Quantcast
Channel: motýlia :) vareška
Viewing all 106 articles
Browse latest View live

Škoricové hniezda (Kanelbullar)

$
0
0

     Škoricové hniezda v tvare slimákov sú známym obľúbeným pečivom v Dánsku, ale myslím, že je rozšírené po celej Škandinávii. Je to vlastne roláda z kysnutého cesta potretá škoricovou plnkou, pokrájaná na kolieska, ktoré sa upečú  a celé sa to na plechu poleje bielou kyselkavou polevou, ktorá sa čiastočne vpije do koláčov a je príjemným kontrastom oproti sladkej škoricovej náplni. 
Pečivo z uvedenej dávky je tak na jeden plech. Je mäkkučké a je možné ho ľahko  zmraziť. U nás sa minulo pol plechu a zvyšné som hneď pobalila. Vždy po 4 kúsky do papiera na pečenie a do mikroténových vreciek. No a postupne sa vyberajú z mrazničky, ak je chuť na sladké. V mikrovlnke sa rýchlo rozmrazia a môže sa maškrtiť. Ale už máme zvyk  vložiť ich ešte na pár minút do minirúry. Potom sú už akoby práve upečené. Kto má na hriankovači funkciu rozpekania pečiva, je to ešte šikovnejšie. 


Čo na to:

cesto:
1 hrnček (1 H = 2,5 dl) vlažného mlieka
4H hladkej múky
1/3 H zmäknutého masla
1/2 H cukru
1 ČL soli
2 vajíčka
7 g sušeného droždia

na náplň:
1 H trstinového cukru
3 PL mletej škorice
1/3 H zmäknutého masla

na krém:
6 PL masla
1/2 H práškového cukru
1/4 H krémového tvarohu (alebo mascarpone)
1/2 ČL vanilkovej esencie
štipka soli

Ako na to:

1) Cesto necháme vypracovať v domácej pekárni, do ktorej prísady dáme podľa zásady - najprv tekuté , potom sypké. Cesto necháme v DP  kysnúť asi 35 minút.
2) Kým cesto kysne, pripravíme náplň zmiešaním všetkých troch surovín. Nemala som doma trstinový cukor, tak som použila biely a pridala som doň 1 PL melasy.
( Melasa je vedľajší, aký zbytkový produkt pri výrobe cukru, resp. pri jeho rafinácii. No melasu som mala trstinovú, ale bolo to ok.  Nerozumiem, prečo je potrebné u nás cukor rafinovať, resp. prečo rafinujú všetok vyrobený cukor. Na nejaké cukrárske špeciality je asi potrebný, ale kľudne by mohli tento výrobný krok zrušiť pre drvivé množstvo cukru. )
3) Cesto rozváľame na doske na tenký obdĺžnik 40 x 30 cm. Potrieme ho škoricovou náplňou. Trocha som si pomohla tak, že som náplň na ceste pokvapkala trochou oleja, lepšie sa rozotierala. Ak nemáte radi presladené plnky, radšej množstvo cukru trocha zredukujte (napr. o 20%).
4) Cesto s náplňou zrolujeme


a rolku pokrájame na 2 cm hrubé plátky. Kladieme ich na plech s PNP a nechávame medzi nimi rozostupy. Hniezda ešte naberú objem a pri pečení sa spoja, takže vytvoria akoby súvislý koláč.  Pomastíme ich olejom, ktorý zabezpečí, že sa jednotlivé hniezda budú dať po upečení celkom ľahko rozoberať .


5) Plech prikryjeme utierkou a necháme ešte 30 min dokysnúť. Zatiaľ nastavíme teplotu rúry na pracovných 180°C. 
6) Plech vložíme do rúry a pečieme asi 20 minút. Po vybratí z rúry hniezda ponecháme v plechu.


7) Zatiaľ pripravíme krém, ktorým polejeme upečené hniezda priamo na plechu hneď po vybratí z rúry. Postačí, ak lyžicou v miske zmiešame všetky ingrediencie. Krémom polejeme hniezda a necháme ich trocha vychladnúť. Suroviny na krém som mierne zredukovala, lebo som nechcela hniezda mať celé pokryté krémom. Urobila som ho  z polovičného množstva surovín, len množstvo tvarohu som ponechala. 


Recept som našla na internete (prosvet.cz). V článku písali, že krém sa nemusí dávať, ale ako som už hore písala, mne sa hniezda s krémom páčili, pretože boli istou protiváhou k sladkej plnke. Okrem toho si myslím, že krém je dôvodom, prečo hniezda hneď tak ľahko nevyschnú a pečivo je príjemné. Fajn recept, len nabudúce dám do plnky trocha menej cukru a možno do cesta dám iba žĺtky. Inšpirujte sa. 




Vrstvené fašírkové hniezda

$
0
0

     Fašírky nemusíme vždy len vyprážať alebo robiť na grile. Dosť často ich pečiem v muffinovej forme, ale dajú sa aj jednoducho na plechu s papierom na pečenie. Jedna známa ich robieva takto na plechu ako jedlo z jedného pekáča. Zaujímavosťou pri tomto recepte je vrstvenie. Výhodou je zasa to, že máte naraz hotové celé jedlo i s prílohou a počas jeho pečenia máte frei, alebo čas na nejakú inú prácu. Verte mi, že takto pripravené fašírky nie sú mastné a kompletné jedlo nezaťaží trávenie. Urobila som k tomu kapustový šalát z bielej i červenej kapusty, cibule, uhorky. Premiešala som ho s dressingom z kyslej smotany a trochou majonézy. Šalát som zabudla odfotiť, lebo sme mali návštevu a nechcela som trapošiť pri stole s foťákom.


Čo na to: 

600 g mleté mäso 
3 vajíčka uvarené natvrdo
1,5 cibule (alebo jedna veľká)
2 - 3 strúčiky cesnaku
3 stredné zemiaky
150 g tvrdého syra (eidam, gouda, ementál ap.)
soľ, vegeta, mleté čierne korenie (mčk)
majorán (nebolo v recepte, ale no, dala som..)
majonéza (ja som nedala)
masť na vymastenie pekáča
5 - 6 veľkých zemiakov
trocha celej rasce

kapustový šalát:
1/2 väčšej cibule
1/4 malej hlávky červenej kapusty
1/4 malej hlávky bielej kapusty
1 šalátová uhorka
2 rajčiny alebo zopár cherry rajčín
soľ, mčk, jablkový ocot, kr. cukor
kyslá pochúťková smotana (zakysaná)
2 PL majonézy (i viac, podľa chuti)

Ako na to:

Mleté mäso osolíme, pridáme mčk, vegetu (ak používate), prelisovaný cesnak, a polovicu nahrubo postrúhaného syra. Ja som okrem toho pridala aj 1 ČL červenej papriky a majoránku. Majorán do mletého mäsa nedať by mi prišlo ako nedať bazalku do špagiet. Takže majoránka musí byť. Všetko spolu dobre spracujeme na jednotnú zmes.
Veľký hlboký pekáč vymastíme masťou. 
Mäsovú zmes rozdelíme na 6 častí a mokrými rukami sformujeme z nich mäsové gule, ktoré potom roztlačíme na placky a ukladáme na plech.
Cibuľu pokrájame nadrobno a navrstvíme ju na jednotlivé placky. Vajcia natvrdo postrúhame nahrubo a navrstvíme ich podobne ako cibuľu. Podobne na tom istom strúhadle postrúhame aj 3 surové zemiaky a máme ešte postrúhaný syr, ktorý použijeme až nakoniec.
Takže tretie vrstvenie bude zo zemiakov, ktoré na kopčekoch pekne utľapkáme.


Kým mi napadlo fotiť postup, už som mala nejaké vrstvenia na mieste, ako vidieť aj z fotky. No snáď je vrstvenie trocha vidieť na tých štyroch plackách z pravej strany.


Takže dokončíme tretiu vrstvu, ktorou sú zemiaky. Trocha ich osolíme.



Zvyšné veľké zemiaky pokrájame na osminky a poukladáme ich okolo mäsových gúľ. Snažíme sa zemiakmi ich pekne obkolesiť čo najtesnejšie, aby vyzerali ako hniezda. Zemiakmi vyplníme každé jedno miestečko v pekáči. Upečené krumplíky idú na dračku, nepoznám nikoho, komu by nechutili. 



Pred vložením do rozohriatej rúry (180°C) gule mierne posypeme strúhaným syrom. Cvrkneme na ne trocha oleja, ale šetríme, nechceme mať premastené zemiaky plávajúce v mastnote. Podľa originál receptu sa teraz mala dať lyžica majonézy na každý kopček. Toto som vynechala, lebo mi to prišlo zbytočné a zbytočne kalorické. Takže pečieme asi 45 minút.


Potom vyberieme hniezda znova posypeme zvyšným syrom. Ja som ešte poprevracala zemiaky, lebo zhora sa mi zdali málo upečené. Pekáč vrátime späť a dopečieme ešte 10 -15 minút so zapnutým ventilátorom.


Neskoro mi napadlo, že keby som jedlo posypala posekanou petržlenovou vňaťou alebo cesnakom medvedím, vyzeralo by to sviežejšie, farebnejšie. No čo už? Tak nabudúce...


Chlieb so starým kváskovým cestom

$
0
0
       
      Na experimentovanie s ražným starým kváskovým cestom som si vybrala chlieb, na ktorý si asi najviac zvykol môj muž a ktorého príprava nie je zložitá. Piekla som ho už veľa, veľakrát, takže novota v ňom je len to staré kváskové cesto.
Staré cesto je veľmi dobre známy preferment na pečenie s droždím. Mám tu na blogu viacero receptov práve s ním, lebo hneď na prvý šup sa mi zapáčilo s ním piecť.  Takže je logické, že som bola zvedavá aj na jeho kváskovú obdobu. No a pravdaže staré kváskové cesto nemusí byť len ražné, resp. žitné. Môžeme si ho urobiť aj z inej múky, obsahujúcej lepok. 
Viem, nie je to veľmi sympatický názov pre kváskový preferment, lebo evokuje v mysli nekvalitu, pokazenosť a podobne. No je to presne naopak a spomínam si, že aj toto som sa snažila vysvetliť už pri drožďovom starom ceste. Prefermenty sú štartéry kysnutia a kvalitný preferment nielenže podnieti lepšie kysnutie, ale skvalitní výsledné cesto. Sú v ňom namnožené rôznodruhové kvasinky a baktérie výbornej kvality, takže proces kvasenia je naštartovaný hneď na začiatku, cesto prirodzene kysne už akosi rýchlejšie. 



Čo na to: 

Staré ražné kváskové cesto:
300 g rozkvas z ražnej cz. (celozrnnej) múky (150 g voda + 150 g ražná cz. múka + 35 g raž. kvások)
300 g voda
500 g ražná/žitná múka celozrnná
                   
                   *
Cesto (pred autolýzou)
250 g staré ražné (žitné) cesto
  50 g staré pšeničné cesto
150 g pšeničná chlebová múka
150 g pšeničná pizzová múka
150 g pšeničná hladká 00 múka
250 g voda + pridávať ďalšiu podľa potreby, ako múka pije
1 KL  sladenk
1 KL  kryšt. cukor
2 PL   práškovej syrovátky

ďalej:(po autolýze)
2 KL soľ
1 KL rasca celá
1 KL rasca drvená
 hrsť  sezamu
3 KL masti
olej na vymastenie misy

Ako na to:

Staré kváskové cesto
Najprv musíme vopred (aj pár dní) pripraviť staré cesto. Urobíme rozkvas ako na chlieb, čiže v tomto prípade do 150 ml vody pridáme 35 g kvásku z chladničky, dobre rozmiešame a pridáme 150 g ražnej múky (alebo inej, ak nechceme ražné cesto). Dobre vymiešame a necháme rozkvasiť tak dlho, kým nebude rozkvas presne ako treba (každému kvásku trvá rôzne dlho, kým rozkvasí ) a pre istotu si môžeme urobiť plávaciu skúšku. 
Rozkvas rozmiešame v 300 g vody, pridáme múku a všetko spolu zmiesime. Postačí len chvíľa, no všetka múka má byť nasiaknutá vodou. Teda 3-4 minúty úplne stačia (rukami alebo hnetačom pri malej rýchlosti). Cesto prehrabeme do olejom vymastenej uzatvárateľnej krabice a necháme ho na linke kvasiť 12 - 13 hodín, prípadne i dlhšie, ak mu to ide pomaly. Cesto má vyzerať ako prekvasené. Potom ho už dáme do chladničky a odoberáme z neho podľa potreby. Cesto je použiteľné do 14 dní od jeho založenia. Odoberieme z neho toľko, koľko treba a zvyšné necháme na ďalšie pečenie. 

Cesto
Pred pečením zo starého kváskového cesta v chladničke odoberieme určité množstvo a necháme ho pri izbovej teplote trocha zohriať. Len ho prikryjeme proti oschnutiu. Potom ho potrháme alebo postriháme a rozmiešame s vodou, ktorá ide do cesta.
Ja pridávam do každého cesta aj trocha tang zhongu, (nemusí byť, ale mne vyhovuje) takže ten si vždy pripravujem na začiatku. Odoberiem z neho asi 50 - 60 g a rozmiešavam vo vode. Potom pridávam buď rozkvas alebo ako teraz kváskové staré cesto. 
Do misy šupneme ešte sladenku a cukor a necháme trocha rozmiešať. 
Múky odvážime, preosejeme a pridáme ich do misy, pridáme aj práškovú syrovátku a necháme zmiesiť len pár minút, aby si múka nasala vodu. Hnetenie vypneme a necháme cesto stáť asi 30 - 45 minút, aby sa uskutočnila autolýza. 

Po uplynutí času určeného na utolýzu pridáme soľ, rascu, sezam, tuk a spustíme miesenie. Ak je treba pridať tekutinu, pridávame ju postupne v menších dávkach, aby sme zbytočne neurobili cesto príliš riedke. (Pravdaže aj z riedkeho sa dá urobiť chlieb, ale s cestom treba špeciálne zaobchádzať). 
Ak sme spokojní s konzistenciou cesta, tak miesenie vypneme a necháme cesto 20 - 25 min oddychovať. Potom ho prehodíme do plastovej krabice vytretej olejom a cesto dobre poprekladáme. Necháme ho zasa v kľude 25 minút a potom ho opäť prevetráme - poprekladáme. A môžeme ešte raz zopakovať (v lete radšej nie, ani v byte, kde sa príliš vykuruje). Cesto v krabici dáme do chladničky aspoň na 12 - 13 hodín. 

Potom cesto vyklopíme na poolejovanú podložku (niekto má radšej pomúčenú podložku), poprekladáme ho a dáme mu akýsi predbežný tvar bochníka. Potom ho postupne formujeme na podložke obidvomi rukami a pomáhame si pekárskou kartou alebo špachtľou. 
Vytvarovaný bochník posypeme zvrchu (kto je čím zvyknutý - škrob alebo konkrétny druh múky), vysypeme ošatku a bochník do nej vložíme tak, aby škaredý spodok bochníčka bol navrchu. Zoštipneme sváry, švrzdy, švíky (ako sa tomu kde vraví) a teraz posypeme zasa múkou.
Názornejšie tu vo videu: 


Ošatku s pecňom vložíme do vrecka ( do sakla) z mikroténu či igelitu, zaviažeme a dáme kysnúť do chladničky alebo inam na chladné miesto (a pre istotu odmeriame teplotu prostredia) a necháme kysnúť niekoľko hodín. Ja som ho mala najprv v chladničke pri 5°C, kde mi maximálne zavadzal, tak potom kvasil na balkóne pri 8°C asi 5 hodín a išlo mu to dosť pomaly, čomu som sa najprv tešila. No keď to vyzeralo, že kým pôjdem spať, tak nebudem mať šancu upiecť ho, dala som ho do kuchyne a tam sa zrazu rozbehol. Pri chladičkovom alebo všeobecne pri kysnutí v chlade sa nedá riadiť prstovým testom, tak sa riadime tým, do akej výšky v ošatke narástol ten istý druh chleba, keď kysol normálne pri izbovej teplote niekedy inokedy. Preto je fajn fotiť si chlieb v ošatke na začiatku fermentovania a na konci tiež, aby sme mohli porovnávať. Takže do budúcna už napr. viem, že tento konkrétny druh chleba by mal zväčšiť objem tak, že narastie do výšky o 3 prúty pedigovej ošatky. Ak vám kysne v niečom inom ako v pedigovej ošatke, tak si jednoducho odmeriate výšku. Ale pravdaže by malo ísť o rovnaký druh chleba a rovnaké množstvá surovín. 
V letnom období je s týmto veľký problém, chlieb rád takto prekysne a potom je celá naša predchádzajúca práca v keli, v háji... a pokazí nám to náladu. Preto si myslím, že získavanie skúseností v tomto smere je najvhodnejšie v takomto hnusnom, škaredom a studenom počasí. 

Ak sme usúdili, že chlebové cesto vykvasilo tak akurát, rozohrejeme rúru, iný trúbu a nastavíme počiatočnú pracovnú teplotu na úplné maximum, čo tá pec dá.  Vložíme rošt a naň kameň, alebo plech a na spodok dáme pekáč, do ktorého neskôr vlejeme horúcu vodu na zaparovanie priestoru. 

Po dosiahnutí teplotu, keď kontrolka termostatu zhasne, vyklopíme bochník na podložku (lopatu, kartón, prevrátený plech) s papierom NP, ometieme ho od prebytočnej múky a narežeme ho zopár rezmi. Tie by mali zabezpečiť to, aby chlieb nepraskol tam, kde nemá. Cez zárezy, ktoré sme urobili my, môže ľahšie odchádzať para a neroztrhne vzniknutú kôrku chleba. 

Peceň posprejujeme vlažnou vodou z rozprašovača (niekto potiera štetcom) a vložíme do rúry. Hneď aj vlejeme horúcu vodu (vopred pripravenú) do spodného pekáča a zatvoríme dvierka. Upravíme pracovnú teplotu na hodnotu 250°C a na kuchynských minútkach nastavíme 15 min. (Ja po 10 minútach znižujem na 230°, lebo nechcem mať veľmi tmavú kôrku. Nie, že by mi taká sladkasto-horkasto-karamelovo-chutiaco-gaštanovohnedá kôrka nechutila, ale zo zdravotného hľadiska nechcem zvyšovať obsah vznikajúcich akrylamidov v chlebe viac, ako je nutné. Akrylamidy vznikajú všade, kde sa vyskytujú sacharidy, polysacharidy a spracúvajú sa pri teplotách vyšších ako 120°C. 

Po uplynutí 15 minút intenzívneho pečenia znížime teplotu na 190°C, z rúry vyberieme pekáč s vodou a pečieme ešte 30 -35 minút. Ku koncu môžeme bochník prikryť alobalom, ak treba. U mňa väčšinou treba. Potom chlieb vyberieme a zo všetkých strán ho pomocou rozprašovača navlhčíme. Položíme na mriežku a necháme vychladnúť. 



Kokosové briošky

$
0
0

     Jednoduché, nenáročné, rýchlo hotové a pre toho, kto má rád kokos, veľmi chutné sladké pečivo. Tak by sa dalo charakterizovať. Upečené mizlo z mriežky ešte úplne horúce, byt bol prevoňaný kokosom a pri čajíku sme si spokojne lebedili i v tomto dnešnom nepríjemnom počasí. Brioškám dáme šancu aj nabudúce. Zaslúžia si to.


Čo na to:

Cesto:
410 g  špaldová múka hladká
250 ml mlieko
  75  g  maslo
  60  g  trstinový cukor
  25 g  čerstvé droždie (dala som ½ kocky, stačilo to)
½ ČL  soľ

Náplň:
100 g  maslo
  60 g  cukor
  50 g  stúhaný kokos

Na potretie:

½  vajíčka alebo 1 bielok + 1 PL mlieka (rozšľahať)

Ako na to: 

1) Pripravíme  omládok  (130  ml mlieka, 21 g droždie, ½ čL sladenka, 90 g múka)

2) Múka a soľ zmiešame, pridáme zvyšné mlieko s cukrom a pridáme vykysnutý omládok (cca 45 min) . Zamiešame varechou a pridáme rozpustené vlažné maslo. Potom cesto dáme vymiesiť do mašiny (robot, pekáreň) a necháme ho vykysnúť cca 1 – 1,5 hodiny. 

3) Vykysnuté cesto prepracujeme, sformujeme bochníček a  na pomúčenej doske necháme 5 – 10 min postáť. Potom bochníček rozvaľkáme na 40 x 40 cm a celé cesto  potrieme plnkou.*

*Plnka:úplne zmäknuté maslo vymiešame s cukrom a pridáme kokos,  celé  dobre premiešame a je to.

4) Hornú 1/3 cesta preložíme na strednú časť cesta (smerom nadol) a potom na to preložíme dolnú 1/3 cesta (smerom nahor). Okraje pekne vyrovnáme  a valčekom opatrne prejdeme po bokoch preloženého pásu. Opatrne vyvaľkáme celý  preložený pás cesta na celkom dosť veľký plát s hrúbkou cca 4 – 5 mm.

5) Cesto pokrájame radielkom v zvislom smere na pásiky široké asi 2 cm. Jednotlivé pásy potom stáčeme do elipsy a voľný koniec zasunieme pod ňu. Briošky kladieme na plech s papierom NP. Necháme ich dokysnúť ešte 20 – 25 minút, kým sa vyhreje rúra na 200°C.

6) Pred tým, než pôjdu do rúry, ich dobre potrieme rozšľahaným bielkom s mliekom, posprejujeme vodou a upečieme dozlatista;  u mňa to bolo necelých 15 minút. 

7) Briošky vyložíme chladnúť na mriežku a poprskáme ich vodou. 




Chlieb pšenično-ražný kváskový so zemiakom

$
0
0

     Nemôžem, Bohužiaľ, nazvať tento chlieb zemiakový pšenično-ražný, aj keď by som veľmi chcela. Je v ňom len jeden zemiak. Neviem ako vy, ale pri prekročení hmotnosti zemiakov nad 150 g, sa mi s takýmto chlebovým cestom dobre nepracuje. Skôr by sa dalo povedať, že také cesto vie s človekom aj zamávať, a bolo by to presnejšie. Tečie cesto, tečú nervy. V jednej knihe mám  recept na zemiakový chlieb, do ktorého ide tuším 600 či 700 g zemiakov. No nie je kváskový ale kvasnicový. Kvasnicové nie sú zlé, ak sa robia s dobrými prefermentmi, ale kváskový chlieb je fenomén, ktorý sa spája s dobrým trávením a všeobecne so zdravím. 


Čo na to: 

Rozkvas:
35 g ražného kvásku
120 g múky
120 g vody

Chlieb:
220 g vody
1ČL sladenky
1ČL cukru
270 g rozkvasu
  50 g TZ (tang zhong)
150 g pšeničnej hladkej múky 00
150 g múky T650 (chlebová pšeničná)
150 g pizza múky (Babičkina voľba)
130 g MD (mother dough)

po autolýze:
2 ČL soli
1 PL sezamu bieleho
1 ČL sezamu čierneho
1 ČL celej rasce
trocha oleja

Ako na to: 

Pripravíme rozkvas a necháme fermentovať tak dlho, koľko bude potrebovať do stupňa svojej zrelosti. Býva to v rozsahu 5 - 12 hodín, čo súvisí s viacerými faktormi, ako sila kvásku, množstvo vody a múky v rozkvase, teplota okolia. Zrelý rozkvas spoznáme podľa toho, že pôvodne zaoblené okraje jeho voľného povrchu sa začínajú vyrovnávať a povrch je plný rozpraskaných bubliniek. Už do výšky nestúpa a čochvíľa začne klesať. Vtedy sa uistíme o jeho akurátnosti plávacou skúškou, čiže odoberieme trocha rozkvasu malou lyžičkou a vhodíme ho do pohára so studenou vodou. Ak rozkvas padne na dno, nie je vhodný na zarabánie cesta. Ak pláva na hladine, možno rozkvas použiť, je to overenie jeho zrelosti.

Do misy nalejeme vodu, pridáme rozkvas, tang zhong a cukor so sladenkou. Necháme celé dobre premiešať, potom pridáme preosiatu zmes múk, MD a necháme zmiešať tak, aby múka celkom nasiakla tekutinou. Ďalej nemiesime. Necháme stáť len tak 30 - 45 minút. Potom do zmesi pridáme soľ, rascu a sezam. Necháme zmiesiť najprv na menšej rýchlosti a po 5 minútach rýchlosť zvýšime a necháme opäť 6 - 8 minút. 

Vyhnetené cesto preložíme do uzatvárateľnej nádoby vytretej olejom, prikryjeme a necháme fermentovať asi 1/2 hodiny na linke. Po uplynutí tohto času cesto poprekladáme, znova prikryjeme a necháme stáť ďalšiu 1/2 hodinu. Potom cesto preložíme znova, uzatvoríme a krabicu s cestom odložíme do chladničky alebo niekam, kde je teplota pod 6°C. Takto necháme fermentovať 12 - 15 hodín. 

Potom cesto vyklopíme na dosku (buď mierne naolejovaná plocha alebo pomúčená plocha), cesto poprekladáme a stočíme do ošatky. 


Ošatku s cestom vložíme do igelitového sakla a znova necháme na linke fermentovať. Podľa teploty miestnosti to môže byť čas cca 1,5 - 2 hodiny. 


Preto po prvej hodine už cesto častejšie kontrolujeme. Skúšame prstom na viacerých miestach od seba vzdialenejších. Keď prst zaboríme do cesta, urobíme v ňom jamku a na nej pozorujeme správanie cesta - 
                             PRSTOVÝ TEST 
a) Ak v ceste zostávajú jamky, ktoré sa nevyplnia, tak Bohužiaľ, cesto sme neustrážili a prekyslo. Z takého už dobrý chlieb neupečieme. Iba ak by sme ho dali na dosku, premiesili ho ručne s trochou múky, znova stočili a dali do ošatky kysnúť. Kvázi opravná skúška na druhú fermentáciu, ktorú by sme už ustrážiť mali. (To hovorí teória, ale mne sa to nikdy nepodarilo a aj po tomto opraváku z cesta nebol chlieb dobrý). 
b)  Ak sa jamky rýchlo vypĺňajú, cesto sa vracia späť, ešte musí ďalej kysnúť. 
c)  Ak sa jamky vypĺňajú pomaly, cesto je nakysnuté a už ho treba piecť. Musíme čím skôr vykúriť rúru na pracovnú teplotu (250°C). Preto treba aspoň orientačne vedieť, aký čas je potrebný na dosiahnutie tejto teploty. Bude to trvať očosi dlhšie, pretože v rúre musíme mať vložený aj kameň na pečenie a kto nemá parnú rúru, tak i spodný plech na vodu (zaparenie rúry). Preto je dobre mať rúru čiastočne predpripravenú už na konci kysnutia. 

(Akonáhle zhasne kontrolka termostatu, je rúra pripravená. Nie je pravda, že ešte treba rúru pajcovať pol hodiny. Termostat je zariadenie, ktoré registruje dosiahnutie nastavenej teploty. Všetky elementy vo vnútri rúry majú rovnakú teplotu a ďalším nahrievaním sa táto teplota nezvýši, termostat ju drží stále na rovnakej hodnote. Inak by to nebol termostat. Ani kameň ani plech nie sú zohriate menej, majú tú istú teplotu).

Keď je rúra pripravená, v kanvici si necháme zovrieť asi hrnček vody, vyklopíme bochník z ošatky na podložku s papierom NP, ometieme nadbytočnú múku a podľa úvahy bochník narežeme (Nie je to podmienka, ale nenarezaný bochník môže popraskať veľmi nepekne. Pri narezanom bochníku odchádza nadbytok plynov cez zárezy, a ak praskne, zväčša v miestach narezania. ) 


Narezaný bochník postriekame vodou a vsadíme do rúry. Do spodného plechu vlejeme vodu z kanvice, nastavíme na kuchynských minútkach 15 minút. Po desiatich minútach ale teplotu stiahneme na 230°C a chlieb postriekame. Po 15 min pečenia, keď zaznie signál minútiek, teplotu nastavíme na 190°C, z rúry vyberieme zaparovací pekáč. Minútky nastavíme na 30 - 35 minút a ak kôrku chleba nechceme vypekať do tmavogaštanovej farby, chlieb prikryjeme kúskom alobalu. Ale je to individuálne a závisí to od toho, ako daná rúra pečie. Po upečení zoberieme peceň (rukavice) a poklopkáme na jeho spodok. Mali by sme počuť dutý zvuk. Chlebík položíme na mriežku a postriekame ho a necháme vychladnúť.


Vychladnutý môžeme krájať a ochutnávať. Striedka je mäkkučká, zamatová a kôrka príjemne chrumkavá.





Tu je pri pohľade zvrchu spolu s kamošom... piekla som dva z toho istého cesta.

Fazuľová polievka s klobásou a rezancami

$
0
0
     Fazuľová polievka je pre mňa taká klasika vhodná na chladné ročné obdobie. Zahreje aj zasýti. Zvlášť keď do nej pridáme domáce široké rezance. Akosi k tej polievke idú lepšie ako chlieb. Nech si kto chce čo chce vraví, z fazule sme všetci zdraví 😀 Dávam si predsavzatie, že ju budem varievať aspoň raz za dva týždne. Obmieňať sa dá druhom použitej fazule a spôsobom prípravy. Nabudúce ju budem variť nakyslo. 
   

Čo na to: 

250 - 300 g suchej fazule
2 mrkvy
1 petržlen
1 rez zeleru
1 - 2 zemiaky (podľa veľkosti)
3- 4  strúčiky cesnaku
majoránka podľa chuti
1 čL červenej papriky
1/3 čL mletého čierneho korenia
1/2 čL saturejky
kurací alebo zeleninový bujón
klobása (prípadne párky alebo údené mäso)
na zápražku:
4 PL oleja
1/2 cibule (nemusí byť)
2 kopcové PL hl. múka
soľ 
domáca vegeta
1/3 čL sódy bikarbóny (podľa úvahy)

rezance:
1 vajíčko
7 PL polohrubej múky (kopcovité L)
trocha studenej vody
1/2 PL oleja

Ako na to:

Fazuľu preberieme, vložíme do sitka a pod tečúcou vodou ju v sitku umyjeme. Vyklopíme ju zo sitka do misky, zalejeme väčším množstvom vody a necháme stáť do ďalšieho dňa. Fazuľa bude boptnať, viazať vodu a bude zväčšovať objem. 
Ja varím fazuľu v tlakovom hrnci, ale má to zádrheľ. Nie celkom presne sa dá odhadnúť čas potrebný na uvarenie fazule. Keďže v bežnom hrnci nie je problém mäkkosť fazule skontrolovať, je na varenie fazule vhodnejší. Ale v tlakovom sa uvarí skôr ako v bežnom a to zasa hovorí v prospech tlakového. Každý sa musí rozhodnúť, čomu dá prednosť. Je tu ale možnosť kombinovať varenie fazule v hrnci pod tlakom napr. 20 minút a ďalej pokračovať bez tlaku i keď v tom istom hrnci .. Hrniec ochladíme, otvoríme, overíme, aká je fazuľa mäkká a ďalej ju dovaríme v tom istom hrnci. 

Fazuľu prepláchneme a vsypeme do hrnca, pridáme cca dvojnásobný objem vody ako je fazule a kto chce, pridá aj sódu bikarbónu. S ňou sa fazuľa lepšie uvarí. Ja nedávam. Kvôli sodíku, ktorý obsahuje. Nesolíme. Hrniec uzavrieme a dáme variť. Na kuchynských minútkach si nastavíme 20 min. Kým sa varí fazuľa, očistíme zeleninu a pripravíme si rezance.

Cesto na rezance pripravíme veľmi rýchlo v mixéri. Ja ho vždy zarábam v tejto malej miske robota a v priebehu 30 - 40 sekúnd je cesto vymiesené. Konzistencia cesta má byť pomerne hustá, aby sa nelepilo pri vaľkaní a rezaní.
Cesto prikryjeme a necháme chvíľu postáť. Potom ho rozvaľkáme či už ručne valčekom alebo pomocou strojčeka. Ten má aj nástavec na krájanie rezancov, takže po vyvaľkaní cesta hneď pomúčime pásy cesta a robíme rezance. Rezance uvaríme vo vriacej osolenej vode. Rezance z čerstvého cesta sú uvarené veľmi rýchlo, dávame pozor, aby nevykypeli. Mäkké prelejeme cez sitko, necháme odkvapkať a vysypeme ich do misy. Pridáme trocha oleja alebo masla, aby sa nepolepili a premiešame.

Odstavený tlakový hrniec ochladíme a skúsime mäkkosť fazule. Ak treba, necháme ešte variť ďalej bez tlaku. K fazuli pridáme očistenú zeleninu, soľ, saturejku, bujón a uvaríme. Kto nechce mať v polievke zemiaky, môže ich vynechať. Moja mama ich do fazuľovice nikdy nedávala a prežila som to. Môj muž by to bez zemiakov neprežil, tak ich pridávam. Súčasne pridávam aj klobásu vcelku a aspoň 1/2 sušenej chilli papričky alebo feferonky. Keď je aj zelenina mäkká, do polievky vlejeme zápražku zaliatu studenou vodou a povaríme 10 min.
Zápražka: Do rajničky dáme olej, múku a restujeme dobledohneda, pridáme papriku a korenie, zamiešame a hneď horák vypneme. Prilejeme trocha studenej vody z vodovodu, rýchlo premiešame a vlejeme do vriacej polievky. 
Pred dokončením varenia pridáme majorán a prípadne (kto má) i domácu vegetu. Z odstavenej polievky povyberáme zeleninu, ktorú nechceme v polievke mať a vyhodíme ju. Ostatnú môžeme pokrájať a vložiť späť podobne ako klobásu. Do čiastočne vychladnutej polievky prelisujeme cesnak, prípadne pridáme pokrájanú zelenú vňať. 
Pri podávaní dáme do taniera rezance a zalejeme polievkou.


...

$
0
0







Krásne Vianoce všetkým ľuďom dobrej vôle 😊







Hajdú kapusta s haluškami

$
0
0




     Moja mama vždy vravievala, že hlad je najlepší kuchár. Keď som bola malá, ani som tomu nerozumela. A vždy sa to u nás hemžilo takýmito prísloviami a mne to tak akosi vadilo. Pripadali mi tie staré múdrosti veľmi čudné, záhadné, aj bosorácke a hlavne bezvýznamné taľafatky. Až keď sme sa v škole o nich učili, som zmenila mienku. Ale len trocha. Nikto v triede asi nepoznal toľko tých úsloví. 
Inak, vôbec som nepomyslela na akékoľvek úslovie, keď som to varila. Varila som hladná pre ďalších hladných na chate, kde toho veľa nebolo a bolo treba improvizovať. Nikto ani odo mňa nečakal zázraky, všetci sa chceli jednoducho "nadlábnuť", zasýtiť sa po celodňovej túre vo Fatre. Pamätám si, že sa mi zdalo málo mäsa pre všetkých, tak som pridala nejakú suchú klobásu. Varila som, varila, dusila mäsko a klobásu aj s kapustou, myslela som si, že varím segedín, ale vraj to bola Hajdú kapusta. Zistila som to minule na nette. Varili Hajdú kapustu celkom tak ako ja vtedy ten segedín 😁
Tú kapustu som nezahusťovala, lebo múku som ušetrila a minula do halušiek. Halušky som robila ku kapuste preto, lebo chlieb mal ostať na raňajky, droždie na knedle nebolo k dispozícii a zemiakov bolo tiež dáko pomenej 😀 Trocha zvláštne podozrievavé pohľady na obsah tanierov ma vôbec nevyviedli z miery, najmä preto, že hladoši nasali vôňu a porcie mizli veľkou rýchlosťou. 
No a po sto rokoch si na jedlo spomenul môj muž. Že skúsme uvariť takú tú kapustu, kde boli bryndzové halušky! Márnosť šedivá! Vôbec to neboli bryndzové halušky, len to boli rovnaké halušky ako tie, čo miešame s bryndzou 😄 
No a v domácich podmienkach, kde nie je stav núdze ako kdesi na samote v chate, to nie je problém, myslela som si, a tak som dala viac mäsa a klobásu som vynechala. A pri obede že, no a kde je klobása? Ako sa to jedlo vlastne volá? 
Tak poobede som trocha googlila a zistila som, že ide o "hajdú kapustu" a áno, klobása v nej má byť. Dorobila som na panvici a pridala ku kapuste dodatočne. No čo? Ale bola to bezva mňamina aj tak. A veru tie halušky k nej pasujú. 



Čo na to:

500 g   bravčové pliecko
300 g   bravčový bôčik
    1 ks údenej domácej klobásy
cibuľa čo najväčšia
    4 ks cesnakové strúčiky
   1 PL bravčová masť
   2 PL olivový olej
   1 KL paprika
1/2 KL mleté čierne korenie (mčk)
1/4 KL mletá rasca
   1 KL papriková pasta (Ereš Pišta) alebo 1chilli paprička 
800 g   kyslá kapusta

na halušky:
zemiaky
múka polohrubá
múka hladká
trocha mlieka
soľ
1 vajce (nemusí byť)
voda

Ako na to:

Mäso opláchneme, osušíme a pokrájame na kocky. Do hrnca dáme rozpustiť masť, pridáme olej a vložíme mäso. Miešame a opekáme, aby sa v mäse uzatvorili póry. Na panvici orestujeme na troche oleja cibuľu a prihodíme ju k mäsu, pridáme koreniny a soľ. Krátko, ale poriadne miešame, potom zalejeme vriacou vodou a necháme dusiť. 
Kyslú kapustu premyjeme studenou vodou a necháme odkvapkať. Potom ju pokrájame, aby sme v jedli nemali dlhé kapustové "fúzy" . Kto má rád kapustu naozaj veľmi kyslú, nemusí premývať. Ja ju preplachujem kvôli sebe, lebo mne kyslé varené jedlo veľmi nechutí. Šťavu zo surovej kyslej kapusty vypijem, ale v teplom stave to robí neplechu. 
Klobásu pokrájame na kolieska a kľudne môžete pridať viac. Tá údená aróma a chuť v kapuste robia svoje, no a farba tak isto.
Keď je mäso už takmer hotové, mäkké, pridáme kapustu, ešte trocha horúcej vody alebo akýkoľvek vývar a môže sa pridať už klobása. Ja som ju opiekla nasucho v panvici a pridala ju až potom do hotovej kapusty. Necháme rozležať, aby sa chute spojili.

Halušky: Surové zemiaky očistíme, postrúhame najemno a pridáme trocha mlieka, aby zemiaky nehnedli. Ak chceme použiť vajíčko, dáme ho teraz, aby sa dalo dobre v zmesi rozmiešať. Pridáme 1 KL soli a postupne pridávame obidve múky. Zmes na halušky nesmie byť ani príliš hustá ani príliš riedka. V prvom prípade by halušky boli tvrdé a v druhom prípade by sa rozvárali. V prípade potreby do zmesi pridáme trocha vody. Mám takú pomôcku na zisťovanie správne hustého haluškového cesta... Ak máte v hrnci, v ktorom budete variť halušky, vriacu vodu, môžete za lyžičku cesta vhodiť do nej. Ak sa cesto rozlezie, haluška sa rozvarí, treba pridať múku, ak je haluška tvrdá, treba pridať vodu.. To je ten obligátny receptový pokec k haluškám. Ale rýchlejšie a zdá sa mi že rozumnejšie je skúsiť nechať varechu stáť v ceste uprostred misy. Ak padá, pridám múku, ak už zostane chvíľu stáť, tak je cesto akurát. Halušky pretláčame cez haluškár do vriacej osolenej vody. Vody musí byť vždy poriadne veľa a tiež treba dať celkom dosť soli. Keď halušky vyplávajú na hladinu, necháme ich ešte minútku vrieť a potom ich vyberieme pomocou sitka. Prepláchneme ich horúcou vodou, pridáme trocha olivového oleja, aby sa nelepili. 

Do stredu taniera naložíme halušky a okolo nich dáme kapustu s mäsom. Ozdobíme kyslou smotanou.



Čiernohorský rezeň

$
0
0

     Nepamätám sa vôbec, kedy som jedla tento rezeň prvýkrát, pravdepodobne veľmi dávno. Ako dieťa som vyšparchávala zo zemiakového obalu mäso a jedla som hlavne obal. Pravdaže obal musel byť veľmi dobre dochutený, celkom ako mamine zemiakové placky. Jejda, tie som strašne milovala.
Časom sa mi toto jedlo posunulo kamsi do zabudnutia, lebo nastal čas diét a vyhýbania sa kalorickým vyprážaným jedlám. Po čase som recept oprášila, lebo deti mali rezeň u babiny a chutilo... a tak sa znova dostal do našej kuchyne a na jedálny lístok. 
     Ako príloha stačí k nemu kopec zeleniny, ale s hranolčekmi chutí božsky 😋


Čo na to:

4 plátky karé
soľ, mleté čierne korenie

cestíčko:
2 väčšie zemiaky
hladká múka
polohrubá múka
1 vajíčko
cesnak
soľ
mleté čierne korenie
majoránka
mlieko
trocha vody (v prípade potreby)

olej + masť na vyprážanie

Ako na to:

Plátky rezňov vyklepeme, osolíme, okoreníme a necháme stáť v chlade.
Zemiaky očistíme a postrúhame alebo zmixujeme na kašu. Zalejeme ich trochou mlieka, aby nehnedli. Odhadom pridáme soľ a koreniny, vajíčko a prelisovaný cesnak. Dobre premiešame a pridávame striedavo obidve múky, zakaždým riadne premiešame. Pomer múky a zemiakov by mohol byť cca 1:1. Nedá sa uviesť konkrétne množstvo, pretože závisí od obsahu vody v zemiakoch, od ich veľkosti. Takže vždy je to s množstvami trocha inak. Ja si zmes pripravujem rovnako ako na halušky a na to mám malú fintu. Keď postavím varechu do stredy zemiakovej zmesi a varecha v nej postojí, tak je ok. Ak varecha padá, tak laborujem ďalej 😃, čiže pridávam múku. Potom zmes ešte dochutíme, i keď ochutnávanie surovej zemiakovej zmesi nie je kto vie ako ľúbezné.

Rozpálime olej spolu s masťou a vložíme rezne namočené v zemiakovej plackovej zmesi. Ja mám rada tú zmes poriadne napatlanú aj na okrajoch rezňa. Rezne vypražíme pekne dozlatista. Nemusíme sa snažiť robiť ich čo najpomalšie. Práve naopak, treba ich robiť rýchlejšie. Mäso zo svalstva, ktoré nie je príliš pohybom zvieraťa zaťažované, sa má vyprážať čo najkratší čas. Naopak mäso zo svalov, ktoré zviera využíva na pohyb viac, je tvrdšie a žiada si dlhšiu tepelnú úpravu, napr. mäso zo stehna, pliecka. Tieto múdrosti som niekde vyčítala a zdali sa mi logické. Takže som už dávnejšie vyskúšala rezne z karé robiť tak trocha bleskovo, čiže viac rozpálený tuk a smažiť kratší čas. Tieto rezne boli oveľa krehkejšie a lepšie ako poooomaličky smažené a dlho popostrkované rezne. Taká blbosť! ale človeka to poteší, keď sa presvedčí 😁, že nemusí pol dňa stráviť naháňaním flákoty v panvici.
Takže žiadny strach, keď bude plackový obal rezňa krásne tmavozlatý a chrumkavý, otočíme ho a osmažíme aj na druhej strane. 

Na tanieri posypeme rezne strúhaným syrom. Podávame so zemiakmi v ľubovolnej úprave a so zeleninou .


České rožky

$
0
0

     Recept na tieto rožky je z Pecempecen.cz od Jiřinky Švejdovej. Familiárne ich volám "Švejdy", dúfam, že sa Jiřinka neurazí, ak sa to dozvie. No, musela som ich skúsiť, poradila mi ich Jitka. Tak čo ak by to boli rožky typu á la Dubčeky? 😊 Ale jasne, neboli... dobré boli, to áno. Ale bolo to niečo iné. Upiecť ich môže doma každý, kto vie trocha zaobchádzať s kysnutým cestom. 


Čo na to: 

250 g polohrubá múka
350 g hladká múka
340 g piva
  40 g masti
    7 g inst. droždie (21 g čerstvého) 
    9 g soli
    1 KL cukru (medu)
    1 KL sladenka

môže sa pridať ešte:
150 g MD (alebo OD s droždím)

Ako na to:

Pivo mierne ohrejeme, do polovičného množstva pridáme sladenku a rozmiešame ju. Prelejeme do misy, pridáme 1/2 droždia (čerstvé  rozmrvené) a dobre rozmiešame, prisypeme 150 g zo zmesi odváženej a preosiatej múky. Opäť dobre premiešame a necháme stáť na linke prikryté a v kľude. 
Po hodine pridáme do misy zvyšok piva, rozmrvíme zvyšné kvasnice, pridáme cukor alebo med a zasa premiešame. Po chvíli pridáme preosiatu múku a všetko premiešame varechou tak, aby múka kompletne nasiakla tekutinu. Necháme stáť 30 minút zakryté. 

Potom cesto z misy preklopíme do misy robota alebo DP a spustíme miesenie (v DP program "cesto"). Počas miesenia môžeme (ak chceme) pridávať na kúsky postrihané OD alebo MD. Potom pridáme masť, soľ a necháme premiesiť. Miesime cca 10 minút.
Cesto necháme kysnúť asi hodinu, potom ho na pomúčenej doske prepracujeme a necháme ho po tej "masáži" oddychnúť ešte 5 -7 minút prikryté misou alebo utierkou. 

Potom cesto rozporciujeme na kúsky rovnakej hmotnosti. Kompletné cesto má hmotnosť okolo 1 kg, takže si môžeme zvoliť počet kusov potrebnej hmotnosti. Môžeme mať napr. 10 kusov po cca 95 -100 g, to budú také väčšie echtovné rožky, alebo napríklad 16 kusov po cca 58 - 62 g...  

Jednotlivé kusy cesto sformujeme v rukách do malých batôžkov a kladieme ich na pomúčenú časť dosky. Prikryjeme ich utierkou. Kým doformujeme posledné kusy, prvé sú už oddýchnuté a môžeme  hneď začať motať rožky.

Ja som tu na blogu uviedla už zopár rôznych spôsobov formovania rožkov, takže kto chce, môže sa popozerať a vybrať si metódu, ktorá sa mu bude pozdávať. 
Najprv bochníček rozvaľkáme na elipsu a tu sa rozhodneme teda, či budeme formovať ďalej do trojuholníka alebo zostaneme pri elipse. Obidve metódy sú rovnocenné, ale treba si vybrať:
a) formovanie do elipsy - bochníček rozvaľkáme na elipsu najprv väčšej hrúbky a potom ju vaľkáme ďalej a stenčujeme. Pozdĺž dlhej osi elipsy cesto zmotávame, pričom pritláčame na bokoch. Vzniknutý útvar potom ešte dobre vyvaľkáme o dosku a nebojíme sa pritlačiť. Nepodsypávame múkou, lebo sa nám budú rožky šmýkať. Je lepšie, keď sa cesto o dosku trolinka lepí, lepšie sa šúľa.
b) formovanie do trojuholníka - bochníček rozvaľkáme najprv na elipsu väčšej hrúbky, potom ju preložíme na polovicu (pozdĺž dlhšej osi). To, čo vzniklo, rozvaľkáme do malého trojuholníka, ktorý postupne zasa vaľkáme a stenčujeme. Základňa trojuholníka je miestom, ktoré začneme dlaňami stáčať smerom k špicu, opäť pritláčame dlaňami smerujúcimi šikmo od seba. Keď sa priblížujeme ku špicu, stáčame len jednou rukou a druhou špic trocha naťahujeme od seba. Vzniknutý útvar vyšúľame o dosku a sformujeme rožok. 

Rožky hneď kladieme na plech s PNP s patričnými odstupmi, aby mali miesto na dokysnutie. Na plechu ich prikryjeme fóliou alebo utierkou a necháme ich cca 20 - 25 minút v kľude. 
Kým odpočívajú, zapneme rúru, nastavíme 230°C a necháme ju rozohriať. (Kto chce, môže zapariť).
Pred dokysnutím rožky buď len postriekame vodou alebo potrieme mliekom , alebo ich potrieme časťou vajíčka (či len bielkom) zmiešaným s 1 PL mlieka a posypeme hrubou soľou a semienkami, alebo trebárs aj syrom. (Semienka na povrchu nedržia dobre, ak povrch len navlhčíme vodou, mliekom).

Plech s rožkami vložíme do vyhriatej rúry a postriekame ešte jej vnútorný priestor. Pečieme dozlatista. Po 5 minútach môžeme teplotu znížiť na 200°C a piecť do želanej farby.
Po vybratí z rúry treba rožky preložiť na mriežku, aby vychladli a kto chce, môže ich potrieť studeným mliekom alebo postriekať vodou (len troška).




Domáce pečivo (dlhokysnúce v chlade)

$
0
0


     Asi by som sem tento príspevok nemala vôbec dávať, aby som nemala blog prerohlíkovaný 😊, ale ich príprava je taká jednoduchá ako facka, časovo temer vôbec nezaťažujúca, takže by ich vedelo urobiť aj malé decko pod vedením starej mamy alebo niekoho dospelého. Navyše rožky, či uzly sa nemusia robiť na jeden šup... nie že nemusia, ale nemôžu 😁
     Vymyslela som si rožky na večeru, lebo som chcela urobiť bryndzovú nátierku a k tej jedine rožky! No veľmi sa mi do toho nechcelo a nejako som to odsúvala stále. Odrazu mrk na hodiny, des, lebo bolo už veľa hodín. Najradšej by som sa nakopala do zadku, ale vyštartovala som do kuchyne a rýchlo, rýchlo osievala múku a pridávala patričné suroviny... mali to byť také rožky narýchlo. No ale neboli. Cesto sa miesilo v pekárni a už bol čas večere. Tak som zimprovizovala niečo iné a rožky mi boli vlastne už len na oštaru.
Polovykysnuté cesto som premiesila a dala ho vymastenej misy a šup s ním na balkón. Zbavila som sa ho. Vyhovárala som sa sama pred sebou, že by bolo hlúpe piecť rožky po večeri, neodolali by sme a zbytočne by sme sa prejedali, zaťažovali žalúdok pre spaním... Nechám ich vonku, veď je zima...a rožky upečiem neskôr, pred spaním a budú na raňajky... alebo ich upečiem až ráno, veď uvidíme, ako bude cesto vyzerať.
Ibaže ja som na cesto zabudla. Spať som išla mimoriadne neskoro a nespomenula si na ne v priebehu celého večera. Vyliezla som z postele a išla sa mrknúť na balkón. To chúďa tam nakyslo aj v chlade, ba už aj spľaslo, keď si ho nik nevšímal. Blé, blé... takže som sa vyznamenala! No a skôr mechanicky ako premýšľavo a logicky som ho poprekladala a prehnietla. Z plnej misy cesta bola odrazu zasa len malá kôpka cesta. V posteli som uvažovala, čo s ním ráno? Možno ho vrazím do pekárne, pridám múku, mlieko, premiesim a uvidím aké to bude a čo s tým? No a zrejme som s týmito myšlienkami aj zaspala. Ráno o desiatej bolo cesto ako menšia lopta. A dosť stuhlo... asi chladom! Ale vyzeralo celkom fajn. No tak som ho nechala ešte čakať, nech tá menšia lopta narastie. K cestu som sa vrátila zasa až večer o pol šiestej. No a pečivo voňalo omamne, chutilo parádne a tak premýšľam, že ho budem takto flákať častejšie 😁 a bola by škoda, keby ste si ho neskúsili aj vy. Veď prečo kupovať protivné pečivo z obchodu, keď doma si vieme urobiť dobručké a ešte si môžeme urobiť radosť pri jeho tvorení? 


 Čo na to:

500 g múka (400 g hladká 00, 100 g celozrnná špaldová alebo pšeničná)
  18 g droždie
300 g mlieko
  70 g rozpustená masť
  2 KL soľ
  1 KL cukor

Ako na to: 

Ohrejeme cca 1/2 množstvo mlieka, pridáme cukor, rozmiešame a nadrobíme droždie. Potom odvážime a preosejeme múky. Zoberieme z nej asi 3 - 4 kopcové PL a pridáme do zmesi s droždím. Metličkou zmes vyšľaháme a necháme prikryté stáť asi 30 - 40 minút. Potom zmes nalejeme do nádobky DP, pridáme zvyšok mlieka, múku a soľ.  Spustíme program CESTO a necháme miesiť. Pred dobehnutím fázy miesenia (asi 5 min pred koncom) pridáme rozpustenú vlažnú masť (teda 15 min od začiatku programu). Celý program necháme dobehnúť len do polovice, o cesto sa nemusíme starať. 
Cesto vyklopíme do vyolejovanej misy, ručne prepracujeme a prikryjeme. Misu odložíme do chladu (chladnička, balkón ap. s teplotou cca 4 -5 °C). Po asi 5 hodinách kysnutia v chlade cesto obzrieme, ak nie je spľasnuté, tak ho takzvane "zrazíme" päsťou... Ak cesto samé spľaslo, nemusíme použiť násilie 😀, potom cesto v mise poprekladáme od okrajov misy do stredu, prípadne ešte v rukách. Znova ho vrátime do misy a prikryjeme. Vrátime ho naspäť do chladu a už sa oň nestaráme aspoň 12 hodín. Potom ho pozrieme, zhodnotíme situáciu a necháme ďalej oddychovať. Ak by náhodou už teraz bolo dobre veľké, nakysnuté, môžeme začať robiť pečivo. Ak ešte dosť nenarástlo, počkáme , dáme mu čas. Cesto by malo mať asi 2,5 - 3 krát väčší objem ako pôvodné cesto.
Nakysnuté ho vyklopíme na pomúčenú dosku, prepracujeme v rukách a sformujeme do gule. Prikryjeme misou alebo utierkou a necháme ho stáť cca 10 min. 


 Potom cesto rozkrájame na jednotlivé kusy, z ktorých sformujeme bochníčky, uložíme ich na dosku a prikryjeme utierkou. Hmotnosť jednotlivých kusov by mala byť rovnaká, plus -mínus nejaký ten gram... Aby pečivá boli rovnako veľké, aby sa piekli rovnomerne a za rovnaký čas. (Ja som cesto rozdelila na 12 kusov.)
 Jednotlivé bochníčky postupne rozvaľkáme na dlhú tenkú elipsu a stáčame pozdĺž dlhej polosi elipsy. Vzniknutý malý šulec rozvaľkáme dlaňami o dosku (nepodsypávame). Po vytvarovaní rožky kladieme na plech s PNP. 
Uzlíky tvarujeme tak, že bochníček vyšuľkáme dlaňami o dosku na dĺžku cca 25 cm. Potom urobíme očko (ako keby číslicu 6) z asi 2/3 dĺžky šuľca a cez očko prevlečieme druhý koniec šúľca. Obidva konce spojíme a jemne zastrčíme dospodu.

Pečivo na plechu necháme 40 - 45 minút dokysnúť, pravdaže musí byť prikryté. 
Asi 15 min pred koncom fázy dokysnutia zapneme rúru, nastavíme ju na 210°C. 
Pečivo tesne pred pečením potrieme zmesou rozmiešaného vajíčka a 1 PL mlieka. Potom ho sypneme soľou a semienkami podľa chuti. Pred vložením do rúry plech postriekame vodou. Po chvíľke pečenia otvoríme rúru a postriekame znova. Pečieme do zlatožltej farby alebo podľa vlastných predstáv. Po 10 minútach som znížila teplotu na 180°C, ale pečenie je otázkou tej ktorej rúry, je to individuálne, takže treba ho prispôsobiť konkrétnej situácii a rúre.


Po vybratí pečivo postriekame vodou ešte na plechu a vyložíme ho na mriežku, aby sa nezaparilo zospodu.





Pšenično - špaldový kváskovec

$
0
0
     Kváskový chlieb je u nás milovaný aj zatracovaný. Môjmu mužovi vraj najviac chutia chleby s droždím kúpené v obchode. Nevie síce popísť, akú má chuť, lebo to nejde, keď nemá žiadnu, ale má rád, keď je chlieb veľmi nafúknutý a mäkký. Keď som mu vysvetľovala, že to je blbosť, tak mi na to povedal, že mám teda upiecť kváskový taký nafúknutý a mäkký. Kváskový je síce vo vnútri mäkký ako mach, ale zvonka má chrumkavé kôrky. Väčšina ľudí, vrátane mňa i mojich detí, chrumkavé kôrky miluje. Ale muž nie. On uprednostňuje mľandravé "mjakoty" ! Taký mäkký býva chlieb, ktorý je nedopečený, takže celé to je akési "nahlavu". To je finta, ktorú používajú priemyselní pekári, aby sa ľuďom chlieb zdal čerstvejší. Potom rýchlo splesnivie, bývajú zažívacie problémy, čomu sa nedivím. Už som všeličo teda skúšala, najviac sa mi pozdáva držať upečený chlieb pokrájaný na krajce v mrazničke, aby potom bol ako čerstvý. Ale ani to mu nie je dobré. Lebo ho rozmrazuje v MW pridlho, kôrky stvrdnú a bléééé, nechce. Keď ho rozmrazuje len krátko, nerozmrazí sa úplne a pretože nemá minimum trpezlivosti, vrazí krajec do hriankovača, kde zase zle nastaví čas a hrianku spáli. Proste cholerik a bláznivosti s tým súvisiace. Raňajky chystá aj pol hodiy, ale aby najprv vybral chlieb, to mu nenapadne nikdy. Voľne rozmrazený, alebo správne mikrovlnkovo rozmrazený je úplne ok a ak sa aj trolinka prihreje v rúre, je super, celkom ako čerstvý. Ale to je vraj cavikov okolo kúska chleba. Ani kupovaný chlieb mu už druhý deň príliš nechutí. Najlepšie by bolo, aby mu niekto piekol čerstvý chlieb každý deň!!! 
Skúšam stále, stále robím dáke malé zmeny. Zistila som, že ten typický kváskový českový chlieb mu nechutí vyslovene kvôli chuti ražnej múky. Je úplne vysadený na biele kvasnicové maďarské chleby, lebo mu to pripomína chlieb, ktorý v jeho detstve piekla babka. No a to boli chleby pšeničné. Tak som skúsila teraz chlieb s veľkou prevahou pšenice. Lebo aj špalda je druh nešľachtenej pšenice... 


Čo na to:

230 g rozkvasu ( 30 g ražný kvások, 100 g prefiltrovaná voda, 30 g ražná múka chlebová, 30 g celozrnná pšeničná múka, 20 g špaldová chlebová múka, 20 g pšeničná T650 múka) - Nechať vykvasiť a použiť, ak pri plávacom teste kvások pláva pri hladine.
ďalej:
210 g filtrovaná voda (alebo prevarená a vychladnutá)
2 PL   práškovej syrovátky (kopcovité)
1 KL  sladenka
1 KL  cukor kryštál
130 g MD (mother dough)
  60 g TZ  (tang zhong)
160 g múka špaldová chlebová
  50 g múka pšeničná celozrnná
150 g múka pšeničná chlebová
100 g múka pšeničná hladká
štipka rozdrvenej tabletky vit. C (celaskon)
2 KL  soľ
3 PL   rasca + ľub. semienka (tekvicové, slnečnica)
1 KL  masť
olej (vymastenie plochy pri stáčaní, misy)

Ako na to:

Pripravíme rozkvas zmiešaním ingrediencií a necháme ho vykvasiť. Zároveň si pripravíme TZ (100 g voda + 20 g chlebová pšen. múka) tak, že pri nízkej teplote zmes varíme do zhustnutia. 
Do misy dáme odváženú vodu, pridáme odvážený TZ a všetok rozkvas. Dobre rozmiešame, pridáme sladenku s cukrom, práškovú syrovátku a aj to rozmiešame. 
Odvážime a preosejeme múky (zloženie múk môžeme mierne meniť, ale ak dáme viac celozrnnej, bude treba viac tekutiny). Múku vsypeme do misy k tekutej zmesi a necháme zmiesiť robotom alebo v DP len toľko, aby múky nasiakli tekutinu. Hneď potom miesenie vypneme a necháme v kľude, aby sa mohla uskutočnič autolýza (30 - 45 minút). Potom už pridáme do cesta soľ, semienka a masť. Necháme miesiť cca 10 minút, v pekárni možno 15 minút a potom už vypneme miesenie. Necháme stáť asi 30 minút a cesto z misy prehrabneme do vyolejovaného uzatvárateľného plastového boxu. Cesto poprekladáme párkrát a box uzavrieme vrchnákom. Necháme v kľude pri izbovej teplote 20 minút a znova preložíme. Potom ešte 2 x po 20 min. a box s cestom dáme do police v chladničke, kde je teplota pod 6°C. Necháme kysnúť, až kým cesto získa 2 násobný objem alebo je viditeľne dobre nakysnuté. Prstový test pri chladnom kysnutí nefunguje.




Cesto vyklopíme na plochu stola, ktorú sme vopred jemne pomastili olejom.


Pár minút ho necháme ležať, aby sa trocha spamätalo. Potom ho za rohy na každej strane jemne povyťahujeme do trocha väčšieho rozmeru. No a potom ho poskladáme a stáčame. Pomáhame si pekárskou kartou alebo širokou kovovou stierkou. Snažíme sa stáčať krátko, pokiaľ je možné. Ja som sa v tejto fáze vždy s cestom hrajkala, lebo ma to bavilo a občas sa mi potom cesto začalo blbnúť... No, správnejšie by bolo priznať si, že som blbla ja a chúďa cesto začalo praskať, to povrchové napätie cesta povolilo a robili sa v ňom otvory, cesto mi začalo "tiecť". Tak takú hlúposť si radšej odpustíme. Hotový stočený bochník posypeme cez sitko škrobom alebo bezlepkovou múkou (pohánkovou, kukuričnou, ryžovou) a vložíme do ošatky, (je dobré ju vyložiť textíliou ) tiež posypanej múkou. Bochník v ošatke prípadne trocha upravíme, ak je potrebné a posypeme ho aj zvrchu. Celé to zabalíme do igelitu a uložíme znova do chladničky alebo necháme fermentovať v miestnosti. Pri chladničkovom kysnutí sa riadime tým, ako býva bochník v rovnakej ošatke nakysnutý pri bežnom izbovom kysnutí. Je dobré bochník v ošatke vyfotiť pred kysnutím a po ňom, môžeme porovnávať. (Pravdaže musí ísť o ten istý druh chleba a to isté množstvo surovín a bochník vykysnutý v miestnosti ). 
Bochník vyklopíme na podložku s PNP, ometieme z neho nadbytočné vrstvy múky alebo škrobu, narežeme podľa úvahy, postriekame vodou a vložíme na kameň alebo na plech do rúry vyhriatej na 250°C. Do spodného plechu pripraveného a tiež vyhriateho v rúre, šplechneme hrnček horúcej vody kvôli zapareniu. Dvierka rýchlo zatvoríme a necháme piecť bez otvárania dvierok aspoň 10 minút. Potom teplotu znížime na 220°C a postriekame  vnútrajšok rúry a peceň. Po 5 minútach znížime teplotu na 190°C a vyberieme zaparovací plech s vodou. Pečieme ešte 30 - 35 minút. Chlieb môžeme prikryť zvrchu buď alobalom alebo PNP ak by hrozilo prílišné pripekanie. 
Mne sa veľmi páčia tie české chleby, vypečené dotmava, gaštanova, ktorých kôrka fantasticky karamelovo chutí. Ale žiaľ, je to veľmi nezdravé, lebo v kôrke sú akrylamidy vznikajúce pri intenzívnom pečení za vyšších teplôt. Tak ja len takto .. do tmavozlatej farby... povedala by som, že aj to je už dosť 😏😋


Peceň hneď po vybratí postriekame vodou zo všetkých strán a necháme ho vychladnúť na mriežke. Krájame po vychladnutí.


Rýchle tvarohové kotúče s džemom na raňajky

$
0
0
     Názov príspevku trocha je trocha zavádzajúci, ale závisí to od toho, ako na to pozeráte. Ak sa zobudíte skôr a nahádžete suroviny do DP, tak sa môžete ešte na 1,5 hodiny vrátiť do postele a dať si šlofíka. 
Keď potom už vstanete, tak koláče urobíte raz - dva, lebo ich netreba zabaľovať do batôžkov, celkom rýchly proces. No a možno sa nájde aj dáka malá pomocníčka, ktorá ochotne priloží ruky k dielu a tak vám bude aj veselo aj práca pôjde od ruky. 
     A predstavte si raňajky s čerstvo upečenými voňavými koláčmi a kakaukom 😁😅 ..predstava na nevydržanie. Naozaj miznú tak rýchlo, že sa pýtate samej seba, prečo ste inokedy zabaľovali plnku do batôžkov?  


Čo na to:

cesto:
450 g múka ( 350 g polohrubá, 100 g hladká)
    1    malý biely jogurt
160 g mlieko
  18 g čerstvé droždie
 2 PL kryštál.cukor
    4 g soľ
  1/3   kelímka olej (od jogurtu)
trocha masti (asi 1 PL) 
     2   žĺtky

náplň:
250 g tvaroh hrudkový
2 PL  maslo
2 PL  kyslá smotana
práškový cukor podľa chuti
citrón. kôra + šťava (1/2 citróna)
džem čučoriedkový (alebo iný)

posýpka:
1,5 PLmaslo (nie rozpustené)
polohrubá múka (podľa potreby)
práškový cukor  (podľa potreby)

na potretie:
1 bielok, 1 PL mlieka, 2 PL oleja

Ako na to:

Vo vlažnom mlieku necháme rozpustiť trocha cukru a rozmrvené droždie. Vlejeme ho do nádobky DP, pridáme zvyšné mlieko a jogurt. Potom pridáme preosiatu múku so soľou, ktorú sme pridali do múky pri vážení a rukou trocha zmiešali. Spustíme DP s programom "cesto" a necháme miesiť. Do kelímka od jogurtu nalejeme olej, pridáme masť a žĺtky. Vlejeme na rozmiesené cesto. Spraceme si veci z linky a pred odchodom do postele ešte omrkneme situáciu v DP, prípadne stierkou  trocha pomôžeme cestu a ideme spinkať. Na budíku alebo na mobile si nastavíme čas budenia za cca 1,5 hodinu (alebo troška menej). 

Po zobudení vyberieme cesto na pomúčenú plochu, trocha ho prepracujeme, sformujeme ho do tvaru veky, sypneme múkou a necháme prikryté stáť asi 10 minút.
Zatiaľ si pripravíme náplň - tvaroh v mise zmiešame s maslom, smotanou a cukrom. Kto chce, môže pridať asi 2 PL kukuričného škrobu (maizena) alebo pudingového prášku vanilového. 

Oddýchnuté cesto pokrájame na primerané porcie, mne ich vyšlo  16 (+ posledná bola len taká menšia). Trocha ich zaoblíme, pomúčime a necháme zasa postáť 10 minút zakryté utierkou alebo fóliou. Zatiaľ si pripravíme plechy s papierom na pečenie. Pomocníčka/pomocník môže zatiaľ  pripravovať posýpku. Ja som svoju posýpku len vybrala z mrazničky, lebo párkrát sa mi stalo, že som jej pripravila veľa. Takže zakaždým som nespotrebovanú pridala do plastového boxu a nechala v mrazničke. Hodila sa mi práve teraz. 
Na plech poukladáme bochníčky cesta v dosť veľkej vzdialenosti od seba. Každý bochníček roztlačíme spodkom skleného pohára alebo príslušným inštrumentom, na to určeným. Ja taký nemám, roztláčala som pohárom, upravovala palcom. 
Do priehlbiny každého koláča štedro nakladieme tvarohovú plnku a pomocníčka kladie do stredu džem (môže dávať aj umyté hrozienka odstáte v rume alebo vo vode, my sme nedávali). Zapneme rúru, nastavíme teplotu pečenia na 200°C. Koláče musia na plechu postáť cca 25 minút, takže za ten čas stihneme potrieť boky koláčov zmesou rozšľahaného bielka, mlieka a oleja. Tejto zmesi je dosť, preto ňou nešetríme a potierame bohato, môžeme naniesť aj na tvarohovú plnku. Potom dáme na koláče pripravenú posýpku. Snažíme sa hlavne obkolesiť ňou džem, aby zabránila jeho stekaniu. 
Pred vložením do rúry celý plech postriekame vlažnou vodou a vsunieme do strednej priečky v rúre. 
Na začiatku pečenia ešte raz postriekame koláče v rúre. Po 10 minútach stiahneme na 180°C a dopečieme dozlatista. 
Upečené koláče vyložíme aj s PNP na mriežku a poslednýkrát ich postriekame a necháme ich vychladnúť. 




Akosi sa po nich len zaprášilo a zrazu ich nebolo.  

Panenka na fazuľkovom kopci

$
0
0

     Bravčovú panenku si pamätám z detstva ako ju robievala moja maminka. Bol to úplne neprekonateľný recept, ktorý ovládam, ale ktorý nikdy nedokážem zreprodukovať. V dnešných časoch už vôbec nie. Chýba mi k tomu jedna základná surovina, a tou je taká tuková "záclonka", blana, ktorá sa volá pobrušnica. Viem, znie to kapánek nechutne, ale keď mamča do nej zabalila tú panenku a dochutila to patričnými koreninami, ani nie dákymi exotickými, a upiekla to, vzniklo jedlo, na ktoré ustavične spomínam. Rozplývalo sa v ústach, bolo jemne pikantné vďaka použitej paprike a iným koreninám, s jemnou cesnakovou príchuťou a perfektným výpekom. Nemám rada tučné, ale tá tuková blana na tejto sviečkovici musí byť, dokonale tam sadne a nakoniec, veď sa tam vypečie dochrumkava...no, jednoducho báseň. 
     Raz sme mali toto jedlo u tety, tešila som sa na maškrtu, no prišlo sklamanie. Presne podľa latinského príslovia, "Keď dvaja robia to isté, nebýva to to isté". Panenka bola uprostred prevŕtaná a naplnená nejakým mletým čudom, ktoré preniklo do celého mäsa i výpeku, farebne to bolo tiež o inom, vôňa celkom iná. Použité koreniny boli vraj rovnaké, no ja som mala problémy zjesť to a dupľu? To v žiadnom prípade! Čosi vo mne so zmyslom pre pravdu chcelo tete povedať, že palec dolu, pokazená panenka, ale nešlo povedať to. Chúďatko, tak sa snažila, no a podobne i ja, môžem sa rozkrájať a neurobím to tak, ako to mám v pamäti. Tak sa už ani nepokúšam. A panenky robievam inak, tak  rôzne ...podľa momentálnej inšpirácie. Hlavná zásada - krátka tepelná úprava!

Čo na to:

bravčová panenská sviečková
olivový olej
mleté čierne korenie (mčk)
sladká červená paprika
worcester
chilli paprika vločky
cesnak podľa chuti
soľ
zelené fazuľky
cibuľa
šampiňóny
oravská slaninka
kúsok masla

Ako na to:

Mäso pokrájame na pásiky, sypneme mčk, paprikou a dobre premiešame, vložíme do plastového boxu, polejeme olejom a znova rukou dobre premiešame. Nesolíme!!! Nádobu uzatvoríme a uložíme do chladničky. Na druhý deň skontrolujeme, prilejeme olej, trocha worcestra a posekaný cesnak (množstvo podľa úvahy). Znova premiešame. Necháme v chladničke až do tepelnej úpravy - čas marinovania 24 - 48 hodín.  

Pokrájame oravskú slaninku na pásiky, cibuľu na kocky a šampiňóny na plátky. V panvici s kvapkou oleja opečieme pásiky slaninky, prihodíme cibuľu a restujeme. Potom pridáme šampiňóny a fazuľku, osolíme, okoreníme mčk a pridáme chilli. Prikryjeme a necháme krátko podusiť. Do odstaveného prelisujeme trocha cesnaku - přiměřeně, aby to malo šmak, ale aby to veľmi nerazilo. Prihodíme ešte oriešok masla a necháme prikryté stáť.

V nepriľnavej panvici s hrubším dnom narýchlo opečieme marinovanú panenku, tuk nepridávame žiadny, keďže sme marinovali v oleji. Mäso jemne osolíme. Kúsky mäsa stále prehadzujeme silikónovou vareškou (alebo drevenou) a čím skôr odstavíme. 

Po odstavení ihneď servírujeme, a to v dvoch vrstvách. Na spodok taniera naložíme zeleninovú časť a naň vrstvu mäsa. Kto chce, môže spojiť obsah obidvoch panvíc a celé to premiešať. Ja to robím takto, lebo manžel to má takto radšej. Ten druhý spôsob považuje za "zababraný"😀
Ako príloha sa najviac hodia zemiaky či pečené alebo opekané alebo hranolčeky. Ryža byť môže, ale nie je to celkom to pravé zemiakové 😄


Makové rohlíčky s omládkom

$
0
0

     " Upečiem dáke buchty?" -  spýtala som sa. A mala som na mysli tvarohové, tvarohové šatôčky alebo moravské alebo normálne buchty z pekáča, také čo si so sebou niesol hlúpy Jano v batôžku, keď išiel na vadrovku 😉. "Áno, dobre! Zomeliem mak." A už bolo "demokraticky" rozhodnuté, že budem piecť makáče.



Čo na to:

Cesto:
350 g polohrubá múka
100 g hladká múka
200 g mlieko
40 – 50 g vlažná voda
18 g kvasnice čerstvé
3 PL kr. cukor
½ čL soľ
2 žĺtka
75 g olej 

Omládok: (z pripravených surovín na cesto)
50 g vlažnej vody
cukor 
50 g mlieka
10 g droždia 
asi 80 g hladkej múky

Plnka: 
mletý mak (ja som mala asi 200 g)
cukor podľa chuti
trocha mletej škorice (dávam asi 1/2 čL)
trocha kandizovanej cit. kôry ( nemala som, tak som dala hrozienka namočené v rume, chcela som ich už minúť)
mlieko (troška menej ako 1 dl)
podrvené piškóty ( asi ¾ hrnčeka ) na dohustenie

Ako na to: 

Najprv si pripravíme omládok z odvážených surovín. Prísady spolu vymiešame habarkou alebo metlou a necháme asi 45 - 50 minút v kľude na linke, pravdaže ho prikryjeme fóliou a môžeme sa zatiaľ venovať niečomu inému. 

Omládok potom vlejeme do misy s preosiatou múkou a soľou a pridáme ostatné suroviny na cesto. Premiešame, pridáme olej, trocha prepracujeme varechou alebo rukou a dáme cesto miesiť do DP alebo do robota. Necháme dobre vymiesiť. Ak múka potrebuje, pridáme trocha vody. 


Vykysnuté cesto na doske prepracujeme 

a ešte na chvíľočku ho zakryjeme misou. Stačí aj 5 minút. 

Potom ho rozkrojíme na 2 časti a každú rozváľame buď do obdĺžnika alebo do kruhu. Ja som prvú časť rozvaľkala do obdĺžnika a ten potom na rovnako veľké štvorce. Na ne som kládla hustú makovú plnku a cez ňu som cesto len preložila, potom ho zoštipla a pogúľala o dosku, ohla do tvaru rožka a hneď na plech s PNP. Na plechu ich necháme trocha dokysnúť (cca 20 - 25 min). Môžeme ich zvrchu troška narezať žiletkou alebo poprepichovať vidličkou. Moja mamina ich nastrihávala nožnicami. Volala ich "svadobné koláčky" lebo sa zvykli piecť na svadby. No pravda je, že tie svadobné sa robievali úplne maličké. Ja ich také malé robiť nemôžem, veď koľkokrát by musel maškrtník siahať na tácku, aby si dal do úst? 😁 Riadim sa heslom PŘIMĚŘENĚ!!! 😀


Kto chce, môže rozváľať cesto do kruhu a ten rozparcelovať, potom zamotávať ako croissant ... robila som aj takto, ale ten prvý spôsob bol rýchlejší, ale podľa gusta.



Na plechu necháme rožky v kľude aspoň 25 minút a musia byť prikryté. Kým dokysávajú, vyhrejeme trúbu na 180 – 190°. Pred pečením potrieme olejom a potom ešte zmesou 1 rozšľahaného bielka+1 PL mlieka. V rúre ich postriekame vodou, aby sme zvlhčili ich povrch a lepšie sa zdvihnú. Pečieme asi 25 min alebo 20 min (z toho 5 min s ventilátorom). 






Pomaly pečená kačica s dusenou kapustou a knedľou

$
0
0

     Kačicu často nerobievam. Nejako veľmi nám nechutí, my preferujeme kurence. Spomínam si, že raz niekdo v práci vybavil domáce, vraj kŕmené kačice u chovateľa. Tiež som sa nechala zlákať a zapísala som sa do zoznamu záujemcov a zaplatila som. V deň, keď kačice priviezli, som bola práve PN a keď som sa vrátila do práce, kačice boli pravdaže už rozobraté. Moju kačicu dali do mrazničky. Keď som ju odtiaľ vybrala, veľmi som sa čudovala. No povedala som si, že čudne vyzerá asi preto, že je zmrazená. Ale po rozmrazení tiež vyzerala čudne, po upečení ešte čudnejšie a keď malá dcérka porozprávala medvedíkovi, že na obed bude papať "kapussstu, nedle a malé kuliatko", tak to už bolo jasné bez debaty. Pamätám si, že tú kačicu sme zjedli všetci štyria na obed a veľmi najedení sme od stola nevstali. Mužovi sa tiež nepáčilo, no a ja som sa zaťala, že už sa s kačicou babrať nebudem. 
Ale nedávno sa cestou domov zastavil na nákup a zavolal mi, či nemá kúpiť kačicu. Povedala som mu, že nemá, veď kačice sme zatratili. No a napriek tomu, keď som vybaľovala nákup, našla som kačicu. Nezmrazenú. Nevyzerala ako strašiak. 😄


Čo na to:

kačica
soľ
rasca
dve menšie jablká
kúštik masla

Ako na to:

Kačicu dobre poumývame zvonka i znútra. Obzrieme, či má kačica dobre urobenú depiláciu a prípadné nedostatky odstránime. Potom ju osušíme papierovými utierkami a dobre osolíme. Dáme ju do misy, misu prikryjeme fóliou alebo vložíme do väčšieho sakla a necháme v chlade až do druhého dňa.
Pred samotnou prípravou kačicu opláchneme, znova poutierame a znova osolíme. Nezabudneme pravdaže na na brušnú dutinu, ktorú dobre soľou vytrieme a pridáme aj vhodné korenie. Ja som dala rascu a dnu som pridala rozštvrtené jablká. Keby som mala čerstvé bylinky, dala by som rozmarín, ale nebol. Do otvoru kačice som rukou vmasírovala aspoň trocha sušeného. Takže osolenú, orascovanú kačicu vložíme do hlbšieho pekáča slabo vytretého maslom. Prikryjeme pokrievkou a dáme do rúry nastavenej na 130°C. Nič nepodlievame. Hodinu či 1,5 hodiny si kačicu nevšímame. Potom ju otočíme na druhú stranu, znova prikryjeme a pečieme zasa rovnako. Potom otvoríme pekáč, zlejeme podstatnú časť výpeku do nejakej rajničky a kačicu dáme piecť už bez pokrievky. Ja som ju prehodila do plytšieho vyhriateho  pekáča a poliala zvyšným výpekom z pôvodného pekáča.  Zvýšime teplotu pečenia na 180 - 190°C a kačicu dopečieme do žiadanej farby, dochrumkava. Počas dopekania stále podlievame, prípadne potierame povrch maslovačkou.
Upečenú kačicu vyberieme z rúry a nevypneme ju. Čiastočne vychladnutú kačicu  rozporciujeme nožnicami na hydinu, vložíme späť do pekáča, pridáme trocha vody a odloženého výpeku. Vrátime späť do rúry a dáme tomu ešte pár minút, aby sa mäso znova zahrialo a koža bola chrumkavá.



Kapusta: https://nasavareska.blogspot.sk/2013/11/pecena-marinovana-krkovicka-s-dusenou.html

Knedle: https://nasavareska.blogspot.sk/2013/05/parena-knedla.html



Kváskový pšenično-ražno-špaldový chlieb

$
0
0


     Aj keď som dlhšiu dobu nepridala na blog žiadne chleby, piekla som. Väčšinou také, ktoré sú tu na blogu alebo len s malinkými obmenami.. čiže Ivine chleby z pekarnomania.cz alebo Chleba dobrý od mojej nettkamošky Helenky z Moravy. Áno, aj som ich fotila, fotím ich vždy.. Keď už nič iné, tak aspoň cesto vložené do ošatky pred kysnutím a po ňom. Asi sa nedá 100% spoľahnúť na pamäť a ja  potrebujem porovnať veľkosť nakysnutia. Mrknem do mobilu, ako vyzeralo cesto predtým a teraz.. a odhadujem, či už je čas urobiť prstový test. Dosť dobre to pomáha.
     Tentokrát som robila takého metamorfovaného Kubíka, pôvodne pšenično-ražný chlieb len s ražným kváskom.

Čo na to: 

Rozkvas: 25 g kvásku, 100 ml vody, 50 g ražná múka celozrnná, 25 g ražná múka chlebová, 25 g pšeničná múka chlebová - dobre vymiešať a nechať vykysnúť
Tang-zhong: 75 g vody, 15 g pšeničnej chlebovej múky - povariť spolu do zhustnutia pri teplote do
70°C
Cesto:
celý rozkvas
tang-zhong
290 g tekutiny (voda + acidko = 220 + 70)
100 g cesta z predchádzajúceho pečenia
120 g MD (mother dough)
450 g pšeničné múky ( 250 T650 + 200 hladká 00)
  60 g špaldová hladká
2 KL soli
1 KL rasce

Ako na to:

1) Pripravíme rozkvas - Odvážime vodu, pridáme kvások a metličkou vyšľaháme, napeníme a pridáme múku. Vymiešame, prikryjeme perforovanou fóliou, prichytíme gumičkou a necháme kvasiť.
2) Prichystáme TZ - vodu s múkou premiešame metličkou a dáme variť pri minimálnej teplote, pričom stále rýchlo miešame. Zhustnuté potom odstavíme.
3) Do misy vlejeme časť tekutiny, napr. 180 ml vlažnej vody + 70 ml acidka a pridáme aj celý TZ.
4) Urobíme plávaciu skúšku rozkvasu - Odrypneme kúsok rozkvasu lyžičkou v čase, keď vidíme, že
rozkvas zvýšil objem dvakrát (2V) a povrch sa začal vyrovnávať, je dopukaný... Hmotu vhodíme do pohára so studenou vodou. Ak rozkvas pláva pri hladine, je akurát čas na zarábanie cesta.
5) Rozkvas pridáme do misy s vodou a TZ, necháme dobre premiešať.
6) Zatiaľ preosejeme múky a vsypeme do misy, pridáme na kúsky rozstrihané MD a pridáme ešte staré kváskové cesto, ktoré sme si odkrojili z cesta pri predchádzajúcom pečení chleba (to je vždy 100 g). Necháme premiešať zopár minút (5 min) a podľa potreby doplníme tekutinu (10 -40  ml) Počkáme, kým voda vsiakne do múky a vypneme. 
7) Autolýza - Necháme stáť 30 - 45 minút.
8) Po uplynutí času na autolýzu pridáme soľ a rascu. Znova spustíme miesenie a necháme stroj miesiť cca 8 - 10 minút. (V tejto fáze môžeme pridať buď strúhaný zemiak alebo varenú zeleninu, či iný prídavok podľa chuti)
9) Po 8 -10 min vypneme a cesto necháme stáť prikryté v mise robota alebo v DP 20 - 25 minút.
10) Cesto vyberieme a vložíme do plastového boxu vymasteného olejom alebo do misy vytretej olejom. Cesto poprekladáme, uzatvoríme a necháme ho oddychovať 25 minút. 
11) Cesto znova 2 x poprekladáme a necháme vždy 25 minút kysnúť. Celkovo teda 100 minút kysne.
12) Cesto vyklopíme na mierne pomúčenú dosku a necháme chvíľku stáť, kým si pripravíme ošatku. 
13) Ošatku vystelieme utierkou (ja používam trojrohú šatku z expirovanej autolekárničky) a vysypeme škrobom alebo bezlepkovou múkou.
14) Cesto na doske stočíme do bochníka a utiahneme. Potom ho posypeme škrobom a vložíme do ošatky, zabalíme ho ako bábätko a vložíme do mikroténového vrecka. To uložíme do chladničky na pár hodín .. 12 alebo i viac. Ja som ho nechala fermentovať asi 16 - 17 hodín. 
15) Bochník vyklopíme z ošatky na tvrdú podložku s PNP, kefkou alebo štetcom oprášime nadbytok škrobu, narežeme, posprejujeme vodou a vložíme na rozohriaty kameň (250°C). Do spodného pekáča chrstneme horúcu vodu a necháme piecť 15 min.
16) Po 15 min vyberieme spodný zaparovací pekáč a teplotu znížime na 190°C. Pečieme ešte 35 min. Ak rúra veľmi pripeká, chlieb zakryjeme na pár minút alobalom. 
17) Po vybratí pecňa z rúry zistíme poklepom, či chlieb zvoní a položíme ho chladnúť na mriežku, kde ho ešte zo všetkých strán posprejujeme vodou. 



Trhací chlieb od Ivy

$
0
0

     Ak ste doma aspoň 4-členná rodina, tak chlieb možno zjete na posedenie. Ak sú deti menšie, tak asi nie, ale dobrota pre puberťákov a starších... úplne ako vyšitá. Ja som si dala k tomu mlieko a bola to balada, ale hodí sa k pivu i k vínku. Budete si odtrhávať po kúskoch a zrazu zbadáte, že by sa zišlo z väčšej dávky. Ja som to tušila, najmä keď autorka receptu (Iva z Pekárnománie.cz) to poradila 😀, takže som urobila z 1,5 dávky. (Množstvo každej ingrediencie vynásobte x 1,5) Potom sa vám práve zmestí do chlebíkovej formy. 
Tento recept je pre chlebových začiatočníkov ako stvorený. Skúste si ho a potom začnite s pecňami kysnutými droždím... a potom si pričuchnite ku kvásku. Iste vás očarí 😉


Čo na to:

180 g voda
20 g  olej
1 KL soli
1/2 KL cukru
30 g múka ražná chlebová
60 g múka pšeničná chlebová
210 g múka hladká 00
12 g droždie

Náplň:
50 g maslo
3 - 4 strúčiky cesnaku
zelené vňate (petržlen, pažítka, medvedí cesnak ap.)
strúhaný syr Gran Moravia (Parmezán, Grana Padano)
Schwarzwaldská šunka na prilepšenie (alebo špek, slaninka oravská alebo iná prerastená) - no nemusí byť! V pôvodnom recepte nebola, ale táto vôňa skvele doladila tie predchádzajúce, takže vônička to pri pečení bola perfektná

Ako na to:

Zmiešame asi 100 ml vody, cukor a droždie a pridáme trocha múky z odváženého množstva a  urobíme kvások. Necháme ho kvasiť cca 15 minút. 
Múku preosejeme do misy, pridáme kvások a ostatné suroviny a vypracujeme cesto, ktoré necháme prikryté kysnúť asi 1 hodinu na teplom mieste. Cesto môžeme nechať vypracovať aj v DP alebo robotom.
Nakysnuté cesto vyklopíme na pomúčenú dosku a trocha ho prepracujeme. Sformujeme do bochníka a necháme ho zakryté chvíľu postáť. 


Potom ho rozvaľkáme na obdĺžnik cca 50 x 30 cm.


Maslo roztopíme a do vlažného prelisujeme cesnak, premiešame a potrieme ním obdĺžnik cesta. Napokon ho posypeme posekanými alebo rozmixovanými bylinkami


a posypeme strúhaným syrom. Ja som u nás Gran Moravia syr ešte nevidela, takže ho nepoznám. Ale počula som o ňom v nejakej relácii rozhlasovej, údajne je to niečo ako Grana Padano a vyrábajú ho Česi a aj ho vyvážajú do Talianska. Tam dostane nálepku Grana Padano a predáva sa pod touto talianskou značkou. 



Lenže teraz som nemala ani Granu, tak som dala, čo som mala, čiže parmezán.



Pridala som ešte trocha Shwarzwald šunusu, lebo mám rada jeho vôňu. Pokrájala som pár plátkov na štvorčeky a sypla som ním syrový posyp... vlastne nie, tak to urobte vy, ak budete chlebík robiť.
(Ja som si spomenula prineskoro a potom som pechovala tie štvorčeky šunky pomedzi pokrájané pláty vo forme, lebo som motovidlo. No nabudúce ten šunus nechám ako plátky, len ich trocha zmenším na šírku pokrájaného cesta). 
Posypaný plát rozkrájame na 5 pruhov, ktoré poukladáme na seba a celé to rozkrájame na 6 rovnakých dielov. 






Tieto jednotlivé kusy potom vkladáme do chlebíkovej formy nastojato vedľa seba. Ak je forma z plechu, treba ju celú poriadne vytrieť maslom (ale dať PNP). Ja som použila silikónovú formu, ktorú som si kedysi kúpila na pečenia chleba. Už ju moc nepoužívam, lebo jej maxi prevádzková teplota je len do 230°C, čo je na pečenie chleba trocha málo a okrem toho rada pečiem peceň na kameni. 
Jj, ja som v tejto fáze pechovala šunusové štvorčeky medzi cesto :-( ... mohla som tam vkladať radšej väčšie plátky. Takto to zaniklo, i keď to voňalo nebesky. 
Chlebík prikryjeme fóliou alebo celú formu strčíme do sakla asi na pol hodku, aby dokyslo cesto a neobschlo. Pred vložením do rúry ešte zvrchu pokvapkáme maslom alebo potrieme a pečieme na 180°C asi 40 - 45 minút. Po uplynutí 40 - 45 minút pečenia chlebík vyklopte na PNP a chvíľu ešte dopečte na rošte (cca 3 - 4 min) aj s ventilátorom. 



Alebo ak vám dobre silno pečie, poznáte jej muchy, spoľahnite sa na vlastné skúsenosti s ňou. Mne sa môj chlebík zdal trocha nedopečený po 3/4 hodine, takže preto radím dopekanie na rošte. Ale je to individuálne a treba sa riadiť vlastnou trúbou. No, veď predsa trúby nás riadia stále, však? 😁





A teraz už len odtrhnúť kúsok a pochutnávať si. Najlepší je teplý, ale to určite každý už tuší.. 😊


Poobzerajte sa po knihe Ruce v mouce od Ivy Trhoňovej

$
0
0

          Už som tu na blogu spomínala novú publikáciu z oblasti pekárčiny českej autorky Ivy Trhoňovej, RUCE V MOUCE , ktorá v tomto smere určite patrí medzi TOP. 
V Česku ide kniha "nadračku", lebo je fakt skvelá, napísaná zrozumiteľne, logicky a pre normálnych ľudí... žiadne obkecávanie a výmysly ani hranie sa na profíka. Lebo profícka je sama osebe. 
Rada si v nej listujem a čítam si ju niekedy aj v posteli. Mám v nej plno "lepiek", tých farebných lepivých papierikov, ktoré mám ako záložky a na mrňavé poznámky. 

Mrknite si rozhovor s Ivou o  jej knihe 




     Ak práve zháňate knihu, ktorá vám pomôže, ktorá bude vaším radcom a pomocníkom dennodenne, tak to je kniha s názvom RUCE V MOUCE od Ivy. Nevycapíte fúru peňazí len tak pre nič za nič, ale kúpite si vynikajúcu knihu, napísanú zrozumiteľne, jasne a s fúrou receptov. 
Ja som nakúpila veľa kníh o pečení chlebov a pečiva, no až pri tejto som si uvedomila, ako som plytvala peniazmi na drahé zahraničné knihy. Ruce v mouce je tá najlepšia kniha pre kváskové pečenie i pečenie s droždím. Nájdete v nej okrem receptov na pečenie aj čosi navyše... aj rady a recepty na to, čím natrieť chlebík, pečivo a aj také obyčajné hamky z kuchýň starých materí.

V Martinuse knihu kúpite za 10,67 €, alebo si ju objednajte v nettkníhkupectve Gorila za 9,59 € alebo si prejdite Heureka.sk a tam si vyberiete. No alebo sa po nej obzrite v kníhkupectve, kam chodievate.






Baklažánový eintopf s kuracinou a zemiakmi zapekaný údeným syrom

$
0
0

      U nás patrí baklažán k najobľúbenejším zeleninám, Bohužiaľ, nie vždy dostupný. Neviem, ako je to s jeho zmrazovaním, ale skôr asi nie ako áno. No keď je sezóna, tak si ich treba dopriať čo najviac a užiťsi ich. Preto zbieram baklažánové recepty, aby sme ich nemali stále na rovnaký spôsob. Tento som si vymyslela sama, i keď pripúšťam, že možno niekde niekto podobne baklažány robil. Ale toto bola moja improvizácia. Na počudovanie musím povedať, že na druhý deň po prihriatí mi jedlo chutilo ešte viac ako začerstva. Čudné, ale možno som len bola viac hladná 😀 Proste musím sem dať tento recept, aby som naň nezabudla, aby som ho mohla v budúcnosti zasa zreprodukovať. Príjemné je na ňom i to, že nie je príliš prácny a zvládli by ho i staršie deti, cca 12+  😇



















Čo na to:

2 baklažány
3 kuracie prsia alebo stehná (môže byť i viac)
10 - 15 dg chudej prerastenej slaninky typu Schwarzwald
1 cibuľa strednej veľkosti
3 strúčiky cesnaku
   zemiaky (ja som dala nové 4 veľké kusy, ale treba dať viac )
3 paradajky
soľ, mleté čierne korenie, kurkuma
tabasco alebo niečo podobné štipľavé (podľa chuti)
olej 
100 g údeného syra
oregáno sušené
bazalka čerstvá

Ako na to:

Opláchnuté a osušené kuracie prsia pokrájame podľa úvahy na pásiky či kocôčky. Vložíme ich do uzatvárateľnej nádobky, kde ich sypneme mletým čiernym korením, oreganom, kurkumou a soľou, pridáme olej (asi 2 - 3 PL ) a lyžicou dobre premiešame. Necháme odstáť v chladničke aspoň 1 hodinu. 

Zatiaľ očistíme zeleninu (cibuľu, cesnak, zemiaky),zemiaky pokrájame na tenšie plátky, kto chce, môže spariť a ošúpať paradajky, (ja som to nerobila) a ošúpeme baklažány (nie je podmienkou). Baklažány pokrájame na kolieska s hrúbkou cca 0,5 - 0,7 cm a osolíme ich z obidvoch strán. Necháme ich vypotiť, čím sa zbavia horkej chuti. Po asi  20 minútach ich poutierame kuchynským papierom a okoreníme ich mčk, prípadne grilovacím sa dá ap. Necháme ich ešte postáť.

Na panvici rýchlo opečieme slaninku pokrájanú na pásiky, prihodíme pokrájanú cibuľu, speníme ju a pridáme marinované kuracie mäso. Opečieme ho čo najrýchlejšie a odstavíme. Pridáme prelisovaný cesnak a sušenú bazalku. Ochutnáme a môžeme dochutiť podľa svojej predstavy. Ja som pridala trocha sósu z jalapeňo papričiek. Panvicu s mäsom dáme bokom.

Potom opečieme, ogrilujeme baklažánové kolieska na čo najmenšom množstve oleja. Nemusíme ich opekať úplne domäkka, lebo sa dokončia v rúre.

Do pekáča vložíme papier (PNP) a rozložíme pokrájané zemiaky, na ne rozhodíme obsah panvice s kuracinou a stierkou vytrieme aj tuk, ktorý necháme do pekáča stiecť. Rovnomerne pokladieme kolieskami baklažánov a posypeme asi 3/4 syra. Pekaáč zvrchu zakrútime alobalom. Vložíme do rúry vyhriatej na 200°C a pečieme v spodnej časti asi 30 minút. Potom odstránime alobal, zistíme, ako vyzerajú zemiačky a keď sú mäkké, alobal už nebude potrebný. Na baklažány rozhádžeme pokrájané paradajky (buď na väčšie kocky alebo kolieska, polkolieska - zbavené dužiny, tú zjeme alebo vložíme do šalátu). Posypeme ešte zvyškom syra a necháme zapiecť už len dákych 10 - 12 minút. Po vybratí z rúry posypeme čerstvou bazalkou (buď posekanou alebo drobnejšími lístkami). 

Namiesto údeného syra sa môže dať nejaký pikantný syr  - alebo niva alebo gorgonzola... s nimi je to snáď aj lepšie. S údeným syrom je toto jedlo jemnejšie. Je to otázka vkusu. 




Viewing all 106 articles
Browse latest View live