Quantcast
Channel: motýlia :) vareška
Viewing all 106 articles
Browse latest View live

Kráľovské kura so šampiňónmi a baby zemiačikmi

$
0
0
     Dúfam, že mi dáte za pravdu, ak poviem, že kurča je fajn potravina, z ktorej sa dajú pripraviť rôzne chutné dobroty, má celkom diétne a chutné mäsko. Ja osobne ani nepoznám nikoho, kto by ho nemal rád. Ešte aj kamoška Janka - vegetarianka si kuriatko občas dopraje.

  
     Možno sa aj Vám stalo niekedy, že ste pri nákupe naďabili na veeééľmi divné kurence. A nemám na mysli tie akciové. To už sa človek bojí kúpiť.  Viackrát sa mi stalo, že až po vybalení som zbadala na kurati podliatiny, boli aj také, že mali dolámané kosti, až si človek musel predstavovať, čo sa s tým chúďatkom asi dialo :-( . Dosť často som vymákla kurence napichané vodou alebo nejakým roztokom, aby viac vážilo. Pri porciovaní sa voda z neho len tak vyliala. 
Párkrát som kúpila kuracie stehienka, ktoré vyzerali byť fajn, a až po upečení sa ukázali pri kostiach na mäse čierne nechutnosti. Moja dcéra začala jedávať kuracie stehno len do polovice z obavy,  aby sa nedostala ku kosti, keby tam náhodou bolo "to čierne" :-( ! Radšej som prestala tieto porciované diely kupovať.
Nie, určite nie je v poriadku predávať také kurence a tiež nie je v poriadku niečo s ich chovom, s podmienkami, v akých sa chovajú a ani s ich krmivom.
     Bola som dosť zhrozená, keď som videla dokument o chove sliepok - nosníc v klietkach. A strašné pomyslieť na tie malé chúdence, ktoré v priebehu 4 týždňov mali vyrásť, aby z nich bol predajný kaliber. Nepýtam sa, či sa to zdá normálne, lebo normálne to nie je. Preto podnikaví výmyselníci zaviedli metódy čáry-máry chémia, pridáme trocha rastových hormónov do krmiva, ešte preventívne trocha antibiotík, aby zvieratá neuhynuli na choroby a aby rýchlo narástli ... Zvery vyhúkli v krátkom čase, predali ich a peniaze sa sypali. Tržba mínus náklady je zisk a hurá, ešte viac využijeme ten istý priestor na chov ešte väčšieho počtu zvierat...a zas hormóny, antibiotiká ... Slnečné svetlo a trávu nevidela taká hydina od začiatku do konca svojho krátkeho života.
     Toto je  zlý sen! Treba sa z neho už zobudiť!

    Konečne sa to ale pohlo, konečne sa našli  chovatelia, ktorí dokážu eliminovať stresové faktory v chovoch a vytvárať zvieratám lepšie podmienky na život. Kurence, ktoré si odžijú svoj kurací život na farme, kde im umožnia voľný výbeh, kde môžu hrabať  v hline,  v tráve si zobnúť  aj niečo prírodné, tie sa nakoniec odvďačia chovateľom svojím chutným mäskom. Také by mali byť v chladiacich pultoch obchodov. Takéto kuriatko vždy zahanbí tie modrasté dolámané čudá, ktoré k nám vozia  ktovie odkiaľ, z Poľska alebo  z Francúzska (btw. tie francúzske vraj boli úplne strašné a nejakú časť dodávky aj vrátili ) alebo vari aj od slovenských výrobcov. 

    Možno sa nám zablyslo na lepšie časy, a  pričinením slovenských výrobcov sa vyhrabeme z marazmu odpadkového koša Európy.  Prečo by sme mali byť odbytiskom nekvalitnej hydiny z rôznych európskych krajín, keď chovatelia u nás dokážu vyprodukovať kvalitnejšiu ?  Ministerstvu poľnohospodárstva by malo záležať na sebestačnosti vo výrobe hydiny, iného mäsa a vlastne všetkých potravín. Malo by pomáhať zlepšovať podmienky firmám. Inak ma nepresvedčia o zmysle svojej existencie. Pokuty a len pokuty situáciu zjavne neriešia.
     Verím, že "Welfare" chovy sa u nás budú rozrastať a bude sa im dariť. Isteže treba rátať s vyššou cenou, veď aj podmienky chovu sú nákladnejšie. A nákladnejšie sú preto, aby sme na stôl dostali kvalitu, prirodzenú potravinu bez chémie. Aby dieťa s chuťou a bez obáv zjedlo kuracie stehienko a v konečnom dôsledku nebolo preň (aj pre dospelých) zdravotným rizikom ale prínosom.

     Dnes som pripravovala také kuriatko z welfare chovu. Viem, už som sa príliš rozohnila a rozpísala, ale kým prejdem k receptu, chcem napísať ešte pár postrehov a dojmov z výrobku "Kura kráľovské" z welfare chovu vo Veľkom Záluží.
     Môj prvý dobrý dojem sa dostavil už pri prvej manipulácii so zabaleným kuraťom. Sympatický celistvý obal a potrebné informácie o tovare. Žiadne žvásty á la "vyrobené v EU"... . Pričuchla som k nemu...aróma čerstvého kuraťa...a hneď spomienky na detstvo... domáce kura, ktoré som nejedla už 100 rokov...:-)
Po vybratí zo sáčka som si kura dobre poobzerala kritickým zrakom. Chcela som nájsť nejaké kostrnky, alebo pozostatky páperia, alebo nejaké odreniny či modriny. Nenašla som a potešilo ma to. Kuriatko som poumývala, zvrchu osušila papierovou utierkou a obzerala som si jeho sfarbenie. Bolo pekné žltkavé, koža všade súvislá, neporušená a v dutine bolo tiež všetko čisté, celkom dosť málo vnútorného tuku. Kura športovec, naisto behalo po dvore. Aj som cvakla foťákom, aby ste videli.

 
     Rozporciovala som ho a kuriatko teda malo hrudník parádny ( v ľudskom svete asi ako dobre vyvinutá Miss world) :-) . Všímala som si sfarbenie mäsa i konzistenciu zasurova... No musím povedať - úplná spokojnosť! Farba ružová, svieža a konzistencia fajn, proste kvalitné mäso, žiadna gélová roztrasená vodnatá hmota.


Keďže  kuriatko bolo perfektné, nemalo zmysel príliš špekulovať nad jeho prípravou. Pri jednoduchej úprave si kvalitu mäsa uvedomíme najviac.

Čo na to:


kuracie stehná s kožou
soľ
maslo
kurací vývar
mletá červená paprika
čerstvý rozmarín
trocha oleja

ďalej:
čerstvé šampiňóny
mleté čierne korenie (mčk)

baby zemiačky:
nové malinké zemiaky
troška masla a oleja
vňať jarnej cibuľky
soľ
troška rasce

Ako na to:

Kuracie mäso opláchneme, osušíme a osolíme z obidvoch strán. Takéto jednoducho upravované kura ešte často pokvapkám citrónovou šťavou alebo šťavou z limety, od ktorej kuracinka viac skrehne a býva lepšia. (Teraz som to neurobila a mäsko bolo skvelé). Mäso prikryjeme fóliou a necháme polhodinu v chladničke. 
Zatiaľ oškrabeme zemiačiky a necháme vyhriať rúru.

Na troche oleja  v panvici opečieme mäso, aby sa zatiahlo. Potom ho vyberieme a uložíme do pekáča. 
My sme teraz s mužom doma sami dvaja, takže som robila len dve stehná, a preto som ich piekla spolu so zemiačikmi v jednom pekáči. 
Do pekáča  vložíme alobal a uprostred  z neho vytvoríme priehradku, ktorá oddelí zemiaky od kuriatka. Do jednej časti dáme zemiačky, pokvapkáme ich trochou oleja a jemne  posypeme rascou.
Do druhej časti pekáča vložíme opečené stehná aj s výpekom. Celý pekáč uzatvoríme  alobalom i zvrchu a dáme do rúry na 180°C piecť asi 15 minút. 
Potom do časti so stehienkami prilejeme trocha vývaru, prihodíme vetvičky rozmarínu, opäť zakryjeme a necháme piecť. 

Do misky si pripravíme cca 1 PL masla, pridáme mletú červenú papriku a vymiešame. Zmes máme pripravenú na potieranie stehienok, resp. zemiakov. 
Do panvice dáme trocha masla a opečieme na ňom plátky šampiňónov, ktoré sme vopred umyli a ošúpali. Trocha ich treba posoliť a jemne ich sypneme mčk. Po malej chvíľke pridáme trocha vývaru a mierne podusíme.

Keď  po 1/2 hodine ďalšieho pečenia (celkovo už 45 min) zistíme, že je mäso zmäknuté, odstránime alobalový vrchnák. Lopatkou poprevraciame zemiačky a jemne ich potrieme paprikovým maslom, ktoré sme si pripravili a pomaslujeme aj povrch kuracieho mäsa. Môžeme podliať trochou vývaru, ak treba, ja som nemusela. Môžeme nastaviť trocha vyššiu teplotu alebo zapnúť ventilátor. Volila som druhú možnosť.
Teraz už kuriatko často oblievame výpekom, prípadne pomaslujeme ešte, ak treba. Pridáme opečené šampiňóny a pečieme asi 15 min a v závere prepneme na grilovanie. Pozor, aby sme vo finiši nespálili povrch.

Zemiaky v pekáči posypeme vňaťou jarnej cibuľky a jemne posolíme.

Kurací vývar

Kurací vývar som urobila ako prvý, pretože som ho potrebovala na podlievanie a okrem toho som z neho urobila trocha polievky, keďže som použila iba jedno kura.
Nebudem sa tu podrobne venovať kuracej polievke, lebo na blogu som recept už uviedla kedysi. Len v rýchlosti zopakujem. Navyše som sa z Polreichovej relácie dozvedela, že dobrý vývar dostaneme z kostí, ktoré vopred upečieme v rúre.


Na trupe som nechala viac mäsa, pridala som aj krídelka a nechala piecť v rúre pri 200°C  asi 40 min, podliate vodou a  druhú polovicu času zakryté len tak provizórne alobalom. (Dobré je ešte pred pečením rozkrájať na menšie časti).
Celý obsah pekáča vložíme do hrnca, pridáme aj kuraciu pečeň (kuraciu pečienku a srdcia mávam nabalíčkované na porcie vo fólii a uložené v sakli, v mrazničke. Podľa potreby zo sakla vždy odoberiem celý balíček). Zalejeme studenou vodou a varíme. Počas varu odoberáme vzniknutú penu. Ak sa viac peny netvorí, pridáme zeleninu a varíme domäkka. Na toto menšie množstvo vývaru som použila:
2 mrkvy
1 petržlen
1/2 kalerábu
1/4 zelerovej buľvy
1/4 veľkého póru
1 malá cibuľa
2 malé strúčiky cesnaku
4 kelové listy
4 guličky nového korenia
8 guličiek čierneho korenia

Do polievky som zavarila krupicové haluštičky, lebo rezance sa nám minuli a nové sme ešte nestihli v týchto horúčavách urobiť. Kúpenské nemáme radi a so strojčekom to ide jedna radosť :-) .




Kráľovské prsia v chilli marináde 

     Marináda je skvelá vec, ktorá dokáže mäso spikantniť, ochutiť, okrem toho mäso v marináde kráse skrehne a veľmi fajn je na nej to, že mäso na nejaký čas udrží v čerstvom stave a akoby ho zakonzervuje
Marinády si rada vymýšľam, zväčša improvizujem podľa toho, čo mám doma a čo máme radi. Suroviny, z ktorých marinádu pripravujeme, musia byť kompatibilné, aby  sme nedopadli ako psíček a mačička, keď piekli tortu :-)


 Čo  na to:

marináda:
5 - 6 PL oliv. oleja
3/4   KL drvenej chilli papričky
    2  KL korenia Zmes na steak
1/3   KL mletá sladká paprika
    1  KL worchesterskej omáčky
    1  PL  balsamico octu
    1  PL  medu
1 -2 KL  dijonskej horčice
    2  vetvičky rozmarínu

 Ako na to:

Zmiešame všetky prísady na marinádu. Nie, na soľ som nezabudla. Soľ sa do marinády nemá dávať, aby nevytiahla z mäsa šťavu. Solíme až počas tepelnej úpravy.
Mäso vložíme do rozpálenej grilovacej panvice a krátko opečieme z obidvoch strán (celkovo asi 4 minúty).
Vyberieme ho a do panvice vlejeme trocha vody, pomocou ktorej odvaríme šťavu usadenú na stenách. Šťavu dochutíme a pridáme do nej plátok masla. Necháme vyredukovať na potrebnú hustotu. V šťave mäso trocha prehrejeme.

 
     Na záver by som chcela všetkým Vám, čitateľom a kulinárom odporučiť toto Kura kráľovské. Ide o slovenský výrobok prvotriednej kvality a už som spomínala, že jeho chuť je znamenitá.Ako môžete vidieť, celé kura kráľovské  sme kompletne zužitkovali a  malo to šmak :-)


Zebra koláč ( od Reny Naty )

$
0
0
     Plánovala som Zebru robiť už dávnejšie, ale ja stále niečo plánujem a napokon na to zabudnem, lebo medzičasom už plánujem čosi iné. Ujeté, veď aj ja si to myslím. 
No ale dnes som len tak zvedavo prechádzala príspevkami na FB a odrazu taká šťavnatá fotečka...! No márnosť šedivá, veď Zebra! Reny Naty vychýrená česko-rakúska FB gazdinka, ktorá pečie krásne koláče... no a vyzeral fakt mňamovo. A práve nebol nikto doma, nik, kto by ma začal odhovárať od pečenia... Tak som sa vychytila a upiekla som ho... Všetko klaplo, všetko sedelo okrem jediného...Reny tvrdila, že je to rýchlovka. No ale ak sa niečo pečie hodinu, tak to asi veľmi pravda nie je. Ale hlavne že je to chutná Zebrička :-)
 

 Čo na to:

4 vajíčka
200 g kryštál. cukru
štipka soli
100 ml vlažnej vody
100 ml oleja
citrónová kôra
200 g hladkej múky
2 PL kakaa
2 PL múky
1/2 PDP

poleva:
100 g čokolády na varenie
  45 g masla
1 PL  oleja


Ako na to:

Oddelíme bielky od žĺtkov a bielky so štipkou soli šľaháme v mise šľahača, postupne prisýpame po troche kryštálový cukor. Keď začne byť sneh hustý, prilievame po častiach vodu a stále šľaháme. Minieme kompletne celý cukor i vodu. 
Potom začneme po jednom pridávať žĺtky a vždy aj trocha oleja. Na konci pridáme citrónovú kôru. Ja som nemala, tak som pridala malú ampulku citrónovej arómy. 
Kým sa šľahajú vajcia, odvážime a preosejeme múku s PDP.  Tú potom pomocou stierky vmiešame do vajcového snehu (nešľaháme, len  ručne vmiešavame).
Hmotu rozdelíme na dve časti . Do jednej vmiešame 2 PL múky a do druhej vmiešame 2 PL kakaa.
Do vymastenej silikónovej nádoby na biskupský chlebík ( nemusí byť silikónová ) kladieme do stredu plnú lyžicu bieleho cesta, do jeho stredu nasmerujeme lyžicu tmavého cesta, potom zas do jeho stredu lyžicu bledého cesta a tak pokračujeme, kým neminieme obe cestá úplne. 
Nádobu s cestom vložíme do rúry vyhriatej na 160 - 170°C a pečieme 1 hodinu. Zbytočne rúru neotvárame. Ku koncu pečenia (cca 55 min) skúsime pomocou špajdlíka, či je Zebra upečená... a necháme ešte tých 5 min. dobehnúť prípadne už vo vypnutej rúre. 
Potom koláč vyberieme a necháme chvíľku postáť. Vyklopíme ho na dosku s PNP a necháme vychladnúť. 

Pripravíme si polevu. Nie je to síce povinné, lebo aj Reny mala koláč zvrchu iba pocukrovaný, ale ja som ho chcela čokoládový a okrem toho som chcela minúť čokinu, ktorá mala už čochvíľa expirovať :-). 
Ja nie som príliš zbehlá v polevách, krémoch alebo teda priamo v koláčoch... Ale občas sa pritrafí niečo sladkého nekysnutého upiecť... a poleva sa hodí na všetko. Polevy sú rôzne, ale ja najčastejšie robievam takú jednoduchú, že nechám v miske  maslo s nalámanou čokoládou  roztopiť v mikrovlnke (MW). Potom obsah misky dobre vymiešam lyžicou, pridám olej a dám znova do MW (prikryté samozrejme).. na strednom výkone asi 1,5 min. 
Polevu hneď nanášame na povrch Zebry a rozotierame cukrárskou či pekárskou kartou. Necháme stuhnúť.






K tomu na tanieriku kopček šľahačky, šálku kávy a svätý pokoj :-)

Cmarový pšenično-ražný so špaldou a zemiakom

$
0
0
         Rada by som piekla chlieb častejšie. Zišlo by sa mi to kvôli praxi, skúsenosti sú na nezaplatenie. Aj keď sa mi podarilo zopár pekných chlebov, občas sa mi "vydaria" aj placky alebo tehly. Práve tieto zmeny v produktoch mojej výroby ma desia a robia ma neistou. Pečenie chleba mi príde fakt zaujímavá činnosť a tá neistota ho robí v podstate dobrodružstvom. Po nevydarenom dobrodružstve si síce pripadám ako blbeček, ale po pár dňoch sa hlúpy pocit vyparí a objaví sa nová túžba piecť...
       Teraz sa mi podaril senzačný kúsok. Pri jeho príprave som sa riadila Iviným receptom na chleba ze Ždánskeho lesa. Urobila som v ňom zopár malých zmien - pridaný zemiak, cmar, ľan. Chutí výborne.



Čo na to:

Rozkvas:
30 g materského kvásku
150 g vody
110g ražnej múky chlebovej
  40 g celozrnnej špaldovej múky

ďalej:
100ml cmaru
100 ml vody
100 g špaldovej celozrnnej múky
150 g pšeničnej chlebovej T650 múky
100 g hladkej múky
120 g uvarených zemiakov
2 KL soli
1 PL trstinového cukru
1 KL rasce
1 KL ľanových semienok
2 PL oleja

Ako na to:

Rozkvas pripravíme rozmiešaním materského kvásku s vodou a múkami. Necháme kvasiť pri izbovej teplote zakryté zvrchu proti oschýnaniu niekoľko hodín, kým kvások nevybehne na svoj vrchol. Spravidla sa uvázda 8 - 12 hodín, ale v lete, prípadne v inak horúcom prostredí sa čas skracuje. Takže treba odsledovať a rozkvas použijeme pred jeho klesaním.

Zemiaky pokrájame a varíme v neosolenej vode spolu s rascou a ľanom. Keď sú mäkké, vodu zlejeme cez sitko a vychladnutú použijeme na zarábanie chlebového cesta. Odkvapkané zemiaky necháme na sitku do vychladnutia. Potom ich rozpučíme tlačkou na zemiaky alebo lyžicou.

Rozkvas vložíme do misy robota alebo nádobky DP, prilejeme odmerané množstvo tekutín, pridáme cukor a necháme miesiť. Po spojení hmoty pridáme soľ, roztlačené uvarené zemiaky spolu s ľanom a rascou a soľ.
Necháme miesiť a po chvíli pridáme lyžicu oleja. 

Po skončení fázy miesenia cesto prehrabneme do misy vytretej olejom a necháme ho kysnúť 1 - 1,5 hodiny. Počas kysnutia cesto dvakrát poprekladáme len tak v mise.

Nakysnuté cesto vyklopíme na pomúčenú dosku, jemne ho cez sitko posypeme múkou a zasa poprekladáme. Sformujeme bochník, zoštipneme švy, a trocha ho pomúčime pohánkovou múkou alebo potrieme solamylom. Bochník vložíme do ošatky a do mikroténového sakla. Necháme oddychovať 1 -2 hodiny. Riadime sa objemom rastúceho cesta a pomáhame si prstovým testom.

Zavčasu treba rozohriať trúbu s plechom alebo kachľou a spodným pekáčom na vodu.
Bochník vygulíme z ošatky na podložku s PNP, ometieme ho a postriekame, prípadne narežeme. 
Hneď vložíme na rozohriatu kachľu, do pekáča nalejeme vriacu vodu a zatvoríme dvierka rúry. Minútky si nastavíme na 15 min a pri 250°C pečieme, potom teplotu znížime na 190°C, pekáč s vodou vyberieme a pečieme 30 minút. Ak je potrebné, peceň zvrchu priryjeme na nejaký čas alobalom, aby sa vrch nepripiekol.



Po vybratí chleba skúsime, či zvoní, t.j. či pri poklopaní na spodok chleba vydáva dutý zvuk. Bochník postriekame zo všetkých strán a necháme ho vychladnúť.

 

 Počas chladnutia prebiehajú v kváskovom chlebe ešte procesy spevňovania štruktúry. (Hmota vo vnútri chleba tvorená škrobmi, cukrami a bielkovinami sa vysokou teplotou denaturuje, čo nám umožňuje ľahšie ju tráviť. Pre jednoduchšiu predstavu - aj varením vajíčka ho denaturujeme a krája sa nám lepšie, až keď je vychladnuté).



Grilované kuracie prsia marinované s chilli

$
0
0
     Toto sem snáď ani nepatrí ako recept... ale vraj čo na tom a mám to popísať polopatisticky .-)  
Tak ale ako už sa dá polopatisticky popísať prkotina? Strašná rýchlovka to bola, hotová skôr ako tá dusená ryža...


Čo na to:

kuracie prsia

marináda:
drvené chilli
mleté čierne korenie
zmes korenie na steak
cesnaková chilli omáčka
olivový olej (môže byť aj repkový)

na dokončenie:
1/2 cibule
2 strúčiky cesnaku
zopár šampiňónov
kúsok masla
ždibec múky na zaprášenie
soľ
trocha vývaru

Ako na to:

Kuracie prsia rozrežeme naplocho, trocha vyklepeme, posypeme mletým čiernym korením, chilli a necháme stáť, kým si pripravíme marinádu. 
Do uzatvárateľnej nádoby dáme olivový olej (rátame cca 1 PL na 1 - 2 kúsky), pridáme baj očko zmes na steak, 1 - 2 PL chilli cesnakovej omáčky. Dobre premiešame a plátky mäso vyobraciame v marináde zo všetkých strán. Všetko potom uložíme cez noc v uzavretej krabici do chladničky. 

Mäso vyberieme hodinu vopred a až pred tepelnou prípravou ho osolíme. Grilovaciu panvicu rozpálime na platni sporáka a uložíme do nej mäso. Postačí olej z marinády. Plátky veľmi rýchlo opečieme z obidvoch strán a znížime teplotu či plameň. Opečené mäso vyberieme na teplý tanier a prikryjeme. 
Do panvice pridáme zvyšný olej z marinády, pokrájanú cibuľu a plátky šampiňónov. Opečieme trocha a zaprášime múkou, chvíľou miešame a podlejeme jednou - dvoma naberačkami vývaru, podusíme spolu a pridáme maslo a pretlačený cesnak. Zriedime ešte vývarom, aby sme upravili množstvo šťavy podľa potreby a vložíme do nej mäso aj s prípadnou uvoľnenou šťavou. Necháme prebublať chvíľu  pod pokrievkou.

Chlieb Morava

$
0
0
     Môj muž si už konečne začal zvykať na chuť kváskového chleba a prestal ma domŕzať rečami, že mám piecť kvasnicové chleby, biele chleby a aby boli také ako z obchodu... Nekonečne ma tým vytáčal, lebo ma nebavilo donekonečna mu vysvetľovať význam kváskového chleba a rozdiel oproti kvasnicovému. On mal proste tú chuť rád, iné nepoznal a odrazu mu niekto strkal pod nos iné chute. 
Občas sa mi chlieb nepodaril a kým som upiekla nový, tak už chytro kúpil ten chemický des v obchode.
Ani mladšia dcéra nenabehla na tú kváskovú chuť v pohode. Ale staršia dcéra je priaznivec takéhoto domáceho chlebíkovania rovnako ako ja. Takže stále sa u nás vyskytujú paralelne s kváskovým chlebom i kvasnicové pečivá. Tento kváskovec ale chutí všetkým :-) 
    Nazvala som ho chlieb Morava, aby si ho naši ľahko pamätali a aj preto, lebo som ho odvodzovala z Ivinho chlebíka a ona žije na Morave :-)



Čo na to:

Rozkvas:
  30  g  materského ražného kvásku 
115  g  ražnej chlebovej múky
  35  g  špaldovej celozrnnej múky
150  g  vody

ďalej:
200 ml   vody z varenia zemiakov
125  g   špaldovej celozrnnej múky
100  g   chlebovej múky T650
150  g   hladkej výberovej múky
    1 PL  pšeničných otrúb 
  14  g   soli (2 čL)
    1 PL  plochá trstin. cukru
    1 PL  oleja
    1 čL  rasce
    1 ks  zemiak cca 120 - 130 g
    2 PL múky na dosypávanie a podsýpanie

 Ako na to:

Pripravíme si rozkvas ešte pred pečením. Zvyčajne rozkvasenie trvá 10 - 12 hodín, ale v lete a v horúčavách, ktoré tu máme teraz, sa čas skracuje. Keď poznáte presné zloženie svojho kvásku, tak môžete odhadnúť i čas rozkvasenia. Môj krásny kvások si svoju robotu teraz urobí asi za 6 hodín. Takže rozkvasujem 6 hodín pred zarábaním cesta. Kvások je práve na vrchole a ja sa vytešujem, ako vysoko vie vybehnúť a ako krásne vonia. Pripomína mi to burčák, ktorý je ešte sladký a vonia ovocím.

Pred zarábaním cesta ešte očistíme zemiaky, pokrájame na kocky a dáme variť do neosolenej vody, do ktorej pridáme rascu (môžeme pridať aj lyžicu ľanových semienok). Zemiaky s vodou vlejeme do sitka a tekutinu zachytiíme. Zemiaky necháme vychladnúť a neskôr ich roztlačíme tlačkou.

Do nádobky DP vlejeme 200 ml vývaru z varených zemiakov, pridáme 300 g rozkvasu a 30 g si odložíme v malom pohári do chladničky.
Ku kvásku pridáme cukor a odvážené múky a necháme miesiť na programe Cesto. Potom, keď sú suroviny spojené, pridáme roztlačené zemiaky, soľ, otruby a ak treba, tak dosypeme trocha múky. Nesypeme veľa, len koľko je nutné. Po pridaní lyžice oleja cesto zasa trošička zredne,  tak aj s tým treba rátať.

Hneď ako pekáreň dokončí miesenie, čo bežne trvá 20 minút, pekáreň vypneme a cesto vyhrabeme na pomúčenú dosku, kde ho jemne posypeme a ešte trocha ručne prehnetieme, čím aj upravíme jeho konzistenciu. Uložíme ho do misy vymastenej olejom, zakryjeme a po polhodine ho poprekladáme. Znova ho zakryjeme a necháme odpočívať 30 min. (Platí v letnom období horúčav. V zime sa táto fáza kvasenia predlžuje).

Potom cesto vyklopíme na pomúčenú dosku, rukami ho trocha natiahneme do obdĺžnika a prekladáme ho na tretiny. Potom cesto otočíme o 90°a zopakujeme prekladanie na tretiny. Pomocou sitka ho trocha pomúčime zo všetkých strána a zakryjeme ho prevrátenou misou, necháme odpočívať asi 10 min.
Potom cesto sformujeme do bochníka podľa tvaru ošatky.
Bochníček potrieme solamylom, prihovoríme sa mu, aby nám pekne v ošatke nakysol a neprekysol a aby pri pečení pekne vyskočil do výšky :-) ..
Vložíme ho do ošatky a do veľkého sakla, necháme kysnúť a občas kontrolujeme prstom. Opäť si musíme uvedomiť, že čas kysnutia je kratší a pripravíme si všetko potrebné na pečenie. Taktiež nesmieme zabudnúť na rozkúrenie trúby... Každý si už svoju pozná, tak sa prispôsobíme, aby bola rozkúrená chvíľu pred dokysnutím bochníka...

Chlieb vyklopíme na podložku s PNP, ometieme ho od nadbytočného škrobu, podľa úvahy trocha narežeme. Ak vidíme, že bochník je už poriadne nakysnutý, tak radšej ani nenarezávať, aby nespľasol. Postriekame ho vlažnou vodou a rýchlo s ním do rúry.
Do spodného pekáča nalejeme vriacu vodu z kanvice a zavrieme dvierka čím skôr. Pečieme 15 min/250°C a potom pekáč s vodou vyberieme, vyvetráme a znížime teplotu na 190°C. Pečieme ho pri tejto teplote ešte 30 minút. Moja trúba zvrchu akosi viac pripeká, tak bochník prikrývam na 15 min alobalom.

Po vybratí skúsime, či je bochník upečený. Ak zvoní, mal by byť v pohode.

 
     Postriekame ho zo všetkých strán, čím zabezpečíme, že chlebík nebude mať po vychladnutí tvrdú kôrku. Položíme ho na mriežku a necháme ho chladiť. 

Pravdaže krájame až po vychladnutí, lebo kváskový chlieb pracuje vo vnútri ešte aj po vybratí z rúry.


Zemiakový ražno-pšeničný kváskovec

$
0
0


      Na českých Topkách som zazrela pekný chlebový bochník a zapáčil sa mi. Trocha novej inšpirácie nemôže byť na škodu, nie? Snáď mi pani Iveta prepáči, že som jej recept trocha pozmenila. Chlieb je naozaj veľmi dobrý, takže som ho pridala k tým u nás najfrekventovanejším. Recept uvádzam v mnou pozmenenej forme, pretože takto som ho robila a takto nám i chutil. Ak chcete pôvodný, kliknite na odkaz v tretej vete.



 Čo na to:

300 g ražného kvasu (150 g vody, 150 g ražnej múky, 2 PL kvásku) - nechať kvasiť cca 12 hodín
ďalej:
250 -270 ml zmesi acidofilné mlieko + voda  (100 ml acidko, zvyšok doliať vodou)
1 PL trstinového cukru (zarovnaná PL)
100 g celozrnnej pšeničnej múky
300 g pšeničnej chlebovej múky T650
100 g pšeničnej hl. výberovej múky
130 g uvarených vychladnutých pretlačených zemiakov
1 PL  olivového oleja
2,5 čL soli
   1 čL celej rasce
   1 čL ľanového semienka
   1 čL čierneho sezamu

Ako na to:

Rozkvas pripravíme deň vopred, tak aby mal čas vykvasiť potrebných 8 - 12 hodín (podľa kondície kvásku a vonkajšej teploty).  Z rozkvasu najskôr odoberieme 2 PL na odloženie do chladničky pre budúce pečenie.
Cesto zarobíme buď v DP alebo robotom.
Do nádoby dáme rozkvas, prilejeme väčšiu časť tekutiny, a zvyšok si necháme do rezervy pre prípad potreby. (Rôzne múky nasávajú rôzne veľa tekutiny, takže s tekutinou zaobchádzame opatrne).
Kvas s tekutinou dobre rozmiešame, pridáme ešte cukor a odvážené múky,  pretlačené zemiaky, semienka a soľ. 
Zemiaky môžeme uvariť v šupe, ale rovnako poslúžia aj zemiaky očistené, pokrájané na kocky a takto uvarené. Niekedy použijem vodu zo zemiakov na zarábanie cesta. 
Cesto necháme mašinke vymiesiť, a asi v polovici miesenia pridáme ešte olej. Ak je konzistencia cesta dobrá, rezervnú tekutinu nepridáme. Ja som jej spotrebovala celkovo 265 ml. Cesto má byť pomerne dosť hydratované ale nie príliš tekuté. 
Po cca 15 - 17 min miesenia vypneme robot/ DP a cesto vyškrabeme do misy vytretej olejom. Cesto poprekladáme od okrajov misy do stredu. Misu priklopíme vrchnákom a odložíme bokom. Po 25 - 30 min sa k nemu vrátime a znova poprekladáme. Prekladanie cesta si zopakujeme ešte 2 - 3 razy vždy v 1/2 hod. intervaloch. 
Nakysnuté cesto vyklopíme na pomúčenú dosku a poslednýkrát s ním manipulujeme už len preto, aby sme ho sformovali do bochníka. Sváry na spodnej časti postláčame, aby sa nerozlepili a bochník otočíme svármi na dosku. Bochníček si pekne upravíme, 
Ošatku vysypeme múkou ( ja som tentokrát vysypala aj ovsenými vločkami, ale šťastný nápad to nebol ). 
Bochník potrieme škrobom alebo múkou a vložíme ho do ošatky tak, aby zlepované sváry boli hore. Ešte máme šancu ich poopraviť, ak treba. Trošku múkou posypeme aj túto svárovú stranu chleba - budúci spodok.
Ošatku vložíme do fólie a odložíme bokom, aby mal bochník pokoj a kľud :-). 
Prichádza jedna z dôležitých fáz prípravy chleba. Musíme ho strážiť, aby chlieb neprekysol. Po cca 45 min kľudu bochník omrkneme. Keď vidíme, že narástol cca o 1/3, tak by mal byť v poriadku. Skúsime urobiť prstový test a zapneme vyhrievanie rúry aj so spodným plechom a kameňom na pečenie, či plechom. 
 Po vyhriatí vlejeme do spodného pekáča vodu kvôli zapareniu priestoru. 
Bochník preklopíme na tvrdú podložku s PNP, ometieme ho, môžeme narezať (ak treba) a postriekame ho. Vsadíme do rúry spolu s PNP. 
Pečieme 250°C / 15 min so zaparením, potom pekáč s vodou odstránime, teplotu znížime 190°C / 30 min a chlebík môžeme na chvíľu piecť i s pokrývkou z alobalu, aby sme sa vyhli pripečeniu. Upečený peceň vyberieme na mriežku a postriekame ho. Necháme vychladnúť aspoň hodinu.






Špaldovo - ražno - pšeničný chlieb s chia semienkami a slnečnicou

$
0
0
     Jindřiškine chleby sa mi vždy páčili. Robieva klasiku, recept, ktorý má osvedčený a len občas ho obmení zmenou pomeru múky. A ide jej to. Chcela som jej chlieb skúsiť. Ale keď dvaja robia to isté, nie je to to isté :-). Stará známa pravda sa len potvrdila. Pravdaže, ja mám inú rúru, na Slovensku sú trocha iné múky ako v Česku. Jej chlieb sa mi páči oveľa viac ako tento, čo som ja upiekla. 
Nie, nezhadzujem svoj výtvor. Som s ním celkom spokojná, ale vidno na ňom, že moja rúra na niektorých miestach svoju činnosť trocha preháňa. Aj ja som sa pričinila o jeho mierne "zasnežený"  vzhľad, pretože som bochník vôbec neomietla, neoprášila od múky ... pravdaže som kvaltovala, lebo som sa babrala aj s prípravou obeda a chlieb už mal byť dávno v rúre. Takže som ho v rýchlosti len zbežne postriekala z PETky a šupla ho na kachľu.
    Chuť chleba je trocha zvláštna... zvláštne orieškovodobrá. Ani neviem, či to je múkou alebo prítomnosťou chia semienok? Takže ho môžem odporučiť aj iným.

Čo na to:

rozkvas: 
2 PL kvásku z chladničky
180 g vody
150 g celozrnnej ražnej múky

ďalej:
260  ml srvátky (alebo inej tekutiny)

1 PL  trstinového cukru
100 g ražnej múky
100 g špaldovej celozrnnej múky
300 g pšeničnej chlebovej múky

2 KL soli
1 KL celej rasce
1 PL  slnečnicových semienok
1 PL  chia semienok
3 PL  oleja
3 - 4 PL vody

Ako na to:

Cesto zamieša buď robot alebo DP.  Suroviny vkladáme v uvedenom poradí...rozkvas, (z ktorého sme odobrali 2 PL na uskladnenie v chladničke pre budúce pečenie) potom tekutinu, cukor atď., a 1 PL oleja. 
Necháme zamiesiť a podľa potreby pridávame vodu ale opatrne po lyžiciach. Cesto necháme v pekárni alebo v robote len pár minút, max. 15 - 20 min. Cesto by nemalo byť tuhé, ale práve naopak dosť voľné.
Potom cesto preškrabeme do misy vymastenej olejom, potrieme ho aj zvrchu. Necháme ho kysnúť 2 hodiny a každých 30 minút ho poprekladáme. Ruku si vždy potrieme olejom. Počas každého prekladania cesto vždy troška posprejujeme. 
Po dvoch hodinách cesto vyklopíme na pomúčenú plochu, trolinka ho posypeme zvrchu ražnou múkou a kapánek ho natiahneme do tvaru obdĺžnika. Potom cesto poprekladáme a sformujeme, potrieme ho gustinom a vložíme do múkou vysypanej ošatky švom nahor. Ošatku s cestom vložíme do mikroténového sakla a odložíme na pokojné miesto kysnúť.
Bochník odpočíva, ale my ho kontrolujeme. Po cca 45 minútach urobíme prstový test a podľa zváženia situácie včas rozohrejeme rúru na 250°C. 
Vyklopený bochník treba omiesť , prípadne narezať a postriekať vodou. Vložíme na rozohriaty plech, alebo žulu či kachľu a pečieme 15 minút spolu, do pekáča na dne rúry chrstneme hrnček horúcej vody. Potom pekáč s vodou vyberieme, znížime teplotu na 190°C a pečieme ďalších 30 min. 
Po vybratí z rúry ho postriekame vodou a necháme vychladnúť.



Rožky zarobené s paté fermenteé (old dough, staré cesto)

$
0
0
       Staré cesto, alebo tzv. paté fermenteé, či old dough je môj obľúbený preferment, s ktorým sa mi dobre pracuje a mám ho rada asi rovnako ako kvások :-). Pečivo s ním býva vždy krásne jemné a chuťovo vynikajúce, rovnako tak aj chlieb. Prefermenty robia divy, ale  to vďaka chémii :-) enzýmovým reakciám v polysacharidoch múk. 
Už som s ním ale dlhšie nič nerobila, tak bolo načase zarobiť si ho a použiť. Tieto rožky sa zblajznú raz dva, tak ak si ich chcete urobiť, zarobte ešte dnes večer staré cesto :-) Na veľkosť dávkovania môžete použiť tabuľku pod článkom Staré cesto....  Napr. na dve dávky týchto rožkov budete potrebovať cca 400 g starého cesta (OD), čiže podľa tabuľky to bude 1/2 dávka OD , aby ste znova nemuseli OD zarábať. Ale tabuľka vám napovie i keď chcete tieto rožky len jednorázovo odskúšať - použijete 1/4 dávku OD. Veď omrknite... :-)
     Okrem starého cesta mám rada ešte bigu. S ňou je to podobné a s ňou zas niečo nabudúce skúsim ...


Čo na to:

200 g prefermentu - staré cesto* (pripravené musí byť vopred)

ďalej:
180 g mlieko 
    6 g čerstvé droždie
    1čLtrstinový cukor
130 g polohrubá múka výberová
  70 g grahamová múka
150 g hladká múka špeciál
    2čLsoľ
  50 g masť (sádlo)

Ako na to:

Staré cesto vyberieme z chladničky pol hodiny pred zarábaním cesta, odvážime potrebné množstvo a zvyšok vrátime späť do chladničky. Necháme ho voľne na linke, aby sa trocha zohrialo, môžeme ho zľahka zakryť mikroténom, aby neosýchalo. 
Ja som cesto nechala pripraviť v dom. pekárni, ale dá sa aj ručne alebo robotom.
Do misy vlejeme vlažné mlieko, pridáme cukor a romrvíme droždie. 
Múky odvážime, preosejeme a nasypeme tiež do misy. Ešte pridáme soľ a dáme miesiť. Musela som pridať ešte troška tekutiny - z rozprašovača som tomu dala pár streknutí vody (asi 5 x). 
Keď sú suroviny spojené, pridáme masť, staré cesto postrihané na menšie kúsky a necháme mašinu pripraviť pekné jemné hladké cesto. Nemiesime pridlho, pretože v prefermente je už vyvinutá lepková štruktúra, tak aby sme jej zbytočným hnetením neublížili. Celé miesenie nemusí trvať dlhšie než 15 minút.
Cesto vyklopíme z nádobky DP a prehodíme do misy vytretej olejom (stačí 1 PL). Misu zakryjeme vrchnákom alebo utierkou a necháme ho v kľude na teplom mieste kysnúť 1,5 hodiny. 
Potom cesto vyklopíme na jemne pomúčenú dosku, cesto rozkrájame na 9 - 10 rovnako veľkých dielov, pričom si pomôžeme váhou. Jednotlivé porcie mali hmotnosť 85 - 88 g.  Diely prehnetieme v ruke, sformujeme do bochníčkov a necháme stáť pod utierkou cca 20 - 30 minút. 
Každý bochníček rozvaľkáme do tenkého oválu a ten rolujeme zospodu hore, pričom na cesto dosť tlačíme. Podložka nesmie byť pomúčená, aby sa pri rolovaní cesto nešmýkalo. Musí sa trolinka lepiť o podložku a vtedy sa dá dobre zrolovať. Vytvorenú rolku ešte dopracujeme oboma rukami o podložku na potrebnú dĺžku rohlíka. Sformované rožky ukladáme na plech s PNP ďalej od seba. 
Plech s rožkami zakryjeme utierkou a odložíme na dokysnutie cca 40 minút. Po 20 minútach kysnutia zapneme rúru na 220°C. 
Nakysnuté rohlíky potrieme buď vodou alebo rozšľahaným vajcom s vodou a osolíme, posypeme rascou.
Plech s rožkami dáme do rúry a spolu s nimi vložíme na dno rúry pekáč s horúcou vodou. 
Pečieme takto len 5 minút, rožky krásne vyskočia, nafúknu sa. Po 5 minútach pečenia spodný pekáč s vodou vyberieme, rožky postriekame z PETfľašky a ďalej pečieme  už pri 200°C 15 minút.  Potom teplotu znížime na 180°C a dopečieme ich do želanej farby - u mňa asi 7 - 8 minút. Teda celkový čas pečenia 27 min. Hotové rožky vyberieme a vyložíme na mriežku vychladnúť.



Gnocchi s lososom a so špenátom v pikantnej omáčke

$
0
0
     Pri nedávnej návšteve Prahy som si v reštike dala toto jedlo. Príjemne ma prekvapilo a mierne som čo-to povyzvedala u čašníčky.Chutilo mi to veľmi a bola som rozhodnutá, že tú dobrotu skúsim doma urobiť. Veď čože, ňoky sú malina, niečo som vysondovala a ostatné už zvládnem. 
Pravdaže ak dvaja robia to isté, nikdy to nie je to isté. Vieme. Takže som pokojne a premyslene urobila zopár zmien a myslím, že úspešne.  Manželovi sa robili hrče za ušami :-) ... vraj. 
No, teda fakt nechcem obkecávať, skrátka ide o dobré jedlo a pri troche zručnosti aj dosť jednoduché. 
     Nakoniec, zemiakové ňoky sa dajú aj kúpiť. Ja som síce kategoricky proti, ale niekto sa nerád babre so zemiakovým cestom. Ja sa s ním babrem rada. Niekde tu na blogu je naň aj recept.http://nasavareska.blogspot.sk/2009/03/gnocchi.html

Čo na to:

(rozpočet pre  3 dospelácke porcie)
gnocchi (zo zemiakového cesta) alebo kúpené
1 stredná cibuľa
300 g lososa 
1/2 L masla
   1 L oliv. oleja
1/2 červenej mäsitej papriky
4 - 5 väčších šampiňónov
1/2 balenia baby špenátu  (cca 200 g)
1 strúčik cesnaku 
soľ
1/2 čL mleté čierne korenie (mčk)
   1 čLzmes na steak
1/3 čLmletá červená paprika 
1/3 čL drvené chilli
worchester podľa chuti
trocha vývaru
šľahačková smotana 180 g
40 g gorgonzoly
40 g parmazánu

Ako na to:

 Pripravíme zemiakové cesto, na  doske sformujeme a rozdelíme na 4 časti. Každú časť vyšúľame na dlhý šúlec s priemerom 1,5 cm. Špachtľou alebo plastovou stierkou každý šúlec rozkrájame na  asi 1 cm kúsky, ktoré trocha zvrchu pomúčime a medzi dlaňami ich sformujeme do guličky. Necháme ich čakať v pomúčenej časti dosky. Jednotlivé guličky potom pritlačíme zubami vidličky a na rube vidličky vzniknuté placky stočíme do gnocchi. Keď sme ich narobili dostatočné množstvo, vhodíme ich do vriacej osolenej vody. 
Čerstvé sú uvarené raz - dva, počkáme, kým vyplávu a ešte minútku ich povaríme. Scedíme a pod tečúcou vodou ich opláchneme. Dáme do misy, kde ich zmiešame s trochou oleja alebo masla, aby sa nezlepili.
 

Do hlbšej panvice vložíme posekanú cibuľu a na troche oleja ju restujeme. Po chvíli pridáme hrubostennú papriku pokrájanú na menšie kúsky, trocha neskôr pridáme naplátkované šampiňóny, osolíme, prihodíme uvedené koreniny a po chvíli restovania podlejeme trochou vývaru - asi 1,5 dl vývaru. Prikryjeme a necháme dusiť domäkka.
Lososa trocha pokvapkáme citrónom, posolíme, okoreníme a pokvapkáme olejom. Po chvíli odstátia ho dáme na pár minút pod gril, alebo ho poopekáme na grilovacej panvici. Môže sa, resp. mal by sa upiecť v rúre, ale ja som kvôli takému malému množstvu lososa nemienila hicovať veľkú rúru. Losos bol pod grilom asi 10 minút.
Potom lososa necháme trocha vychladnúť a nakoniec ho potrháme vidličkou na menšie kúsky.  Zatiaľ do panvice k zelenine pridáme baby špenát, zamiešame a prikryjeme. Špenátu môžeme pridať aj trocha viac ako som ja dala, lebo akosi sa v tej zmesi strácal.



Po chvíli dusenia prilejeme časť smotany a pridáme rozmrvenú alebo pokrájanú gorgonzolu. Necháme ju roztaviť a dobre premiešame.


Dolejeme ďalšiu časť šľahačky, necháme trocha redukovať, aby omáčka bola hustejšia (ale nie hustá) a nakoniec  pretlačíme do zmesi strúčik cesnaku a dochutíme worchestrom, prípadne podľa chuti inou z ingrediencií. Do hotovej omáčky vmiešame lososa potrhaného na kúsky.


Do omáčky vsypeme gnocchi, premiešame a prehodíme do zapekacej misy.


Zvrchu posypeme polovicou parmezánu nahoblovaného na menšie kúsky a dáme trocha zapiecť, čo netrvá moc dlho.


Zvyšok parmezánu zatiaľ postrúhame najemno a po vybratí z rúry ním celé jedlo poprášime.


Z estetického hľadiska a snáď aj pre jednoduchšie servírovanie by sa dalo jedlo zapekať ako  jednotlivé porcie  v menších  miskách.


Takto zapekané by muselo trocha vychladnúť, aby sa celá tá dobrota nerozsýpala :-( ... ale zasa si neviem predstaviť jesť polovychladnuté rybacie jedlo :-(  Takže to zapekanie jednotlivých porcií mi príde ako dobrý nápad, ktorý mne do hlavy nedorazil načas. Ale teda dobrota to bola taká veľká, aká to bola kalorická bomba :-)
 

Pšenično-kukuričný kváskový bochník s paté fermenteé ( so starým cestom, old dough)

$
0
0

     Nedávno som sa neúspešne pokúsila urobiť Tartine bread, ktorý sa stal veľkým hitom na mojej obľúbenej stránke Pecempecen. No a ako to už býva, v návode vyzerá všetko pochopiteľné, na videu to vyzerá úžasne jednoduché, no keď to má človek zrealiizovať sám, zrazu sú aj návody nanič :-D, aj video sa môže zdať zmanipulované :-D lebo s tou lepkavou potvorou nemôžete zaobchádzať rovnako ako ste videli vo videu. Je to také samoúčelné pumpovanie adrenalínu, ale čo potom s ním? Je na výber buď hodiť na seba jogingovú súpravu, hodiť to čudo do sakla, zobraťho so sebou a ísť si zabehať, potom v pokluse okolo smetiakov presne do nich umiestniť sakel a odventilovať stres dlhším behom, alebo sa nevzdať a ničiť si nervy ďalej. 
Jj... vybrala som si tú druhú možnosť, a tá ma doviedla na pokraj zúfalstva. A opäť, už neviem ani po koľkýkrát som chcela s pečením chleba prestať. 
     Prestala som piecť. Ale po necelom týždni sa moje ego nejako pozviechalo a pustila som sa do toho znova. Len som si povedala, že Tartine bread je pre umelcov, čo ja v žiadnom prípade nie som, takže naň pekne krásne zabudnem.
Takže už len klasicky. Tento chlieb je celkom klasický, i keď experimentálny, lebo som si ho kapánek tak trošinka vymyslela sama :-) .  Skombinovala som v ňom kvások so starým cestom, ktoré som mala práve zarobené a z chladničky na mňa zvedavo pokukovalo. Bolo také peknučké, že som nemohla odolať.
  

 Čo na to:

220 g pšeničný rozkvas ( 20 g ražného kvásku z chladničky, 100 g vody, 100 g celozrnnej pšeničnej múky)
250 g vody
1 PL  sušenej syrovátky
  80 g kukuričnej múky
420 g pšeničnej múky ( 100 g výberová, 120 g celozrnná, 200 g chlebová T650)
200 g starého cesta ( 1/2 hodiny pred použitím ho necháme voľne nahriať na linke a postriháme ho)
1 PL  trstinového cukru
1 PL  oleja
2 KL soli
1 KL ľanu
+ 2 PL tekutiny pri miesení
+ 1 PL otrúb

Pozn. Návod na prípravu starého cesta (paté fermenteé, old dough) klikni  TU. Množstvo ingrediencií na prípravu konkrétnej hmotnosti cesta si nájdete v tabuľke pod článkom.

Ako na to:

Ražný kvások zmiešame s vlažnou vodou a rozhabarkujeme, pridáme múku a všetko dobre vymiešame do kašovitej hustej konzistencie. Prikryjeme fóliou, ktorú jemne prepichneme vidličkou a odložíme niekam, kde bude kvások mať kľud na kvasenie. Necháme ho vykvasiť do maximálnej výšky (8 - 12 hodín) a vtedy ho použijeme na zarobenie cesta. 
Do nádoby DP vlejeme buď normálnu syrovátku alebo vlažnú vodu, v ktorej sme rozhabarkovali sušenú syrovátku. Pre mňa je jednoduchšie používať sušenú, lebo takto ju môžem pohodlnejšie skladovať. Sušenú syrovátku som kúpila v lekárni, v obchode som ju nevidela. ( Ale môžeme použiť aj inú tekutinu - vodu alebo pivo, alebo acidofilné mlieko zriedené vodou 1 : 1).
Pridáme trstinový cukor a všetok rozvkas. Nedržím si v chladničke dva rozličné kvásky, lebo ten pšeničný sa dá urobiť takto jednoducho z ražného len rozkvasením jeho malého množstva s pšeničnou múkou. Samozrejme som skúšala viesť paralelne dva rozličné kvásky, ale je to zbytočné. 
Múky odvážime a vsypeme ku kvásku do nádobky DP. Zapneme program na miesenie cesta a zatiaľ postriháme staré cesto na menšie kúsky a pripravíme si soľ, ľan a olej. Ja ich dávam do jednej misôčky a potom šupnem naraz do cesta, keď už sú suroviny spojené, keď nevidno samotnú múku. 
Potom, ako sa zamiesi do cesta soľ, prihadzujem počas miesenia kúsky starého cesta a nechám miesiť do konca cyklu - rozumej - len tú časť programu CESTO, kde lopatky preháňajú cesto dookola. 
Potom už mašinu vypneme a cesto vyškrabeme do misy vytretej olejom. 
Cesto necháme kysnúť v prikrytej mise 1,5 hodiny, pričom každú 1/2 hodinu ho prekladáme zo strán do stredu. 
Nakysnuté cesto vyklopíme na pomúčenú dosku a trocha ho posypeme múkou. Necháme ho chvíľku postáť a potom ho preložíme a sformujeme do bochníka. 
Na jemne podsypanej podložke bochník otáčame medzi dvoma dlaňami a jemne sťahujeme cesto dospodu pod bochník. Je to celkom zábavná časť prípravy chleba,(pokiaľ teda nemáte miesto cesta tú riedku lepkavú potvoru, akú som ja mala pri Tartine bread...  Inak fakt nechápem, prečo sa ten chlieb volá takto? Je to francúzsko anglické spojenie dvoch slov, pričom obe znamenajú to isté... chlieb chlieb? )
Bochník, s ktorým sme sa takto pekne pohrali, potrieme zvrchu solamylom a uložíme ho hajinkať do pomúčenej ošatky. Ošatku vložíme do mikroténu a dáme kysnúť. 
Občas ho omrkneme a skúsime prstom doň ďubnúť, aby sme boli v obraze, v akom stave kysnutia je bochan. 
Včas rozkúrime rúru na 250°C, pripravíme si všetky tie potrebné pomôcky, ktoré sú nepostrádateľné... PNP, žiletku, rozprašovač s vodou,... a jasne že rukavice :-D

Nakysnutý bochník vyklopíme na podložku s PNP, ometieme a narežeme žiletkou, pokropíme ho a šupneme do pece aj s PNP na kameň/dlaždicu/plech. Potom vlejeme horúcu vodu z kanvice do pekáča na spodku rúry a zatvoríme dvierka. Necháme 15 min a trpíme a hypnotizujeme bochník, aby v rúre narástol :-)


Potom vyberieme pekáč s vodou, vyluftujeme a znížime t na 190°C, pri ktorej chlieb dopekáme ďalších 30 minút. Ak treba, bochník prikryjeme na pár minút, aby sme ho nespálili... Ja ho zakrývam alobalom na 15 min. 
Upečený bochník vyberieme, postriekame rozprašovačom a necháme chladnúť na mriežke ...
 
 
 

Rascový chlieb kváskový so syrovátkou

$
0
0
     Dúfam, že to nezakríknem, keď poviem, že tento chlieb nikdy nesklame a podarí sa mi pekne aj nabudúce. V lete som ho robila pre kamošku a zožal u nich úspech. Potom som jej ho robila ešte párkrát s nejakými drobnými zmenami a teraz som ho robila pre nás, keďže si ho vypýtal muž"taký ako  pre Brigit"


 Čo na to:

rozkvas: 
40 - 50 g žitného kvásku z chladničky
     160 g vlažnej vody
     140 g ražnej (žitnej) chlebovej múky

ďalej:
    100 g  pšeničný graham
    400 g  pšeničná T650 múka
    100 g  pšeničná múka hladká
    340 g  voda
   1,5 PL sušená syrovátka
      1 PL trstinový cukor
     3 KL soľ
     2 KL rasca
     1 PL olivový olej
olej na vymastenie misy a prekladanie

Ako na to:

Niekoľko hodín vopred si pripravíme rozkvas a použijeme ho na prípravu cesta vtedy, keď je rozkvas na vrchole, resp. akurát začína klesať. Preto musíme dobre poznať svoj kvások, aby sme vedeli odhadnúť približný rozvrh celého pečenia. Obvykle sa uvádza doba rozkvasu 8 - 12 hodín, ale tento čas je veľmi individuálny pre každý kvások a prípadnú teplotu okolia. Napr. môj kvások urobí rozkvas za 6,5 hodiny.
Samozrejme nejde tu ani o sekundy ani o minúty, ale ak je rozvkas na vrchole, tak do cca 20 - 30 min by sme mali začať zarábať. Vtedy je kvások maxi aktívny a rozožratý a treba mu dať ďalšiu poživeň  - múku, aby pekne vykvasil chlebík.

Z rozkvasu odoberieme 40 - 50 g, ktoré dáme do čistého pohára a odložíme prikryté fóliou do chladničky na budúce pečenie.
Do misy robota alebo do nádobky DP vlejeme 310 g vody, sušenú syrovátku, cukor, zvyšný rozkvas a premiešame. Odvážime všetky múky a pridáme ich k ostatnému. Necháme zamiešať. Potom do cesta pridáme 20 g ďalšej vody so soľou, rascou a olejom. Necháme zapracovať do cesta, stačí miešať už len 3 minúty a počas toho cesto buď postriekame z PET fľaše, alebo vodu pridáme opatrne lyžicou. V DP to je dobre vidieť, či treba alebo netreba pridávaťvodu, prípadne guľu zmačkneme prstami a zvážime, či vodu pridať, či nie. Hydratovaný chlieb má krásne očká, ale s riedkym cestom sa ťažšie pracuje.

Cesto vyklopíme do vymastenej misy a necháme chvíľu stáť. Po asi 10 min cesto poprekladáme, prikryjeme vrchnákom a po ďalšej polhodke preklad zopakujeme. A potom ešte dva razy po 40 min prekladáme.
Medzitým máme misu v teple a cesto pekne kysne.

Cesto vyklopíme na jemne pomúčenú plochu , troška cez sitko sypneme aj na cesto. Vytiahneme ho za rohy do menšieho štvorca a potom ho poskladáme a stáčame. Múky minieme čím menej. Stočený bochník sformujeme, opravíme prípadné defekty na svároch - zoštipneme ich , pretočíme a bochník potrieme trochou škrobu. Potom už bochník vložíme do ošatky vysypanej ražnou múkou. Vložený bochník v ošatke sypneme trochou múky, vložíme do sakla a dáme na kľudné miesto kysnúť. Čas kysnutia býva aj 2 hodiny, ale v mojom prípade po 2 hodinovom kysnutí v ošatke vznikali placaté útvary, ktoré ma uvádzali do zúfalstva. Takže dôležité je pravidlá dodržiavať ale nie otrocky. Prstový test je naozaj len orientačný, ale spolu s časom kysnutia a teplotou okolia môže byť naozaj užitočný na zistenie stavu nakysnutia. 

Bochník z ošatky vyklopíme, ometieme od múky, narežeme a postriekame. Vložíme ho do rúry vyhriatej na 250°C, do spodného pekáča vlejeme vriacu vodu a pečieme 15 minút. Potom znížime na 190°C, pekáč vyberieme a pečieme ešte 30 minút. 

Hotový vyberieme, poklopeme na jeho spodok, či zvoní (dutý zvuk),  pokropíme a necháme stáť na mriežke aspoň hodinu.


Krájame až studený alebo aspoň vlažný, aby sme mu nezničili striedku.


U nás každý upečený bochník skončí takto s amputovanými pätkami :-) Keď sú už aj pätky fuč, krája sa ďalej, lebo treba ho okúsiť so všetkým možným. A keby si ho manžel nenatrel aj džemom, tak by to bol len priemerný chlieb (akási čudná úchylka z detstva) :-)




Roštenka na slanine v dubákovej omáčke

$
0
0

     Hovädzina zatracovaná i milovaná v našej rodine mi padla do oka spoza výkladu mäsiarstva a pri bližšom omrknutí bola úplne neodolateľná. Tak som zasa po dlhšom čase urobila svoje obľúbené jedlo.
Samozrejme až po dostatočnom odležaní.

Čo na to:

6 plátkov roštenca
5 PL oleja
rozdrvená chilli paprika
čierne korenie
soľ
hladká múka
kúsok oravskej slaniny
stredná cibuľa
3 -4 dubáky (al. suchohríby ap.)
1/2 čL drvenej rasce
1 PL masla alebo
2 PL šľahačkovej smotany

vývar

Ako na to:

Plátky mäsa naklepeme, okrajové blany narežeme na viacerých miestach, aby sa mäso pri tepelnej úprave neskrúcalo.
Plátky posypeme rozdrvenou chilli a tiež rozomletým čiernym korením. Necháme ich chvíľu postáť a potom si zoberieme uzatvárateľnú nádobku, ktorú vytrieme olejom a plátky mäsa, ktoré do nej postupne kladieme, polievame lyžicou oleja a po plátku ho rozotrieme. Nádobku uzatvoríme a dáme do chladničky. Na druhý deň plátky prevrátime, ak je oleja málo, troška pridáme. Roštenky necháme v oleji odležať aspoň dva dni. 

Roštenky vyberieme na dosku, lyžicou ich vyhladíme, resp. vyrovnáme. Osolíme ich jemne z obidvoch strán a necháme chvíľu stáť.
Potom roštenky zľahka poobraciame v múke a nadbytočnú múku strasieme. Prudko ich poopekáme v rozohriatej panvici s trochou oleja ( ja ich opekám asi 3 -4 min.) Opečené roštenky kladieme do kastróla alebo do jenskej misy nastojato (nedávame papierovú utierku). To v prípade, že mäso je krehké a mäkké. Potom ho zakryjeme alobalom a dáme do rúry 170°C asi na 15 min. aby sa dorobilo. Potom ho necháme ešte chvíľu vo vypnutej rúre, ale nie pridlho, aby sa zbytočne nevysušilo.
Ešte dorobíme omáčku, ktorou roštenky na tanieri prelejeme.
Do výpeku vhodíme slaninu pokrájanú na kocky a opečieme ju, pridáme pokrájanú cibuľu, drvenú rascu, mleté korenie a pokrájané hríby. Orestujeme, osolíme, trocha podlejeme vývarom, prikryjeme a hríby podusíme. Šťavu si doladíme chuťovo a vložíme kúsok masla, ak chceme mať šťavu priehľadnú. Ja preferujem práve tento spôsob, ak teda mäso je správne odležané. Nemám rada rozprpľané veci a ani mäso, chcem doň s chuťou zahryznúť a požuť sústo. 

     V prípade, že opečené mäso nie je úplne krehké, roštenky budeme musieť chvíľu dusiť.
Do výpeku po roštenkách vhodíme slaninku pokrájanú  na kocky (nie úplne drobné) a chvíľu ich opekáme, pridáme cibuľu pokrájanú nadrobno a chvíľu restujeme. Pridáme trocha drvenej  rasce, nakrájané hríby (ja som mala rozmrazené dubáky), okoreníme a osolíme a ak budeme roštenky dusiť, pridáme ich a podlejeme vývarom. Priklopíme pokrievkou a roštenky dusíme domäkka. 

     Keď sú mäkké, mäso vyberieme a zo šťavy urobíme omáčku. Ak sa nám zdá šťava riedka, môžeme ju prihustiť tak, že v troške studenej vody rozmiešame pol lyžičky múky a vlejeme do panvice, miešame do zhustnutia a doriedime vývarom. Keď šťavy, či omáčky nemusíte mať príliš veľa, môžeme ju zahustiť len redukciou tak, že pridáme trocha šľahačkovej smotany a odkryté varíme. Voda vo forme pary uniká a šťava sa zahustí.
     Roštenky vložíme do šťavy,  aby nevychladli, alebo ich môžeme držať vo vyhriatej rúre prikryté, kým ich budeme podávať. Potom roštenky na tanieri prelejeme omáčkou. Ja ich normálne vkladám do šťavy, lebo je to jednoduchšie.
 

Kváskový chlieb so špaldou

$
0
0
   Niečo sa muselo stať s mojím mužom. Možno ho ulapili Marťania a pichli mu do zadku injekciu poznania. 
Bol na nákupe a nekúpil ten svoj biely chlieb. Radšej som bola ticho, ale zvedavá som teda bola. Videl, že som ráno zarábala rozkvas na chllieb...že by preto??? :-) A bez odvrávania nakúpil múky, ktoré som mu vpísala do nákupného zoznamu. A to ich musel samozrejme ešte dobre pohľadať a ošacovať. Lebo u nás je to s múkami nanič. 
   Ale tá špaldovka, ktorú teraz kúpil, je super. Skombinovala som ju s celozrnnou špaldovkou, ktorú mám v zásobe. Výborná chuť. Ale to ako prvý zistil on. 

   Piekla som ho dnes ráno a časť noci strávil na balkóne pri 6°C. Myslela som, že sa normálne vyspím, lebo pri tejto teplote mal kysnúť úplne pomalilinky. No a on po necelých 6tich hodinách v tom chlade kysol ako divý. Uff! Bála som sa, že ak znova zaľahnem do postele, tak vstanem až o deviatej a ten balkónový feshi mi prekysne od pýchy, ako sa nafukoval. Tak som piekla pomerne dosť skoro ráno na moje pomery :-) a potom som išla ešte spať. No a vstala som o deviatej :-) veď nedela, neeee? :-) 

   Z kuchyne išli čudné zvuky. Vo dverách som zastala a jediným pohľadom som zbadala, že tomu dorezanému chudáčikovi, ktorého som tam zanechala na stole, niekto s chirurgickou presnosťou amputoval pätku. Ja: "A čo ho už režeš? Určite ešte nevychladol!"  On: "Už je vlažný. Veď ty si ho dorezala! Urobil ti niečo?" :-) 
No fakt, chúďatko! Chcela som ho narezať zaujímavo ... mali to byť halúzky, vetvičky stromu :-D :-D  No a zatiaľ? V tej svojej ospalej hlave som si asi nespomenula, ako vyzerajú halúzky...
   Psssst! U nás už asi konečne odzvonilo bielym chlebom :-) .

Čo na to:

300 g žitného rozvkvasu (čerstvo vykvaseného na vrchole svojho stúpania - 150 g voda+ 150 g ražná múka)
300 g srvátky
1 PL  melasy

100 g celozrnnej špaldovej múky
150 g špaldovej chlebovej múky
350 g múky chlebovej T650
3KL  soli (15 g)
2KL  rasce
2KL  ľanových semienok
1PL   masti (najlepšie domácu - kačaciu al. husaciu)
  30 g vody

Ako na to:

Večer, alebo určitý počet hodín pred zarábaním cesta, pripravíme rozkvas tak, aby sme ho mohli použiť práve vtedy, keď je na vrchole svojho stúpania a už by pomaly začal klesať. Vtedy sú nenásytné potvorky v kvásku rozožraté a okamžite sa púšťajú do nového jedla.


Do misy robota alebo DP vlejeme tekutinu, v mojom prípade srvátku, pridáme rozkvas, ale nezabudneme si z neho ešte odobrať do malej nádobky pre budúce pečenie.
Pridáme aj melasu a všetky odvážené múky. Necháme zamiešať.

Zatiaľ si pripravíme všetky potrebné semienka - rascu, ľan... môžu byť aj iné samozrejme. Odmeriame soľ a šupneme ju do 30 g vody, kde ju necháme čím skôr rozpustiť, to znamená, miešame ju. Okrem toho ešte mierne nahrejeme masť....len aby stekutela. Miesto masti niekedy dávam olivový alebo repkový olej. Slnečnicový olej som už prestala používať.
Všetky štyri prísady šupneme naraz, keď je cesto už spojené. Necháme chvíľu miesiť a prípadne doladíme, ak sa nám vidí, že je cesto hutné. Cesto postriekam párkrát rozprašovačom. Hustotu cesta kontrolujem rukou.
Po 15 - 20 min. miesenia vypneme mašinu a necháme cesto stáť, aby sa trocha spamätalo z toľkého vrtenia.

Po 10 minútach ho vyklopíme do uzatvárateľnej misy, ktorú sme vopred vytreli olejom (1 PL). Povrch cesta rukou pomastíme a prikryté vrchnákom odložíme nabok. Necháme pracovať kvasinky a my si ideme mrknúť odkazy na FB :-) alebo prečítať niečo, keďže televízia sa už takmer pozerať nedá. Fakt je zdraviu nebezpečná pre človeka, keď má pozerať tie reklamy prerušované občasným dejom čohosi... na čo sa nedá spomenúť popri reklame.
Celkový čas kysnutia je 2 hodiny, čiže 120 minút. Vždy po 40 minútach cesto v mise preložíme zopárkrát (4 - 5 x) . Čiže takto:
1. prekladanie - hneď na začiatku (po vybratí z mašiny a oddýchnutí )
                                     40 min kysnutie
2. prekladanie
                                     40 min kysnutie
3. prekladanie
                                     40 min kysnutie
Prekladanie je jednoduché. Podoberieme cesto rukou zospodu, natiahneme do výšky a preložíme ho cez zvyšok cesta, ktorý leží v mise. Pootočíme misu, a znova rukou podoberieme kus cesta, natiahneme do výšky a prehodíme cez... misu otáčame dokola, aby sme cesto podoberali z viacerých strán.
Týmto sa cesto spevní a prevzdušní.
Sú aj iné spôsoby prekladania, kde sa cestom trieska o stôl, ale mne sa to nepáči. Keď som to skúšala, pripadala som sama sebe ako magor, cítila som sa pri tej činnosti nedobre, ba priam otrasne. (No, dík, tak to teda nie).

Vykysnuté cesto vyklopíme na jemne pomúčenú dosku a necháme chvíľu postáť (5 - 10 min). Zatiaľ si pripravíme ošatku, ktorú vysypeme ražnou múkou, pripravíme si škrob (solamyl al. gustin) a špachtľu (niečo ako cukrárska karta, lenže kovová).
Cesto troška natiahneme z rohov a rohy na hornej polovici zložíme k sebe. Špic, ktorý sme vytvorili preložíme dnu. Potom cesto podoberieme špachtľou a otočíme o 180° a to isté zopakujeme. Nakoniec zložíme proti sebe špice, ktoré sa utvorili zboku. Takže je cesto zložené do akéhosi balíčka.
Opäť si podsypeme dosku trolinka múkou a neustálym podoberaním pomocou špachtle budeme cesto tvarovať, stáčať tak, aby sme ho zhora šponovali nadol. Popritom ho na doske otáčame.
Buď formujeme do guľatého tvaru podľa ošatky alebo do oválneho.
Ak je bochník dostatočne spracovaný (3 min), pretočíme ho na "chrbát" a zoštipneme jeho sváry. Znova ho pretočíme a potrieme ho škrobom . Potom ho vložíme do ošatky, urovnáme a vložíme do mikroténového sakla. Dáme ho vykysnúť na dvojnásobok.

Nakysnutý bochník z ošatky vyklopíme na pevnú podložku s PNP (podložkou môže byť lopata na pečenie, drevená doska dostatočnej veľkosti, plastová pevnejšia doska na krájanie, kartón...).
Bochník ometieme (ale nemusíme), ak treba, trocha upravíme tvar, urobíme pár zárezov ( niekedy menej je viac - ako vidno na mojom chlebe, keby som nevymýšľala a urobila 2,3 obyčajné, tak by chlieb bol krajší).
Môžeme naň strieknuť trocha vlahy z PETfľašky a zosunieme ho na kameň/ na plech / na dlaždicu / do rozohriatej rúry vypeckovanej na 260°C. Hneď potom vlejeme horúcu vodu do pekáča na dne rúry a zatvoríme dvierka. Teplotu stiahneme na 240 - 230°C.
Pečieme 15 min. Počas nich na povrch chleba striekneme cca 3 razy (kto chce chrumkavejšiu kôru, nemusí).
Potom vyberieme pekáč s vodou a teplotu znížime na 200 - 190°C a kto potrebuje, chlieb prikryje zhora alobalom. Znova pečieme 15 min.
Posledná fáza bude tiež 15 minútová, odoberieme alobal a dopečieme do želanej farby. Ak ho chceme mať trocha pričmudlý, alobal nemusíme dávať. Ale akrylamid vzniká aj spečením obilia, netýka sa len zemiakov.
Poklopom na spodnú stranu bochníka si overíme, že zvoní a je teda upečený.

Necháme ho položený na mriežke a musí chladnúť a vychladnúť.


No a vychladnutý už môžeme krájať





Vanilkové apetiťácke rohlíčky ( z časopisu Apetit )

$
0
0
     Možno tu na blogu už vanilkové rožteky mám, ale nechce sa mi hľadať a ak tu sú, tak to je recept od mojej mamky. No a tento recept je podľa časopisu Apetit.
Ani som ich pôvodne nechcela robiť, lebo neboli nejako extra v obľube. Mala som však nemletých priveľa orechov a chcela som ich minúť rýchlo a pokiaľ možno jednoducho. Recept som mala založený, tak som ho narýchlo skúsila. Okrem toho som si kúpila silikónovú formu na malé rožteky, tak som si prácu zjednodušila pomocou nej. A bol to veeéľmi fajn nápad. Každý rožtek rovnaký a rýchlo urobené. Po ochutnaní som len skonštatovala, že sú delikátne.


Čo na to:

260 g hladká múka
220 g maslo
160 g mletých orechov
  70 g práškového cukru
    2   žĺtky
na obaľovanie:
práškový a vanil. cukor

Ako na to:

Z múky, masla, orechov, cukru a žĺtkov zmiesime cesto v hlbokej mise a riadne prepracujeme. Misu prikryjeme fóliou a odložíme do chladu na 2 hodiny.
Z cesta odoberáme malou lyžičkou kúsky cesta, ktoré natlačíme do formy na rožteky. Formu netreba nijako vymazávať. Ak nemáme formu, môžeme rožteky tvarovať ručne a klásť na plech s PNP.  Ale je tu aj možnosť použiť plechovú formičku na rožteky. Na  formičku položíme kúsok potravinovej fólie a cesto vtlačíme dnu. Potom na plech s PNP vyklopíme sformovaný rožtek. Ide to celkom rýchlo a vďaka fólii sa na formičku neprilepí a hravo vyklopíme neporušené tvary. Aj takto som ich robila, kým sa časť piekla v silikónke.

Najhoršie vyzerali tie, ktoré som robila klasicky, teda šulček cesta a na plechu ohnúť do tvaru, sformovať. Tieto sa tak trocha roztiahli do šírky. Nie, škaredé neboli, ale tie ostatné boli oveľa krajšie a neroztečené.
Recept ďalej hovorí, že rožteky ešte horúce obaľovať v zmesi práškového a vanilkového cukru. 
To sa mi neosvedčilo, prvých pár kúskov sa pri obaľovaní dolámalo. Takže som ich radšej nechala poriadne vychladnúť na balkóne. Potom také stuhnuté som ich obaľovala a cukrová zmes sa na ne prichytávala celkom fajn.
 


Prešpurácky závitok v smotanovej omáčke

$
0
0
  

   Toto jedlo je veľmi obľúbené všetkými, vždy zostanú takmer vylízané taniere :-), ale ja ho príliš rada nevarím. Má sa robiť z hovädzieho stehna, ale u nás sa to nedá. Môj muž je zarytý odporca hovädziny, i keď párkrát prekvapil a s chuťou spráskal  roštenku a na anglický biftek sa tiež nenechá prehovárať. Okrem toho tento veľký závitok treba umne pozväzovať, aby sa pri opekaní nerozpadával. No a to je teda fuška. 
Pravdaže, dá sa to naučiť. Aj som sa to niekedy učila, ale čo sa často neopakuje, to sa ľahko zabudne. No, najskôr som si veru dôverovala, myslela som si, že keď začnem viazať, vybaví sa mi ten postup, veď som si spomínala, že to bolo jednoduché... :-) Ale čo bolo, už nie je :-) a tak som motala ako taký moták.



Čo na to:

1 kg stehna (najlepšie je hovädzie, veľký široký, dá sa
 dobre rozklepať; alebo bravčové stehno)
        mleté čierne korenie (mčk)
        muškátový oriešok
        soľ
        drvené chilli
        citrón
        olej
3 - 4 vajcia
1a 1/2 cibule
prerastená oravská al. anglická slanina
šunková saláma al. šunka
kápia, horčica
sterilizované uhorky      
olej
1 bobkový list
1 kelímok šľahačkovej smotany
2 -3 KL hladkej múky
knedľa ako príloha

Ako na to:

Mäso rozklepeme na veľký plát, posypeme mletým korením, pokvapkáme citrónovou šťavou a olejom, pomocou lyžice rozotrieme po celom pláte, stočíme a prikryté odložíme do chlaničky na 2 hodiny (môžeme aj cez noc).
Na druhý deň rozklepneme vajcia do misky, osolíme ich a okorením mčk, nastrúhaným muškátovým orieškom, rozšľaháme . Do panvice dáme trolinka oleja, na malé kocky pokrájanú tučnejšiu časť slaninky a chvíľku ju popražíme. Potom pridáme 1/2 cibule pokrájanej nadrobno a onedlho všetko zalejeme rozšľahanými vajíčkami. S panvicou nehýbeme, necháme tuhnúť ako omeletu. Zhora naukladáme do vajec chudšie plátky slaniny. Keď povrch začne tuhnúť, prevrátime tú dobrotu pomocou plytkého taniera a vrátime späť do panvice. Dopečieme už len chvíľku. 

Plát mäsa si rozložíme na dosku, osolíme ho a sypneme naň podľa chuti drvené chili (môžeme vynechať, to je môj príspevok k pôvodnému receptu :-) ). 
Celú plochu potrieme horčicou, položíme na ňu vajcovú placku, pokladieme šunkovou salámou alebo šunkou, uhorkami a plátkami kápie. Naplnený plát opatrne zrolujeme do rolády a zafixujeme buď motúzom alebo klipsňami na  závitky, ak teda postačia na priemer závitku. 

Zviazaný závitok poriadne poopekáme v rozpálenom oleji. Závitok vyberieme, do výpeku vsypeme nadrobno pokrájanú cibuľu a restujeme. Potom vlejeme hrnček vývaru alebo vody a odvaríme aj zo stien panvice výpek.
Obsah panvice vlejeme do tlakáča, vložíme závitok, podľa potreby a vlastnej úvahy doplníme tekutinu, uzavrieme hrniec a necháme cca 35 minút od natlakovania (pri hovädzom trocha dlhšie). 

Otvoríme tlakáč a zistíme, či je mäso  mäkké. Závitok vyberieme, šťavu prelejeme do normálneho kastróla a znova ju uvedieme do varu. Prilejeme do nej zátrepku zo šľahačkovej smotany a hladkej múky. Pre istotu môžeme zátrepku nalievať cez sitko, aby v omáčke nezostali hrčky. Ale rozhabarkovaním v studenej smotane a s dostatočným predstihom sa tomu dá predísť tiež. Omáčku necháme prevariť, stále miešame, aby sa pri dne neprichytávala. Podľa potreby ju doriedime vývarom alebo vodou. Podľa chuti  ju dosolíme, prípadne dochutíme podľa svojich chuťových buniek (ja som dochutila asi 1/2 PL chilli omáčky) a odstavíme. Po miernom vychladnutí vyžmýkame do omáčky trocha citrónovej šťavy. Omáčka nemá byť úplne kyslá, citrón má byť v súhre s ostatnými ingredienciami, nesmie prerážať. Táto omáčka je naozaj veľmi chutná a keby som jej koľkokoľvek urobila, tak skoro nikdy nie je dosť :-).

Ak chceme mať závitok pekne pokrájaný, treba ho nechať vychladnúť. Krájame ho dobre naostreným nožom. 



Výbornou prílohou k jedlu je knedľa... povedala by som skôr, že jedinou vhodnou prílohou :-) Fakt, bez nej si túto skvelú papenu nevychutnáte.


Recept na knedľu nájdete tu
                                 aj    tu môžete mrknúť
                              ešte aj túto opáčte
                     


Jednoduché kura pečené na masle

$
0
0
    
   Kto nie je začiatočník vo varení, nech tento príspevok pokojne obíde, nedozvie sa tu nič nové. Dala som ho sem na želanie jednej šikovnej dievčinky, ktorá ma požiadala o radu, ako prekvapiť doma s obedom, aby to bolo na istotu :-D  Myslím, že s kuriatkom sa nič nepokazí a táto jednoduchá príprava je aj zárukou istoty.


Čo na to:

kurča alebo kuracie diely
2 PL oleja
1 PL masla
1 cibuľa
2 strúčiky cesnaku
2 dl vývar alebo voda
1/2 KL červenej papriky (nemusí byť)
soľ (+ prípadne nejaké bylinky čerstvé
          alebo sušené)

Ako na to:

   Celé kurča dobre poumývame pod tečúcou vodou (aj dutinu), necháme vodu stiecť a papierovou utierkou ho osušíme. Poobtrhávame nejaké prípadné kostrnky, občas aj nejaké páperie...
Potom ho na doske rozporciujeme. Silnejším väčším nožom na mäso odkrojíme krídla tak, že chytíš krídlo a pohýbeme, čím zistíš, kde je presne kĺbik. V tomto mieste ho odrežeme bez problémov. Podobne odrežeš aj stehná, ktoré najprv uchopíš za rúčku a vytočíš. A odrežeš. 
Potom pozdĺžne rozkrojíme trup cez prsnú kosť. Nakrojenú kostru položíme na dosku tak, ako by sme ju chceli rozprestrieť a prsia oddelíme od chrbtovej časti rezom pod rebrami alebo cez ne. Ide to dosť dobre.
Chrbát odložíme, môžeme ho pridať do polievky. 
Ja zvyčajne takto spracúvam dve kurence a pečiem iba stehná a krídla. Potom kura odkožíme, odrežem prsia a odkožené trupy dám do polievky. Nemáme radi mastnú polievku, preto kožu do nej nedávam.

Pre začiatočníka je asi lepšie použiť kúpené naporciované kuracie diely. Opláchnuté a osušené diely na doske nasolíme, pokvapkáme citrónovou šťavou a necháme postáť 15 - 20 minút. 
Zapneme rúru na 200°C a dáme do nej rozohriať pekáč, v ktorom sa bude piecť. Kým sa rozohrieva, očistíme cesnak a cibuľu a tú pokrájame na hrubšie pláty. 
Do rozpáleného pekáča vlejeme olej, naň pokladieme kuracinu a vložíme do rúry, kde necháme chvíľu diely opiecť v horúcom oleji. Potom pekáč povytiahneme, lopatkou ich pretočíme a pridáme veľkú lyžicu masla, prihodíme cibuľu a cesnaky a zasa necháme chvíľu v rúre. Podlejeme horúcim vývarom alebo vodou a pekáč prikryjeme. Necháme pod pokrývkou cca 50 minút, potom odkryjeme, v povytiahnutom pekáči ponatierame všetky diely zmesou roztopeného masla a červenej papriky. Vrátime späť do rúry a pečieme odkryté, teplotu znížime na 180°C. Kontrolujeme aj stav tekutiny a občas kura polejeme vypečenou šťavou.
Nožom alebo ihlicou skúsime, či máme mäsko ok a keď áno, tak prípadne dolejeme ešte trocha vývaru (vody, al. vína) a nastavíme rúru na grilovanie. Záver celej prípravy už si postrážime a odsledujeme pri rúre...
tak, pre istotu :-) 
Hotové chrumkavé vyberieme von, aby sa zbytočne nevysušovalo. 
Podávame s ryžou alebo so zemiakmi na akýkoľvek spôsob.




Dusená kyslá (nakladaná) kapusta s pečeným plieckom

$
0
0
    
     Dusená kyslá kapusta je pre mňa záležitosť vrcholne neobľúbená vďaka školským jedálňam, menzám. Pri spomienke cítim silný kyslý zápach a vybavuje sa mi pohľad na šedastú rozvarenú mochlaninu. Naozaj som to neznášala. Žiadna jedáleň v žiadnej zo škôl sa nevyznamenala.
Ale muž toto jedlo obľubuje. Spája sa mu hlavne s českými krčmičkami, vlastne hospodami, kde si na ňom rád pochutnával počas služobiek. A teraz ma vyprovokoval rečami, že načo on tú kapustu nakladal, keď ju vôbec nemíňame? 
    Tak som sa teda odhodlala ju urobiť. Robila som ju takmer rovnako ako čerstvú kapustu, hlávkovú alebo ako sa u nás hovorí sladkú. Rozdiel je snáď len v množstve ingrediencií na dochutenie. Ale ukázalo sa, že toto jedlo nemusí byť zákonite protivné, pretože kapusta bola výborná a celé to vepřo , knedlo, zelo...či vlastne kapusto, knedlo, bravčo je paráda :-) 






Čo na to:

1 kg kyslá kapusta (kvasená, nakladaná)
2 PL masť (olej)
2 - 3 PL kryšt. cukor
cibuľa
soľ
vývar alebo voda na podliatie (cca 2 - 3 dl)
šťava z pečeného mäsa (výpek)
1 PL hladkej múky alebo 1 zemiak


Ako na to:

Kyslú kapustu premyjeme, ak je príliš kyslá. Viem, že poniektorí ľudia sa vysmievajú premývaniu kapusty, lebo vraj potom je už ako keby..... No, ale to tu nebudem ja písať. Keď je mi raz kapusta príliš kyslá, tak sa nebudem nútiť a nechávať si skrúcať ústa až k uchu a po jedle sa trápiť so žalúdočnými problémami.
Ja premyjem kapustu aj dvakrát, ak je kyslá. Prvú, tú najkyslejšiu vodu zachytím a odložím ju bokom. Keby dačo! Kapusta je po tepelnej úprave vždy kyslejšia ako surová, takže sa fakt neobávam, a aj keď kapustovú vodu odkladám na prípadné finálné dokyslenie, ešte nikto nereklamoval a nemusela som dokysľovať. Kapustnú vodu neskôr jednoducho vypijeme. Áno, presne, surová kapustná šťava nespôsobuje problémy so žalúdkom. 

Premytú a odkvapkanú kapustu pokrájame, aby fúzy z nej pri papkaní nerobili galibu. Taktiež pokrájame cibuľu a vhodíme ju do rozohriatej masti restovať. Po chvíľke pridáme 2 PL kryštálového cukru a necháme ho skaramelizovať. 
Pridáme pokrájanú kapustu, dobre popremiešavame a podlejeme vývarom, podľa chuti osolíme a ak treba, pridáme čierne korenie a bobkový list. Ja som nepridávala, lebo v našej domácej kapuste je korenia až-až! Až som ho musela časť vyberať pri krájaní. 
Podliatu kapustu prikryjeme pokrievkou a necháme dusiť dosť dlho, kým je mäkká. Občas ju kontrolujeme, premiešame a doplníme tekutinu. 

Keď je kapusta mäkká, zahustíme ju . Použiť môžeme buď postrúhaný zemiak, ktorý v kapuste necháme rozvariť alebo zvrchu posypeme lyžicou múky, rozmiešame a necháme chvíľu povariť. Do kapusty prilejeme aspoň jednu naberačku šťavy z pečeného mäsa, ktoré ku kapuste samozrejme patrí. Na záver kapustu ešte podľa potreby dosladíme alebo dosolíme a kto chce, tak nech i dokyslí tou odloženou kapustnicovou vodou. 

Neviem si ku kapuste predstaviť vhodnejšiu prílohu ako je knedľa. Tá proste musí byť a tiež pečená bravčovina, mäkkučká, voňavá, zvrchu "kapánek" chrumkavá...no to je predsa delikatesa :-). Pod bravčovinou mám na mysli buď výpečky (z bôčika), alebo pečenú krkovičku alebo ako teraz pečené pliecko. 

Pečené pliecko

Čo na to: 

900 g - 1000 g pliecka
2 PL masti
1,5 veľkej cibule
5 strúčikov cesnaku
2 vetvičky rozmarínu (nemala som)
soľ
trocha celej rasce
horúca voda na podlievanie
1 - 2  PL masla

Ako na to:

Pliecko opláchneme pod tečúcou vodou, osušíme papierovou utierkou a na doske ho rozporciujeme na menšie kúsky. Najlepšie je deliť ho podľa toho, ako sa samé núka na rozdeľovanie. Prípadné blany alebo nejaké tvrdé časti odrežeme. Nemusíme nijak viac opracovávať.

Jednotlivé kúsky mäsa osolíme a v panvici, na rozohriatej masti ich opečieme zo všetkých strán. Postupne ich opekáme a hned po vybratí ich kladieme do pripraveného pekáča a polejeme výpekom.
Sypneme ich trochou rasce, postačí len tak striedmejšie, prihodíme vetvičky rozmarínu a zalejeme horúcou vodou z kanvice. Pekáč prikryjeme vrchnákom alebo alobalom a hneď vložíme do rozohriatej trúby t = 220°C  Necháme asi 1/4 hodiny takto piecť a potom teplotu stiahneme na 180°C.

Po 1/2 hodine pečenia pridáme do pekáča cibuľu pokrájanú na hrubé mesiačiky a cesnak buď vcelku alebo strúčiky pozdĺžne prepolené.
Efektné je pridať celú hlavu cesnaku neošúpanú, priečne prekrojenú na dve časti, ale ja si to nemôžem dovoliť. Cesnak, ktorý kupujeme v obchode má rôzne vady a niekedy sú pod šupou neviditeľné. Takže pre istotu šúpem.
Ak je to potrebné, doplníme tekutinu. Pravdepodobne to potrebné bude, musíme rátať aj s tým, že časť vypečenej šťavy budeme dávať do kapusty.

Mäsko pečieme prikryté ďalšiu polhodinu a opätovne ho skontrolujeme. Jeden kúsok skúsime, ako to vyzerá s jeho tvrdosťou či mäkkosťou? Ak zistíme, že začína byť "naskus", odlejeme z pekáča časť šťavy a tú si odložíme na neskôr. Pekáč vrátime do rúry už odkrytý, prilejeme asi deci vody, prihodíme maslo a popolievame všetky kúsky mäsa. Pečieme ďalej a každých 5 - 6 minút mäso polievame šťavou, až kým nie sme spokojní a mäsko sa nerozpadáva na jazyku :-)
Pretože mäso sme piekli rozkrájané, teraz ho netreba porciovať, a preto mu netreba dávať čas na krájanie a kým ho  servírujeme. 
Kto to považuje za potrebné, môže šťavu z mäsa precediť cez sitko a upečenú cibuľu s cesnakom buď vyhodiť alebo roztlačiť. Ja tento krok vynechávam, pretože aj upečenú cibuľu aj cesnak  v tom máme radi. 
Ak je málo šťavy, tak táto sa dá nadstaviť tak, že urobíme troška zápražky, ktorú restujeme troška viac ako obvykle, zalejeme vývarom, alebo pridáme bujón s vodou a povaríme. Zmiešame s vypečenou šťavou a necháme prevrieť. To pripomínam len pre prípad, že niekomu sa žiada veľké množstvo šťavy. Ja toto nerobievam, ale vždy sa snažím počas pečenia, aby výpeku bolo tak akurát a aby som nemusela nič nadstavovať.


Ražný (žitný) kvások - vedenie kvásku

$
0
0
   Kváskové výrobky urobia dobre Vášmu tráveniu, sú to produkty diametrálne odlišné od tých kupovaných a ak použijete na pečenie vhodné múky, bude to prínos i pre Vaše zdravie. Radosť z vlastnoručne upečeného voňavého bochníka tiež stojí zato, takže neváhajte a dajte sa do kváskovania :-)

    Musím sa priznať, že prvýkrát sa mi kvások nepodarilo udržať pri živote. Najprv sa zdalo, že sa má k svetu, ale po nejakom čase skončil a ja som bola smutná, lebo som ho brala tak trocha ako domáce zvieratko. A  piekla som potom len kvasnicové všeličo... 
    Po nejakom čase som sa však do toho pustila znova. Ale už som to nenechala len na intuícii a pohľadala som si viacero zdrojov na nette. Naozaj sa dá nájsť veľa, veľa informácií. A ak viete po anglicky, z informácií sa nevymocete. Potom je ale už na každom, rozhodnúť sa, komu bude dôverovať a naštuduje si jeho spôsob. Iste je dobre veľa si prečítať, rôzni ľudia, rôzne nápady a prístupy. 
Ja som sa nakoniec rozhodla pre Ivin spôsob zakladania kvásku a veľa takých prakticko-teoretických rád som našla i na dama.cz a mnohé sa na mňa nalepilo pri surfovaní o "wild yeast" . 
Ale nebudem už obchendovať a idem na vec :-)

Založenie kvásku 

budeme potrebovať zopár jednoduchých pomôcok, o ktoré nie je núdza v žiadnej kuchyni: 
pomôcky:
2 sklenené zaváracie poháre strednej veľkosti,
váha,
miska,
lyžička,
odmerka (nemusí byť nutne),
potravin. fólia (buď fresh fólia alebo môže byť mikrotén)
gumička na upevnenie fólie

ďalej: 
celozrnná ražná (žitná) múka
prevarená vlažná voda
pol citróna

1. deň - do pohára vlejeme 20 ml vlažnej prevarenej vody, alebo vodu odvážime. Pridáme do nej 20 g celozrnnej ražnej múky a lyžičkou dobre rozmiešame. Prikryjeme štvorčekom fresh fólie a prichytíme gumičkou. Napnutú fóliu prederavíme krátkym, rýchlym vpichom vidličky. Pohár necháme stáť do druhého dňa na linke.
2. deň - do pohára pridáme zasa 20 g vody, dobre rozmiešame a pridáme 20 g celozrnnej ražnej múky. Zamiešame a opäť prikryté necháme na linke. 
3. deň - postupujeme ako predchádzajúci deň - pridáme múku a vodu a všetko premiešame, necháme stáť
4.deň -  zo zmesi v pohári odoberieme do druhého čistého pohára 40 g zmesi. Prilejeme doň 20 g vody, opäť vlažnej prevarenej, pridáme ešte pár kvapiek citrónovej šťavy (5 - 6) a dobre rozmiešame. Nakoniec pridáme 20 g celozrnnej ražnej múky a opäť všetko dobe premiešame. Zakryjeme fóliou a necháme na linke kvasiť. Obsah prvého pohára vyhodíme, fľašku necháme odmočiť a po umytí  a usušení si na ňu permanentnou fixkou napíšeme meno nášho kvásku :-)  Je to poistka, ktorá usmerní členov rodiny k inému poháru pri skúmaní obsahu chladničky :-)
5. deň - Zo včerajšej zmesi odoberieme 40 g  do čistého pohára (označeného menom) , prilejeme 20 g prevarenej vody, opäť zopár kvapiek citóna, zamiešame a pridáme 20 g múky, premiešame, prikryjeme prederavenou fóliou a necháme v kľude kvasiť. Začneme so všímať, ako kvások rastie. 
6. deň - Opakujeme včerajší postup, zasa odoberieme 40 g do čistého pohára, doplníme vodu, citrón a múku. Celozrnnú múku môžeme zameniť za ražnú chlebovú, ale s celozrnnou sa kvások viac rozfofruje, lepšie kvasí. 
7. deň - Opäť rovnaký postup ako včera a taktiež ďalšie dni, až kým nás kvások nepresvedčí, že pravidelne zväčšuje svoj objem dvojnásobne (po nakrmení si označíme úroveň kvásku fixkou a po dosiahnutí jeho maxima porovnáme).  

Ak teda kvások už pravidelne zväčšuje objem na dvojnásobok, pripravíme mu hody. Začneme ho vykrmovať dvakrát denne, aby sa z neho stal silák, aby sme posilnili jeho "imunitu" :-), aby bol odolný a zdravý.
Vykrmovanie kvásku -  Ráno odoberieme zo zásobného kvásku  len 10 g, dáme do čistého pohára, prilejeme 40 g vody, pridáme 40 g ražnej múky a po riadnom premiešaní zakryjeme a necháme 12 hodín na linke. Večer zopakujeme postup z rána. Na pomoc si môžeme zobrať iný pohár napr. od detskej výživy alebo paradajkového pretlaku.
Obdobie vykrmovania kvásku by malo trvať aspoň týždeň - dva. Ak sa už nebudete vedieť dočkať, tak po 4 - 5 dňoch vykrmovania môžete skúsiť upiecť váš peceň. Možno nebude úplne super de luxe, ale ak sa zadarí, povzbudí vás to :-) 

To, čo je navyše po odobratí kvásku môžeme buď vyhodiť alebo môžeme použiť na nejaké pečenie s droždím - pridáme počas miesenia cesta. Buchty, alebo pizza získajú ďalšiu príchuť. Ja dávam 2 PL kvásku do cesta z 1/2 kg múky. V Česku robievajú zo zvyšného kvásku aj polievku, ktorá sa volá kyselo, alebo aj kváskové lievance. Recepty sú na nette.

Ak sme sa už presvedčili, že kvások zosilnel a rozhodneme sa piecť chlieb, musíme si vopred pripraviť rozkvas. Ak sme kvások dobre vykŕmili, je v dobrej kondícii, mal by sa pochlapiť. Približne už vieme, aký čas potrebuje kvások na zdvojnásobenie svojho objemu... Všeobecne platí, že bude vykvasený za cca 10 - 12 hodín, v prípade vyšších teplôt a v lete o čosi menej. Tak predpokladajme, že mladý kvások  ešte nie je taký borec a že potrebuje 12 hodín. 
Preto asi 12 hodín pred zamiesením cesta pripravíme rozkvas.
1) Do vyššej valcovitej nádoby (džbán, zavárací pohár) odvážime potrebné množstvo základného kvásku podľa receptu napr.30 g, 50 g. Niektoré recepty neuvádzajú hmotnosť, ale počet lyžíc kvásku, napr. 2 PL, čo býva najčastejšie. Je to trocha ošidné, 2 PL preplnené môžu vážiť oveľa viac ako je žiadúce. Takže stredne naplnené 2 PL vážia cca tých 50 g. 
2) Ku kvásku prilejeme potrebné množstvo vody (vlažnej, už nemusí byť prevarená) podľa toho, ako
    udáva recept - napr. 150 g (ml) vody .... vodu s kváskom dobre rozmiešame habarkou.
3) Pridáme odvážené množstvo ražnej chlebovej múky, napr. 150 g a dobre rozmiešame (vareškou, lyžicou ap.) Chybu neurobíme ani ak pridáme celozrnnú ražnú. 
4) Otvor nádoby prikryjeme fóliou, prederavíme trocha vidličkou a odložíme na miesto, kde bude mať kvások kľud a teplúčko. S teplúčkom to ale moc nepreháňajme, pre kvások sú najvhodnejšie teploty cca 22 až 28 °C. Vtedy jeho mikroflóra prosperuje najlepšie. Perforácia je dôležitá preto, aby z kvásku mohli odchádzať vyprodukované nadbytočné plyny (CO2) . Niekto miesto fólie len voľne priklopí vrchnákom ústie pohára. Ale vrchnák sa často posunie, spadne, mne sa neosvedčil.
 
Opäť si môžeme urobiť značku fixou a lepšie vieme posúdiť prácu kvásku. 


Rozkvas použijeme na zarobenie cesta vtedy, keď je jeho výška na maxime  a práve začne klesať. Určite sa nemusíme nervačiť s jeho použitím v danej minúte... ale 1/2 hodinový rozdiel by sme asi nemali prekročiť. Podaktoré amatérske pekárky síce hovoria, že z toho sa nestrieľa a použijú rozkvas už dobre klesnutý. Ja  sa však snažím dodržiavať túto radu, ktorú mám od skúsenejších a dôveryhodných pekárok. Myslím, že je v tom nielen ich praktická skúsenosť, ale dáva to zmysel aj z teoretického pohľadu. Kvasinky sa napchávajú, pažravé potvorky a kvasia, kvasia, zvyšujú objem...sú práve také rozožraté a chutíííí im strašne moc. Takže mi príde logické vtedy ich dať do kontaktu s ďalšou múkou a vodou... aby pokračovali a aby cesto rástlo.
Ešte predtým, než rozkvas použijeme do cesta, odoberieme z neho do čistej fľaštičky od pretlaku a pod. Prikryjeme fóliou, jemne prederavíme a uložíme do chladničky pre budúce pečenie. Zvyšný rozkvas zmiesime so surovinami podľa receptu a necháme kysnúť.

Niekedy neskôr, podľa nadobudnutých skúseností s kváskom, môžeme rozkvas pripravovať priamo v mise, v ktorej zamiesime cesto na chlieb (ale ako prvé  nezabudneme odobrať na zásobu do chladničky pre ďalšie pečenie).

Kvások, ktorý máme odobratý z rozkvasu teraz  v chladničke, počká do najbližšieho pečenia chleba. Ale nevydrží čakať neobmedzene dlho, samozrejme. Ak sme mali predtým pripravený rozkvas hustý, tak nám vydrží týždeň. Riedky vydrží len 2 - 3 dni. Tak ho treba prikŕmiť. Treba mu dať do najbližšieho pečenia jedlo - aspoň toľko, koľko on sám váži. Alebo odobrať z kvásku 10 g, pridať 40 g múky a 40 g vody, nechať kvasiť vonku pár hodín (4 -5) a uložiť na miesto v chladničke. Tak vydrží ešte týždeň...ale potom mu už dajme možnosť robiť chlieb :-)

Kvások v chladničke vydrží pár dní bez "jedla" v pohode, ale len taký, ktorý bol riadne odchovaný, ktorému poskytujeme hygienické prostredie na pobyt (myslím vždy čistú sklenku). No občas ho treba aj skontrolovať, ovoňať... A keď treba, nakŕmiť aj mimo plánu. 
Zdravý kvások nemá smrdieť. Lenže neviem sa rozhodnúť, ako formulovať, pretože niektorým citlivkám smrdí všetko. Ja som sa rozhodla, že môj kvások vonia :-), a to ovocno-vínovo... žiadny silný vínový pach, ani hnilé ovocie... ale jemná ovocno-vínová aróma. Vizuál je dosť podobný malte. 
Ak kvások začne octovatieť, čiže páchne octom, premnožili sa v ňom kvasinky, ktoré z cukrov vytvárajú alkohol (etanol) a ten sa oxiduje na kyselinu octovú.  Preto ten pach. Nie je to dobré, lebo tieto kvasinky utláčajú kvasinky mliečneho kvasenia (tie skvasujú cukry na kyselinu mliečnu). Nie je to ale žiadna hrôza a keď kvások nakŕmime, situácia sa zlepší. Navyše po nakŕmení nechávame kvások mimo chladničky. Vonku v miestnosti je teplota priaznivá pre kvasinky mliečneho kvasenia. Takže mikroflóra sa opäť zlepší. Po nakŕmení a skvasení ho vrátime do chladničky, spomalíme tak aktivitu potvoriek v kvásku :-) .
Kyslý kvások urobí len kyslý chlieb a to nie je náš cieľ. Kváskový chlieb býva trolinka, ale fakt len trolinka nakyslý... V kvásku sú prítomné dve dôležité kyseliny, ktoré som už spomínala (octová a mliečna) a sú charakteristické i pre kváskový chlieb. Vďaka nim kváskový chlieb vydrží dlhšie a neplesnivie a nepotrebuje mať v sebe spústu aditívnych látok, udržuje si svoju vlhkosť prirodzene a starne pomalšie ako chleby s droždím. Tu nechcem písať ódy na kváskový chlieb, lebo som to napísala už niekde inde v týchto mojich stránkach. Ale súviselo to s kváskom, preto spomínam.

Niektoré recepty uvádzajú návod na rozkvas tekutý ako lievancové cesto. Po odobratí však takýto kvások v chladničke rýchlo vyhladne. Preto ho treba zahustiť. Musíme si prepočítať, koľko múky treba pridať, aby sme hydratáciu znížili na 100% . Kvások so 100% hydratáciou obsahuje rovnaké hmotnosti vody i múky. Takže ak hmotnosť vody v kvásku podelíme hmotnosťou múky v ňom a tento podiel vynásobíme x100 , vypočítame hydratáciu.
Po zahustení necháme kvások  v miestnosti ešte 1 - 2 hodiny a až potom ho odložíme do chladničky. Procesy kvasenia a oxidácie v chlade postupujú oveľa pomalšie, ale postupujú. Práve preto nenechávame kvások bez kontroly príliš dlho. 
Občas nezaškodí prihodiť kvásku pár kvapiek čerstvého citróna, čím chránime jeho mikroflóru rovnako, ako v počiatkoch pri jeho zakladaní. Vôbec nemusíme mať obavy, že kvások bude príliš kyslý. Bude fajn.:-)

Omladenie kvásku:


Niekedy sa môže stať, že kvások začne byť dáky lenivý. Vtedy mu tiež urobíme vykrmovaciu kúru. Odoberáme z kvásku 10 g, pridáme 40 g vody a 40 g celozrnnej ražnej (žitnej), zamiešame a a čakáme. Nezaškodí mu ani teraz pár kvapiek citrónovej šťavy alebo pomarančovej? No dľa toho čo máme. Necháme ho kvasiť na linke 12 hod. a keď vidíme, že urobil svoju prácu, nakŕmime ho znova. Potom na druhý deň môžeme zopakovať celý postup (prípadne už urobíme aj rozkvas a upečieme skúšobne bochník). Ak nie je ok, pokračujeme ešte pár dní, on sa pozviecha.

Nakŕmite svoj kvások a nič moc sa nedeje, alebo je veľmi pomalý? Vraj sa osvedčilo pridaťdoň malilinký kúštik čerstvého droždia, zamiešať a mal by sa rozbehnúť. Ale čo je to malilinký? Malilinký nie je určite väčší ako 1g :-), skôr ešte menej, aby bolo jasné. Neviem to potvrdiť, ani vyvrátiť, nemám s tým skúsenosť. Ale aký taký zmysel to dáva. Droždie, to sú kvasinky len jedného druhu Saccharomyces cerevisiae, ale v ražnom  kvásku je viac druhov kvasiniek - divé kvasinky :-) (wild yeast). Pridaním drožďových kvasiniek dôjde asi ku konkurenčnému boju o žranicu :-D - pud sebazáchovy :-)?

Snáď som napísala to najpodstatnejšie o založení kvásku a so zaobchádzaním s ním. Ak niekto potrebuje ešte niečo, rada odpoviem, ak budem vedieť. Stačí napísať buď mailom alebo nechať otázku pod článkom.

Na Pecempecen.cz sa podchvíľou niekto sťažuje, že kvások splesnivel, že zosmradol, že nemá bublinky,že atď. Pravdaže sa to môže prihodiť, ak kvásku dávate krmivo baj očko... môže aj zoslabnúť, aj totálne skolabovať. Nič čudného, ak nedostane koľko mu treba. Rutinéri, ktorí kváskujú už roky, si to dovoliť môžu, tí môžu mať odhad, majú prax. Ale ja by som na to nestavila. Ak som sa s kváskom toľko piplala, tak prečo  mám riskovať, že sa mi pokazí? Tá chvíľka váženia za to stojí a o zdravie kvásku sa neobávam.  Ten môj bude už o pár týždňov dvojročný a je naň stále spoľahnutie :-) Prežil aj moje blbnutie, keď som po istých  neúspešných pokusoch s pečením chlebov typu Tartine, Tyra, chcela s pekárinou prestať a schválne som na kvások nemyslela a nevšímala si ho. Vydržal, kým som sa pozbierala z depky. Nič sa mu nestalo, ani nesmrdel octom, či acetónom, ani povlak žiadny ... len bol taký krpatý, čo on teda nebýva. Zlatý môj, asi je múdrejší ako ja :-D


Prevedenie ražného kvásku na iný druh:

Ak podľa receptu potrebujeme iný kvások ako ražný, tak si pomôžeme celkom jednoducho, vôbec nie je potrebné, aby sme zakladali kvások z pšeničnej múky alebo špaldovej... Ražný kvások prevedieme na ten, ktorý potrebujeme. Nie je to nič zložitého.
Prevedenie ražného kvásku na biely pšeničnýkvások:
Z ražného kvásku odoberieme 10 g do novej sklenky, pridáme 25 g vlažnej vody a 25 g pšeničnej múky chlebovej T650, zamiešame a necháme prekvasiť pár hodín. Po 12 (alebo viac) hodinách opäť odoberieme z tohto kvásku 10 g do čistej fľaštičky,pridáme 40 g vody, 40 g múky T650, premiešame, necháme fermentovať opäť na linke a po tomto "čarovaní" je kvások pripravený. Môžeme prichystať rozkvas - podľa potreby pridáme do sklenky za lyžicu kvásku ( alebo ho odvážime a 30 g väčšinou postačí) , dáme toľko vody a múky, aby sme dostali žiadané množstvo rozkvasu.
   Mne sa ten biely kvások najprv zdal dosť čudný, ale mýlila som sa. Kvasí ako divý a je fajn. Používa sa dosť v USA, resp. je tam asi najpoužívanejší. Aj svetoznámy pekár Emmanuel Hadjiandreou dostal cenu za chlieb práve s bielym kváskom.
Podobne postupujeme aj s použitím iných múk, napr. ak chceme urobiť špaldový kvások.

Bravčové stehno nadivoko ( v tlakovom hrnci)

$
0
0
      Chcela som variť hovädzie nadivoko, lebo som ho už dáááávno nevarila a došla mi naň chuť.  Na nákupy u nás chodieva manžel, ja nakupujem len príležitostne. Vrátil sa z nákupu a miesto hovädzieho vyložil bravčo. Zahral sa na milučkého popletenca a aj sa zamotával vo výhovorkách, že nenakúpil mäso podľa zoznamu na lístočku, ktorý som mu napísala. No ja som dobre vedela, čo je vo veci. Tá jeho "obľúbenosť" hovädziny!!! 
No tak čo už? Tak som to zimprovizovala z bravčového stehna. Ale zastrájam sa, že nabudúce, keď bude chcieť, aby som urobila makové šúľance, tak urobím s tvarohom a so slaninkou :/ a keby chcel makovník, tak .. no to by som asi urobila s makom, lebo sa mi páči, ako každých 15 minút odbehne do kuchyne odfakliť nový kúsok s predsavzatím, že to bude už posledný :-)


Čo na to:

800 g bravčového stehna
  50 g slaninky
    2    veľké mrkvy
    1    petržlen
1/4     zeleru
    1    cibuľa
    2    strúčiky cesnaku
 1/2    biocitróna (aj kôra)
5-6     guličiek nového korenia
   2     bobkové listy
3-4     guličky borievok
    1     menšia chilli paprička (alebo 1/2)
    1dl  vína  
           soľ
           kryštálový cukor ( baj očko, 1 PL)
           mleté čierne korenie (mčk)
           vývar
2,5 dl  šľahačková smotana alebo 1 : 1 s kyslou
   40g  hladkej múky
           olej
ďalej: šľahačková smotana
          brusnicový kompót
          plátky citróna

Ako na to:

Najprv urobíme zopár prípravných prác, ako napr. očistíme zeleninu, poumývame ju a pokrájame na hrubšie kúsky. Cibuľu pokrájame klasicky na kocôčky, cesnak môžeme nechať vcelku.
Mäso očistíme a opracujeme nožom do tvaru, ktorý potrebujeme a pomôžeme si prípadne aj špagátom alebo silikónovými viazačmi (alebo inou pomockou). 
V mažiari podrvíme borievky a ak máme sušenú chilli, aj tú pridáme. Čerstvú chilli len posekáme nožom. 
Mäso okoreníme čerstvo namletým čiernym korením, osolíme a votrieme doň aj drvené borievky s chilli.

V panvici rozohrejeme olej a v horúcom opečieme mäso zo všetkých strán. Nepicháme doň, aby nevytiekla šťava. Mäso otáčame buď pomocou kuchynských klieští alebo drevenými vareškami. Opekáme zprudka, aby sa mäso rýchlo zatiahlo. Opečené vyberieme.

Do výpeku v panvici dáme zarovnanú lyžicu  kryštálového cukru, ktorý necháme trocha karamelizovať, vhodíme cibuľu, necháme ju speniť a prihodíme zvyšnú zeleninu. Restujeme a pridáme cesnak, guličky korenia, bobkový list a podlejeme vývarom. Miešame, aby sa do šťavy odvaril aj prilepený výpek z bokov panvice. 

Potom obsah panvice prelejeme do tlakového hrnca, vložíme mäso a pridáme víno. Môžeme podľa úvahy doplniť ešte vývar a soľ. Tlakáč uzavrieme a necháme dusiť asi 35 minút. Potom tlakáč otvoríme a zistíme, aké je mäso. Ak sme spokojní, vyberieme ho von, ak nie, treba ešte chvíľu dusiť. Vybraté mäso zakrútime do alobalu a vložíme do rúry na 150°C, kým dokončíme ostatné.

Obsah tlakáča prelejeme cez sito (cedník), pričom šťavu samozrejme zachytíme do kastróla, v ktorom budeme robiť omáčku. Zeleninu zo sitka omrkneme a povyberáme z nej bobkáče, guličky korenia a prenesieme do mixéra. Mixneme podľa toho, ako máme radi. Ja mixnem len trocha, páčia sa nám v omáčke kúsky zeleniny. Môžeme samozrejme použiť tyčový mixér.

Rozmixovanú hmotu i šťavu dáme do kastróla, pridáme trocha vývaru a vrátime na sporák. Priamo do kastróla nastrúhame trocha citrónovej kôry. 
Pripravíme zátrepku zo šľahačkovej (alebo zo zmesi šľahačkovej a pochúťkovej) smotany - smotanu vlejeme do vyššej nádoby, pridáme hladkú múku a rozhabarkujeme, aby sme odstránili hrčky. Keby sa nám videlo, že zmes je príliš hustá, pridáme k nej trocha studenej vody. Rozhabarkovanú zmes vlejeme do vriaceho omáčkového základu, necháme povariť aspoň 4 - 5 minút a miešame, aby sa neprichytil spodok.

Odstavenú omáčku necháme chvíľu postáť a dochutíme ju soľou, cukrom, citrónovou šťavou a kto chce, môže do omáčky pridať lyžicu brusníc.

Mäso pokrájame na plátky a buď ho zalejeme vývarom, alebo si zjednodušíme prácu tak, že ho vložíme do hotovej omáčky, i keď potom servírovanie nie je extra vábne. No a ja som sa ponáhľala, vývar sa mi už minul, takže som ho šupla do omáčky. 

Podávame s knedľou, prípadne s cestovinou. 



Elixír z cesnaku medvedieho

$
0
0
 
   Tento článok som mala asi postnúť už dávnejšie, ale nemohla som, keďže som nemala odskúšaný účinok elixíru na vlastnej koži či skôr tele..
Ale cesnak medvedí je moja milovaná bylinka a keď je sezóna, pchám ho do každého jedla, v ktorom sa dá cesnak zniesť, skrátka všade, kde sa dá.
Na zimu si ho zmrazujem celé plné sakle a zaberajú mi v mrazničke dosť miesta, to je fakt. Ale keď treba, vyberiete, odfaklíte kus a bim s ním do polievky alebo  aj na zemiaky miesto petržlenovej vňate, na pizzu alebo zamiešať do praženice a kade kde inde.

   Ale dočítala som sa o účinkoch tejto bylinky pri pravidelnom užívaní, to ma nadchlo a urobila som z listov cesnaku extrakt pomocou alkoholu. Čiže tie skvelé vecičky, obsiahnuté v listoch rastliny, sa vylúhovali do alkoholu.

    Extrakt urobený, scedený, odstáty a zabudnutý na polici v špajzke :-) No jasne, hosipa :-D ako inak? Ale pri náhodnom posúvaní čohosi kamsi a prekladaní odtiaľto tam, sa zrazu objavila litrovka od vína označená fixkou, že dnu je ten vzácny elixír.
Teda bolo to ako na zavolanie alebo ako prvá pomoc proti "hosipa" ? Asi... No a keďže hosipa sa asi nedá vyliečiť po jednej dávke lieku, odliala som z tej litrovky trocha elixíru do malej fľaštičky a tú môžem mať v pohode vycapenú aj pri dochucovacej súprave na stole, nie? Čo mám na očiach, to nezabudnem :-). A kým "vylyžicujem" obsah malej fľaštičky, možno sa stratí hosipa :-).

   Chuť elixíru nie je nejaká príjemná, musím priznať. Najlepšie je prehltnúť a rýchlo zapiť čajom, minerálkou a pod. Ale berme to tak, že to je liek a liek nie je na to, aby chutil, ale vyliečil.

   Blíži sa jar, onedlho prestane počasie blbnúť a cesnak rýchlo vyhúkne. Tak upozorňujem dopredu, aby ste neprešvihli, kým bude ešte mladý a pred kvitnutím, nazbierajte si alebo kúpte na trhu. Ale lepšie je nazbierať si vlastnoručne, nie?


Čo na to:

1 liter vodky
veľká kytica cesnaku medvedieho

Ako na to:

Listy vhodíme do lavóra, dáme do vane a dobre ich vysprchujeme studenou vodou. Potom  listy pozbierame do kytice, dobre nad vaňou vytrasieme vodu a poďho s ním do kuchyne.
Ja som ich aj trocha ofénovala studeným luftom, aby som do elixíru nezaniesla na listoch priveľa vody. Alebo ich necháme chvíľu na tácke presušiť...

Z kytice odrežeme stonky a listy pokrájame . Nemusíme sa s tým nejako extra babričkovať nadrobno.
Listy napechujeme do veľkého zaváracieho pohára (alebo do viacerých menších), aby ich bolo čo najviac a zalejeme ich alkoholom. Poháre zatvoríme a odložíme ich na dva týždne tam, kde nebudú na priamom slnku. Z času načas môžeme pohármi pohýbať.
Po dvoch týždňoch obsah pohárov prelejeme cez umelohmotné sitko a ešte naberačkou alebo niečim vhodnejším vytlačíme macerát z listov na sitku. Potom celý extrakt prelejeme do sklenenej fľašky a odložíme.
Užívame denne 1 nie celkom plnú PL a zapíjame čajom.
Smradík, ktorý sprevádza užívanie tohto elixíru musíme už eliminovať nejako každý po svojom, podľa toho, čo komu vyhovuje.

  • Prečisťuje tráviaci systém, obličky, močové cesty a podporuje močenie
  • Používa sa pri črevných kataroch a hnačkách, pri zápaloch hrubého alebo tenkého čreva
  • Pomáha pri liečbe žalúdočných vredov
  • Preukázateľne priaznivo vplýva na vencové srdcové tepny
  • Znižuje škodlivý vplyv fajčenia na organizmus
  • Zmierňuje dýchacie ťažkosti, čistí zahlienené pľúca a priedušky
  • Pomáha pri ženských problémoch a výtokoch
  • Zlepšuje krvný obeh, povzbudzuje činnosť hormonálnych žliaz
  • Podporuje hojenie otvorených rán
  • Znižuje bolesť spôsobenú zápalom
  • Liečia sa ním kožné vyrážky, povrchové vredy, lišaje
  • Podporuje pamäť
  • Znižuje krvný tlak
  • Pôsobí pri nespavosti
  • Účinkuje proti závratom, tlaku v hlave, úzkosti, skľúčenosti a hučaniu v ušiach
  • Zabraňuje kôrnateniu ciev a skleróze
  • Ako bonus vám z vašej záhradky vypudí škodcov, vrátane hrabošov.



Viewing all 106 articles
Browse latest View live