toto tu je môj Pán Chlieb :-)
  


 Čo na to:

45 - 50 g aktívneho rozkvasu ( 1 : 1 )
     170 g pšeničnej chlebovej múky (T650)
     170 g pšeničnej hladkej (môže byť kombinácia iných hladkých)
       90 g semolina
       22 g celozrnná špaldová alebo pšeničná
      1 PL Sladenky (prípravok zo sladu, kúpiťmožno v predajniach zdravej výživy)
      1 PL trstinového cukru
    330  g piva  (alebo iná tekutina, minule som robila s cmarom)
      10  g soli
    120  g materského cesta (MD - mother dough - vek 5 - 6 dní)
      50  g tang zhongu (TZ)
     hrsť bieleho sezamu
   1 KL celej rasce
              

Ako na to:

Rozkvas môže byť ľubovolný, pšeničný alebo ražný, alebo miešaný v hocakom pomere, ale pravdaže musí byť čerstvo rozkvasený, zrelý.
Do hnetacej nádoby (robot, dom. pekáreň) vlejeme pivo, pridáme k nemu Sladenku, cukor, rozkvas a TZ. Dobre premiešame, zhomogenizujeme. 
Všetky múky odvážime a preosejeme, prisypeme do misy a spustíme hnetenie. MD postrihané na menšie kúsky pridávame počas hnetenia. Keď vidieť, že múka je kompletne nasiaknutá vodou, necháme hniesť 5 min pri malej rýchlosti, potom vypneme robot a necháme odpočívať 30 - 40 minút, kým beží autolýza. 
Potom cesto posypeme soľou a zastriekneme trochou vody z rozprašovača. Semienka pridáme tiež, ale nie sú povinné. Dokonca v recepte ani neboli. Ale príjemne dochucujú striedku, takže odporúčam. Keď som robila tento chlieb prvýkrát, pridala som mleté orechy. Nie veľa, asi tak zahrsť. 
Necháme hniesť cca 8 - 10 min, potom robot vypneme  a necháme 10 minút v kľude. 
Misu na kysnutie vytrieme olejom a prehrabneme do nej cesto z hnetacej misy. Prikryjeme a necháme kysnúť cca 2 hodiny. Počas toho cesto prekladáme v mise vždy po 30 minútach. Po tomto dvojhodinovom kysnutí s prekladaním vložíme uzavretú nádobu s cestom  do chladničky alebo na studené miesto s teplotou 5 - 6°C a necháme ho tak celých 24 hodín. 
Následne cesto vyklopíme na dosku potretú olejom a vytvarujeme bochník. Ošatku vysypeme zmesou škrobu a kukuričnej múky a touto zmesou posypeme aj bochník. Vložíme ho do ošatky spojmi nahor a vložíme do mikroténového vreca. Opäť necháme kysnúť pri 6°C asi 12 hodín.

Pred pečením vyhrejeme rúru na 260°C spolu s pekáčom či hrncom, v ktorom budeme chlieb piecť.
Chlieb vyberieme z chladničky, vyklopíme z ošatky na papier na pečenie (PNP), urobíme doň pár zárezov a postriekame pomocou rozprašovača. 
Z rúry opatrne vyberieme horúci pekáč a pomocou PNP prenesieme bochník do neho. Prikryjeme pokrievkou a vložíme do rúry. Rúru teraz nezaparujeme ako je to zvykom, keď sa bochník pečie voľne.
Najprv pečieme chlieb 20 min pri 250°C s pokrievkou, potom teplotu znížime na 200°C a pečieme ďalších 20 minút. 
Upečený bochník vyberieme, poklopkáme jeho spodok a dutý zvuk nám signalizuje, že je správne upečený. Ja som ho mala trocha bledý, preto som ho po vybratí z pekáča položila na rošt spolu s PNP a nechala som ho na 180°C trocha ofukovať ventilátorom. 
Upečený bochník postriekame zo všetkých strán vodou a necháme ho na mriežke vychladnúť.
 

 Krájame celkom vychladnutý, lebo striedka je veľmi mäkká, ťažko by sa krájal a rez by škaredo vyzeral.
 
 

 Tento ďalší bochník bol môj prvý pokus (ten s mletými orechmi) a veľmi nám chutil. Preto hneď to ďalšie opakovanie. Rozhodnutie padlo, že to je jeden z najlepších chlebov, resp. z tých, čo najviac chutili.
 
 
 
 
MD - mother dough - materské cesto (kvásková verzia prefermentu OD - old dough - staré cesto s droždím)
85 g čerstvo rozkvaseného pšeničného kvásku (ražný kvások rozkvasíme chlebovou pšeničnou múkou - 10 g ražný kvások + 40 g voda + 40 g pšeničná T 650) 
85 g vody + 170 g pšeničnej chlebovej múky 
Do misky vlejeme vodu, pridáme čerstvý aktívny kvások, dobre rukou rozmiešame a pridáme múku. Rukou hnetieme a cesto sformujeme do gule. Vložíme do uzatvárateľnej plastovej nádobky (objem minimálne 1 liter) a   dáme do chladničky, kde bude zrieť  zopár dní. Najskôr použiteľné je asi 4 dňové MD. 
Pri zarábaní cesta najprv odvážime potrebné množstvo, potom ho postriháme alebo potrháme a vhadzujeme do hnetača počas hnetenia. 
Cesto vydrží v chladničkeminimálne týždeň ale aj dlhšie, no potom by už bolo treba prikŕmiť ho, pridať mu vodu a múku. Mne lepšie vyhovuje predsalen zarobiť si čerstvé staré mother dough. 

TZ- tang zhong - japonský kvások, zložený z bielej múky a vody v pomere 1:5 , uvarený pri cca 70°C, slúži na zjemnenie cesta.
100 g vody + 20 g múky T650 - rozhabarkujeme dohladka a na strednom stupni varíme  za súčasného stáleho miešania, kým nedostaneme hustú kašu. Občas stiahneme z horáka, aby zmes nebola vystavená prílišnému teplu. Celá príprava netrvá dlhšie ako 3 minúty. Hotový TZ necháme vychladnúť a odoberieme si z neho podľa potreby. Zvyšok môžeme uchovať v chladničke cca 3 dni.

Tyčinky s bielym vínom a Tyčinky s ementálom

$
0
0
        
     Popri vianočných koláčikoch príde chuť aj na čosi slaného a ak to nemajú byť nezdravé kupované chipsy, alebo trocha menej nezdravé kupované krekry, tak potom treba urobiť domáce slané pečivo. Pravdaže to nie je tiež príliš zdravé, ale aspoň viete, čo ste do toho dali a snažíte sa dať to najlepšie.
Zvyčajne robievam rozličné vykrajované tvary, ale kúpila som si v Tescome ich vykrajovač na tyčinky. Takmer som naň zabudla, ale pri vianočnom pečení som naň natrafila v krabici, takže som ho musela použiť:-) . Fajn vecička, a tak sme sa tento rok zaobišli bez praclíkových a iných tvarov a piekli sme samé tyčinky :-). Išlo to krásne rýchlo.


Čo na to:

Tyčinky s bielym vínom
 320 g    hladká múka špeciál
250 g    maslo
    9 PL biele víno
    1 ČL soľ
potretie: vajíčko
sypanie: chia semienka, soľ

Tyčinky s ementálom 
500   g  hladká múka špeciál
250 ml  šľahačková smotana
200   g  maslo
 50  ml  olej repkový
  2  ČL  soľ
220   g  ementál (al. zmes syrov)
1/2  bal. prášku do pečiva (PDP)
potretie: vajíčko
sypanie: rasca, soľ

Ako na to:

Najskôr vyberieme z chladničky maslo a necháme ho povoliť pri izbovej teplote. Pokrájame ho na hrubšie pláty a necháme ho rozbalené. 
Múku preosejeme do hlbšej väčšej misy, pridáme soľ, pokrájané povolené maslo a biele víno. Všetko spracujeme rukou (v mise) a potom prehnetieme na pomúčenej doske. Cesto zabalíme do potravinárskej fólie a necháme v chladničke odpočinúť 1 - 2 hodiny. 
Odstáte cesto rozkrojíme na dve časti a rozváľame na pomúčenej doske. Pod cesto vsunieme hárok papiera na pečenie (PNP) a na cesto položíme vykrajovaciu šablónu, ktorú potom do cesta dobra vtlačíme na viacerých miestach. Po odstránení šablóny podoberáme tyčinky pomocou príborového noža alebo pekárskou kartou a kladieme ich na plech s PNP.  Tyčinky potierame rozšľahaným vajíčkou (+ 1 PL vody či mlieka), posypeme chia semienkami (alebo inými) a morskou soľou.
Pečieme ich vo vyhriatej rúre pri 180°C dozlatista. 

Skúsila som jednu várku vykrojiť priamo na PNP v plechu, aby som si ušetrila prekladanie tyčiniek na plech, ale neosvedčilo sa to. Tyčinky zostali po upečení spečené a pri oddeľovaní sa lámali. Takže toto nebola správna cesta. Pravdaže, cesto môžeme pokrájať na tyčinky aj bežným radielkom. Taktiež môžeme vykrajovať rôzne tvary.
Pri ementálových tyčinkách postupujeme rovnako - do hlbšej misy preosiať múku, PDP,  pridať soľ, rozkrájané povolené maslo, syr postrúhaný na jemných očkách, kelímok smotany a postupne v menších dávkach (asi po 1 PL) pridávame olej. Podľa konzistencie uvidíme, či treba alebo netreba dať celú dávku oleja. Mne to vyšlo asi na 40 ml. Hmotu zhnetieme v mise rukou a potom ešte prehnetieme na pomúčenej doske. Zabalíme do fólie a odložíme na 1/2 hodiny. 
Trocha odstáte cesto rozdelíme na 2 časti, rozváľame na obdĺžnik s hrúbkou 5 mm, podložíme PNP a opäť šablónou vykrojíme tyčinky (z papiera sa lepšie odoberajú ako z pomúčenej dosky). Kladieme ich na plech s PNP, potrieme vajcom a posypeme soľou a rascou.
Pečieme pri 180°C dozlatista



Rýchle pšeničné pletenky s tang-zhongom

$
0
0
     Inšpiráciu pre tieto pletenky som našla u kamarátky na českých topkách. Jej recepty bývajú vymakané, takže "kein problem", ako vravievame my, Slováci :-) .  Keby náhodou niekto chcel nahliadnuť do originál receptu, tak mrknite na topkách pod názvom "Rychlé sádlové housky". 
Názov som nemohla ponechať, resp. preložiť ho ako rýchle masťové žemle a už vôbec nie húsky :-D :-D, to je snáď každému jasné. No a navyše som urobila v recepte zopár zmien... ani nie zámerne, skôr z núdze cnosť... jednoducho podľa potreby. Niečo sa minulo, tak som nahradila iným, alebo som mala čosi navyše, čo sa dá zužitkovať do takéhoto pečenia. Takže recept sa kapánek líši od pôvodného, ale výsledné pečivo bolo veľmi príjemné, zvrchu pekne chrumkavé a vo vnútri nádherne mäkké, jemnulinké. 


Čo na to:

Omládok: 150 g voda, 150 g hladká múka, 15 g čerstvé droždie

ďalej:
150 g mlieko
1 ČL sladenka
200 g pšeničná chlebová múka T650
100 g grahamová múka
100 g hladká múka
1 ČL  trstinový cukor
 10  g soľ
 40  g tang-zhong (TZ)
    1 žĺtok
 40  g masť bravčová (al. kokosový tuk)
 20  g masla
   3  g droždie
100 mg celaskonu (možno vynechať, používa sa v prípade múky s nízkym obsahom lepku - bielkovín )
  
na dokončenie:
1 bielok + 1PL mlieka
morská soľ
černucha (čierna rasca) alebo iné semienka

Ako na to:

Omládok pripravíme zmiešaním vlažnej vody, droždia a múky, ktorú dobre v celej zmesi rozľaháme. Pripravujeme ho večer pred pečením, aby mal čas 6 - 8 fermentovať. Misku s omládkom prikryjeme fóliou a necháme do rána na linke. Ráno nájdeme krásne nabublané cestíčko.
Do nádoby domácej pekárne (DP) vlejeme vlažné mlieko, pridáme omládok, sladenku, tang-zhong a metličkou riadne rozmiešame. Pridáme trocha rozmrveného droždia a cukor (nie je potrebné, ak máme dosť času alebo sme dostatočne trpezliví, pretože droždie v omládku by malo postačovať).
Preosejeme všetky múky a pridáme rozdrvený 100 miligramový celaskon. Je to obyčajný vitamín C z lekárne, na ktorý sme zvyknutí, takže niet sa čoho obávať. Používa sa na zlepšenie kvality múky. V jeho prítomnosti sa v ceste lepšie vyvíja lepková štruktúra, podporuje lepšie kysnutie. Kto má múku s vyšším obsahom bielkovín (lepku), nemusí mať s týmto starosti.
Preosiatu múku vsypeme do nádobky DP a spustíme program na miesenie cesta. Po 10 min. miesenie prerušíme a necháme stáť 30 minút, aby sa uskutočnila autolýza v ceste.
Potom pridáme už len soľ a tuk. Pre lepšie spojenie soli s cestom môžeme povrch, na ktorý sme nasypali soľ posprejovať vlažnou vodou (2 - 3 x strieknuť). Necháme zmiesiť a kysnúť do konca programu.

Vykysnuté cesto vyberieme na pomúčenú dosku, poprekladáme ho a necháme pár minút prikryté stáť. 
Potom ho rozdelíme na viacero častí približne rovnakej hmotnosti (je dobré použiť váhu) , aby sme sa neskôr vyhli problémom pri pečení rôzne veľkého pečiva. Ja som mala 10 kusov s hmotnosťou cca 103 - 105 gramov. Kúsky cesta v rukách premiesime, prepracujeme do tvaru podlhovastých batôžkov. Necháme ich na doske odpočívať asi 10 min.  prikryté utierkou alebo fóliou.

Jednotlivé dieliky cesta rozšúľame na nepomúčenej časti dosky na šúľce dlhé asi 45 - 50 cm. Zapletieme podľa vlastnej predstavy. Ja som robila pletenky spôsobom, ako je uvedené TU.
Okrem toho som robila aj pletence, ktoré neviem pomenovať. Robila som ich tak, že som šúlec ohla uprostred jeho dĺžky, jeden prameň šúľca som prehodila cez druhý tak, aby vzniklo väčšie očko a zvyšok obidvoch prameňov prepletieme do konca. Potom chytíme očko a koniec spletených prameňov ním prevlečieme. Trocha celý útvar upravíme k vlastnej spokojnosti a kladieme na plech  s papierom na pečenie. 

  
Na jeden plech sa mi pomestilo všetkých 10 kúskov. Plech zakryjeme utierkou a necháme dokysnúť cca 25 minút v teple. Pred dokysnutím pletenky ponatierame zmesou  bielka a mlieka a posypeme morskou soľou a černuchou.
Plech s pletenkami postriekame vlažnou vodou a vložíme do rúry vyhriatej na 220°C.

Pečieme dozlatista, na začiatku pečenia môžeme ešte raz-dva razy postriekať priamo v rúre. Ja som ich piekla na 220°C / 10 min a potom 200°C / 13 min. 




Pšeničný chlieb s kváskom a materským cestom (chladničkové kysnutie)

$
0
0

          Chladničkové kysnutie som si postupne veľmi obľúbila. Pôvodný skepticizmus zmizol ako keby švihnutím čarovného prútika, keď som si dočítala knihu Petra Reinharta Pekársky učeň. Nie že by autor nejak lapidárne a podrobne vysvetlil podstatu, ale zrazu som nadobudla presvedčenie, že takéto kysnutie je správne, dobré, najlepšie. A prispela k tomu aj Jitkina poznámka v jednej debate, kde sa zmienila o tom, že  občas sa jej po zarábaní cesta nechce už niekedy pokračovať, alebo je unavená, tak cesto dá "k ledu" a počká, kým zasa príde chuť na pekárčenie :-D.😊  No nie je to super? Podľa mňa veľmi... 👌
A začala som premýšľať o dejoch, ktoré sa uskutočňujú vo vnútri cesta pri kysnutí v chlade, o kinetike chemického deja v takýchto podmienkach... a  nejak sa vyjasnilo, lebo všetko to fičí podľa známych fyzikálnych a chemických zákonov. Má to svoju logiku, je to príjemne užitočné, lebo si takto môžeme lepšie naplánovať a zrealizovať celý proces od začiatku do konca, ba ani nepredvídané okolnosti nám takto neurobia škrt cez naše plány.
Len sa musíme zorientovať v svojej chladničke, zregulovať si teplotu v jednotlivých policiach a občas urobiť nejakú tú rošádu v policiach, aby sme zmestili do správnej police cesto v mise či v ošatke.🙎  

Čo na to: 

70 g rozkvasu (15 g ražný kvások + 40 g voda + 40 g ražná celozrnná múka) necháme fermentovať 
                        cca 5 alebo i viac hodín podľa podmienok a sily kvásku )
ďalej:
395 - 400 g  piva
         200 g   múka hladká špaldová (T630) alebo pšeničná
         200 g   múka pšeničná chlebová (T650)
         110 g   múka semolína
           27 g   pšeničná celozrnná
           1 PL  Sladenka
           1 PL  trstinový cukor
           3 KL soľ
           1 KL celej rasce, prípadne aj iné semienka podľa chuti


Ako na to: 

Rozkvas si pripravíme vopred podľa toho, ako pracuje kvások. Ak vie rozkvasiť za 6 hodín, tak ho zarábame cca 6 hodín pred tým, ako budeme miesiť chlieb. Ak rozkvasí za 10 hodín, tak sa opäť podriadime kvásku a robíme ho 10 hodín vopred. 
Do misy robota vlejeme cca 380 ml piva, pridáme sladenku, cukor a dobre rozmiešame. Pridáme preosiate múky a spustíme robot. Necháme zamiešať a keď vidno, že je všetka múka hydratovaná, robot vypneme. Misu prikryjeme a necháme stáť 30 - 40 minút kvôli autolýze. 
Potom pridáme rozkvas (odložíme zvyšok kvásku do chladničky), soľ, semienka a spustíme robot. Pridávame po lyžičkách zvyšok piva a necháme zmiesiť na homogénnu hmotu. Necháme miesiť cca 10 - 12 minút na druhom rýchlostnom stupni. Keby bolo treba miesiť dlhšie, tak sa nemusíme obávať, pretože ražnej múky v tomto recepte je málo. Ale pravdaže preháňať to nemusíme. 
Potom robot vypneme a necháme stáť. Cesto v mise prikryjeme, aby neoschlo.
Pripravíme si uzatvárateľnú misu alebo lepšie plastovú krabicu s vrchnákom, aby sa dala dobre uložiť do chladničky a nezabrala zbytočne veľa miesta. Krabicu i vrchnák vytrieme olejom. 
Po asi 25 - 30 min státia cesto z misy  preškrabeme do vymastenej krabice. Cesto poprekladáme a potom preložíme ešte dva razy v 30 min intervaloch. Nakoniec cesto v krabici odložíme do chladničky na spodnú policu, kde by mala byť teplota 4 - 6 °C. Aspoň 12 hodín máme s cestom pauzu, ale môže to byť aj dlhšie alebo aj kratšie 🙊  podľa potreby.
Nakysnuté cesto vyberieme a podľa toho, akú má konzistenciu sa môžeme rozhodnúť, či ho budeme spracúvať na oleji alebo na múke.
Ak je cesto pekne stuhnuté, tak ho celkom dobre stočíme na múkou posypanej doske. Ak je cesto redšie, tak stáčame na poolejovanej doske a naolejovanými rukami.

Cesto vyklopíme, roztiahneme do tvaru obdĺžnika a poprekladáme, stočíme a dobre utiahneme posúvaním po doske, čím sa napína povrch.  Vytvarovaný bochník posypeme múkou a škrobom a vložíme do ošatky švíkmi nahor. Aj zvrchu ho posypeme a celé vložíme do sakla.
Ošatku s bochníkom dáme do chladničky a opäť si treba odsledovať kysnutie. Je to o to zložitejšie, že pre kysnutie v chlade neplatí prstový test.
Orientujeme sa hlavne podľa toho, ako veľmi sa pri bežnom kysnutí zaplní cestom  tá istá ošatka s približne rovnakou hmotnosťou bochníka. Takže aj v  prípade chladničkového kysnutia by mala byť ošatka zaplnená rovnako. Ja sa orientujem takto.

(Možno niekomu pomôže odfotiť si obsah ošatiek mobilom a tak vizuálne lepšie posúdi, kedy je bochník správne nakysnutý. Toto posúdenie je asi jednou z najdôležitejších v celej príprave chleba).

Máme aj možnosť kombinovania, kedy ošatku necháme najprv na linke pri izb. teplote asi 3/4 - 1 hodinu a potom ju vložíme do chladničky. Vtedy bude bochník vykysnutý trocha skôr. To je ale vecou konkrétneho jednotlivca, ktorý chlieb robí.
Nakysnutý bochník vyklopíme na podložku s PNP, ometieme nadbytočnú múku, na bochníku urobíme rýchlo zopár zárezov žiletkou, postriekame ho a vložíme do rúry na kameň, alebo do vyhriateho hrnca či pekáča s vrchnákom.
Ja radšej pečiem len tak na kameni, ale tento som piekla v liatinovom pekáči, ktorý som si práve na tento účel kúpila, tak občas ho treba využiť, nie? 😉
Takže bochník aj s papierom položíme do rozhorúčeného vyhriateho pekáča, trocha posprejujeme vodou a priklopíme. Pekáč dáme späť do trúby, v ktorej sa  predtým vyhrieval pri 250°C. Takto ho necháme piecť 20 minút. Potom teplotu znížime na 200°C a dopekáme ešte 20 - 25 minút.
Po vyklopení z pekáča zistíme, či spodok chleba vydáva dunivý zvuk a mal by byť ok. Ja som pre istotu dala chlieb späť, len tak som ho položila spolu s PNP na rošt a pustila som mu na dve minútky ventilátor, aby chytil lepšiu farbu. Ale môžeme ho nechať len tak 5 minút vo vypnutej a pootvorenej rúre. To už je zasa na odhade a skúsenosti konkrétneho človeka s jeho rúrou a je to tiež o obľúbenosti či neobľúbenosti vypečenej kôrky.
Po vybratí bochníka ho položíme na mriežku a posprejujeme ho vlažnou vodou zo všetkých strán, aby kôra nebola neskôr príliš tvrdá. Ale aj to je individuálna záležitosť, pretože niekto tvrdé kôrky miluje... A proti gustu sa nenamieta...
Krájame po vychladnutí. Môžeme aj vlažný, lebo neobsahuje veľa ražnej múky.




Tento chlieb veľmi odporúčam, je fantastický.

Robila som ho znova a opäť bol veľmi dobrý. Len to moje narezávanie nešťastné mi celkom nevyšlo. Chcela som mu (bochníku) urobiť tzv. ucho - odchlípená vrchná časť kôrky po temer celej dĺžke, pričom sa obnaží trocha vnútornej striedky. Asi som ho narezala trocha smelšie a dlhšie. Pri pečení rez praskol akoby za roh 💇 chyba krásy, čo už?  🙈



Chlieb dobrý kváskový

$
0
0
     V originále sa tento chlieb volá "Chleba dobrý" a je fakt dobrý. Piekla som ho štvrtýkrát.  Takže viem, o čom hovorím - bezproblémový a jednoduchý postup, až sa to zdá čudné.  Recept mám od FB kamarátky Helenky z Česka, ktorá žije na Morave. Je to taká veselá kopa, milá a dobrosrdečná osôbka. I ten chlieb je taký :-)


 Čo na to:

Rozkvas:
160 g vody
140 g ražnej múky (buď celozrnná alebo chlebová alebo ich zmes)
  45 g kvásku z chladničky
Všetko spolu dobre vymiešame a necháme vykvasiť na maximum

Ďalej:
300 ml tekutiny (voda, pivo, cmar, srvátka ap.)
150 g múka hladká pšeničná 00
300 g múka pšeničná chlebová T650
1 ČL sladenky
1 PL trstinového cukru
2 ČL soli
1 - 1,5 PL oleja (alebo kvalitnú masť )
rascu a semienka dľa chutí

Okrem toho môžeme pridať:
100 g MD (mother dough - kváskové materské cesto)
50 - 70 g kaše z celozrnnej pšeničnej múky (alebo z ražnej)
  

 Ako na to:

Kvások rozšľaháme s vodou a pridáme odváženú múku, všetko spolu dobre vymiešame, prikryjeme perforovanou fóliou a necháme kvasiť niekoľko hodín. Čas potrebný na rozkvasenie závisí od podmienok, v ktorých ho pripravujeme a tiež od konkrétneho kvásku. Pohybuje sa od 5 - 12 hodín. 
Rozkvas použijeme do cesta, keď je správne zrelý, vykvasený. Zrelosť môžeme overiť skúškou vo vode: do pohára studenej vody vložíme kúsok rozkvasu, ktorý odrypneme malou lyžičkou. Ak rozkvas pláva, je práve vhodný na zarobenie cesta. Ak padne na dno, necháme ho ešte chvíľu kvasiť, potom skúšku zopakujeme. Správne zrelý rozkvas je nádherne krémový, napenený a plný bubliniek. 

Do nádobky domácej pekárne (DP) vlejeme odmerané množstvo tekutiny. (Je lepšie pre začiatok dať troška menej ako uvádza recept a neskôr tekutinu doplniť). 
Pridáme sladenku a trstinový cukor, necháme rozpustiť a pridáme rozkvas, ktorý v tekutine dobre rozmiešame pomocou silikónovej stierky. 
Ak chceme pridať múčnu kašu, ktorá pomáha zjemňovať chlebovú striedku, pridáme ju práve teraz a tiež ju dobre rozmiešame stierkou. (Kašu pripravíme povarením cca 20 g celozrnnej múky s 60 g vody. Stále počas varenia miešame a po zhustnutí necháme vychladnúť. Použijeme vlažnú). 

Preosiate múky vsypeme tiež a prípadne pridáme aj MD postrihané alebo potrhané na menšie kúsky (nie je podmienkou).  Nádobku s obsahom vložíme do DP, spustíme program na prípravu cesta a necháme miesiť cca 10 - 12 min. Potom ju vypneme a necháme cestu čas na autolýzu. Môže to byť cca 30 - 45 min. 

Po autolýze pridáme do cesta soľ, rascu, prípadne sezam alebo slnečnicové semienka.. (Ľanové semienka pridávame radšej v zápare, lebo odoberajú cestu vlhkosť). Taktiež môžeme pridať uvarený roztlačený zemiak, ale opäť nie je podmienkou. Zemiak cestu dodáva vlhkosť a akúsi kyprosť. Veľa zemiakov dať neodporúčam, cesto od nich redne. Hlavne nie vtedy, ak vieme, že necháme cesto kysnúť cez noc v chlade.

Opäť spustíme program cesto a necháme chvíľu miesiť. Podľa konzistencie môžeme pridať (alebo aj nie) zvyšnú tekutinu . Podľa vlastnej úvahy môžeme pridať trocha kvalitného oleja alebo masti. Tento prídavok zmení aj vizuálne konzistenciu cesta. Lepivosť cesta sa zníži alebo aj celkom zmizne. Dávať ho viac však nie je potrebné. 
Miesime opäť len krátko, cca 8 - 10 minút a potom DP vypneme. Cesto nevyberáme, necháme ho kysnúť vo vypnutej DP. Po asi hodke kysnutia cesto vyberieme a vložíme do vyolejovanej misy (alebo plastovej uzatvárateľnej krabice určenej na potraviny). Po polhodine cesto poprekladáme, uzatvoríme krabicu a vložíme do chladničky na najchladnejšie miesto. Necháme fermentovať cca 12 hodín. 

Potom vyklopíme na pomúčenú dosku, cesto vytiahneme do obdĺžnika, zvrchu ho cez sitko jemne posypeme múkou a poprekladáme ho, sformujeme a pomocou špachtle stáčame a uťahujeme bochník. Potom ho potrieme škrobom, posypeme kukuričnou múkou a vložíme do vysypanej ošatky. Celé dielo vložíme do mikroténového sakla, uzavrieme a necháme opäť fermentovať. Pravdaže môžeme vložiť zasa do chladničky na pár hodín, ak nemáme práve čas na pečenie, ale táto sekundárna fermentácia sa môže robiť aj pri izbovej teplote, takže si kysnutie môžeme postrážiť. 

Rúru necháme vyhriať na 260°C spolu s kameňom a plechom na zaparenie, alebo kto je zvyknutý na pečenie v nádobe, tak nechá vyhriať nádobu s vrchnákom. 
Po vyklopení bochník ometieme od nadbytočnej múky, ak uznáme za vhodné, narežeme povrch a postriekame vlažnou vodou. Vsadíme na kameň alebo do pekáča s vrchnákom a upečieme. 
Ak pečieme voľne na kameni, trúbu zaparíme chrstnutím hrnčeka vody na spodný pekáč v rúre. Pečieme cca 10 min na 250°C, potom znížime na 220°C a pečieme 5 min. Potom vyberieme pekáč s vodou, vyvetráme a znížime na 190°C. Pečieme ešte ďalších 30 - 35 minút. 
Ak pečieme v pekáči, tak zo začiatku na 250°C 20 minút s vrchnákom. Potom vrchnák odstránime, znížime na 200°C a pečieme 25 minút. Po vyklopení z pekáča bochník vrátime na rošt a ešte pár minút (5´) dopekáme na 180°C . 
Po vybratí položíme peceň na mriežku a zo všetkých strán ho posprejujeme vodou, necháme riadne vychladnúť.


 Minule som ho piekla a dala som doň záparu z vločiek a rôznych semienok. Poriadne mi však popraskal. 

 
Piekla som ho aj dnes, s prídavkom zemiaku a celozrnnej kaše a praskol tiež. Neodfotila som ten dnešný, v aparáte nebola "šťava" a pravdupovediac, prestáva ma to už trocha baviť. Ale chlieb bol vynikajúci, veľmi chutná hodvábne mäkká striedka stála za to a chrumkavé praskliny na kôre tiež.

Syrové krekry

$
0
0
     Veľmi chutné, povedala by som, že až žravé a návykové sú tieto jednoduché pečivká. Skvele sa hodia pre mamičky s deťmi, pretože deti sa zabavia a môžu pomáhať, učia sa trpezlivosti a získavajú pocit užitočnosti v rodine. 
      Vedela som hneď, ako som ich zbadala na fotke, že to budú moje obľúbené pokušiteľské skočdohubky. 🍪 No ale nielen moje, lebo rovnako chutili všetkým, každý 👨 👵👩👧👸 sa sápal za skočdohubkami. Bohužiaľ, z uvedeného predpisu ich až tak veľa nie je , tak odporúčam robiť rovno z dvojitej dávky. 
Recept je z blogu Nuselská kuchta a bol zverejnený na FB v skupine pecempecen. Ja ho mám odtiaľ. 
Mala som doma Pecorino s chilli a hneď som recept skúsila. Bezvadné, až na to, že krekry štíííípali, ale čo iné sa dá očakávať, ak je v syre chilli, však? 


Čo na to: 

250 g tvrdého syra (grana, parmezán, pecorino ap.)
120 g zmäknutého masla
200 g hladkej múky
 1 KL soli

Ako na to:

Syr postrúhame najemno a v mise ho premiešame s roztopeným maslom. 
Múku zmiešame so soľou a vsypeme do misy so syrom. Pomocou varešky zmes premiešavame a nakoniec zmes spracujeme rukou. Sformujeme guľu, zabalíme do fólie a necháme odležať v chlade aspoň hodinu. Ja som cesto nechala odležať na balkóne až do rána. 
Potom z misy odoberáme cesto lyžicou a medzi dlaňami ho pretvoríme na guľôčku. Guľôčky kladieme na plech s PNP troška ďalej od seba. Priemer guľôčok je cca 1 - 2 cm. Priamo na plechu ich roztlačíme vidličkou.
Upečieme ich vo vyhriatej rúre pri 180°C dozlatista. Predpokladaný čas pečenia je cca 20 min, ale závisí od konkrétnej rúry.
Vychladnuté krekry sú krásne chrumkavé, žravé a chutné. Chuť pravdaže závisí od použitého syra. Čím je kvalitnejší, tým lepšie sú krekry.

                                                                     


Veselé Veľkonočné sviatky 2017

$
0
0




Všetkým návštevníkom môjho blogu želám krásne prežitie veľkonočných sviatkov









Pšeničný chlieb kváskový, ako inak? (chladničkové kysnutie)

$
0
0


    Stala sa mi nemilá vec s kváskom. V zhone som ho položila na hornú policu niekam ku dvierkam chladničky. Vždy mám preň miesto kúsok ďalej od dvierok, ale teraz bol zhon, tak som nemyslela na žiadnu potenciálnu pohromu. Tá však prišla neohlásene, potajomky a viem, že aj nechtiac.
Náčrt situácie je jednoduchý. Príde hladný chlap ku chladničke a hľadá NIEČO, čo má presne pred sebou, ale on to nezbadá. Tak kutre, nedočkavo prehadzuje veci a odrazu plesk!  Nadávka! Hrôza, keď zistí, že vypadla a rozbila sa moja drahocennosť na kamennej dlažbe. Zmätok! Chytro zahladiť stopy, zmiesť a hodiť do koša, zakryť skrkvanými novinami. No a odrazu už našiel aj NIEČO a zistil, že je aj uvarené ČOSI. Tak si napchal brucho a tešil sa, ako dobre zahladil stopy po zmiznutom kvásku! Veď aha, tam je akási ďalšia sklenená nádobka a v nej niečo podobné kvásku.
   Priznávam, skoro ma rozhodilo od jedu! Isteže to nie je nič drahé, len trocha múky a vody... ale to je povrchný pohľad! Kvások mal už viac ako 4 roky. A v akej bol skvelej forme! Makal úžasne, robil rozkvas za 4,5 hodiny... Tak som aj dáku tú slzu uronila. A muž vraj "Veď tam máš ešte jeden kvások, tak čo tu smoklíš?" Áno, bol to kvások, ale len bol... kedysi...tak dávnejšie. Nechala som to, že keď budem robiť buchty, pridám do cesta. Cesto s trochou starého kvásku má lepší šmrnc, lepšiu chuť. No a ja mám z tej stariny urobiť zázrak? Zúrila som, čo bola ďalšia fáza mojej bezmocnosti. Ale to nepomôže, tak som sa rozhodla skúsiť, čo teda ten starý kvások?
   No a vôbec to nevyzeralo dobre, v skle bola omáčkoidná hmota, bublinka žiadna. Odobrala som z nej 10 g do novej fľaštičky, pridala vodu a ražnú celozrnnú. Fakt som ale nečakala od toho žiadnu aktivitu, bol to pokus chytiť sa slamky v tečúcej rieke. Ale ráno sa mi to zdalo akési iné... áno, lepšie, nádejnejšie. Tak som postup zopakovala, nakŕmila ho a už s nádejou som čakala, ako sa to čudo bude správať ďalej. Čudo rástlo!:)
No a pravdaže ma to potešilo, tak som pookriala, kŕmila a liečila zopár dní, aby bol zasa k svetu. Dákym zázrakom muselo v tej starej "omáčke" zostať pár stovák kvasiniek nažive. Tak sa rozbehli a začali sa mať k svetu. Opäť mám svojho 4 ročného kamoša. Je to on, lebo aj teraz urobí rozkvas do piatich hodín. Naposledy mi urobil takýto chlebík.


Čo na to: 

rozkvas: 50 g ražného kvásku (100% hydratácia)
                75 g ražnej múky (celozrnná + chlebová 1:1)
                50 g celozrnnej pšeničnej múky
                25 g chlebovej T650
              150 g vody
               nechať rozkvasiť (čas je individuálny u každého kvásku môže byť iný, i keď sa najčastejšie                  uvádza 8 - 12 hodín)
ďalej:
              270 g tekutiny (dala som 150 g piva, 120 g vodného kefíru)
              200 g hladkej múky
              200 g pšeničnej chlebovej T650
                50 g celozrnnej pšeničnej múky
              1 KL  sladenky
              1 KL  medu
              120 g MD (mother dough - materské cesto, resp. staré kváskové cesto)
                80 g TZ  (tang zhong - kaša uvarená z vody a T650)
neskôr:
              2,5 KL soli
              1,5 KL masti
                 1 KL celej rasce
                 2 PL  slnečnicových semienok
                 2 KL sezamu

Ako na to:

   V tekutine rozmiešame rozkvas a TZ, pridáme sladenku a med, potom preosiate a odvážené múky. Necháme miesiť dovtedy, kým sa spojí tekutina s múkou a zakryté necháme stáť 30 - 60 minút. Ja nechávam pre autolýzu obvykle 45 minút, asi to mám ešte zo školy - jedna vyučovacia hodina :-D .
Potom pridáme zvyšné ingrediencie a necháme chvíľu miesiť, aby sme dostali pekné hladké cesto. Postačí 10 minút, kto sa bojí, môže miesiť aj tých 15 - 20, pretože nehrozí nič, keďže ražnej múky je v ceste pomerne málo.
Po skončení miesenia necháme cesto odpočívať v mise pol hodiny. Potom ho prehodíme do misy alebo uzatvárateľného boxu vytretého olejom. Poprekladáme ho viackrát, uzavrieme a necháme oddychovať znova pol hodiny a znova poprekladáme. Potom zopakujeme ešte raz. V teplom či chladnom počasí treba intervaly patrične upraviť (skrátiť alebo predĺžiť). Potom box uzavrieme a vložíme do chladničky, kde si zabezpečíme teplotu cca 4°C alebo aj menšiu. Cesto môžeme pri tejto teplote nechať fermentovať napr. 10 hodín, takže ak sme si cesto pripravili večer, môžeme sa bez obáv uložiť k spánku.
   Ja som nechala túto primárnu fermentáciu asi 8 hodín. Cesto vybraté z chladničky bolo pekne nabehnuté, mäkké ako perinka.


    Cesto vyklopíme na dosku (bez múčenia) a na poolejovanej doske ho poprekladáme a stočíme do bochníka, trocha pouťahujeme posúvaním a otáčaním pomocou pekárskej špachtle. (Treba popozerať zopár videí na YT, je ich tam habadej). Stočenie a utiahnutie bochníka je dôležité, aby sa bochník po vyklopení z ošatky nerozliezal do bokov a aby sa po narezaní a vložení do rúry nerozlial na placku. Chce to dobre odpozorovať a aj tréning. Zo začiatku sú to trocha galeje. Teda aspoň pre mňa boli...


Tu mám už stočený bochník. Nie je ideálny, okrúhly sa robí akosi ľahšie, ale vzhľadom k tomu, že táto fáza stáčania nemá trvať dlho, som sa uspokojila aj s takýmto tvarom. Hlavne, že drží :-D


    Ošatku vysypeme, bochník potrieme múkou alebo škrobom a vložíme do ošatky švíkom nahor. Ešte trocha posypeme zvrchu a ošatku vložíme do sakla. Cesto musí ešte kvasiť, musí sa uskutočniť sekundárna fermentácia - to je tá v ošatke. 
Máme možnosť nechať fermentovať cesto v teple alebo v chlade. Zvyčajne sa my, laici, rozhodujeme podľa toho, kedy ako nám vychádza čas na pečenie. Ak máme dajme tomu nejaké súrne vybavovanie alebo ideme do práce, radšej ošatku dáme do chladničky a piecť budeme, až sa vrátime domov. Opäť ale pozor na teplotu v chladničkovej polici! 
A ak je aktuálne chladničkové kysnutie, musíme si uvedomiť, že tu nemôžeme použiť prstový test. Napovie nám iba vzhľad cesta, nakysnutie a dlhý čas, pokým cesto fermentovalo. Zvyčajne dávame piecť priamo z chladničky. Len vyklopíme, narežeme a fukneme do rúry. 

   Ak chceme piecť čo najskôr, ošatku s cestom necháme na linke a priebežne kontrolujeme stav kysnutia. Všeobecne sa často uvádza čas kysnutia cca 2 hodiny, ale je to veľmi individuálne. 
(Závisí to pravdaže od viacerých faktorov - teplota v miestnosti, aj vonkajší atmosferický tlak sa nejako podieľa na kysnutí, vlhkosť a údajne aj to, či je spln mesiaca alebo nie. Ten spln som si nijako nevšimla, tak môžbyť sú to len dáke "prúpovídky", ale ten čas závisí aj od toho, koľko rozkvasu išlo do cesta a aká je kvalita kvásku, ako veľmi máte hydratované cesto a pod. Hydratované napr. kysne rýchlejšie)
Preto je dôležité kontrolovať cesto, aby neprekyslo. Prekysnuté cesto sa po vyklopení z ošatky zvykne rozpleštiť buď hneď alebo potom v rúre. To je prekérna situácia, keď nepomôže asi nič. Len poviete, že ste vlastne robili focacciu, či ako to volali tie prastaré mamy, že ochlebník, či tak dáko?
Ja to robím tak, že necelú hodinu (asi 50 min) dám cestu na linke pokoj, nemusím si ho všímať. No po tých 50 min. už pripravím rúru, spodný pekáč na zaparovanie, papier na pečenie odfiknem, pripravím si podložku na vyklopenie...Kým sa rúra vyhreje na tých 250 - 260°C trvá u mňa takých 20 minút. Počas nich už sa venujem kontrole cesta. Všímam si hlavne ako sa zmenil objem, do akej výšky sa cesto zdvihlo, ako vyzerá... keď má trhliny a praknuté bubliny, to je už podozrenie na prekysnutie... Urobím prstový test. Už som o ňom viackrát písala. Zvyčajne nechávam dokysnúť, kým zhasne kontrolka na trúbe a potom ešte 10 -15 min. Ak je cesto podozrivé z prekysnutia, dám ho do chladničky, aby sa spomalili procesy kvasenia v ňom. 

(Sekundárna fermentácia, to je táto v ošatke, nemusí byť taká dlhá ako primárna. Túto múdrosť som vyčítala z Reinhartovej knihy Pekársky učeň. On vždy dáva dôraz predovšetkým na primárnu fermentáciu. Takže rada od odborníka znie: cesto v krabici do chladničky na viac hodín a potom je na výber, či v ošatke necháme kysnúť pri izbovej teplote kratší čas, alebo ho dáme kysnúť do chladu na dlhšiu dobu). 

   Tu máme nakysnutý vyklopený bochník z ošatky, ktorý treba ešte trocha omiesť a narezať, pokropiť vodou a dať ho piecť na kameň v rúre alebo na plech. Nezabudneme zapariť rúru vliatim asi 2 dl vody na spodný pekáč. Počiatočná teplota pečenia musí byť vysoká, napr. 250°C, ale niekto používa i vyššie teploty . Pečieme najprv 10min/250°C, potom 5 min/ 220°C , vyberieme pekáč s vodou a pečieme ešte 30 - 35 min/ 190°C.


   Upečený chlieb postriekame vodou, poklopkaním na jeho spodok zistíme, či vydáva dunivý zvuk... a necháme ho chladnúť ... počas chladnutia sa chlieb ešte vo vnútri mení, tuhne celá tá gélová hmota, vraví sa, že nechávame chlebík dôjsť...


No a vychladnutý pecník už môžeme nakrojiť a ochutnať.


Pšeničný nie je taký háklivý, takže smelo zakrojíme :-D



Slovenská kapsa

$
0
0

     Takúto dobrotu som jedla v jednej nemenovanej reštike, lenže to bolo vyprážané jedlo. Vyprážané som teraz robiť nechcela, tak vznikla dusená slovenská kapsa, dúfam, že v trocha diétnejšej verzii. Pečené zemiaky ako príloha nikdy nesklamú a tak tomu bolo i teraz. Milujem tú chuť a vôňu čerstvého rozmarínu v nich. Solím ich až po upečení. 



Čo na to:

Bravčové mäso (stehno, guľaté pliecko)
Oravská slaninka pekne prerastená
Schwarzwaldská šunka (údená domáca šunka)
Vajíčka natvrdo
Paprika zelená
Cibuľa
Mrkva
Petržlen
Paradajka
Mleté čierne korenie (mčk)
Grilovacie korenie
Soľ
Cesnak
Solamyl

Ako na to:

Mäso nakrájame na rezne vyklepeme, narežeme okraje a okoreníme ich a uložíme na pár hodín do chladničky v uzatvárateľnej nádobe. 
Na plát mäsa uložíme plát údenej šunky, ja som dala plátky Schwarzwaldskej šunky, keďže som údené práve nemala. Na ňu položíme plátok slaninky, koliesko vajíčka a plátok zelenej papriky. Pomocou kovových ihiel spojíme okraje. 

Na troške oleja orestujeme pokrájanú oravskú slaninku a pokrájanú cibuľu. Potom pridáme naplnené kapsy a poopekáme ich z každej strany. Nakoniec pridáme pokrájanú zeleninu (mrkvu, petržlen, paradajku a zvyšok zelenej papriky), osolíme, pridáme ešte trocha grilovacieho korenia, poopekáme spolu a po chvíli podlejeme vodou. Dusíme do zmäknutia. Kapsy vyberieme a necháme trocha schladnúť, aby sme neskôr mohli poľahky odstrániť z nich ihly. Zatiaľ v troške studenej vody rozmiešame cca 1 - 2 čajové lyžičky solamylu a vlejeme do vriacej šťavy, čím ju zahustíme. Necháme povariť 2 minúty, doladíme konzistenciu a pre chuť pridáme 1 strúčik prelisovaného cesnaku. Šťavu môžeme precediť a pretrieť cez sitko s hrubšími otvormi, ale nie je to potrebné. 
Kapsy vložíme späť do šťavy a prehrejeme.

Podávame buď s ryžou, cestovinou alebo so zemiakmi. Ja som ako prílohu zvolila pečené zemiaky s rascou a rozmarínom. 



Ražný chlieb kváskový

$
0
0


     S ražnou múkou zaobchádzam veľmi opatrne. Mám pred ňou akýsi čudný rešpekt, ktorý sa vytvoril zrejme zo súhrnu rozličných osobných skúseností s ňou v niektorých receptoch, ako počuté a prečítané informácie o nej. Je to potvora lepivá a problémová, hotová katastrofa! To je ten záver, ktorý mám o nej zafixovaný. Aj keď má kopu predností, u mňa ich prebíja ten rešpekt...
No a tým pádom je jasné, prečo som sa vyhýbala tomuto receptu, v ktorom dominuje ražná múka.
Vyhecovali ma kamarátky na Pecni... tak som sa akosi osmelila, navyše keď mi jedna z nich bola ochotná pomáhať, radiť cez messenger. Nebola som v tom sama 👩👩



Čo na to:

Rozkvas 310 g :
130 g voda
130 g ražná múka celozrnná
  50 g kvások

Ďalej:
500 ml voda
    1 PL med
    2 KL soľ
380 g   ražná múka (zmes 1:1 celozrn. a chleb.)
semienka

Okrem toho:
maslo na vymastenie formy
semienka na posypanie

Ako na to:

Rozkvas pripravíme klasicky a keď je akurát zrelý, použijeme ho na zamiesenie cesta. 
Do misy odmeriame 500 g (ml) vody, pridáme med a rozmiešame ho. 
Múku odvážime a preosejeme, pridáme semienka a soľ, rozmiešame a vsypeme do misy. Všetko budeme miešať len vareškou, ale žiadne hnetenie !!! Cesto bude pomerne riedke, ale tiecť by nemalo.



 Ak sa predsa stane, že je viac tekuté ako by sa patrilo, múky pridáme. Ale opatrne, nemalo by to byť viac ako 1 - 3 PL. Cesto má byť homogénne, ale nehnetené, aby sme potom neupiekli dáky betón. Malo by byť len krátko ale intenzívne zamiešané.



Hranatú formu na chlieb (alebo biskupský chlebík) vymastíme maslom, vlejeme do nej cesto a mokrou rukou ho zvrchu urovnáme. Cesto bude asi 2 - 3 cm pod okrajom formy. 



Ak chceme vrch chlebíka posypať semienkami, tak najprv ho postriekame vodou a potom dáme semienka. (Treba ich dať hustejšie. Ja som si neuvedomila, že kysnutím, teda zväčšovaním objemu sa semienka od seba poriadne vzdialia. Takže ak by ste chceli robiť semienkové vzory, treba brať do úvahy).
Formu s cestom vložíme do sakla a necháme na linke kysnúť. Cesto by malo narásť cca 1 cm nad okraj formy. Zrelé cesto má na povrchu bublinky, z čoho vznikajú dierky, keď bublinky praskajú. Preto je vhodné mať povrch nie celkom nahusto zasypaný semienkami.


Čas kysnutia sa rôzni v závislosti od počasia, od teplôt v miestnosti, ale bude to o dosť dlhšie, ako kváskový chlieb obsahujúci pšenicu. Takže rátame s takými 4 - 5 hodinami, niekedy i dlhšie... a pozor tiež na prekysnutie.
Akonáhle cesto vyliezlo nad povrch formy, môžeme začať vyhrievať rúru na 250°C a keď registrujeme prvé prasknuté bubliny, malo by svetielko termostatu signalizovať, že nastavená teplota bude už už dosiahnutá. Keď signálka zhasne, môžeme vložiť formu (alebo ak veľmi nedôverujete termostatu a chcete, môžete pre istotu ešte chvíľku počkať a potom chlieb vložiť). 
Na 250°C pečieme asi 7 - 8 minút, potom teplotu znížime na 220°C a pečieme 45 minút. V žiadnom prípade rúru nebudeme zaparovať. Ak treba, tak na chvíľu pečieme prikryté alobalom. 

Potom chlieb vyklopíme na alobal alebo papier na pečenie a vložíme späť do rúry asi na 10 minút, aby sa lepšie prepiekli boky chleba. Opäť si môžeme pomôcť alobalom, keby javil známky rýchleho tmavnutia. Ja som mu pridala na nejakú chvíľu aj ventilátor, ale bála som sa nechať dlhšie.. no mohla som..


Chlieb z rúry vyberieme, poklopkáme a keď bude zvoniť, uložíme ho na mriežku vychladnúť. V žiadnom prípade ho nesmieme krájať privčas, pretože ražný chlieb potrebuje na ustálenie svojej štruktúry oveľa viac času ako pšeničnoražné alebo iné zmesné chleby. Najlepšie je nechať to odstáť do ďalšieho dňa. Keď je vychladnutý, prikryjeme ho voľne utierkou. 




Grilovaná krkovička s dusenou zeleninou

$
0
0

       Hneď ako mi padol zrak v jedálnom lístku na toto jedlo, vedela som, že si ho objednám a myslela som, že aj manžel si ho dá. Ale chcel rezeň, Janka si dala rybu. No a potom mi obidvaja závistlivo hľadeli do taniera. A bolo to mňamovo dochutené, splnnilo to presne moje očakávanie. 
     Jedlo je na prípravu celkom jednoduché, takže si dáme záležať na ochutení a prílohe. Ja som urobila ako prílohu ryžu, pre zmenu, lebo v poslednom čase boli zemiaky dosť často. Nebolo to s ryžou zlé, ale darmo, k tomuto jedlu sa priam žiadajú hranolky alebo pečené zemiačky. Takže ak sa chcete inšpirovať, vynechajte ryžu a upečte zemiaky či hranolky.
A krkovičku si musíte nájsť krááásnu, mäso nie príliš tmavé, málo tuku, slabé mramorovanie.


Čo na to:

Krkovička:
krkovička bez kosti
mleté čierne korenie
kayenské korenie
olej
soľ
hladká múka
vývar
kúsok masla
cesnak

karamelizovaná cibuľa:
cibuľa
olej + maslo
balsamico ocot crema (Modena)

zelenina:
cibuľa
šampiňóny
zelená fazuľka (dala som mrazenú)
cukina
oravská slanina
kúštik masla
mleté čierne korenie
mletá rasca
cesnak
soľ

príloha:
pečené zemiaky al. hranolky
alebo ryža

Ako na to:

Krkovičku si vyberieme čo najmenej mramorovanú, alebo časť s mramorovaním odrežeme. Rozkrájame ju na plátky s hrúbkou cca 2 cm, vyklepeme, okorením čerstvo zomletým korením, sypneme aj trocha kayen korenia a rezne uložíme do plastového boxu, pričom každý polejeme lyžicou oleja, ktorý rozotrieme po celej ploche. Rezne ukladáme na seba. Vložíme do chladničky. Nesolili sme, aby mäso nepúšťalo zbytočne šťavu.

Celú prípravu jedla začneme najprv prílohou. Očistíme zemiaky a pozdĺžne pokrájame na osminy. Dáme ich do kastróla s vodou a necháme vodu so zemiakmi zovrieť, necháme vrieť cca 2 minúty. Potom vodu zlejeme a zemiaky vysypeme na plech (ja dávam naň papier NP). Pokvapkáme asi 2 - 3 PL oleja, opäť nesolíme, dáme piecť do rúry na 200°C.  V priebehu pečenia ich jedenkrát pootáčame.
Upečené vysypeme  do misy a posypeme soľou, obracačkami ich poprehadzujeme. Niekedy pridávam aj prelisovaný cesnak. Celá príprava zemiakov trvá asi 45 - 50 minút.

Ak pripravujeme ryžu, je to trocha kratšie. Prebratú umytú ryžu necháme na sitku odkvapkať. Do rajnice, v ktorej robievame ryžu, dáme trocha oleja, nadrobno pokrájanú cibuľu a speníme. Potom pridáme ryžu, zalejeme vodou (asi 1,5 - 2 cm nad povrch ryže), osolíme, prikryjeme a necháme dusiť 12 - 13 minút. Pozor, po začatí varu stiahnuť teplotu. Počas dusenia ryžu jedenkrát premiešame. Potom rajnicu s ryžou zabalíme do utierky, položíme na doštičku a uložíme do postele 😁, prikryjeme paplónom. Ďalej sa o ňu už nestaráme, kým sa nejde obedovať.

Kým sa pečú zemiaky, pripravíme dusenú zeleninu. Kúsok slaniny pokrájame na tenšie dlhšie rezance, vhodíme do panvice a pridáme kúsok masla prípadne oleja, slaninu porestujeme a pridáme pokrájanú cibuľu, znova chvíľku restujeme a prihodíme pokrájané šampiňóny, zelenú fazuľku a na podlhovasté plátky nakrájanú cukinu. Osolíme, namelieme korenie a pridáme mletú rascu (všetko samozrejme v množstve adekvátnom použitej zelenine). Prikryjeme a podchvíľou pomiešame. Tekutinou (voda alebo vývar) môžeme podliať až vtedy, keby hrozilo, že sa začne pripaľovať. Tekutinu pridáme len lyžicou, aby sme množstvo neprešvihli, nemá byť vodnatá. Nedusíme príliš dlho, zeleninka je lepšia trocha chrumkavá. Do hotovej lisneme strúčik cesnaku (ak robíte viac ako 3 porcie, môžete pridať). Zelenina nemá raziť cesnakom, len podčiarkuje prítomnosť šampiňónov. 😉

Do grilovacej panvice kvapneme len trocha oleja, lebo mäso bolo v oleji namarinované. Panvicu rozpálime a vložíme plátky mäsa, ktoré sme osolili a trocha poprášili múkou. Opekáme pomerne rýchlo a pomerne krátko. Krkovička je sval, ktorý zviera veľmi netrénuje, takže také mäso sa upravuje kratší čas. Pri dlhom opekaní by stvrdlo. Opečené rezne vyberieme, vložíme do hlbokého taniera a zabalíme do alobalu. Vložíme na teplé miesto.
Do výpeku dáme trocha hladkej múky (podľa toho, koľko chceme šťavy a koľko je výpeku), chvíľu restujeme a potom zalejeme vývarom, pomiešame, necháme prevrieť a ku koncu pridáme oriešok masla, aby šťava získala lesk. Šťavu dochutíme koreninami, ktorými sme korenili mäso, po odstavení môžeme pridať prelisovaný cesnak (množstvo dľa chuti; ja som dala len 1 strúčik).

Popri grilovaní krkovičky pokrájame cibuľu pokrájanú na plátky a na troške oleja ju restujeme. Jemne ju osolíme a pokvapkáme krémovým balsamicom, chvíľku ešte miešame a odstavíme, karamelizovaná cibuľa pôjde hore na pláty mäsa. Ja som mala iba tmavé balsamico, vďaka nemu cibuľa vyzerá tmavá...ale určite nie je spálená 😀 Kto nechce, nemusí ju dať, ale s mäsom bola výborná. Môžete si ju pripraviť aj inak (opražiť s kryštál. cukrom a potom zaliať jablčným octom).

Pri servírovaní nalejte do taniera menšie množstvo šťavy a na ňu uložte mäso, posypte karamelizovanou cibuľkou a pridajte zeleninovú oblohu. Zvyšnú šťavu si potom stolovníci môžu pridať sami, ak bude záujem.




Zapekané palacinky s kuracím mäsom

$
0
0
     Palacinky sú dostatočne variabilné jedlo, aby sa nám neprejedli, i keby bývali na stole častejšie.
Uvedomila som si to dosť neskoro. Moja mama robievala palacinky vždy rovnaké a pre mňa to bolo úplne nudné jedlo. Navyše bývali mastné a to sa mi protivilo. Moja miera boli maximálne dve palacinky a viac by ich do mňa nedostali. Zato môj muž je z iného cesta. Asi z palacinkového. Nikto nestíha vypekať palacinky väčšou rýchlosťou, akou ich on je.
     Veľmi ma potešilo, keď som raz na jednom portáli našla iný recept na palacinky, ako som poznala z domu, vyskúšala som ho a hneď som si ho adoptovala. 😊 Palacinky neboli vôbec mastné, všetkým chutili a o odvtedy recept používam. Plním ich rôznymi sladkými plnkami (tvaroh, ml. orechy s cukrom, makové, kakaové, s krémom a pod.) ale máme radi aj naslano. Tu na blogu sú už niektoré uvedené, napr. tu, aj tu, alebo tu.


Čo na to:

Cesto na palacinky:
300 ml mlieka
    2 vajíčka
 štipka cukru
 soľ dľa chuti (asi 1/4 čL)
150 g  hladká múka
voda dľa potreby
65 ml oleja

Plnka:
3 ks grilované kuracie prsia
(alebo pečené, opekané)
niekoľko šampiňónov
2 PL oliv. olej
1 cibuľa menšia
1 mrkva
kečup
mleté čierne korenie
mletá červená paprika
pizza korenie
bazalka čerstvá
1/3 čL papriková pasta pikantná
soľ
cesnak
15 dg eidam alebo gouda (aj zmes)
  5 dg niva

Omáčka na zapekanie:
100 ml mlieka
   2 PL  kyslá smotana
   5 dg   niva
1/2 krabičky minimozzarella


Ako na to:

Do mlieka vyklepneme vajíčka, pridáme štipku cukru a vyšľaháme , pridáme soľ, kto chce, môže pridať aj trocha mletého čierneho korenia. Pridáme olej, znova rozšľaháme  a pridávame múku, ktorú zašľahávame. Vodou nariedime, aby cestíčko malo vhodnú konzistenciu. Múky môžeme pridať aj viac, v tomto prípade je celkom vhodné robiť palacinky z hustejšieho cesta, hrubšie ako bežne.
Cestíčko vyšľaháme dohladka a necháme ho odležať aspoň 1/2 hodiny. 
Panvicu pomastíme len pred prvou palacinkou, ostatné palacinky už olej potrebovať nebudú. Upečieme potrebné množstvo palaciniek (podľa plnky - na 1 palacinku 2 PL plnky; zvyšné cesto môžeme zriediť vodou! pridať a urobiť palacinky nasladko ). 

Plnka: Na oleji speníme nadrobno pokrájanú cibuľu, pridáme naplátkované šampiňóny, mrkvu postrúhanú na jemných slzičkách, osolíme, chvíľku miešame a podlejeme niekoľkými lyžicami vody, okoreníme mletým čiernym, trochou oregana alebo bazalky. Podusíme chvíľu, po odparení vody pridáme bajočko kečup podľa chuti. Ešte dochutíme cesnakom. 
Grilované kuracie prsia zomelieme (ja som ich nahrubo mixla robotom) a pridáme do pripravenej zmesi. Do vychadnutej nastrúhame syry, dochutíme pizza korením a paprikovou pastou, prípadne ešte ďalším cesnakom, ale fantázii sa medze nekladú.

Palacinky natrieme plnkou a stočíme. Rozkrájame ich a poukladáme tesne vedľa seba do pekáča alebo do jenskej misy. Môžu sa aj troška prekrývať. 



Na palacinky nanesieme zapekaciu omáčku, ktorú pripravíme zmiešaním mlieka, smotany a postrúhanej nivy. Na poliate palacinky rozhodíme poprekrajované mozzarellové guľôčky (alebo plátky mozzarelly).


V rúre zapekáme na 180°C  asi 20 minút.


Podávame zatepla, so zeleninovým šalátom, ale dobré sú aj zastudena. Môžu sa podávať ako jednohubky rozkrájané na 1,5 cm kúsky.


Pšenično-špaldový kváskový chlieb s vodným kefírom

$
0
0

     Tieto dva chleby sú z rovnakého cesta. Rozdielne sú v tom, že jeden z nich kysol dlhšie ako druhý. Po vymiesení cesto podstupuje primárnu fermentáciu, a tá sa môže robiť buď v chladničke pri nízkej teplote ale dlhší čas (tzv. retardácia), alebo sa môže robiť pri izbovej teplote kratší čas.
Po skončení tejto fázy sa cesto vyklápa na dosku a nechá sa chvíľočku postáť a potom sa stáča do bochníka a uťahuje. Vloží sa do ošatky a znova sa nechá fermentovať resp. kvasiť. Ide o druhú fermentáciu, ktorá sa tiež môže uskutočňovať pri bežnej izbovej alebo nízkej teplote v chladničke.
V prípade retardácie býva lepší výsledok, pretože dlhšie trvajúca fermentácia umožňuje vznik viacerých rôznorodých produktov s kratšími reťazcami, ktoré prispievajú k výsledej chuti i vôni chleba. Okrem toho za dlhší čas sa stihnú rozložiť aj fytáty obsiahnuté v obilných šupkách. To je v podstate ďaľší benefit, ktorý môžeme pripísať na vrub retardácie. Podľa názoru mnohých amatérskych pekárov, ku ktorému sa pripájam, je retardácia výrazným pomocníkom pri časovom naprogramovaní chlebopečenia.



Čo na to:

na rozkvas: cca 40 g žitného kvásku, 160 g vody, 90 g žitnej múky, 50 g celozrnnej špaldovej múky  - necháme rozkvasiť a urobíme skúšku zrelosti. Každý kvások je trocha iný, existuje v rôznych podmienkach, je inak vedený, takže aj časy na fermentáciu sa líšia.

ďalej:
250 ml tekutina (voda, pivo, kefír, syrovátka, vodný kefír)
200 g pšeničná múka chlebová T650
150 g hladká múka
100 g špaldová múka hladká
120 g múčna kaša uvarená (100 g voda + 20 g T650 alebo žitná chlebová)
110 g MD (mother dough)
2 KL soľ
1 KL sladenka alebo med
1 KL rasca celá
1 KL ľan
1 KL sezam
1 PL  slnečnica
1 PL  tekvica
1 PL  masť al. olej

Ako na to:

Najprv pripravíme rozkvas zmiešaním všetkých surovín a ich fermentáciou. Či je rozvkvas hotový, overíme plávacou skúškou. Do pohára so studenou vodou vhodíme kúsok rozkvasu, ktorý sme odrypli malou lyžičkou. Ak rozkvas pláva, je akurát zrelý a treba s ním zarábať cesto. 
(Ak rozkvas padol na dno, buď nie je ešte poriadne vykvasený alebo je už za zenitom a s takým zarábať nebudeme. Ak je teda prešvihnutý, treba pridať doň trocha múky a vody, zamiešať a nechať znova kvasiť).
Pripravíme si múčnu kašu. Je to v podstate TZ - tang zhong, ktorý som už spomínala v predchádzajúcich postoch . Klasický TZ sa robí z hladkej múky a vody. Do kváskového chleba môžeme uvariť pravdaže aj z hladkej, ale častejšie sa používa chlebová aj celozrnná alebo aj ražná či iné múky. Preto hovoríme o kaši, nie o TZ. Kaša v chlebe robí divy so striedkou. S ňou je striedka machovo mäkučká a jemná. Preto sa oplatí babrať s kašičkou. 
Kaša: 100 g vody + 20 g múky rozšľaháme v rajničke a dáme na sporák. Pomaličky za stáleho miešania kašu uvaríme, občas zložíme mimo platňu, aby sme kašu nevarili na príliš veľkom stupni...kaša neustále hustne a musíme miešať, aby sme si neuvarili akési hrče či hrudy. Kaša musí byť hladká a pomerne hustá. 
Odvážime si MD - mother dough (je to obdoba starého cesta - OD - old dough,  ktoré sa používa pri kvasení droždím) a necháme ho voľne napr. na tanieriku, aby nabralo izbovú teplotu. Môžeme ho postrihať na kúsky kuchynskými nožnicami, alebo ho potrháme na menšie kúsky. Strihanie je ale lepšie.

Odvážime (odmeriame) tekutinu, pridáme med alebo sladenku, uvarenú múčnu kašu a rozkvas. Všetko spolu dobre premiešame, zhomogenizujeme. 
Múku preosejeme a pridáme do zmesi s rozkvasom. Premiešame buď varechou alebo celé necháme miesiť v mise robota alebo v nádobke domácej pekárne. Kúsky MD môžeme prihadzovať do cesta počas miesenia. Zmes necháme premiešať len tak dlho, aby sa vstrebala tekutina a múka nikde nebola suchá. Ak miesi niekto ručne, platí to tiež - zamieša len tak, aby nezostala nikde suchá múka. Potom misu prikryjeme a necháme zmes autolyzovať cca 30 - 40 minút. Môže to byť aj dlhšie. 
Po skončení autolýzy pridáme do misy pripravenú soľ, všetky semienka a tuk. Tuk nie je povinná ingrediencia, ale ja ho dávam, pretože pridáva chlebu chuť i vôňu. Pravdaže len ak ide o kvalitný dobrý olej alebo voňavú masť. 
Opäť spustíme miesenie a cca po 10 - 20 minútach ho ukončíme. 
Cesto z robota vyberieme a prehodíme do plastového boxu vytretého olejom (aj vrchnák pomastíme). Cesto necháme stáť na linke cca 30 minút a potom ho poprekladáme z rohov do stredu. Opäť zakryjeme a necháme stáť 30 minút. Znova poprekladáme a uložíme do chladničky na najchladnejšie miesto (odmerať teplomerom), ktoré býva najčastejšie na spodnej polici. Teplota by mala byť cca 4°C. Určite by nemala byť väčšia ako 8 °C, lebo cesto by mohlo prekysnúť. Cesto môžeme nechať v týchto podmienkach aj 24 hodín. Z časových dôvodov väčšinou nechávame kratší čas .. 10 - 12 hodín. Minule som otvorila chladničku a cesto už si razilo cestu von z boxu. Tak to už sa samo pýtalo na ďalšie spracovanie.

Cesto z chladničky vyberieme a vyklopíme z boxu na pomastenú poolejovanú plochu. Cesto trocha natiahneme a upravíme do tvaru obdĺžnika alebo štvorca.



Cesto uchopíme za obidva horné rohy a zložíme ich, ako keby sme chceli robiť obálku. Vytvorí sa špic, ktorý chytíme a zložíme ho do stredu. Potom špachtľou cesto otočíme o 180°C  a znova tieto úkony zopakujeme s jednotlivými rohmi cesta.
Z hornej strany cesto podoberieme spachtľou (aj tá môže byť naolejovaná) a pomocou nej ceste podvihneme, stáčame smerom k sebe, rukami pritlačíme v strede a ďalej stočíme až temer na podložku. Znova cesto pritlačíme po celej dĺžke okraja. Takto máme predtvarované cesto. Môžeme ho nechať chvíľku odpočívať - len 2 minúty.  
Špachtľu znova naolejujeme a pomocou nej podberáme bochník jednou rukou, pričom druhou bochník pridržiavame a robíme s ním otáčavý pohyb. Tvarujeme ho podľa požiadavky.  Keď nás bochník poslúcha, môžeme špachtľu odložiť a bochník stáčať obidvomi rukami, pričom napíname povrch cesta - sťahujeme z povrchu nadol, dospodu. Robíme to len krátko, lebo touto činnosťou by sme mohli porušiť lepkovú štruktúru a potrhať povrchovú vrstvu cesta. 


Bochník posypeme buď škrobom alebo nejakou múkou, ktorá neobsahuje lepok (ja používam kukuričnú alebo pohánkovú) a rozotrieme po povrchu bochníka. Ošatku vyložíme plátnom alebo vytrieme škrobom a bochník do nej vložíme spojmi nahor (teda tá pekná strana bochníka bude naspodu, tá škaredá je hore... Spoje na bochníku ešte skontrolujeme a zoštipneme, ak treba. 


Ošatku s bochníkom vložíme do veľkého vrecka a dáme kysnúť buď do chladničky alebo pri izbovej teplote. 
Ťažko určiť čas, ktorý bude bochník potrebovať na túto druhú fermentáciu - kysnutie. Pri kysnutí v chladničke sa príliš problémom nemusíme zaoberať. Peceň si v nej bude pomaličky rásť, niekedy až veľmi pomaličky a bude sa zdať, ako keby ani objem nezväčšoval. Po cca 8 - 10 hodinách by mohol byť už nakvasený dosť, ale ani to nie je pravidlom. Bohužiaľ v takomto prípade nemôžeme použiť prstový test na zistenie stavu. Jednoducho preto, lebo bochník je stuhnutý od chladu. Dobre je preto sa orientovať vzhľadom a sledovaním času. Vzhľad cesta v ošatke je pre nás zaujímavý z dôvodu posúdenia  fermentačného stavu. Ak sme taký istý chlieb už piekli bez chladničkového kysnutia, vieme, ako vyzeralo cesto pred tým, než sme ho dávali piecť. A to je pre nás informácia, ako by malo vyzerať po chladničkovom kysnutí... rovnako!!! Pre tento účel je vhodné si cesto v ošatke odfotiť mobilom. Potom môžeme v prípade potreby porovnávať. Určite sa neriadime radou, že cesto má vykysnúť na dvojnásobok pôvodného objemu 😀 lebo by sme dostali asi cesto riadne prekysnuté ( pri kysnutí droždím to ale platí). Ak uvidíte cesto v ošatke s povrchom popukaných bubliniek, polotekuté a rozhegané, krásne vyzerajúce, tak pravdepodobnosť, že ide o prekysnuté cesto, sa takmer rovná istote. Nepríjemnosť, také cesto je nanič. Rovno ho vyklopte na dosku a premieste  trochou múky a znova vrazte do ošatky kysnúť... ale už len kratší čas. 
Takto prekysnuté cesto býva najčastejšie, ak kysne na linke v teple... Treba ho často kontrolovať, najmä v lete, keď je riadne horúco. Pravdaže skúšame prstovým testom (popísaný je tu )
Pred pečením treba vyhriať rúru na vysokú teplotu (najčastejšie 250°C), nahriať kameň, spodný plech, pripraviť si potrebné pakšamétle (lopata na sádzanie alebo nejaká pevná podložka, žiletka na narezávanie, postrekovač) a zohriať vodu v kanvici, ktorú po vsadení chleba nalejeme do spodného pekáča či plechu. Táto zaparí a zvlhčí priestor s pecňom, na ktorom sa kôra potom tvorí pomalšie, čo umožňuje bochníku ešte rásť. Stvrdnutá kôra utvorená pri vysokej teplote by inak mohla veľmi popraskať.
Po dosiahnutí nastavenej teploty vyklopíme bochník z ošatky na podložku pokrytú papierom na pečenie (PNP). Ometieme nadbytočnú múku a žiletkou urobíme do bochníka zopár hlbších zárezov. Nerežeme zbytočne veľa, ale premyslene. Správne narezanie umožní únik pary z hĺbky cesta von a para sa tak nemusí pretláčať silou a nespôsobí škaredé praskliny. Možno sa trocha viac otvoria zárezy, ktoré sme urobili my, ale to býva v poriadku, to sme práve chceli. 
Narezaný bochník postriekame vodou a chlieb vsadíme na kameň (alebo plech), vlejeme vodu do spodného pekáča a zatvoríme dvierka. Kuchynské minútky (alebo napr. mobil ) nastavíme na 15 minút a po ich uplynutí znížime teplotu  na 200 - 190°C a pečieme ešte 30 - 35 minút. Počas pečenia by sa mal chlieb v rúre otočiť, aby bolo pečenie rovnomerné. Ale to už je vec jednotlivej rúry ako pečie. 
Po upečení chlieb necháme chladnúť na mriežke a postriekame ho zo všetkých strán vodou. Necháme vychladnúť. 

Tento je retarďák, v chladničke bol asi 15 hodín.



Krájame vychladnutý alebo aspoň vlažný.




Tento je rovnaký, resp. z toho istého  cesta, ale fermentoval pri izbovej teplote .


Tu je na reze... fotku cvakli obdarovaní susedovci.  😀😀 Strašne som sa bála, čo ak nebude v poriadku? Ale veľmi, veľmi bol pochválený.





Rožky s prefermentom alebo Upravení Rohlíci Kubíci

$
0
0

     V poslednom čase sa mi chleby vôbec nedaria. Nie sú to úplné naničovaté chleby, ale nie som už na začiatku a už som mávala kvalitnejšie chleby. Kvalita kváskového chleba závisí od viacerých faktorov, ale najdôležitejším je kvások. Takže sa mu venujem, skúšam ho omladiť, vykŕmiť a ozdraviť. Premýšľam, čo sa s ním mohlo asi stať. Ale nenapadá mi nič normálne, nič mimoriadne. Až na vodný kefír... keď som kŕmila kvások, použila som ho miesto vody. Ale to by nemalo byť na závadu, skôr naopak. No teraz je nakŕmený celozrnnou ražnou a vyzerá dobre.. tak už by som mu mala dať šancu, nech sa ukáže. 
   Takže zatiaľ som piekla veci s droždím. Kapánek teda vylepšené prefermentmi. A aj takáto fermentácia a príprava pečiva je veľmi zaujímavá a vedie k chutným pekárskym výrobkom. Prefermenty sú skoro zázračné 😍 Ja som si zo všetkých najviac obľúbila staré cesto - old dough, ktoré má v kváskovaní svoju kváskovú obdobu - mother dough (MD). Mám rada obe. Omládok je tiež veľmi účinný a príjemný preferment... vlastne všetky aj tie nemenované...
     Tento recept je upravený pôvodný recept Rohlíci Kubíci. Časť múky v recepte som nahradila pšeničnou grahamovou múkou, časť múčnej zmesi som použila do prefermentu a pridala som aj lyžičku ražného kvásku. 


Čo na to:


500 g múka (môže byť len hladká, ale kľudne je možné použiť zmes múk dľa možností )
260 ml voda
 30  g  masť (bravčová, husacia, akú máte)
  2 KL soľ
  1 KL sladenka (al. med)
 20  g  droždie
............................. toto je pôvodný recept....
+ 250 g múka graham pšeničný
+ 160 g voda
+ 1 KL soľ
+  75  g mother dough (MD)
+ 1 KL kvások ražný
.............................. toto som pridala .........
na potretie : 1 bielok + 1 PL mlieka
na posypanie: morská soľ, semienka (u mňa chia a rasca)

Ako na to:

Pripravíme preferment - omládok: (redší preferment, kvasí cca 40min - 1 hod.)

V 170 ml vody rozpustíme sladenku, 15 g droždia, pridáme 170 - 180 g múky a trocha vyšľaháme. Prikryjeme a necháme stáť na linke 3/4 hodiny.
   
  Po vykvasení omládok prilejeme do misy s preosiatou múkou, po okrajoch osolíme, namrvíme zvyšok droždia a miešame rukou, postupne rukou priberáme múku zo strán a prilievame zvyšnú vlažnú vodu. Tiež prihodíme ešte lyžičku kvásku (nemusí byť, ale kto má, nech dá). Do takto rozmáganého cesta pridáme ešte na franforce postrihané či potrhané MD . Necháme postáť pol hodinu a potom cesto prehodíme do nádoby domácej pekárne (DP). Necháme miesiť na programe cesto a vypneme cca 30 min pred koncom programu.

   Cesto vyklopíme na pomúčenú dosku, mierne prepracujeme a prikryjeme ho misou alebo utierkou. Necháme ho dôjsť cca 20 minút. Potom cesto prekrojíme na dve rovnaké časti, jednu odložíme bokom a druhú časť rozdelíme na 8 rovnakých kusov (môžeme si pomáhať váhou).
Urobíme z nich bochníčky a sypneme trochou múky. Po chvíli začneme tvarovať rožky.
   Môžeme postupovať tak, že cesto rozvaľkáme do tvaru trojuholníka a cesto skrúcame od základne ku špicu. Popri tomto skrúcaní cesto pritláčame o dosku (nepomúčená plocha) a vyšúľame rožok. Kladieme na plech vystlaný PNP.
Alebo postupujeme tak, že bochníček rozvaľkáme do tvaru elipsy a skúcame, pritláčame o dosku. V tomto prípade nezabudnime zoštipnúť cesto v spodnej časti rožka. Opäť vyšúľame a kladieme na plech.
    Plech prikryjeme aby rožky dokysli.
Kým sú rožky na plechu, rozkúrime rúru, nastavíme cca 230°C.
Dokysnuté rožky potrieme zmesou bielka a mlieka, posypeme semienkami a soľou podľa chuti.
Pred vložením do rúry plech s rožkami postriekame vodou a vložíme do strednej časti rúry.
Prvých 5 - 6 minút pečieme na 230tke, potom znížime na 200°C a pečieme ešte 15 minút. Na začiatku pečenia môžeme rožky v rúre ešte postriekať. Krásne vyskakujú potvorky.
Podobne spracujeme aj odloženú polovicu cesta.
   Mne vyšlo 16 rožkov veľkosti ...no neviem to opísať, škoda, nevážila som ich... ale boli to také riadne rožtiská,


   Upečené rožky vyložíme na mriežku, aby mohli chladnúť zo všetkých strán a tiež ich môžeme postriekať vodou, aby na povrchu neboli príliš tvrdé. Takto budú akurát, vo vnútri mäkké a na povrchu jemne chrumkavé. 
     Kto očakáva rohlíky, aké sa dajú kúpiť v obchode, bude sklamaný. Nie sú to žiadne penové pufky, alebo nafúknuté nič, do ktorého zahryznete a spľasne, a žujete gumu bez chuti. Také sa robia chemickými prísadami. 
Tieto sú príjemne žuvacie, s pružnou striedkou, skvelou vôňou a chuťou a príjemne drúzgavým povrchom. 



Gnocchi di Torrette (zemiakové ňoky z Torretta)

$
0
0


      Každý si asi občas donesie nejaký recept z dovolenky, alebo len skúsi recept napodobniť. Pravdaže musí to byť chutná mňamka, ktorá dokáže osloviť, zaujať. Mňa teda fakt zaujali tieto domáce zemiakové ňoky, ktoré pre letných hostí pripravila pani domáca vo vile, kde sme mali ubytko. Jedlo sa dá uvariť za dákych 30 - 35 minút, pravdaže ak ste gnocchi urobili vopred do foroty a zmrazili ich. Ak chceme robiť s čerstvými, treba pridať cca 1,5 hodiny. Predsalen na ňoky treba uvariť zemiaky v šupke, nechať ich vychladnúť (alebo ich uvariť deň vopred), potom zmiesiť s múkou a vypracovať cesto... áach jo, ešte treba cesto vyšúľať, nakrájať na kúsky, roztlačiť vidličkou a vhodiť do vriacej osolenej vody. Uvariť, precediť... Celý postup sa dá nájsť tu! Cesto si môže každý pripraviť tak, ako je zvyknutý. Skúšala som rôzne, no zásadný rozdiel medzi nimi nebol. 
Páči sa mi pomôcka, ktorú používajú talianske gazdinky na formovanie ňokov. Je to taká obyčajná ryhovaná drevená doštička. Na nej sa kúsok zemiakového cesta len prevalí a ňok je na svete. Už som to kedysi videla, teraz som si to aj vyskúšala a je to super. Ak nemáme doštičku, môžeme z cesta robiť malinké guľky a roztlačiť ich vidličkou. Alebo ich na vidličke zošúľame do tvaru ňokov.


Čo na to:

na zemiakové gnocchi som si najviac obľúbila to, z ktorého robím aj makové šúľance alebo slivkové gule:

1 kg zemiakov uvarených v šupke, 
2 hrnčeky (2,5dl) polohrubej múky
1 vajíčko
trocha soli
pár lyžíc mlieka
1 PL masla (Flora al. pod.) 

omáčka: (na 4 dospelácke porcie )
1 stredná cibuľa
60 g prerastenej oravskej slaninky
50 g (aj viac) schwarzwaldskej šunky
1 veľká mrkva
1 konzerva sekané paradajky
2 PL paradajkový pretlak
8 ks šampiňóny stredne veľké (aj viac)
3 strúčiky cesnaku
1/2 menšia cuketa (ja som nemala)
1 KL sójová omáčka 
1 KL worcester
2 KL kryštál. cukor
soľ podľa chuti
1/2 KL mleté čierne korenie
3/4 KL kurkuma
   1 KL červená paprika
1/3 KL drvené chilli
1/4 KL mletá rasca
hrsť čerstvá bazalka + oregano
150 g  strúhaný syr (ideálne parmezán alebo grana)
           (alebo kombinácia eidam + parmezán)

na posypanie porcií:
40 - 50 g  parmezán na posypanie

Ako na to:
Cesto na gnocchi si zamiesime vo veľkej mise, aby sme nenarobili zbytočne veľký binec. 
Vychladnuté zemiaky postrúhame do misy, pridáme múku, vajíčko, lyžicu masla, soli len máličko a pri ruke si necháme pohár mlieka s lyžicou, ktorou budeme pridávať mlieko podľa potreby. Nepoužijeme ho všetko. Rukou zhnetieme cesto tak, aby bolo kompaktné. Potom ho vyklopíme na  pomúčenú dosku a obidvoma rukami cesto prehnetieme, aby bolo hladké a nelepivé. Nesnažíme sa do cesta zapracovať veľa múky, aby neboli ňoky potom tvrdé. Hnetieme len krátko. Potom cesto rozdelíme na viac približne rovnakých častí. Každú vyšúľame na dlhý valček s priemerom 1,5 cm. Pokrájame na malé kúsky (najprv si odskúšame, aké veľké guľky budeme robiť) a v dlaniach vygúľame guľôčky. Dávame ich na pomúčenú tácku alebo plech. Guľôčky môžeme sploštiť vidličkou, ale kto sa chce hrajkať a mať pekné gnocchi, môže tvarovať takto KLIK!
Gnocchi uvaríme v osolenej vode, precedíme a opláchneme pod tečúcou vodou.

Na troche oleja orestujeme cibuľu pokrájanú nadrobno, pridáme na malé kúsky pokrájanú mrkvu (lepšie by bolo dať nahrubo postrúhanú), šampiňóny, na klátiky pokrájanú cukinu, osolíme,  pridáme woorchester, sójovku, drvenú rascu, mleté čierne korenie, kurkumu a restujeme spolu. Po chvíli pridáme krájané paradajky aj so šťavou a pretlak, papriku a chilli. Podlejeme trochou vody a dusíme pod pokrievkou do zmäknutia. Necháme ešte zredukovať a odstavíme. Do zmesi prelisujeme cesnak a pridáme posekané bylinky.



V druhej panvici orestujeme na kocočky pokrájanú oravskú slaninku a na konci pridáme schwarzwaldskú šunku a lisovaný cesnak. Už nerestujeme. Kombináciou oravskej slaniny a schwarzwaldskej šunky "nahradíme" taliansku pancettu.
Do tejto panvice vsypeme uvarené gnocchi, ponatriasame, aby sa gnocchi obalili výpekom. Potom celý obsah panvice presypeme do hlbšej misy, pridáme omáčku z prvej panvice, zasypeme časťou syrov (asi 1/4 si necháme na posypanie) a rýchlo zmiešame, aby sa všetko spojilo.

Jednotlivé porcie posypeme trochou syra aj na tanieri.


Slonie uši (od Ivy )

$
0
0

     Tento recept vymyslela Iva. Hneď na začiatku musím povedať, že tejto raňajkovej dobrote môžu konkurovať len dobré domáce croissanty. Na tie som ešte nenabrala odvahu. Zato Slonie uši som už robila tretíkrát. Kto ich od Ivy pozná, tak má pred sebou múčnik posypaný mandľovými plátkami. Tie mandle sú na tom výýýýborné. No ja som ich teraz posypala lieskovými orieškami nahrubo podrvenými. Z núdze pravdaže. Mandľové plátky niekto vymaškrtil, čo ma teda vytočilo a takú vytočenú ma vytočil ešte aj muž, keď na moje vytočené vytočenie poznamenal, že tak to býva, keď si niekto neskontroluje vopred, či má všetky potrebné suroviny. Ale celkom ochotne sa ponúkol, že zájde do Billy ich kúpiť, možno budú mať. To ma ubezpečilo, že mandle vymaškrtil on. Vrátil sa bez mandlí. Ja som medzitým ešte presondovala  mrazničku a v jednom šuplíku som narazila na obielené lieskovce. Tak som ich použila miesto mandlí. No panečku! S orieškami boli uši azda aj lepšie ako s mandľami...a voňavééé... 😍😍😍
     Iva je skvelá baba, ktorá úplne nebesky pečie.  Podľa mňa je to pekokráľovná. Keby ste videli jej chleby, bagety, rožky, rôzne koláče... nádhera. O pár týždňov vyjde jej nová kniha. Veľmi sa na ňu už teším. Bude sa volať "Ruky v mouce"... to je taký príznačný názov knihy od človeka, ktorý denne vymýšľa, kumštuje, niečo pečie z tej múky alebo dolaďuje niektoré iné recepty. Verte, že jej recepty sú poriadne aj premyslené, aj viackrát vyskúšané a bezvadné, chutné.
Ak bude kniha distribuovaná aj na Slovensko, určite si ju kúpte, ak sa zaujímate o pekárčinu. 


 Čo na to:

Omládok (druh prefermentu):
100 g voda
130 g hladká múka 
1 ČL  sladenky
 12  g čerstvé droždie

ďalej:
140 g voda
  50 g roztopené maslo
  80 g kr. cukru
2 PL  citrónová šťava
citrónová kôra
vanilkový cukor
350 g hladká múka
1/2 ČL soli

okrem toho:
maslo na namáčanie plátkov
vajíčko na potretie
mandľové lupienky na posypanie 
(alebo lieskovce, alebo iné drvené orechy)
prášk. cukor (príp. aj škorica) na posypanie
upečeného múčnika

Ako na to:

Najprv v mise pripravíme omládok. Vo vlažnej vode rozmiešame sladenku a pridáme rozdrobené droždie. Po chvíli, keď sa droždie rozpustí vmiešame múku. Poriadne premiešame, prikryjeme a hodinu necháme kysnúť. 
Potom pridáme k omládku vlažnú vodu (môžete aj mlieko), cukor, citrónovú kôru a šťavu, vanilkový cukor, hladkú múku zmiešanú so soľou a nahrubo zamiešame. Potom pridáme roztopené maslo a riadne premiešame varechou. 
Kto má pekáreň, môže cesto prehodiť do nej, prípadne do misy robota, alebo vymiesime ručne. Ja som ho dala do nádobky DP na program "cesto". Po dokončení programu cesto z DP vyberieme a prehrabeme do pôvodnej misy, ktorú prikryjeme a necháme cesto ešte odpočívať 10 - 15 minút.
Vykysnuté cesto prepracujeme na pomúčenej doske, z cesta odrežeme kúsok o veľkosti vlašského orecha a zvyšok rozdelíme na 12 rovnakých kúskov. Sformujeme ich do malých bochníčkov a necháme ich na doske postáť cca 10 min prikryté utierkou. 
Pripravíme si tortovú formu, ktorú buď vytrieme maslom a vysypeme múkou, alebo na dno formy položíme papier NP, formu uzavrieme a potrieme maslom (olejom) len boky formy. Ešte si necháme roztopiť maslo (ale nesmieme použiť horúce) pripravíme oriešky či mandle na posyp a roztrepeme v miske vajíčko.
Bochníčky cesta postupne rozvaľkáme na veľkosť cca 10 -11 cm. Vkladáme do misky s maslom, omočíme či potrieme a hneď vložíme do formy. Pod prvé pomaslované "ucho" vložíme prvý odrezaný kúsok cesta veľkosti orecha, o ktorý sa bude opierať prvé ucho, aby zostalo v šikmej polohe. Ostatné "uši" po rozvaľkaní a pomaslovaní kladieme asi tak z polovice na predchádzajúce, čiže sa prekrývajú. Keď sú všetky uchále vo forme, prikryjeme utierkou a necháme 15 min postáť, dokysnúť. Zatiaľ necháme vyhriať rúru na 180°C. 
Pred vložením do rúry potrieme povrch roztrepaným vajíčkom a bohato posypeme mandľami či orieškami. 
Pečieme 35 - 40 minút. Ku koncu pečenia môžeme teplotu troška znížiť (170°C). Po vybratí z rúry formu neotvárame, necháme chvíľu (15 minút) stáť vo forme niekde na sporáku. Potom až formu otvoríme a necháme celkom vychladnúť. 

Posypeme zmesou práškového a vanilkového cukru. 

Skvelé na raňajky s mliekom, alebo kakaom, či len tak ku káve... mňam! 😋😋😋   Džem a nutela sú voliteľné 😉 😈



Balada rožky a žemle s prefermentmi

$
0
0

     Prefermentov sa nikto nemusí báť, sú to skvelí pomocníci, ktorými sa dá dosiahnuť skvalitnenie  pekárskych výrobkov. Časť múky, ktorá bola použitá v prefermente, sa predkvasí a fermentuje dlhší čas. Tým dosiahneme v ceste väčšiu rozmanitosť produktov, ktoré pri pečení ovplyvňujú senzoriku, vytvárajú ďalšie nové podmanivé vône a fantastické chute, farbu pečiva a kôrky i kvalitu striedky.
Ak už sa odhodláme piecť domáce pečivo, tak iste nie preto, aby sme upiekli pečivo podobné tomu z obchodu. Takže sa oplatí trocha povenovať sa príprave prefermentu a počkať si na fantastické cesto.
V prípade tohto pečiva sú použité prefermenty dva - staré cesto, OD - old dough a omládok. Staré cesto si môžeme pripraviť aj niekoľko dní vopred, pretože zopár dní vydrží v chladničke a máme ho k dispozícii aj k inému pečeniu. Medzi surovinami je OD uvedené s odkazom na článok o jeho príprave. V  článku je uvedená aj orientačná tabuľka s  množstvami surovín potrebnými na prípravu konkrétneho množstva OD. 



Čo na to:

cesto:
500 g hladká múka
2 KL soli

3 PL oleja
1 žĺtok
200 ml cmar (acidko)
cca 100 ml voda
300 g staré cesto
15 g droždie čerstvé
na dokončenie:
bielok, sezam, rasca, soľ


Ako na to:

Do misky asi 10 g droždia, nasypeme naň asi 1/2 KL kr. cukru a pomiešame. Po chvíli pridáme 100 ml vlažnej vody a 90 g múky. Prikryjeme inou miskou a necháme na linke stáť asi hodinu. Vznikne hustý drožďový  preferment, ktorému sa hovorí omládok.
Pred koncom jeho kvasenia preosejeme múku do misy a môžeme ju dať trocha nahriať (do MW na program rozmrazovanie, alebo do bežnej rúry na min. teplotu).
Do múky vylejeme omládok, namrvíme zvyšok droždia, prilejeme cmar, v ktorom sme rozmiešali  žĺtok a olej. Zamiešame a pridáme ešte soľ. 
Staré cesto nastriháme nožnicami alebo odšklbávame rukou a postupne vhadzujeme do misy počas miesenia. Pravdaže môžeme použiť buď pekárničku alebo robot a necháme cesto vymiesiť.
Vymiesené cesto necháme hodinu kysnúť. 

Na pomúčenú dosku vyklopíme krásne nakysnuté cesto, poprekladáme ho podobne, ako sa prekladá v mise, čiže od okrajov skladáme cesto do stredu a sformujeme bochník. Prikryjeme ho buď misou alebo utierkou a necháme ešte pár minút postáť. Cesto odvážime a rozhodneme sa, akú hmotnosť budú mať jednotlivé porcie a tým pádom si vyrátame, koľko kusov máme nakrájať. Je dobré, aby všetky porcie mali približne rovnakú hmotnosť. V opačnom prípade by menšie kúsky mohli prihorieť, kým by sme čakali na upečenie väčších. 
Takže cesto rozkrájame kľudne s pomocou váhy. 
Odvážené kúsky cesta sformujeme do bochníčkov, ktoré vygúľame o dosku. Bochníčky prikryjeme utierkou, aby neoschli a cca 8 - 10 min im dáme pokoj.

Potom postupne spod utierky vyberáme bochníčky a tvarujeme podľa úvahy buď žemle alebo rožky. 
Žemličky tvarujeme otáčaním medzi obidvoma otvorenými dlaňami, pričom sa snažíme cesto napínať. Sťahujeme ho zvrchu nadol a vsúvame pod bochníček... podobne ako pri tvarovaní chlebového bochníka. Tým dáme žemliam okrúhly tvar, ktorý si podržia. Kladieme ich na plech s PNP. Žemličky zakryjeme utierkou a necháme 20 - 30 min dokysnúť v kľude.

Ak formujeme rožky, tak bochníček rozváľame na tenký ovál. Ten potom obidvoma dlaňami stáčame smerom od seba. Pri konci stáčania chytíme voľný cíp a trocha ho naťahujeme, druhou rukou ďalej stáčame. Chcem upozorniť, že to je najlepšie robiť na nepomúčenej podložke, takže múku odhrnieme nabok. Obidvoma dlaňami zámotok vyvaľkáme o dosku, pričom naň i pomerne silno tlačíme. Aj keď budú po rozvaľkaní pomerne tenké (d = 1,5 - 2 cm), nemusíme sa báť, behom polhodiny a potom ešte v rúre nabehnú. Kladieme ich na plech s PNP trocha ďalej od seba. Prikryjeme a necháme dokysnúť cca 30 min. 

Kým pečivo oddychuje, nastavíme si trúbu na pečenie, t. j. termostat na 220°C. Pripravíme si do misky rozšľahaný jeden bielok s 1 PL vody alebo mlieka a pripravíme soľ a semienka, ktorými chceme posypávať. 

Po ustálení teploty v rúre na pracovnú hodnotu pečivo na plechu postriekame vodou a dáme si záležať, aby sme nastriekali vodu aj pomedzi pečivá a na okraje plechu. Potom jednotlivé potrieme pripravenou bielkovou zmesou a sypneme čím chceme. 

Vsadíme do rúry a prvých 5 minút necháme nastavenú vysokú teplotu. Po 5 min znížime na 200 - 190°C a znova pečivo v rúre postriekame. Dopekáme ho podľa farby, akú máme v obľube... U nás fičí pečivo troška tmavšie, bledule nemáme radi. Takže ja som piekla celkovo asi 18 minút. 

Pečivo po vybratí z rúry poukladáme na mriežku. Kto chce pečivo s jemnou kôrkou, postrieka vodou. Pri chladnutí kôrka trocha spevnie, bude chrumkavá. 



Chorvátske slané pečivo "Slance"

$
0
0

     Pečivo známe z dovoleniek v Chorvátsku je na prípravu jednoduché ako facka, žiadne zložité tvarovanie, zapletanie, motanie.  A pritom je také fajn na zahryznutie len samotné.  Ale pridáte si k nemu jogurt alebo ľahkú nátierku a máte bezva večeru. Keď ich budete jesť teplé, zatvorte oči a spomínajte na Chorvátsko 😄  
   
                                                                                                                       
      

Čo na to: 

cesto:
500g   hladká múka
 18 g   čerstvé droždie
280 -   300 ml mlieko (alebo malý biely jogurt a doplniť mliekom)
70 ml  olej
1,5 - 2 KL soľ
poleva:
1,5 - 2 KL soľ
2 - 3 PL hladká múka
1/4 KL PDP al. sóda bicarbona
4 - 5 PL voda

Ako na to:

Pripravíme 10 minútový kvások z asi 150 ml vlažného mlieka, droždia a 1 PL múky (odobraté z celkového množstva na cesto). Múku preosejeme, pridáme vybehnutý kvások, zvyšné tekutiny a soľ. Vypracujeme hladké cesto a necháme kysnúť. Kto používa domácu pekáreň, zvolí program "cesto" a nechá ho do konca.
Vykysnuté cesto na doske rozdelíme na 6 dielov a zošúľame ich o dosku na dĺžku plecha. Šúľce uložíme na plech s PNP v rovnakých rozostupoch. Potom ich v polovici prekrojíme pekárskou kartou alebo silikónovým nožom. Rezané okraje trocha upravíme, zaoblíme.
Plech prikryjeme utierkou a necháme dokysnúť ešte 30 minút.

Kým slance kysnú, pripravíme na ne slanú polevu: Ingrediencie dobre vyšľaháme metličkou alebo dobre vyhabarkujeme. Pripravíme cestíčko, ktoré by malo mať konzistenciu redšieho palacinkového cesta. Keď ho naberiete na lyžicu, malo by súvisle stekať nadol. Prášok do pečiva (PDP) je dôležitý, takže naň nezabudnime (v prípade núdze nahradiť sódou) . Cestíčko necháme postáť.

Plech vložíme do rúry vyhriatej na 200°C a pečieme 12 - 13 minút.
Potom plech vyberieme a dáme si ho na mriežku. Cestíčkom polievame pečivo pomocou lyžice, až kým ho neminieme. Plech ihneď vložíme do rúry naspäť. Pečieme ešte 3 - 4 minúty do želanej zlatistej farby.


Po vybratí z rúry ich vyložíme na mriežku a potrieme ich olejom. Ja som ich potrela olejom, do ktorého som prelisovala cesnak. Veľmi nám chutili. Manžel iba reklamoval, že tá biela slaná poleva mohla byť ešte trocha slanšia.





Viewing all 106 articles
Browse latest View live


Latest Images