Quantcast
Channel: motýlia :) vareška
Viewing all 106 articles
Browse latest View live

Cestovinový šalát s tuniakom a s parenou zeleninou

$
0
0


   Veľmi jednoduché jedlo, myslím, že vhodné aj do obdobia pôstu. Teda ak pôstu nevadí trocha majonézy, lebo tieto veci posúdiť neviem. A ak je prípustné, aby pôstne jedlo bolo chutné, tak ak zvyknete držať pôst, môžete ho vyskúšať. Bola to číra improvizácia, ale pripúšťam, že možno z podvedomia vyšla nejaká dávna inšpirácia. A to len preto, že v poslednom čase mám stále chuť na ryby. Ale nie, aby ste si nemysleli, nie na kysléééé :-D to nie je o tom.
   Šalát je dobrý, zjedlo sa všeéétko a bezo zvyšku :-D :-D veruže ho budem robievať.


Čo na to:

Cestovina (najlepšie nejaké ozdobné tvary)
rôzna zelenina přiměřeně :-) napr.
strúhaná mrkva
strúhaný kalerábik
hrášok
reďkovka
brokolica
cibuľa (len symbolicky)
tuniak vo vlastnej šťave (al. v oleji)
vajíčka natvrdo
kyslá smotana
biely jogurt
trocha majonézy
mleté čierne korenie
olivový olej
citrónová šťava
soľ


Ako na to:

Cestovinu uvaríme podľa návodu alebo ako sme zvyknutí.
Zeleninu poumývame, brokolicu rozoberieme na ružičky a naparíme. Ja som najprv naparila brokolicu (cca do 4 min) a vybrala som ju. Potom som pridala mrkvú postrúhanú na pásiky, kaleráb a hrášok. Reďkovky som nenaparovala a ani cibuľu :-)
Uvaríme vajíčka natvrdo, množstvo závisí od počtu porcií a tiež od obľuby vajíčok. Ja som dala na 4 porcie 2 vajíčka. 
Všetku naparenú zeleninu, ostatnú pokrájanú surovú zeleninu a precedenú cestovinu zmiešame v mise, trocha pokvapkáme olivovým olejom a citrónovou šťavou, okoreníme namletým čiernym korením, osolíme, pridáme konzervu tuniaka aj s nálevom. Ak máme tuniaka vo vlastnej šťave, môžeme pridať oleja viac ako pár kvapiek :-) . Premiešame. Už teraz je šalátik jedlý a chutný a ešte pôstnejší ako pôstny :-D :-D Ale všetkého veľa škodí, tak pridáme ešte nejaké ingrediencie, ktoré nám šalát viac spoja a aj keď nie sú z najzdravších či diétnych, v menšom množstve s nimi nebude problém.


Do zamiešaného šalátu si pripravíme dressing, alebo ingrediencie dáme priamo do šalátu. Ja som ich dala priamo "baj očko". Množstvo samozrejme závisí od celkového množstva šalátu. Takže dávajme po lyžiciach - 1x biely jogurt + 2x kyslá smotana + 1x majonéza - zamiešame, no a pridáme postupne znova v množstve, aby sme boli spokojní. 
Vo finále dochutíme ešte podľa vlastných chutí koreninami, citrónovou šťavou, prípadne máličko dosladíme - podľa gusta. 
Nakrájané vajíčka do šalátu vmiešame opatrne, aby sme ich nerozmliaždili príliš. Keby bol šalát príliš hustý, môžeme pridať podľa úvahy 1 - 2 PL vychladnutého zeleninového vývaru z naparovania zeleniny. 






Rýchly grilovaný losos zapečený so šampiňónmi a opekané zemiaky

$
0
0

   Najlepšia rýchlovka, akú poznám, je losos. A navyše ho milujem a v poslednom čase ho u nás milujú všetci a všetci ho chceme. Tak som hľadala recepty, ako ho pripraviť pre zmenu inak, ako ho robievam ja. Ale vareného lososa mi nechcú, vraj to bude fádne. Pečeného sa mi príliš nechce robiť, lebo zapínať veľkú rúru na pár minút je otrava, vyprážať ho by bolo barbarstvo, takže do úvahy mi pripadá len grilovanie... buď na grile alebo v grilovacej panvici.


Čo na to:

potrebný počet porcií lososa
1/2  citróna
soľ
biele korenie
zmes korenia na lososa
trocha múky
olivový olej
kúsok masla
ďalej:
šampiňóny
strúhaný syr

Ako na to:

Očisteného a umytého lososa osušíme papierovou utierkou, nakrájame na jednotlivé porcie a kožu troška narežeme ostrým nožom.


Všetky porcie dobre pocitrónujeme z obidvoch strán, osolíme a okoreníme bielym korením i zmesou na lososa. Necháme ich takto marinovať aspoň pol hodiny, kým si pripravíme zemiaky.
Zemiaky máme predvarené, zliate a čiastočne vychladnuté. Len ich jemnučko cez posypeme múkou a poopekáme ich.



Pred dokončením zemiakov jemne cez sitko posypeme múkou aj jednotlivé porcie lososa a hneď ich aj vložíme do rozohriateho olivového oleja. Opekáme ich dosť krátko, maximále tak 3,5 - 4 minút po každej strane, aby sme porcie nevysušili. 
Počas opekania ryby vhodíme do inej panvice kúsok masla a na ňom krátko opečieme plátky šampiňónov, ktoré sypneme troška bielym korením, chilli a soľou. 
Opečené porcie lososa naukladáme na alobal, na každú porciu uložíme plátky šampiňónov a strúhneme trocha syra. Ani si nepamätám, aký som dávala... ale je to jedno, keby som mala iný, dala by som ten :-)... ale skôr dáky menej aromatický, aby neprebíjal vôňu a chuť lososíka, mňam! ;-)
Alobal aj s "nákladom" vložíme pod gril na minútku, len aby sa syr roztavil.  Porcie na tanieri pokvapkáme maslom z opekania šampiňónov.

   Vyrábať šalát som v rýchlosti nestíhala, ale postačili listy šalátu pokvapkané citrónom a táto jednoduchosť k tomuto lososíkovi prekvapivo sadla.


Losos so zemiakovým šalátom

   Nedávno som tiež robila lososa a urobila som ho rovnako. Len ako prílohu som urobila zemiakový šalát, taký ako robievam na Vianoce. 
Musela som sa smiať, lebo som dostala pochvalu, vraj " Teda koľko spôsobov prípravy lososa vieš? a všetky také dobré " :-)  
  Tento jednoduchý spôsob prípravy lososa je skvelý v tom, že iná príloha z neho vždy urobí iné jedlo!





Tyra bochník ( chlieb s materským cestom - mother dough )

$
0
0

   Recept na tento zaujímavý chlieb pochádza z USA a vymyslela ho Teresa Greenway. Ja som k receptu prišla na FB - Pecempecen, kde ho zverejnila jedna šikovná dievčina z Floridy ale pôvodom z Česka. Martinka absolvovala niekoľko pekárskych u Teresy a pečie úplne fantastické chleby a bagety a všeličo iné. 
U nás je trocha problematické piecť podľa amerických receptov, lebo tie sú šité na kvalitu ich múk. Majú múky, ktorým sa hovorí "silné" a myslí sa tým múka s vysokým obsahom lepku. To sa im to potom pečie, však? 
Z našich múk je výsledok trocha iný, ale aj tak celkom fajn. Alebo treba si pozháňať silnú múku... napr. dáku taliansku.
   Príprava je trocha zložitejšia, resp. dlhšia ako u iných chlebov, pretože si najprv musíme pripraviť tzv. mother dough (materské cesto) , čo je v podstate kvásková obdoba starého cesta - old dough, či paté fermenteé. Toto cesto musí zrieť v chlade minimálne 4 dni, kým sa dá použiť na zarobenie chleba.  


Čo na to:

na mother dough (MD):
  85 g bieleho pšeničného kvásku
  85 g vody
170 g pšeničnej chlebovej múky
ďalej:
300 g MD
460 g vody
  18 g soli
  30 g ražnej múky
650 g pšeničnej chlebovej múky

Ako na to:

Najprv pripravíme mother dough (MD), tzv. materské cesto. Budeme k tomu potrebovať biely pšeničný kvások. Ten si pripravíme z normálneho ražného - žitného kvásku a pšeničnej chlebovej múky. 10 g ražného kvásku zmiešame so 40 g vody a 40 g múky T650 (pšeničná chlebová). Dobre rozmiešame a necháme vykvasiť. Čas takéhoto rozkvasenia je individuálny, závisí od teploty miestnosti  a od kondície kvásku. Mohlo by ísť o cca 6 - 10 - 12 hodín.
Asi takto vyzerá... (toto je už len zvyšok, čo ostal po zarobení MD).


Keď máme rozkvasené, môžeme sa pustiť do prípravy MD. Odvážime 85 g bieleho kvásku, pridáme 85 g vody a dobre rozmiešame. Potom pridáme 170 g múky T650 a rukou všetko rozmiešame, nijako nemusíme hniesť, len sformujeme guľu a vložíme do uzatváracej krabičky, v ktorej bude mať cesto dosť priestoru pre svoj rast. Vložíme do chladničky a necháme 4 dni zrieť, nevšímame si ho.


Určite mám niekde aj fotku hotového MD, lenže z foťáku je už preč a bude niekde v nejakom súbore, len nemám čas ju hľadať... doplním niekedy neskôr. Dosť podobné je starému cestu OD...


Takto vyzerá MD (mother dough) - je to zvyšok po odobratí časti na pečenie.

Z chladničky vyberieme najprv 4-dňové MD a necháme ho voľne na linke zahriať na teplotu miestnosti. Potom z neho odstrihneme a odvážime 300 g. Postriháme ho nožnicami alebo potrháme na malé kúsky,


  ktoré dáme do misy, zalejeme vodou a pridáme soľ.
 


Rukou rozmiešavame kúsky cesta s vodou



a pridáme ražnú múku, opäť rukou zapracúvame múku do tekutej hmoty. Potom prisypeme odváženú chlebovú múku a znova len rukou zapracúvame.


Keď je všetka pridaná múka zapracovaná, zbavíme sa nalepenej hmoty na ruke pomocou stierky, sformujeme do gule a prikryté necháme stáť.


Po asi 1,5 hodine státia cesto v mise poprekladáme, znova prikryjeme a necháme stáť 1,5 hodiny. 
Potom opäť cesto v mise poprekladáme. Konzistencia cesta sa postupne mení aj s časom zrenia aj vďaka prekladaniu. Prekladať môžeme aj častejšie, ak máme čas a chuť. Predpis vraví, že cesto poprekladáme celkovo 4 x s 1,5 hodinovými intervalmi.
Po uplynutí 6 hodín a prekladaní cesta sa má robiť skúška. Odtrhneme si kúsok cesta a naťahujeme ho opatrne, aby sa neroztrhlo a urobilo sa okienko... cesto by sa malo stenčiť natoľko, že bude priesvitné... Neviem prečo, ale vôbec mi to nefunguje. Po tejto skúške dáme misu s cestom do chladničky na celú noc až do rána. Pravdaže musí byť zakrytá, aby cesto neobschlo.

Cesto vyberieme z chladničky a necháme ho trocha zohriať. Ak chceme robiť malé Tyra loaf (bochníky), tak cesto rozdelíme na 2 alebo 3 časti a rýchlo sformujeme oválne šišky alebo zašpicatené torpéda a dáme ich do ošatiek. 
Ja som robila jeden veľký bochník z celého cesta. Takže cesto vyklopíme na pracovnú plochu, ktorú potrieme olejom. Taktiež si potrieme olejom ruky. Cesto poprekladáme na doske a sformujeme do predbežného tvaru bochníka. Pomocou širokej špachtle bochník stáčame a tzv. uťahujeme. Predstaviť si to môžeme tak, že špachtľou tlačíme bochník od seba a potom špachtľu rýchlo zvrtneme do kolmého smeru. A takto preháňame bochník po doske, kým nie je pekne vytvarovaný.
Potom ho z vrchnej strany pomúčime a vložíme do vysypanej ošatky tou pomúčenou stranou nadol. Zhora skontrolujeme, či nemá bochník nejaké zbytočné "švrzdy" , ešte ho v ošatke trocha poupravíme a aj zhora posypeme múkou. 
Vložíme ho do sakla a dáme ho nakysnúť na kľudné miesto. Takým miestom by mohla byť aj chladnička, ak práve nemáme čas piecť. Ale to je už individuálne. Ja mám s chladničkovým kysnutím neustále problémy... buď je chladnička natrieskaná alebo do nej neustále niekto chodí a potom cesto nemôže spinkať :-D :-D ... Nie, vážne, ale cesto môže aj v chladničke prekysnúť, ak tam stále púšťate teplo... a pritom máte v podvedomí, že sa nemusíte nervačiť, veď cesto je v chlade, kysne pomalilinky. No ale kto si to zariadi, nemá problém. Všetko si treba dobre načasovať a najlepšie sa to dá asi cez víkend.
Tak napr. v nedeľu - pripravíme biely kvások, čiže rozkvas na prípravu MD... trebárs o 14:00 - 16:00 hodine... Rozkvas bude hotový cca o 21:00 - 22:00 hod. Vtedy ho použijeme na prípravu MD, čiže rozmiešame rozkvas, vodu, múku...sformujeme guľu a odložíme do chladničky. Táto fáza je tak na 1/4 hodiny, takže pred spaním sa dá zvládnuť. 
Potom si cesto zreje, my ho nevyrušujeme. 
Vo štvrtok pred spaním ho môžete omrknúť, ale nech si pekne počká do piatočného poobedia. 
V piatok, po návrate z práce ho zoberiete do parády. Zamiešate s ním cesto a necháte ho 6 hodín kysnúť v teple, občas ho poprekladáte a tešíte sa, ako sa cesto mení z pôvodne obyčajnej múčnej gule na zamatové krásne cestíčko a cestisko. Pri prekladaní si trocha naolejujeme ruku. Pred spaním ho dáme do chladničky.
V sobotu ráno, alebo neskôr, ak sa nám to hodí, vyberieme cesto a na doske s ním pocvičíme, ako som písala vyššie. 
Ak potrebujeme odísť z domu, tak ošatku vložíme do chladničky a pečieme po návrate domov. Ak sme doma, môžeme nechať ošatku na linke a kontrolujeme bochník, aby neprekysol. 

Pečieme klasicky, ako uvádzam pri každom chlebe. Rozpálená rúra na 250°C / 15 min so zaparením, potom 190°C / 30 minút.   


Tyru som piekla už viackrát, skúšala som aj malé bochníky aj tieto väčšie. Väčšie mi vyhovujú viac, lebo sa nemusím obávať, že kým sa budem zabávať s jedným, zvyšné prekysnú a taktiež je lepšie nemať rozťahanú kuchyňu celú večnosť, kým sa postupne jednotlivé bochníčky dorobia a dopečú. 

Tyra chlieb má skvelú chrumkavú kôru, chutnú striedku a úžasnú vôňu...




P. S. 17.3. 2016
Tento víkend som  tiež robila Tyru. Muža som nenadchla, nemá rád chrumkavosti, ani kváskovosti, on stále forsíruje len kvasnicové chleby. Dnes som mu jeden piekla, pridám neskôr. V notebooku mám totiž spúšť. Mala som ho v oprave a teraz ho vôbec nespoznávam, veľa vecí mi tam chýba, no ide ma trafiť...  ako vravieval Satinský... 


Losos na bielom víne so zeleninou

$
0
0
     Už som aj pomaly zabudla na fotky z predchádzajúceho týždňa. Pripomenuli sa mi náhodne, keď som zisťovala, aká paseka mi zostala v notebooku po zásahoch opravára kvôli vzniknutej poruche...
Fotky mi pripomenuli, túto dobrotu a tiež rozhovor pri jedení, keď spomínali na maškrtné medvede, ktoré baštia lososy každý deň vo veľkom množstve a aj na hlášku dcérky, že vraj "zážitok na jazýčku" :-) 

Čo na to:

losos (potrebný počet porcií)
soľ
čierne korenie mleté
drvené chilli
citrónová šťava
biele víno
olivový olej

príloha:
hranolky (piecť v rúre)
maslo
1/2 cibule
zopár šampiňónov
zelená fazuľka (ja som mala mrazenú)
soľ
čierne korenie mleté
1 - 2 strúčiky cesnaku

šalát:
rajčiny
rukola (alebo iný listový šalát)
citrón
olivový olej
soľ
mleté čierne korenie
troška trstinového cukru al. medu

Ako na to:

Porcie lososa na koži jemne narežeme, osolíme, ocitrónujeme a jemne sypneme čiernym korením a drveným chilli. Takto to robievam vždy. Rybie porcie uložíme do uzatvárateľnej nádobky a rybu v nej popolievame trochou bieleho vína. Poprevraciame, aby sa ovínovala z každej strany a uzavrieme, odložíme do chladničky aspoň na hodinu.


Kým sa rybka marinuje, pripravíme hranolky. Pečieme ich v rúre. Orem toho pripravíme prílohovú zeleniu a šalát.
Na panvici speníme maslo, prihodíme cibuľu pokrájanú nadrobno, šampiňóny pokrájané na plátky, osolíme, okoreníme a pod pokrievkou chvíľu dusíme. Po minútke doplníme zelenú fazuľku, premiešame a podlejeme troškou bieleho vína. Opäť prikryjeme a za občasného premiešania necháme chvíľu dusiť. Po zmäknutí fazuľky odstavíme a dochutíme prelisovaným cesnakom, prípadne podľa chuti dokoreníme. Pridať môžeme ešte oriešok čerstvého masla, premiešame a necháme stáť prikryté.

Polovicu citróna obkrájame, aby sme odstránili kôru a dužinu postláčame nad miskou, v ktorej bude šalát a pokrájame ju na menšie kúsky. Paradajky takisto pokrájame a všetko spolu s rukolou premiešame v miske. Celé to sypneme troškou trstinového cukru alebo medom, korením a lyžicou oleja. Šalát urobíme rýchlo a nie príliš vopred, lebo mladučké rukolové lístky by sme mohli dokatovať. Prípadne ich doplníme až úplne na konci, tesne pred podávaním.

Namarinovaného lososa vyberieme na dosku, trocha osušíme papierovou utierkou. Grilovaciu panvicu alebo plochu na grilovanie potrieme olivovým olejom, na rozohriatu plochu dáme rybky a opekáme ich rýchlo a bez vpichovania. Obraciame silikónovou alebo drevenou obracačkou, pričom občas potrieme olejom. Celkové opekanie trvá krátko, určite menej, no najviac 5 minút. Fertig. Vyberieme a uložíme priamo do tanierov, kde už máme pripravené porcie šampiňónovo-fazuľkovej zmesi a hranoliek. Ihneď papkať, aby nevychladlo.


Celého lososa sme neminuli naraz, ale na ďalšie varenie ho už nebolo úplne dosť, tak som ho mussela spravodlivo :-) podeliť a dorobila som k lososovi tresku. Tá bola len tak v trojobale, a kúsok lososa na oklamanie zmyslov :-D



Bratislavské rožky (vraj "pravé bajgle" )

$
0
0
    Receptov na Bratislavské rožky existuje asi straaaášne  veľa. Líšia sa od seba kadečím, hlavne vzhľadom a chuťou :-D ale všetky sú vraj bratislavské :-) . Je to zrejme rovnaké ako s receptmi na pravú slovenskú kapustnicu, na správny vianočný šalát, na moravské buchty a podobne ;-).
Ja som tento recept našla už dávno niekde na nette, takže ani náhodou nie je môj. Ale píše sa v ňom, že podľa Cechu pekárov a cukrárov regiónu Západného Slovenska, musia mať Bratislavské rožky svoju charakteristickú chuť, to znamená, že cesto musí byť krehké, musí byť vyvážený pomer cesta a plnky, majú mať svoj podkovovitý tvar, pričom musia byť ale tvarovo odlíšené makové a orechové, (makové viac do tvaru C) , musia byť výrazne dohneda a mramorované vďaka potieraniu žĺtkom.
No tak, ak mám zhodnotiť tieto rožky, tak by to celkom tie "Bratislavské" nemali byť, lebo mne bolo úplne fuk, aký majú tvar makové a aký orechové. Snažila som sa dosiahnuť mramorovanie, ale asi je to príliš veľká veda... mramorovanie nemám. Možno preto, lebo som popri pečení rožkov robila ešte čosi iné (slané osie hniezda s medvedím cesnakom ) a možno mi rožky nakysli priskoro a nevenovala som sa im.
    Ale to je vo hviezdach :-), hlavne že sú to chuťovo tie, ktoré som chcela. 

Čo na to:

Cesto:
250 g pšeničná múka polohrubá
250 g pšeničná múka hladká 00
  40 g pekárske droždie
    5 g soľ
  75 g cukor kryštál
150 g čerstvé maslo
150 g plnotučné mlieko (ja som dala 2 dl)

Plnky:
160 g mletý mak
  85 g práškový cukor
160 g mleté orechy
  85 g práškový cukor
  20 g piškóty (aj viac, ak treba)
1 bal. vanilkový cukor
kôra z 1 citróna
rum + rumová esencia
citrónová esencia
mlieko (alebo voda) podľa potreby

Na potretie:
žĺtok + 1 PL voda

Ako na to:

Suroviny na cesto vložíme do DP obvyklým spôsobom a necháme vypracovať cesto. Nenecháme ho kysnúť v prevádzke DP až do konca, ale asi po 30 min. pekáreň vypneme a cesto necháme dokysnúť len tak. 

Hneď po nahodení surovín do DP sa vrhneme na prípravu plniek.
Do rajnice vsypeme mak, 1/2 dávku cukru a troška mlieka. Ten cukor budeme postupne dopĺňať, aby sme utrafili sladkosť, ktorú obľubujeme. Teda nemusíme dať plnú dávku cukru. Ja som ju dala, no zdá sa mi príliš sladká. Plnku varíme, aby mak prešiel varom, kvôli tomu dávame aj mlieko opatrnejšie. Stresovať sa nemusíme, v prípade, že je plnka tekutejšia ako treba, pridáme do nej po vychladnutí zomleté piškóty. Do makovej plnky nastrúhame citrónovú kôru a pol lyžičky citrónovej esencie.
Orechovú plnku urobíme úplne rovnako, len miesto citrónovej kôry pridáme vanilkový cukor, trocha rumu a dáme pol lyžičky rumovej esencie.
Obidve plnky dobre vymiešame a necháme vychladnúť. Pridáme ešte na dohustenie a aj podľa chuti zomleté piškóty, aby plnky boli husté a mohli sme ich tvarovať v ruke. V recepte píšu, že zahustiť možno strúhaným perníkom alebo jemnou strúhankou. 
Plnky by mali aspoň hodinu odstáť. 

Cesto z pekárne vyklopíme na dosku, trocha ho prepracujeme a necháme chvíľu postáť. Potom ho rozdelíme na dve polovice a sformujeme ich do tvaru sendviča. Oba sendviče potom zošúľame na doske na dlhší nie príliš tenký šúlec. Z šúľca odkrajujeme 25 gramové kúsky cesta (vážime) a formujeme ich do guľôčok. Zakryjeme utierkou.

Vychladnutú plnku odoberáme z rajnice lyžicou, odvážime dávku cca 22 - 24 g , a sformujeme do valčeka. Takto narobíme valčeky aj makové aj orechové.


Guľočku cesta rozvaľkáme na tenkú elipsu, položíme valček plnky a zabalíme ju do cesta, aby vznikol zámotok. Ten potom ešte na doske vyšúľame,  aby rožok bol symetrický. Ohneme ho tvaru podkovy a uložíme na plech s PN. 




Rožky potrieme žĺtkom rozšľahaným s 1/2  PL vody. Plech uložíme niekam do prievanu (balkón, terasa) aby žĺtkový "email" na rožkoch zaschol a aby rožky nekysli. 
Keď je žĺtkový náter uschnutý a nelepí, vezmeme plech dnu a necháme kysnúť v teple, aby žĺtková vrstva popraskala. Vďaka tomu by mali mať rožky pekné mramorovanie. Ja som natrela moje rožky dvoma vrstvami žĺtkového maglajsu, nechala zasušiť, ale akosi nepopraskal. A už som nechcela tráviť pri rožkoch nadbytočný počet hodín svojho života, tak som ich dala do rúry piecť aj bez mramorového popraskania. 
Rožky sa pečú pri 200°C asi 12 minút.... mne akosi netmavli podľa želania, tak som pridala čas a aj ventilátor. Piekla som ich 16 minút na 200°C s ventilátorom.


Upečené rožky vyložíme na mriežku chladnúť. Ja som ich na mužove želanie musela poprskať vodou, lebo to boli rožky pre neho :-)



Happy Easter

$
0
0


Krásne prežitie Veľkej Noci všetkým


2016

Happy Easter 



Lupáčky so starým cestom (s old dough alebo s paté fermenteé)

$
0
0

     Jednou ranou dve muchy - z toho istého cesta na večeru moravské koláče a na ráno zasa lupáčky s kakaom. Moravské buchty sú u nás No. 1 , ale slivkový lekvár ja príliš nemusím... a džem musí byť úplne špeci hustý...inak steká a to potom je človek celý ulepený. Takže lupáčky natierame pri raňajkách malinovým džemom, vypijeme more kakaa ...a .. no skrátka, je to bašta mňamová.


Čo na to:

400 g  hladká múka pšeničná
100 g špaldová múka biela
120 g starého cesta ( old dough)
2,5  dl mlieka
  60 g  cukor
  60 g  masla
    2    žĺtky
    7 g soli
  30 g droždia
na potretie:
1 bielok
1 PL mlieka
mak na posypanie

Ako na to:

    Suroviny naládujeme do nádobky DP v obvyklom poradí - najprv tekuté, potom sypké,  ale preferment, čiže staré cesto dáme až neskôr. Zvolíme si program cesto.  Staré cesto postriháme nožnicami na kúsky a vhadzujeme ich asi v polovici miesenia, čiže po 10 minútach od začiatku práce pekárne. Vypracované a vykysnuté cesto je krásne, zamatové. Ja som doň pridala mimo recept aj trocha rumu. Musel sa odpariť skôr, ako sa cesto vymiesilo a vykyslo, lebo nebolo cítiť žiadny rum. Nabudúce dám trocha menej droždia, keďže som použila preferment... myslím, že 20 g bude stačiť až, až...
    Cesto na doske prepracujeme, rozdelíme na dve časti a necháme ešte trocha oddychovať.
Ja som na lupáky použila iba jednu polovicu a z druhej som urobila zopár moravských koláčov.

    Bochníček na lupáky rozvaľkáme na doske do tvaru kruhu...veľkého kruhu. Rozkrojíme ho na rovnaké časti, na osminky. Každú osminku, ktorá vyzerá ako rovnoramenný trojuholník,  potom rolujeme od základne k vrcholu trojuholníka. Potom ešte na časti dosky, na ktorej nie je múka, rožok vyšúľame a pritláčame o dosku. Kladieme na plech s PNP.  Lupáky prikryjeme utierkou a necháme cca 20 min ešte pokysnúť.  Zatiaľ zapneme a nastavíme rúru na 180°C. Pred vložením do rúry lupáčky potrieme najprv olejom a po chvíli ich ponatierame bielkom rozšľahaným s 1 PL mlieka. Sypneme ich nezomletým makom a šupneme do rúry. Na plechu v rúre ich postriekame vodou z rozprašovacej PETky a už ich necháme na pokoji. Pečú sa asi 20 minút. 
   Boli senzačné, ráno som ich naprskala a dala som ich na 10 minút do minirúry a ku nim klasika kakauko :-)


   Buchty boli naplnené tvarohovou plnkou s hrozienkami a zhora slivkový lekvár plus obligátna posýpka.  Moravské "bochty" :-) sú  proste NAJ !!!


Pečený diétny pstruh

$
0
0

     Tak som sa dostala do situácie, že bolo treba variť fakt diéééétne. No ale variť diétne pre jedného, druhý vám to diétne totálne ofrfle, alebo variť pre každého inak a popritom mať na krku všetko ostatné ? No tak ja som si povedala, že kvôli vareniu sa nemienim a ani nebudem stresovať.
Pokúsila som sa pripraviť jedlo naraz pre všetkých, aby ovca zostala celá a vlk sýty, i keď samozrejme žiadny zázrak sa nekonal a ani nič nového pod slnkom to nie je.


Čo na to:

pstruhy
morská soľ
citrón
bazalka
hladká múka
mletá rasca
sladká červená paprika
olivový olej
na doplnenie (pre ostatných):
drvená chilli
feferóny so syrom
čerstvé maslo

Ako na to:

Očistené a nafiletované pstruhy pokvapkáme citrónovou šťavou a tie, určené na diétu jemne osolíme, nacapkáme posekanú bazalku  a odložíme bokom, aby sa nám nepoplietli s ostatnými. Ostatné kusy, samozrejme tiež ocitrónované, normálne osolíme a posypeme drveným chilli.
Pripravíme si obaľovaciu zmes z hladkej múky, mletej rasce a trochy sladkej červenej papriky. Všetky filety necháme postáťaspoň 30 minút v chlade.
Jednotlivé filety poobraciame v obaľovacej zmesi a jemne oklepeme. Filety kladieme kožou dole na plech s PNP, ktorý sme poolejovali oliváčom. Tie diétne položíme na  parák s PNP, ktorý sme len jemnulinko potreli olivovým olejom. Filety na plechu aj zvrchu pokvapkáme olejom. Zostavu parák + ryba položíme na plech tak, aby neprekrýval ryby na plechu. Konšteláciu dáme do vyhriatej rúry na 200°C - 210°C a necháme  piecť. Po 15 minútach obracačkou pootáčame všetky filety a na tie nediétne dáme menšie kúsky masla. Necháme piecť ešte 2 - 3 minúty a rúru vypneme. Plech nevyberieme, ale pri pootvorených dvierkach necháme asi 2 minúty dôjsť. To je celé. 
Podávame s varenými zemiakmi, ktoré nemastíme, ale môžeme sypnúť nejakou zelinkou :-).

Ostatné nediétne porcie môžeme trocha podliať roztopeným maslom, pridať nejaký pikantný dip a niečo štipľavého, napr. feferónky plnené syrom.



Skladaný chrbát

$
0
0

        Recept mám už dááávno, ale skúšala som ho až teraz. Je z Markízy, myslím, že z relácie Bez servítky...  Zdá sa mi, že ho robila  herečka Lena Košická. Jasne, že nie je veľmi na očiach, ani ja ju veru nepoznám, ale variť vie asi dobre. Herečka tento zákusok pozdĺžne prekrojila a plnila ho džemom. No a ja som ho pozmenila na takúto verziu a bolo to vynikajúce. 


Čo na to:

3 vajíčka
140 g práškového cukru
100 g masla
70 g orechov
80 g polohr. múky
2 PL kakaa

1/2 PDP
štipka soli
6 PL mlieka
3 PL rumu
hrozienka
strúhanka (podľa potreby)

plnka:
malinový džem
250 ml šľahačkovej smotany
1bal. puding Olé (Dr. Oetker)
(vanilkový al. kokosový)

poleva:
3 PL mlieka
2 PL cukru
1 PL kakaa
70 g horkej čokolády
1 čL masla

Ako na to:

Do misy šľahača dáme pokrájané a povolené maslo, žĺtky a cukor, šľaháme dopenista. Potom pridáme 6 PL mlieka, 3 PL rumu z hrozienok (alebo z fľaše :-D ) a zamiešame. Potom už pridávame postupne preosiatu múku s PDP a kakao a orechy, zašľahávame na malých otáčkach. 

Zapneme rúru a nastavíme teplotu 170°C, necháme ju vyhriať.

Ušľaháme sneh z bielkov so štipkou soli a potom vmiešame do predchádzajúcej hmoty pomocou varechy a vmiešame ešte hrozienka namočené v rume.
Ak by cesto bolo riedke, pridáme 1 - 2 PL strúhanky.

Formu srnčieho chrbta vytrieme maslom a vysypeme strúhankou. Cesto vlejeme do formy a stierkou ho urovnáme. Dáme do rúry a pečieme cca 45 minút. Robíme skúšku pomocou špajdle.
Cesto sa mi do jednej formy nezmestilo, tak som zvyšok naliala do druhej a bolo ho asi do polovice formy. Tak som cesto zahatala pomocou alobalu, ktorý som vyformovala podľa srnčieho chrbta. Určite by bolo rozumnejšie pridať asi 1/4 surovín, aby množstvo vyšlo na dva srnčie chrbty, alebo nadbytočné množstvo cesta upiecť ako muffinky. 

Upečené vyklopíme a dáme vychladiť na mriežku. Kto chce, tak korpus prekrojí na dve časti a naplní džemom. Ja som ho plnila krémom a džemom a korpus som krájala na plátky, ako sa zvykne pri metrovom koláči. Pláty som z jednej strany natrela džemom a z druhej strany krémom. Potom celý povrch  natrela krémom a poliala čokoládovou polevou. No a potom som ešte umelecky :-D :-D rozhodila po povrchu zvyšok zomletých orechov. Lebo ja jednoducho neurobím krásnu hladkú polevu ani keby som sa potento... 
rozkrájala. :-P


Plnka: Oetkerovský puding Olé sa nevarí, takže ho vsypeme do miernej sladkej šľahačkovej smotany a šľahačom normálka vyšľaháme. Ja som mala Olé puding len čokoládový, lebo som sa nijako nepripravovala na pečenie. Takže práve ten kontrast, ktorý mal byť, tam chýba. Ale pri maškrtení to bolo jedno aj tak.

Poleva: Všetko spolu povaríme a oblejeme zákusok.

Zákusok treba nechať stuhnúť v chlade. My sme to ale veru nevydržali a začalo sa krájať a krájalo sa a krájalo až do totálnej likvidácie. Aby som nezabudla, treba ho krájať šikmo...teda v takom 45° uhle.



Pivovarská kotleta s petržlenovými zemiakmi

$
0
0

     K tomuto jedlu pasuje pohár piva, o tom niet pochýb. Pôvodná, reštauračná verzia bola s hranolkami, čo bolo skvelé, ale v sezóne nových zemiakov sú pre mňa favoritom práve tieto. No a zemiaky uvarené s rascou a posypané petržlenovou vňaťou sadli k tejto pivovarskej kotlete ako... (no veď poznáte to porekadlo.)


Čo na to:

4 bravčové kotlety ( s kosťou či bez)
olej
drvené chilli
mleté čierne korenie
worchester
lyžica masla
2 -3 šalotky
2 strúčky cesnaku
paradajky (čerstvé al. sušené)
červená paprika mletá sladká
1,5 dl piva
vývar podľa potreby
bazalka
soľ, štipka cukru

Ako na to:

Kotlety naklepeme, osolíme a posypeme drveným chilli a mletým čiernym korením. Kto chce, tak kosť z kotlety odreže.  Pravdaže ale kosť drží jej tvar, ktorý po vykostení a naklepaní stratí dizajn :-) Ja ich odrezávam vždy, lebo mi pri naklepávaní zavadzajú. Pokvapkáme ich worchestestrom a trochou oleja. Odložíme ich do chladničky na pár hodín.
Potom plátky mäsa obalíme v hladkej múke a opečieme na rozohriatom oleji dozlatista. Vyberieme ich a udržiavame v teple. Z výpeku odlejeme trocha oleja a pridáme miesto neho maslo, pridáme dve šalotky alebo menšiu cibuľu pokrájanú nadrobno a restujeme na slabom plameni. Po chvíli pridáme pokrájané paradajky a ešte trocha restujeme. Po chvíli zaprášime trochou múky a červenou paprikou, ja som si neodpustila aj trocha chilli ako obvykle. Podlejeme trochou piva, necháme ho vyredukovať a nariedime trochou vývaru na potrebnú hustotu. Dochutíme bazalkou a podľa chuti soľou a štipôčkou cukru, ktorý stiahne kyslosť rajčín ( ak použijeme sušené, nie je treba) .  Potom už primiešame len trocha prelisovaného cesnaku, kotlety vložíme do šťavy a necháme spolu chvíľu prevrieť. 
Na tanieri kotlety prelejeme omáčkou a kto chce, posype si ich trochou strúhaného parmezánu.

Pšenično-ražný kváskový chlieb s tangzhongom

$
0
0
   Bez tangzhongu som ho piekla už veľakrát. Recept naň je od Ivy z Pekárnománie. Je to základný kváskový chlieb, na ktorom sa človek učí robiť s kváskom a piecť s kváskom. Naozaj dobrý recept. Ak chlieb pokazíte, tak si poviete, že sa zas takého svetoborného nič nestalo... neskrachujete kvôli tomu. A ak sa podarí, dobre vám to podvihne chuť zakváskovať sa do láskovania... či vlastne naopak. Svoj kvások musíte milovať a dať mu to, čo potrebuje. A on potom robí pre vás takéto veci... tie veci sú zdravé, sú krásne, chutné a voňavé a vyšli spod vašich rúk. To potom cítite radosť v srdci a svet vás baví.
 
   O tangzhongu som kedysi už počula, ale veľmi ma nazaujal. Je to pôvodne japonský výmysel, taký kvások, ktorý sa musí trocha povariť a celkove úplne totálne sa líši od ražného kvásku. No a v tomto prípade obidva kvásky, resp. žitný/ražný rozkvas skombinujem s týmto japonským. A vznikne taká chuťová paráda, že z toho slintáte ako bernardín...aj čucháte ako bernardín :-). A pritom čo to je ten tangzhong? Len trocha múky povarenej s vodou... a striedka je jemná ako vankúšik... áách, len potom človek nevie prestať jesť. S takým chlebom je to ako s Dubčekovými rožkami... aj tie tak na človeka pôsobili.

Čo na to:

240 g  rozkvas ražnej múky (30 g kvásku + 120 g vody +120 ražnej múky - väčšia časťchlebová ražná,  trocha celozrnnej ražnej) Po rozkvasení ihneď zasa odoberieme z neho 30 g a uložíme do chladničky.

380 g pšeničnej chlebovej múky
190 g vlažnej vody (prípadne 200 g, čo závisí od použitej múky)
1 PL trstinového cukru
1 PL oleja
2 KL soli
2 KL rasce
110 - 120 g tangzhongu (20 g hladkej múky + 100 g studenej vody)

Ako na to:

Najskôr pripravíme klasický rozkvas z kvásku, ktorý si ukladáme v chladničke. Odoberieme z neho 30 g a rozmiešame ho s vlažnou vodou, pridáme odváženú múku (pomer chlebovej a celozrnnej môže byť len odoka, kto chce kľudne dá len chlebovú) Rozkvas prikryjeme  perforovanou  fóliou a počkáme si, kým armáda kvasiniek v kvásku   bude papať a produkovať CO2 a rozkvas vytlačí na dvojnásobok pôvodného objemu (alebo aj trojnásobok). Na prípravu rozkvasu si počkáme pár hodín... podľa podmienok, kvality kvásku asi 6 - 12 hodín. 

Pred samotným zarábaním cesta si pripravíme tangzhong. Odváženú múku a vodu dobre rozmiešame a dáme na sporák variť. Od samého začiatku ho miešame až do finálneho zhustnutia. Hotový TZ vyzerá ako škrobová kaša, pretože je to fakticky škrobová kaša. Necháme ho vychladnúť... stačí vlažný.

Keď rozkvas vybehne a má zaoblený povrch, behom 1/2 hodiny začne klesať. Vtedy odoberieme z neho 30 g na odloženie pre budúce pečenie. Zvyšok rozkvasu vyhrabneme celý do misy a rozmiešame ho s vodou určenou do cesta (trošilinka vody si môžeme nechať bokom a pridať neskôr spolu so soľou - 10 ml). 
Vtedy pridáme aj tangzhong a stierkou to celé premiešame. Pridáme lyžicu trstinového cukru.
Múku preosejeme a vsypeme ku kváskom. Necháme miesiť v DP. Po dokončení fázy miesenia mašinu vypneme a necháme cesto na pokoji cca 30 minút (môžeme aj dlhšie, ale nesmieme naň zabudnúť, ako sa to stalo minule mne :-D ) Tento čas potrebuje cesto na vstrebanie vody do múky a začatie práce enzýmov prítomných v múke. Fáza sa nazýva autolýza. Reťazce polysacharidov v múke začínajú boptnať, enzýmy ich začínajú "nahlodávať" a to umožňuje kvasinkám lepšiu prístupnosť k potrave.

Po uplynutí času pre autolýzu doplníme zvyšné suroviny - soľ, rascu, olej a znova spustíme miesenie...asi tak 6 minút a potom DP vypneme. Cesto vyberieme a ak má tú konzistenciu, ktorú si želáme, vložíme ho do vyolejovanej uzatvárateľnej misy. Ak nie je konzistencia podľa želania, na doske ju ešte trocha upravíme ručným hnetením. Ja som musela, lebo sa mi cesto zdalo moc riedke (asi od TZ, lebo inak býva akurát). Pomúčila som plochu dosky a cez sitko aj cesto. Trocha som ho prehnietla, lebo dosť bolo lepivé. A potom tiež skončilo v mise vytretej olejom. Dala som ho kysnúť von za okno, bolo asi 18°C. Počas jeho kysnutia som piekla iný chlieb, takže občas som ho omrkla. V priebehu kysnutia ho treba vždy po polhodine poprekladať, ponaťahovať a zasa poskladať. Celkovo asi 3 razy.
Potom už cesto vyzerá veľmi fajn. Na doske ho necháme chvíľu odpočinúť a hlavne zohriať ...takých 10 - 15 minút teraz v lete postačí. Na pomúčenej doske ho len tak trocha natiahneme do obdĺžnika a potom stočíme do bochníčka. Trocha ho utiahneme, pomúčime alebo potrieme škrobom a vložíme do vysypanej ošatky. Ošatku vložíme do sakla a uložíme na najchladnejšie miesto v chladničke. Tam ho necháme kysnúť, kým nepríde jeho čas. Cesto kysne pomalšie ale pre kvalitu chleba je to lepšie ako urýchľovanie v teple. Múka, hlavne celozrnná, obsahuje fytáty a tie sú pre človeka nestráviteľné, ba vraj škodlivé. Škodia tým, že na seba naväzujú viaceré dôležité minerály, ktoré potom spolu s nestrávenými fytátmi odchádzajú z tela. No taký vápnik, horčík, draslík a mnohé stopové prvky sú pre organizmus dôležité. Preto je lepšie, ak sa fytáty odbúrajú dlhým kysnutím.
Upozorňujem, že obligátny prstový test, slúžiaci na orientačné zistenie nakysnutia, pri chladničkovom kysnutí nefunguje. Preto je asi rozumnejšie riadiť sa hodinami a obrniť sa trpezlivosťou. No a potom nakysnutý peceň už priamo šupnúť do trúby. Čas na kysnutie podľa možnosti volíme čím dlhší, napr. 12 - 24 hodín.

Trúbu vykúrime na 250 - 260°C spolu kameňom na pečenie položenom na rošte a spodným plechom či pekáčom, do ktorého po vložení bochníka nalejeme horúcu vodu na zaparenie priestoru. Ten zaparujeme kvôli tomu, aby cesto zostalo mäkké a mohlo sa pri pečení ešte zdvíhať. Prvých 15 minút necháme teplotu vysokú 250°C a počas toho bochník aj zo 3 razy postriekame. Potom vyberieme pekáč s vodou, teplotu znížime na 190°C a pečieme ešte 35 minút. Ak rúra príliš pripeká, peceň na pár minút prikryjeme alobalom, aby sme chlieb nespálili.

 
Po vybratí poklopkáme na spodok bochníka a keď počujeme dutý zvuk, spokojne vypneme rúru, lebo chlieb už je hotový. Ešte ho zo všetkých strán postriekame vodou, alebo ho len potrieme slanou vodou, aby kôra chleba príliš nestvrdla. Necháme ho chladnúť na mriežke aspoň 2 hodiny, až potom nakrojíme.


A raňajky s takýmto senzačným chlebíkom sú mňamkové...


Pšeničný chlieb s bielym kváskom a MD (mother dough) - skvelý

$
0
0

     Už som tu raz písala o fenoméne zvanom "mother dough"čiže "materské cesto", ktoré je v svojej podstate obdobou "starého cesta", zvaného v pekárskej literatúre honosnejšie po francúzsky paté fermenté V doslovnom preklade je to to isté ako v slovenčine... alebo v angličtine  "old dough" - OD ... zasa to isté.  Nuž ale keď Slovák vidí názov v svojom jazyku, asi len pohodí rukou a bez hlbšieho povšimnutia ide ďalej. Napr. Maďari ale tieto francúzske a anglické názvy nepoužívajú. Majú svoj maďarský a sú s ním spokojní... orog tészta. Pravdaže nad obidvoma "óčkami" by mali byť tie povestné maďarské dvojbodky (či dvojčiarky?) aby sa to čítalo asi ako ´oereg tésta´ . No nechcem sa tu venovať ani maďarskej gramatike, ani slovenskému obdivu všetkého, čo je cudzie...  Skrátka mi išlo o to, aby sme si uvedomili, že "staré cesto - OD" , ktoré patrí medzi fantastické prefermenty v drožďovom kvasení, má svoju rovnako fantastickú obdobu v kváskovom kvasení a je ňou "materské cesto - mother dough -MD".

     Nie, v slovenčine, ani v češtine som nenatrafila na tento termínus technicus (mater.cesto), takže som si adoptovala výraz "mother dough - MD" v jazyku, v ktorom som sa s ním stretla. Ale v podstate je to staré kváskové cesto.
A musím povedať, že je famózne. Piekla som s ním zopárkrát chlieb zvaný Tyra a je aj niekde na tomto blogu. Dnes chcem predstaviť kváskový biely chlieb s MD, to znamená chlieb kysnutý s pšeničným kváskom a s MD... Teda celý chlieb je pšeničný, je v ňom len zanedbateľné množstvo ražnej múky, ktoré pochádza z ražného kvásku, ktorý sme si previedli na pšeničný. Skvelá variabilita! Vivat kvások! :-)


     No poviem vám, môj muž, ktorý má takúúúú, (vraj malú), averziu na domáce pečenie chleba a chutia mu chleby z obchodu (s oslími kopytami, čínskymi vlasmi), tak tento chlieb si priam labužnícky vychutnával. Resp. povedala by som, že úplne sa ním futroval... Okrem väčšieho bochníka som urobila aj takého malého okrúhleho mrňúsa asi z 1/2 kg cesta. Ale dala som ho do kilovej ošatky, keď išiel do chladničky. Ošatku celkom zaplnil a v rúre po narezaní trocha spľasol. Muž ho ofrfľal, dourážal, že to nebude dobrý chlieb. No ale po slabých pätnástich minútach chladenia bochníčka na mriežke to nevydržal a amputoval mu pätu. Keď zbadal, aká je striedka, odkrojil si ďalší krajec... a napchával sa ako syseľ :-) Práve som prišla do kuchyne, no a už som aj chcela začať karhať, ale zbadala som striedku a uvedomila si, že som piekla celopšeničný, tak to krájanie nebol taký hriech :-D, chlebu sa nič nestalo...Pridala som sa a samo, že som tiež chcela pätku No a z okrúhleho chleba môže byť pätiek viac... my sme mali štyri... pätka pre každého :-D a nakoniec z okrúhleho bochníka zostala malá kocka.


     Tým som len chcela pochváliť recept, podľa ktorého som tento chlieb robila. Proste fantastický !


Čo na to:

200 g MD (mother dough)
200 g čerstvého bieleho pšeničného rozkvasu (z pšeničného kvásku alebo z ražného prevedeného na pšeničný)
460 g vody
  30 g celozrnnej pšeničnej múky
650 g chlebovej pšeničnej múky T650
  17 g soli (pridať až po autolýze)
 1 PL rasce (nebola v recepte, ale ja som dala a bezva)
 1 PL trstinového cukru

MD - Mother dough
  85 g rozkvaseného aktívneho pšeničného kvásku (čerstvý rozkvas)
  85 g vody
170 g pšeničnej chlebovej múky T650

Ako na to:

Najprv musíme pripraviť MD, pretože toto si musí odležať v chladničke 4 dni. Až potom sa použije.
Naň potrebujeme 85 g pšeničného rozkvasu, takže z ražného kvásku v chladničke odoberieme 10 g, pridáme 40 g vlažnej vody, dobre rozmiešame a pridáme 40 g múky T650. Poriadne rozmiešame ako keď kŕmime kvások. Na sklenku pricapíme fóliu, prederavíme ju vidličkou a necháme skvasiť, vyfermentovať až na jeho maximum. Pravdaže na to si počkáme zopár hodín. Kažý si už svoj kvások pozná, ale tento biely kvasí akosi rýchlejšie, takže bacha na to. Akonáhle kvások vyskočil na maximum, spozornieme a už vieme, že zanedlho môžeme začať ...behom 20 minút určite. Takže si pozháňame :-) misu, odvážime vodu a múku, no a nezabudneme si znova umyťruky :-) lebo bacha na vec: MD zarábame ručne!!! Nemusí sa nikto báť, že to nezvládne, lebo je to jednoduché ako facka.

Do misy pomocou silikónovej stierky prehrabeme kompletný rozkvas...nemusíme ho už vážiť, bude ho 85 g. Tých pár gramov z pôvodnej hmotnosti zostáva nalepených na skle, na stierke a tak...
Pridáme vodu a rozhabarkujeme alebo metličkou prešľaháme úplne dopenista. Napokon pridáme múku a rukou všetko spolu zmiešame, miešame, až kým nie je jasné, že že všetka múka je nasiaknutá vodou. Z nasiaknutej masy sformujeme guľu a vložíme do krabičky s vekom a uskladníme v chladničke. 4 dni ho tam necháme a nestaráme sa oň. Pripraveného MD bude viac ako treba do receptu a môžeme ho použiť do iného pečenia. Ako? Jednoducho pridáte k surovinám vo vašom recepte na chlieb napr. 100 - 120 g MD.
Do krabičky sme ukladali pomerne tuhú guľu cesta, ale po vykvasení je MD stredne husté.

Ak máme zrelé MD, môžeme si pripraviť biely kvas, či vlastne rozkvas. Ak máme pšeničný kvások, tak si samozrejme rozkvasíme ten ako obvykle. Ak nemáme pšeničný kvások, použijeme ražný a pridáme k nemu T650 múku. Potrebujeme ho  200 g, takže si ho zarobíme takto: 25 g ražného (či pšeničného) + 100 g vody + 100 g pšeničnej T650, rozmiešame a necháme kvasiť v teple. Najlepšie je kvások pripraviť ráno a po obede môžeme zarobiť na chlieb.

Zmiešame 200 g čerstvého pšeničného rozkvasu, 440 g vody (môže sa použiť aj iná tekutina - syrovátka, pivo ap.) cukor a rozmiešame. Pridáme obidve múky a MD postrihané na menšie kúsky (2 x 2 cm)  a necháme v robote alebo v DP zmiesiť. Soľ a rascu zatiaľ nedávame.
Keď sa dokončí miesenie, vyberieme cesto z DP a vložíme ho do vyolejovanej misy. Cesto necháme prikryté v nej 2 hodiny kysnúť a každú polhodinu ho poprekladáme. Teraz je fáza autolýzy dôležitá pre tvorbu lepku.
Pri švrtom prekladaní dáme na cesto soľ a rascu. Cesto je dosť hydratované, soľ sa v ňom určite rozpustí. Ale doteraz je v ňom o 20 ml tekutiny menej ako píše recept. Ja som sa takto poistila pre prípad, že by cesto bolo redšie, ako som schopná zvládnuť. A tak som sa práve teraz rozhodla, že na soľ s rascou pridám ešte 10 g vody. Pravdaže cesto treba poriadne poprekladať, aby sa soľ dostala do všetkých jeho častí. Tá rasca v ceste mi bola akýmsi vodítkom, ako prekladať a ako dlho.
Hydratované cesto je na spracovanie trocha problematické, rozteká sa už na doske. Ale na You tube sa dá vyhľadať habadej návodov na prácu s hydratovaným cestom. Treba si ich popozerať a skúsiť to.
Hydratované cesto je nezbeda, ale bývajú z neho nádherné okaté striedky a také asi chceme všetci. 

Takže po pridaní soli a následnom prekladaní cesto ešte chvíľu kysne. 
Potom ho vyklopíme na pomúčenú dosku a pomocou špachtle a pomúčenými rukami ho prekladáme. Snažíme sa používať čím menej múky na podsypávanie. Cesto spevnie prekladaním. Musí spevnieť tak, aby sa udržal utvorený bochník a neroztekal sa do strán. 
Inou možnosťou je pomáhať si olejom. Dosku naolejujeme, ruky naolejujeme a intenzívne prekladáme a stáčame. Nakoniec vyformujeme bochník. Budeme potrebovať buď ošatku na 1,5 kilový bochník alebo sformujeme dva bochníky menšie.
Sformované potrieme škrobom, vložíme do ošatky vysypanej  múkou a strčíme do mikroténu. Ošatku vložíme do chladničky na najchladnejšie miesto. Necháme ho kysnúť v chlade najlepšie pri 6 °C niekoľko hodín. Ja som ho nechala asi 18 hodín, no to bolo asi príliš vzhľadom na vysokú hydratáciu (redšie cesto nakysne za kratšiu dobu). Súdim tak podľa môjho malého polkilového bochníčka v kilovej ošatke, ktorá bola celkom zaplnená cestom. Prekysnutý bochník pri narezávaní vyfučí a v trúbe spľasne. No a to sa stalo. 
Akurát že nám to neprekážalo a pri tomto ceste s MD to chlebu neublížilo. 

Peceň vybratý z chladničky vyklopíme, ometieme , nakrojíme, postriekame vodou a šupneme ho do trúby vyhriatej na 250°C/ 15 minút pečieme aj so zaparením. Potom znížime na 190°C, vyberieme pekáč s vodou, ktorou sme zaparovali priestor rúry a rúru vyvetráme od pár. 
Potom pečieme ešte 30 - 35 minút. 
Hotový chlieb postriekame vodou a necháme ho chladnúť na mriežke.




Žemle s prefermentom

$
0
0

     Pečivo som už dlhší čas nepiekla, ale mám jeden recept, ktorý som už skôr chcela vyskúšať a konečne naň asi dozrel čas. Je to recept, v ktorom sa používa preferment, takže príprava je nadlhšie. Nič to zato, ale
je to celé úplne ľahké, jednoduché. 
     Prefermenty sú akési kvásky, tzv. štartéry kysnutia. Ak ste niekto už boli na mojom blogu, asi ste tu zbadali nejaké recepty, v ktorých sa vyskytuje tzv. old dough - staré cesto - paté fermenteé  - oeroeg tészta (je to stále to isté len v rôznych jazykoch), alebo recepty s bigou... Sú to tiež štartéry kysnutia, resp. prefermenty. S nimi zarobené cesto je oveľa lepšie ako len jednoduché s pridaním kvasníc. No a kto by nechcel mať lepšie, chutnejšie? Preferment nielenže kysnutie naštartuje a cesto kysne krásne prekrásne, ale do receptu môžete dať kvasníc menej... Nie z dôvodu šetrenia financií, veď to je zanedbateľná položka, ale vieme predsa, že priveľa droždia v pečive žiadúce nie je. A to nie iba preto, že kvasnicovú arómu môže byť cítiť, ale aj zo zdravotných dôvodov ( kožná pleseň, vyrážka, exémy a pod.). Takže zníženie množstva droždia je prospešné. 

Čo na to:

na preferment:
150 g vlažnej vody
150 g hladkej múky
    5 g čerstvého droždia
ďalej:
350 g hladká múka
150 g polohrubá múka
200 g grécky jogurt
100 g voda
  50 g rozmäknuté maslo
2 PL  masť
5-7 g čerstvé droždie
2 KL soľ
1 KL kryšt. cukor
na dokončenie:
soľ, sezam alebo iné semienka na posypanie
vajce + 1 PL mlieka na potretie

 Ako na to:

Najprv pripravíme štartér, teda preferment, ktorý je najlepšie zarobiť večer pred pečením, lebo musí dlhšie kysnúť, fermentovať.  Zmiešame droždie, vlažnú vodu a pridáme múku. Všetko spolu zamiešame varechou a trolinka poobraciame. Misu prikryjeme fóliou a necháme 8 - 12 hodín kysnúť vonku na linke, kde nebude prekážať. Ráno uvidíme na povrchu prefermentu kopec bubliniek.

Do misy preosejeme múku, vyhĺbime v nej jamku, vlejeme do nej vlažnú vodu, cukor a rozmrvené droždie, pridáme jogurt, celý preferment a zamiešame varechou. Rozpustené alebo povolené maslo i masť pridáme na konci spolu so soľou. Znova premiešame varechou a vypracujeme buď elektrickým ručným hnetačom, alebo cesto prehodíme do nádobky DP, alebo priamo do nej nahádžeme suroviny...alebo robotom, komu čo vyhovuje.
Ja som nemala grécky jogurt, tak som dala ten môj obľúbený , ktorý mám v chladničke skoro vždy, čiže biely Bánovecký smotanový. Používam ho ako menej kalorickú náhradu smotany do zálievok, dressingov, majonézy alebo ho len tak capnem na kúsok nakrájanej šalátovej uhorky, osolím a zjem.  Mám ho rada, lebo je menej kyslastý ako iné typy. Tento jogurt je 125 gramový.
Takže po pridaní 125 g tohto jogurtu som pridala viac vody- asi 150 ml.  Ale ak nemáte grécky jogurt a dáte takýto ako ja, môžete ho zasuplovať pridaním kyslej smotany a potom dodržte objem vody v pôvodnom recepte. Malo by to byť ok, len mne to napadlo trocha neskôr.  
Ja som mala cesto v DP, na programe "cesto" a nechala som ho tam aj kysnúť. Nechala som ho tam aj po skončení programu, ale treba to kontrolovať,aby cesto nevyliezlo z nádobky a nenarobilo nám zbytočnú robotu. Takže potom ho prehodíme do vyolejovanej misy a prikryjeme . Cestu necháme dosť  času na kysnutie, aby naše pečivko bolo eňo - ňuňo :-) .  (Čas kysnutia môžeme predĺžiť aj pobytom cesta v chladničke. Čím dlhšie necháme cesto kysnúť, tým lepšie pre nás. Po vybratí z chladničky mu ale dáme šancu zohriať sa na okolitú teplotu, až potom s ním pracujeme ďalej ).

     Nakysnuté jemnulinké cesto vyklopíme na pomúčenú dosku, vytiahneme ho do obdĺžnika a poprekladáme. Sformujeme ho do bochníčka a necháme chvíľu postáť. 
Potom bochník rozkrájame na primerane veľké a rovnaké porcie, ktoré tiež potom sformujeme do malých bochníčkov.  Ja som si pri tomto pomáhala váhou, mala som nakoniec 18 malých bochníčkov. 
Tie zasa necháme odpočinúť 10 - 15 minút a potom ich spracúvame.
Šúľame ich na doske na dĺžku asi 25 cm. Potom vždy spájame dva šúľce spôsobom, že ich sformujeme ako písmeno U a položíme ich proti sebe, resp. takto dáko. Ako vidíte, som "expert" na kreslenie na počítači :-D

Keď ich máme takto proti sebe položené, tak konce spodného šúľka, označené ako 1 a 2 prestrčíme zhora do  medzery v lokalite označenej ako 3... a potom ich zospodu môžeme trocha povytiahnuť. Lepšie sa prepletajú užšie šúľky, len to potom horšie vyzerá. Ale myslím, že z toho sa nejako nestrieľa. Aspoň je vidieť, že pečivko je home made. Kladieme ich na plech s PNP, prikryjeme ich fóliou (môžeme ju potrieť olejom, aby sa náhodou neprilepila) a necháme 30 min dokysnúť.

Zatiaľ zapneme rúru na 200 - 210°C a spodný pekáč na dno rúry, do ktorého budeme vlievať vodu kvôli zapareniu priestoru.
Pekne nakysnuté pečivká potrieme zmesou rozšľahaného vajíčka a 1 PL mlieka, sypneme semienkami a soľou. Na plechu ich postriekame vodou z rozprašovača a vložíme do rúry. 
Ako je vidieť z fotiek, robila som aj zopár menších zapletancov, ktoré boli určené pre menších hladošov ako dospeláci. V podstate sa dá z cesta formovať všeličo, stačia aj obyčajné bulky, ak nechceme pletené cesto.
 

 Do pekáča na dne rúry vlejeme trocha horúcej vody, ktorá zaparí rúru a pomôže pečivu ešte rásť a oddiali tvorbu kôrky... pečivo tak nebude praskať. Po 5 minútach zaparovací plech s vodou vyberieme a pečieme ešte 13 minút pri tej istej teplote. Na konci môžeme pridať ešte ventilátor, aby pečivko nabralo trocha farby. 


Po vybratí z rúry ho ešte na plechu jemne orosíme z rozprašovača a pokladieme na mriežku vychladnúť, aby sa spodok nezaparil.

V krátkom čase si toto pečivko zasa zopakujem. Možno dám do cesta 2 Bánovecké jogurty, skúsim urobiť z nich len bulky a orazím ich kaiserkovým vzorom, ale určite dám trolinka viac soli do cesta.

Mexický guláš (v tlakovom hrnci)

$
0
0
     Nechala som sa zbaláchať predavačom a kúpila som. Neviem, či kvôli tomu, že bol taký šialene výrečný a uverila som vychvaľovaniu jeho hovädziny a kuchárskeho umenia jeho manželky, alebo že som mala takú velikanánsku chuť na hovädzí guláš? Kúpiť hovädzie mäso vákuovo zabalené a pokrájané na kocky som nikdy nepovažovala za rozumné a odrazu som ho niesla v taške. Ten chlapík teda vie predávať. A ja som rozmýšľala, čím to? Asi, že tak tú manželku vychvaľoval a aký senzi guláš navarila z tých kociek...?
     Našťastie sa ukázalo, že chlapík neklamal a veru som sa tešila, že som sa nechala ukecať. Bol to fakt kvalitný tovar... perfektné!


Čo na to:

750 g hovädzieho mäsa na guláš 
 2 PL masti
 2 PL oleja
    1   velikánska cibuľa (alebo 2 menšie)
 40 g prerastenej slaninky (oravská najlepšie)
1,5 KL červenej papriky
0,5 KL mletého čierneho korenia  (mčk)
1/3 KL rasce
   1 KL soli alebo podľa chuti (dosolíme pred dovarením)
   2 KL majoránky
0,5 KL paprikovej pasty Eros Pista
1-2 KL paradajkového pretlaku
   3 ks  cesnakových strúčikov
vývar na podliatie (hovädzí al. zeleninový)
mrazený alebo čerstvý hrášok
šampiňóny (nemusia byť)
1,5 PL hladkej múky na zahustenie

Ako na to:

Mäso opláchneme, osušíme a pokrájame na kocky, rovnako aj cibuľu, cesnak na plátky.
Na panvici rozohrejeme olej a na ňom opečieme cibuľu spolu s cesnakom. Občas pomiešame.
V tlakovom hrnci rozpustíme masť a na rozpálenej masti opečieme kocky slaninky a troška neskôr i pokrájané kocky mäsa. Stále miešame, aby sa kocky opiekli a zatiahli zo všetkých strán čo najrýchlešie. 
Pridáme mčk, rascu a papriku. Stále miešame, aby sa paprika nespálila. Pridáme opečenú cibuľu s cesnakom z panvice, pridáme paprikovú pastu a paradajkový pretlak a spolu premiešame. 
Keď zmes v hrnci pustí šťavu, pridáme vývar (asi 0,25 l) , uzatvoríme tlakáč a necháme variť cca 40 minút od natlakovania. Potom hrniec otvoríme, skontrolujeme stav mäsa a množstvo tekutiny. Myslela som, že budem musieť doliať tekutiny a variť ďalej, ale mäso bolo hotové, bolo mäkkučké a šťavnaté. 
Keby mäso ešte nebolo ok mäkké, tak dolejeme tekutinu a varíme ešte do zmäknutia.
Takže ak je mäso mäkké, môžeme už pridať pokrájané šampiňóny a hrášok, dosoliť ako potrebujeme a podusíme pod pokrievkou ale bez tlakovania. Pravdaže čím kratšie, len aby hrášok zmäkol. Občas miešame, prípadne dolejeme i trocha vývaru. 
Nakoniec v troche vody rozhabarkujeme múku a vlejeme do vriaceho gulášu, nakoniec pridáme ešte majoránku a povaríme 5 minút.
     Mexický guláš sa podáva s ryžou. Ja som musela variť aj zemiaky, lebo vraj "ku gulášu jedine zemiaky!"

Chlieb s patée fermenté a tangzhongom

$
0
0

     Preferment - staré cesto, alebo old dough (OD) či paté fermentée (PF), alebo oereg tészta (OT) poznám už dlhšiu dobu a veľmi som si ho obľúbila. Robievam s ním nielen chleby ale aj niektoré pečivá. Keď som sa dozvedela o japonskom kvásku tangzhongu (TZ), musela som ho rýchlo vyskúšať. Skúšala som ho na kváskovom chlebe a potom som párkrát skúsila aj koalíciu TZ + PF... :-)  Tentokrát som na zamiesenie použila zmes kefíru z tibetskej huby a vody. Tá dvojkoalícia si s kefírom z tibetskej hubky asi celkom dobre rozumela, zdá sa.



Čo na to:

Staré cesto (-old dough - paté fermentée) pripravené aspoň 1 deň vopred  - 280 - 300 g

Ďalej:      300 g voda + kefír ( 1 : 1) alebo len voda
               250 g pšeničná múka T650
               130 g múka hladká
                   5 g droždie čerstvé
               1 KL kryštál. cukor
               2 KL soľ
               2 KL rasca
               1 PL masť alebo olej

Tangzhong:    25 g hladká múka
                  100 g voda

Ako na to:

Minimálne 1 vopred pripravíme preferment - staré cesto (PF, OD). Tiež si môžeme vopred pripraviť tangzhong (japonský kvások) - V kastróliku prešľaháme vodu s múkou a dáme na sporák. Za stáleho miešania, keď zmes hustne, dostaneme škrobovitú škaredú hmotu, ktorú potom hneď dáme dole z platne. Nemali by sme ho trápiť príliš vysokou teplotou, maximum 70°C... Necháme ho vychladnúť. Môže byť v chladničke uchovaný po 3 dni.

Z pripraveného starého cesta odoberieme asi hodinu pred zarábaním chleba 280 - 300 g, zvyšok vrátime do chladničky k ďalšiemu použitiu.  Cesto prikryjeme fóliou, aby neoschlo, ale aby sa ohrialo.
Do nádoby DP alebo robota pripravíme tekutinu, či samotnú vodu alebo zmes kefíru a vody (1 :1). Rozdrobíme do nej droždie, pridáme cukor (kto nechce, nemusí dať, ja dávam kvôli chuti) a ešte pridáme vychladnutý tangzhong... to len tak "baj očko" 1 PL . Rozmiešame. Pridáme odváženú múku a spustíme robot (alebo pekáreň)  Necháme zamiešať tak, aby bola múka nasiaknutá, aby suroviny boli viditeľne zmiešané, cca 5 - 6 minút. Potom vypneme a necháme 20 -30 minút v kľude.

Po malej prestávke pokračujeme. Už nám zostáva pridať len soľ, rascu, staré cesto a tuk. Staré cesto postriháme nožnicami alebo ho len tak potrháme v rukách. Postupne ho vhadzujeme počas miesenia.  Zmes necháme vymiesiť a nakysnúť.

Vykysnuté cesto vyklopíme, stočíme, poobraciame ho na doske a vyformujeme ho buď do guľatého alebo do šiškovitého tvaru, podľa toho, akú ošatku chceme použiť. Bochník potrieme škrobom a ražnou múkou, ktorou sme vysypali aj ošatku.Bochník uložíme do ošatky spojom hore, posypeme múkou a vložíme do mikroténu. Necháme ho nakysnúť na dvojnásobok. 

Nakysnutý peceň vyklopíme z ošatky, podľa úvahy narežeme alebo nie, postriekame vodou a dáme piecť do rúry vyhriatej na 250°C, súčane na spodok rúry vlejeme horúcu vodu kvôli zapareniu. Po uplynutí 15 minút teplotu znížime na 190° a odstránime zaparovací pekáč s vodou. Pečieme ďalej 30 minút. Po vypnutí rúry nechám chlebík ešte chvíľu vo vnútri ( 3 - 5 min). 

Upečený chlieb vyberieme, poklopkáme jeho spodok, dutý zvuk nás tak trocha upokojí, že by mal byť upečený ok. Trocha ho zasa ovlažíme vodou , buď postriekame alebo potrieme a necháme ho na mriežke vychladnúť.


Kysnutý koláč s tvarohom, makom a čučoriedkami

$
0
0
 
   Je to pomerne jednoduchý recept a práca ide odruky, takže kto má domácu pekáreň, bude mať na práci len odváženie zopár surovín, vymiešanie plnky a posýpku dajte mrviť buď deťom alebo manželovi, nech sa môžu tešiť, že pomáhali a piekli. Bude im viac chutiť :-) 
Rozpis surovín v recepte postačí na dva veľké koláče s priemerom cca 26 -27 cm, alebo na jeden veľký a 10 - 11 ks moravských buchiet, resp. na dva plechy týchto moravských koláčov. Keby som mala viac čučoriedok, tak pravdaže urobím dva veľké. Ale my sme sa pustili do nich ako kobylky a do koláča už veľa nezostalo. 



Čo na to:

Cesto:
450 g polohrubej múky,
2 žĺtky,
3 PL kryštálového cukru (mierne kopcom),
1/2  čL soli,
 90 g oleja,
1 PL  rumu,
18 g  droždia,
1 hrnček mlieka (250 ml)

Plnka: 
1 bal.tvarohu (hrudkovitý)
1/2 bal. mascarpone
cukor práškový podľa chuti
1 vanil.cukor,
citrónová kôra z 1 citróna
brusnice,
malinový džem (čučoriedkový)
slivkový alebo iný lekvár (v prípade Moravských koláčov)
mletý mak s cukrom (baj očko, ja som dala asi 8 -10 dg)
čerstvé čučoriedky

Okrem toho:
maslo na potieranie
1 bielok + 1 PL mlieka rozšľahať

Posýpka:
1 PL  masla
polohrubá (hrubá) múka podľa potreby
práškový cukor podľa potreby

Ako na to:


Do nádobky domácej pekárne (DP ) vlejeme vlažné mlieko, pridáme cukor a rozmrvené droždie. Môžeme posypať dvoma lyžicami múky. Necháme stáť asi 20 minút. Potom pridáme ostatné ingrediencie, necháme vymiesiť a vykysnúť jemné cesto.
Zatiaľ pripravíme ostatné potrebné náležitosti a zamiešame tvarohovú plnku. Kľudne môže byť tvarohová plnka s cukrom a žĺtkom, ako sa klasicky pripravuje. Ja som zmiešala tvaroh s mascarpone a cukrom. Táto kombinácia mi veľmi chutí. Došla som na ňu raz, keď som chcela tvarohové palacinky, ale prozreteľnosť zastavila moju ruku pri rozklepnutí vajíčka a pohrozila mi ...No, no, no!
Vari ti je ľúto, že niekto z rodiny nemá salmonelózu? No veru...to by som nechcela,  tak som kutrala v chladničke, čím nahradím žĺtok a spásne mi udrel do očí  mascarpone. A palacinky boli de luxe. Inokedy som mascarpone vymiešala s tvarohom do žemľovky a tiež sa to osvedčilo, takže teraz som už neváhala. 
Dúfam, že to, čo predávajú ako biocitróny, sú bio naozaj, nielen papierovo. A pridala som aj trocha šťavy, mohla som aj viac...
Vymiesené cesto vyklopíme na pomúčenú dosku, sformujeme ho, rozkrojíme na 2 časti a sformujeme do bochníčkov. Necháme ich postáť pár minút. 
Ja som jeden bochník potom rozvaľkala do tvaru obdĺžnika, ten rozdelila na 3 pruhy a zvislo na 4 časti. Tie  som potom plnila tvarohovou plnkou, pridala som do každého zopár brusníc, uzatvorila som cesto a dávala na plech s PNP (papier). Tie som nechala na plechu dokysnúť asi 25 min a natrela som ich zvrchu olejom. Potom do nich treba vtlačiť malou lyžičkou jamku, do ktorej vložíme lekvár alebo hustý džem. Každý koláč obídeme maslovačkou namočenou v zmesi rozšľahaného bielka s 1 PL mlieka. Posypeme posýpkou. Dáme piecť do vyhriatej rúry 180 - 190°C asi 20 - 25 min. Na spodok rúry môžeme vložiť starý pekáč s vodou, ktorá bude zvlhčovať prostredie, alebo postriekame len plech s koláčmi (ja som len postriekala). 
Koláče som robila na večeru a tieto Moravské som piekla ako prvé, takže kým sa dopiekol ten veľký, z týchto malých už pomaly nebolo čo odfotiť :-)... Ale podobné tu na blogu už sú aj tak.. 


   Veľký koláč urobíme tak, že na PNP rozvaľkáme druhý bochníček do tvaru kruhu (asi ako plytký tanier). Spolu s papierom PNP ho prenesieme na plech. Okraje cesta prstami pozahýbame do vnútra kruhu, čím vytvoríme akýsi mantinel. Cesto potrieme malinovým džemom, potom navrstvíme zvyšok tvarohovej plnky a rovnomerne ju rozotrieme. Nemusíme vtláčať tvaroh pod mantinely, lebo sa tam dostane aj sám akýmsi čudným podivuhodným zásahom. (Najskôr kysnutím a tlakom surovín zvrchu na cesto). 
Je už na každom, ako rozhodí čučoriedky po koláči a dokončí jeho úpravu. Ja som to urobila takto:
Po obvode mantinela som naniesla džem ( určite by bol vhodnejší čučoriedkový, ale nemala som, no a malinový bol vhodný...bol výýýborný, aj keď kupovaný Maribel) vo vrstve cca 3 cm. Na džem som nasádzala tesne vedľa seba čučky a potom som to zasypala makovo-cukrovou zmesou. V strede koláča som postupovala rovnako, ale mak som tam už nedávala.
Nakoniec ešte koláč potrieme bielkom, posypme drobenkou, posýpkou pripravenou z masla, múky a cukru. Postriekame vodou ani nie tak koláč ale jeho papierové okolie.
Piekla som ho na pizza programe a po 15 minútach bol ok.



Pletenky s grahamovou múkou

$
0
0

   Sú situácie, keď treba zaimprovizovať a ja som sa v takej nedávno ocitla. Máte návštevu, všetko sa pojedlo a potrebujete narýchlo niečo spáchať, pričom ste vopred nemysleli na akési zarábanie cesta, resp. ste vôbec nepredpokladali, že by sa zišla biga alebo old dough - staré cesto, že by ste mali piecť pečivo. 
Ak teda nemám zarobený žiadny z uvedených prefermentov, tak skúsim urobiť omládok. Ak nemám čas ani na ten, tak si nepomôžem a urobím úúúplne tie najjednoduchšie pletenky či rožky... 
   Takže toto sú také rýchlopletenky, niečo, s čím sa vo výrobe nekašlú a bleskovo urobia. Na rozdiel od tých sú tieto ale bez prídavných látok chemického charakteru, bez urýchľovačov kysnutia, bez prípravkov na to a hento... 



Čo na to:

250 ml voda
  20 g droždie
   1  PL (zarovnaná) trstinový cukor
   2  PL ražného kvásku (nemusí byť)
150 g  grahamová múka
200 g hladká múka
100 g polohrubá múka
   1 PL (zarovnaná) soľ
   3 PL bravčová masť (sádlo)
na potretie: vajíčko rozšľahané s 1 PL vody
na posypanie: hrubozrnná soľ + černucha, celá rasca , prípadne iné semienka

Ako na to:

Do DP dáme suroviny v uvedenom poradí a zapneme program cesto.
Vykysnuté cesto na pomúčenej doske prepracujeme, rozdelíme na 8 dielov a necháme pár minút odpočinúť.
Z dielov vyšúľame na nepomúčenej časti dosky šulec 25 - 27 cm dlhý.
Z neho stočíme  pletenku a) šúlec sformujeme akoby do tvaru číslice 6  b) hornú časť šesťky chytíme a prevlečieme cez jej bruško tak, aby koniec šúľca vyliezol na pravej strane; c) bruško "šesťky" zvrtneme ako keby sme ho chceli prerobiť na 8 osmičku ; d) do dolnej časi očka tejto osmičky vsunieme zprava koniec šúľca, aj ho zospodu trocha potiahneme. Niekedy sa totiž pri následnom kysnutí vytiahne von .



Hotové pletenky taktiež uložíme na plech s PNP a dáme dokysnúť spolu s rožkami cca 20 minút.



Pred pečením ich potrieme zmesou vajíčka a vody, posypeme soľou, černuchou alebo rascou, prípadne inými semienkami. Plech posprejujeme vodou a vložíme ho do rúry vyhriatej na 190 - 200°C a pečieme asi 15 - 20 minút. Upečené pokladieme na rošt kvôli chladnutiu, aby sa zospodu nezaparili.

Gnocchi salmon

$
0
0

    Keď som v Prahe v istej reštike na Barrandove,  neviem si tam nikdy vybrať žiadne iné jedlo ako Gnocchi salmon. Robia ho fantasticky a keby porcia bola aj dvojnásobná, asi by som nasilu zmamlala všetko! Nech aj prasknem :-) . Nikde inde som toto jedlo ešte nejedla, ale lepšie nemôže byť ako u nich! 
Dávnejšie som sa pokúšala zreprodukovať, ale nebolo to presne ono, i keď bolo dobré. No a teraz som mala recept priamo z onej reštiky aj keď len tak zrýchlika. Tak som sa pustila do experimentu.


Čo na to:

zemiakové gnocchi (podľa počtu osôb - pre 4 osoby cca 500 - 600 g)
malá cibuľa
losos filet cca 250  - 300 g
2 - 3 strúčiky cesnaku podľa veľkosti a chuti
100 g listového baby špenátu
3 PL oliv. oleja
orech masla
soľ
mleté čierne korenie (mčk)
zmes korenia na lososa
kelímok šľahačkovej smotany
100 g strúhaného syra (gouda, eidam ap.)
100 g strúhaného syra gorgonzola
trocha rybieho vývaru (ja som dala zeleninový)
trocha worchesteru
podľa chuti tabasco (alebo piri-piri či niečo podobné)

Ako na to:

Zemiakové gnocchi si môžeme kúpiť alebo pripraviť doma. Ak použijeme kúpené, príprava tohto jedla bude patriť k minútkam. Ak budeme vyrábať domáce gnocchi, bude to na dlhšie... 
Ja používam polotovary iba výnimočne, keď som buď v časovej tiesni alebo ma priškripnú zvláštne situácie. Inak mám radšej domáce, i keď je s tým dosť práce. Pravdaže len vtedy, ak mám čas. Ak ho nemám, tak to musí počkať. 
Pripraviť gnocchi nie je príliš zložité, ani drahé, chce to len ten čas. Ich prípravu popíšem v inom článku.

Gnocchi uvaríme v slanej vode podľa návodu na obale, alebo ak ste urobili domáce, tak keď vyplávajú na povrch, povaríme ich cca 3 minúty. Do vody, v ktorej sa varia, pridáme aj olej (1 - 1,5 PL) , aby sa nezlepovali počas varenia. Uvarené precedíme a necháme odkvapkať.

Lososa opláchneme a osušíme papierovou utierkou. 



Radšej necitrónovať alebo len veľmi jemne. Potom filet osolíme a sypneme mčk a losos korením. Opečieme ho narýchlo z obidvoch strán na olivovom oleji (cca 2 min každú stranu) a potom ho vyberieme na tanier.


Do hlbšej panvice vložíme orech masla, pokrájanú cibuľu a cesnak, môžeme pridať aj trocha olivového oleja, na ktorom sme robili rybu. Orestujeme a prihodíme špenátové listy, ktoré necháme chvíľočku pod pokrievkou.


Zatiaľ opečeného lososa pokrájame na kocôčky a prihodíme k špenátovým listom.


Syry postrúhame nahrubo, gorgonzolu stačí pokrájať alebo roztlačiť, ak je príliš mäkká. Syry prihodíme k špenátovej zmesi, prilejeme smotanu a necháme syry roztaviť.


Ak je zmes hustá, zriedime ju trochou vývaru. 
Dochutíme tabascom, worchestrom, prípadne dosolíme a dokoreníme každý podľa vlastnej chuti. Omáčka by mala byť jemne štipľavá a vyvážene slano-sladkastá smotanovej chuti (sladkastá len po smotane). 
Do tejto zmesi vložíme uvarené gnocchi, premiešame 



a vrch posypeme zvyškom gorgonzoly, polejeme trochou vývaru a dáme zapiecť na 12 - 15 minút do rúry.


Nezabudnite zapiť pohárom dobrého vínka.
 

Kuracie prsia pod baklažánom zapečené nivou

$
0
0
    Strašne jednoduchý a pomerne rýchly recept je vždy dobre mať poruke. A v tomto prípade ide ešte o výbornú mňamku, ktorej súčasťou je baklažán, takže v mojom prípade nie je čo riešiť. Baklažány máme radi a v tomto jedle sú skvelo skombinované s ostatnými surovinami.
    Už som mala za sebou prvú fázu prípravy, keď muža privábila do kuchyne vôňa zisťovať, čo bude na obed. Začal ohŕňať nos, a že nechápe, načo akési zapekanie, keď už takto opečené mäsko je dobré??? A že baklažán nech je bez mäsa a inokedy, že on na to nemá chuť ... vymýšľal ako taký rozmaznanec. Nepovedal to, ale ja viem, čo by chcel najradšej. Ale koho by bavilo stále vyprážať kuracie rezne?! No keď sme obedovali, už zase pre zmenu nechápal, ako je možné, že si toto jedlo nepamätá a vraj prečo ho nerobievam častejšie?
 

 Čo na to: 

 (pre 4 osoby)

4 ks kuracie prsia
čierne korenie (čerstvo namlieť)
soľ
6 plátkov oravskej slaniny (alebo inej prerastenej)
1 veľká cibuľa
1 - 2 strúčiky cesnaku
1 baklažán
syr niva na zapekanie (alebo gorgonzola)
šľahačková smotana
trocha vývaru
olej 

Ako na to:

Kuracie prsia rozrežeme naplocho, osolíme a okoreníme čerstvo mletým čiernym korením. V panvici rozohrejeme olej a filety postupne opečieme. Vyberieme ich do hlbokého taniera a prikryjeme alobalom. 
Plátky slaniny pokrájame na pásiky, cibuľu na polmesiačiky. 
Slaninu i cibuľu rozhodíme na dno zapekacej nádoby, na to poukladáme tesne vedľa seba opečené filety a polejeme výpekom...Ak sme mali viac oleja, ten zlejeme, aby jedlo nebolo príliš mastné. 
Baklažán pokrájame na 0,5 cm hrubé pozdĺžne plátky. (Pravdaže by mohli byť aj kolieska baklažánu, ale pozdĺžnymi rezmi pozakrývame jednotlivé filety, takže je to logickejšie). Plátky osolíme a okoreníme, vkladáme do múky, ktorú  z nich trocha strasieme a vkladáme do rozpáleného oleja. Opečieme ich do okrového sfarbenia a z oleja ich hneď vyberáme a kladieme na jednotlivé filety. 
Cesnak pokrájame na plátky a rozložíme na baklažánové plátky. 
Nivu alebo gorgonzolu postrúhame nahrubo a posypeme baklažány. Syra nemusíme dať príliš veľa, ak strážime kalórie, odhadom 50 g postačí. Ale nezamieňajme typ syra. Recept je odskúšaný s rôznymi druhmi, ale vždy bol najlepší s týmto plesňovým syrom. Maximálne zameňte nivu za gorgonzolu alebo tatranský rival.


Obsah pekáča podlejeme asi 1 dl horúceho vývaru a šľahačkovou smotanou. Kto si to môže dovoliť a nepriberá, môže naliať celý kelímok, ale nie je to nutné... stačí 100 ml. Ja som dokonca ani šľahačkovú smotanu nepoužila, (pretože niekto prederavil vrchnák a odlial si do kávy a nejako sa mi už nezdala) tak som dala len smotanu na varenie - asi 1- 1,5 dl. Nie je to úplne ekvivalentné, ale zasa menej kalorické. 
Dáme zapekať do rúry vyhriatej na 190°C asi 20 minút. 
Podávame s ryžou a hlávkovým (či iným listovým) šalátom.


 Týmto ďakujem svojej milej kolegyni K.K. a jej ockovi, ktorý recept vymyslel :-)

Raňajkové pletenky

$
0
0
      Tieto pletenky sa chystám urobiť znova, pretože boli naozaj skvelé a chcem skúsiť takto upiecť aj rožky, čosi ako povestné Dubčeky. 
Mrzí ma, že mám takéto zlé fotky. Ale väčšinou všetko pečiem večer a pretože žiarovky podľa odporučenia EU výrobca vyrába s takým nažltlým svetlom, moje fotky sú žlté...  V špecializovanej predajni tvrdil predavač, že tieto žiarovky najlepšie imitujú denné slnečné svetlo. No mne to skôr pripomína žlté monochromatické svetlo. Tak neviem, radšej asi už nebudeme nakupovať žiarovky u špecialistov!


Čo na to:


kvások
100 ml mlieko
20 g droždie (čerstvé)
1 KL cukor
50 g hladká múka ...... necháme ho kysnúť cca 40 min.
ďalej:
200 ml voda
1 KL soľ

1 žĺtok
300 g múka chlebová pšeničná
200 g hladká (nulka)
60 g oleja
10 g kvalitnej masti
40 g tang zhongu (TZ)


Na prípravu tang zhongu budeme potrebovať len hladkú múku a vodu, pričom musíme dodržať ich pomer   1 :  5 . Tang zhong môžeme pripraviť aj vopred, vydrží v chladničke cca 3 dni bez ujmy. Takže môžeme si pripraviť TZ napr v množstve 90 g --- 15 g hladkej múky rozhabarkujeme so 75 g vody, alebo 20 g múky rozhabarkujeme so 100 g vody...vtedy dostaneme 120 g TZ a s týmto množstvom sa pracuje očosi lepšie ako s predchádzajúcim. Rozhabarkaovanú zmes v kastróliku dáme na sporák a zmes miešame. Rýchlo začne hustnúť, takže plameň znížime a neustále miešame, pričom občas dáme mimo horáka, aby sa zmes príliš nezohriala. Mala by mať max. teplotu 70°C. Isteže ju nebudeme špeciálne merať, ale nechceme ju hicovať, keď sa to nemá. Pekne zhustnutý TZ dáme vychladnúť. Nespotrebovaný uložíme v chladničke  alebo vyhodíme.
Pred pečením pripravíme kvások z uvedených ingrediencií a necháme ho vykysnúť 40 min.
Múku preosejeme. Do nádoby domácej pekárne dáme vodu, odvážený TZ, ktorý vo vode rozhabarkujeme, prilejeme kvások, žĺtok, vsypeme múku, soľ a spustíme pekáreň. Počas miesenia, keď vidíme, že múka nasala kvapalinu, prilejeme aj olej a masť. Pekáreň necháme miesiť na programe CESTO a program stopneme o 15 min skôr. 
Cesto vyklopíme na dosku. Nemúčime, lebo cesto vôbec nelepí a zle by sa šúľalo.
Rozdelíme ho na 8 - 9  rovnakých častí a necháme chvíľu postáť.
Každú časť na doske zošúľame na dĺžku 50 cm a spletieme. Obrázkový návod na prepletanie je tu
Kladieme ich na plech s papierom na pečenie (PNP), kde ich necháme pár minút dokysnúť.



Ja som ich dala na 15 min do trúby s horúcou vodou, teplota bola na minime. Potom som ich vyberieme von, plech zakryjeme fóliou alebo utierkou a teplotu rúry nastavíme  na 200°C.
Pletenky  potierame rozšľahaným bielkom s 1 PL mlieka, posypeme ich sezamom a soľou (kto chce, môže inými semienkami) a posprejujeme vodou. Pečieme ich dozlatista, každý podľa svojej rúry. Pre orientáciu u mňa to bolo cca 15 - 20 min.


Upečené pletenky posprejujeme  vodou a vyložíme ich  na mriežku chladnúť.


Viewing all 106 articles
Browse latest View live